Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1152145 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #260 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 10:10:38 μμ »
Αυτα που παραθετεις τι νοημα εχουν,τα αμφισβητησα ποτε;  ???
Ειπα εγω οτι ειναι η δεν ειναι απο λευκο χαρτι;
Απλα παραθεσα ανεπισημες πληροφοριες που εχουν διαρευσει στο νετ για εναν επικειμενο inhouse χρονογραφο.Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο.
Εσυ εβγαλες συμπερασματα για το τι μπορει να κανει η οχι η κελεκ-breitling,ξερεις οτι δεν εχει τεχνογνωσια κτλ κτλ...
Οταν δε γουσταρεις μια μαρκα george,πραγματικα ''κολλας''.Το ιδιο και με τη fortis παλια,που ως γνωστο ουτε αυτην την πας.
Εγω λεω,ας το αφησουμε εδω,ασε να βγει ΟΤΑΝ βγει η ευλογημενη στην παραγωγη,και μετα εχεις ολο το χρονο να ξεσκεπασεις την καλοστημενη κομπινα που θα κρυβεται απο πισω... ;)

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #261 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 10:47:35 μμ »


george_ για να μελετησεις και τον μηχανισμο καλυτερα, ιδου λοιπον

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #262 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 10:48:47 μμ »
Αυτα που παραθετεις τι νοημα εχουν,τα αμφισβητησα ποτε;  ???
Ειπα εγω οτι ειναι η δεν ειναι απο λευκο χαρτι;
Απλα παραθεσα ανεπισημες πληροφοριες που εχουν διαρευσει στο νετ για εναν επικειμενο inhouse χρονογραφο.Τιποτα περισσοτερο,τιποτα λιγοτερο.
Εσυ εβγαλες συμπερασματα για το τι μπορει να κανει η οχι η κελεκ-breitling,ξερεις οτι δεν εχει τεχνογνωσια κτλ κτλ...
Οταν δε γουσταρεις μια μαρκα george,πραγματικα ''κολλας''.Το ιδιο και με τη fortis παλια,που ως γνωστο ουτε αυτην την πας.
Εγω λεω,ας το αφησουμε εδω,ασε να βγει ΟΤΑΝ βγει η ευλογημενη στην παραγωγη,και μετα εχεις ολο το χρονο να ξεσκεπασεις την καλοστημενη κομπινα που θα κρυβεται απο πισω... ;)


Εσυ εβγαλες συμπερασματα για το τι μπορει να κανει η οχι η κελεκ-breitling,ξερεις οτι δεν εχει τεχνογνωσια κτλ κτλ...
Οταν δε γουσταρεις μια μαρκα george,πραγματικα ''κολλας''.Το ιδιο και με τη fortis παλια,που ως γνωστο ουτε αυτην την πας


 ??? ???

Εγω λεω,ας το αφησουμε εδω,ασε να βγει ΟΤΑΝ βγει η ευλογημενη στην παραγωγη,και μετα εχεις ολο το χρονο να ξεσκεπασεις την καλοστημενη κομπινα που θα κρυβεται απο πισω... ;)

 ???ποτε δεν μιλησα για κομπινα!μην λεμε λογια που δεν μου ανηκουν!ειπα δεν εχει οσο ξερω εγω και υποστηριζουν και αλλοι την τεχνογνωσια!κομπινες και τα σχετικα δεν εχουν καμμια σχεση !

σου λεει φτιαχνω αυτο με την ταδε βαση στα τοσα λεφτα !τα δινεις γι αυτην την μηχανη?ναι?οχι?

πολυ πιο απλα ειναι!!
δεν ξυπνησα μια μερα για να βγαλω αυτην την θεωρια και ουτε ειναι κατι που υποστηριζω μονο εγω!περα απο αυτο σου παρεθεσα πολλα στοιχεια και για τις μηχανες της αλλα και απο το λινκ που εβαλες.γιατι ταυτιζεσαι με την breitling H την καθε εταιρια?δεν σχολιασα μηπως τα αρνητικα της sinn?γιατι εξω οταν γινεται κριτικη αποτελει κατι θετικο ενω σε εμας λαμβανεται σαν "επιθεση"?

το θεμα ηταν εαν εχει την δυνατοτητα παραγωγης δικου της χρονογραφου.

ακολουθησα μια λογικη και ειπα οτι το βλεπω χλωμο.μου αναφερεις

Οταν δε γουσταρεις μια μαρκα george,πραγματικα ''κολλας''.Το ιδιο και με τη fortis παλια,που ως γνωστο ουτε αυτην την πας.


και σε ρωταω ?παρεθεσα μια σειρα σκεψεων με στοιχεια ?εαν οχι απλα εχεις δικιο και εγω αδικο!

δεν την παω?μπορει να το βλεπω αλλιως !αξιολογεις ρολογια ,ανεξαρτητα απο μαρκα.με αυτα τα δεδομενα λοιπον το ρολοι x,y,z
που μπορει να ειναι fortis,sinn,hamilton etc εχει  ενα ,δυο,τρια στοιχεια που το κανουν λιγοτερο "ανταγωνιστικο" σε αυτα τα λεφτα σε σχεση με καποια αλλα.
γινεται πιο κατανοητο ετσι?

υ.γ απο τις 5 σελιδες του λινκ σου ειπα ηδη οτι και αυτοι ειναι διστακτικοι και κανουν διαφορες υποθεσεις!!!! εκανα και παραθεσεις κειμενου απο το γαλλικο λινκ!!!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2009, 02:29:34 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #263 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 10:49:41 μμ »


και με αναλυση περισσοτερη
πες μας τωρα τις παρατηρησεις σου  :-\

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #264 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 10:52:30 μμ »


και με αναλυση περισσοτερη
πες μας τωρα τις παρατηρησεις σου  :-\


το εχω διαβασει το λινκ ηδη,εσεις?

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #265 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:03:36 μμ »
οχι δεν προλαβα να το μελετησω
απλως σου παρεθεσα τα σχεδια διοτι εγραψες
<< απο αυτο που εδωσες σαν λινκ διαβασα διαφορες αποριες και παραθετω ενα κομματι,εαν δεν δω λυμενη την μηχανη δεν μπορω να πω ουτε εγω ουτε κανεις τιποτα!>>
οποτε με το σχεδιο και λυμενη τη μηχανη πιστευω μπορεις να μας πεις κατι καλυτερο σαν ποιο ειδικος

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #266 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:10:15 μμ »
οχι δεν προλαβα να το μελετησω
απλως σου παρεθεσα τα σχεδια διοτι εγραψες
<< απο αυτο που εδωσες σαν λινκ διαβασα διαφορες αποριες και παραθετω ενα κομματι,εαν δεν δω λυμενη την μηχανη δεν μπορω να πω ουτε εγω ουτε κανεις τιποτα!>>
οποτε με το σχεδιο και λυμενη τη μηχανη πιστευω μπορεις να μας πεις κατι καλυτερο σαν ποιο ειδικος

συντομα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 12:56:27 πμ »
μια γρηγορη απαντηση, στην βασικη αρχιτεκτονικη και με καθε επιφυλαξη ,μοιαζει η βαση της στην ετα 7750..εαν εξαιρεσεις το column wheel συστημα μεταδοσης που εχει επιλεγει και το διαφορετικο σχημα των γεφυρων.η 70 ωρες επιτυγχανονται με ενα μεγαλυτερο mainspring.νεοτερα συντομα

ενημερωση

βρηκα επισης αυτο

La première impression visuelle au sujet de ce mouvement est celle d'un calibre industrielle à la décoration soignée, assez proche du concept 7750 modernisé

The first impression about this movement is that of an industrial size tastefully decorated, fairly close in 7750 modernized the concept





« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2009, 01:47:11 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 10:37:09 μμ »
ελα george_ διαβασα λιγο παραπανω και εγω και ειναι συμφωνα με αυτα που εγραψες μετα
παντως φαινεται οτι ειναι μια in house κατασκευη πραγμα αρκετα θετικο
μαλιστα διαβασα οτι και η TAG εφτιαξε η φτιαχνει και αυτη In house χρονογραφο ?
λογω swatch ETA μαλλον θα πληθαινουν οι in house μηχανισμοι-πραγμα θετικο  ;D

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:22:39 μμ »
ελα george_ διαβασα λιγο παραπανω και εγω και ειναι συμφωνα με αυτα που εγραψες μετα
παντως φαινεται οτι ειναι μια in house κατασκευη πραγμα αρκετα θετικο
μαλιστα διαβασα οτι και η TAG εφτιαξε η φτιαχνει και αυτη In house χρονογραφο ?
λογω swatch ETA μαλλον θα πληθαινουν οι in house μηχανισμοι-πραγμα θετικο  ;D
Θα είναι θετικό η in house calibres ή τελικά θα μας γυρίσει μπούμερανγκ ... ?
  Θα είμαστε δέσμιοι των όποιων επιλογών μας, και εγκλωβισμένοι στα εκάστοτε ''in house service'' ... ?
Και οι τιμές τους θα είναι ( in house ) ανεξέλεγκτες και απλησίαστες ... ?

Ερωτήματα που μόνο στο μέλλον θα βρούμε απαντήσεις ...  :-k

Από την άλλη θα υπάρχει πολύ μεγάλος ανταγωνισμός με όλα τα θετικά, όπως να φτιάχνει η μία εταιρία καλύτερο μηχανισμό από την άλλη !?!

Ίσος να ανοίγαμε άλλο θέμα με όλα τα παραπάνω ...?


Φιλικά Στέφανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 03:57:42 μμ από StefMac »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #270 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 11:29:47 μμ »
Πράγματι, Κώστα η TAG Heuer ενισχύει τις έρευνές της στον τομέα των μηχανισμών και ετοιμάζεται να παρουσιάσει τον 4ο στην σειρά σύγχρονο μηχανισμό της, μετά το Calibre 360, το Calibre S και το V4, το πολύ εντυπωσιακό ρολόι που παρουσίασε στην Έκθεση της Βασιλείας το 2004, σε σχεδιασμό του πολύ σημαντικού Jean-Francois Ruchonnet και με την συνεργασία του κορυφαίου ωρολογοποιού Philippe Dufour και το οποίο είναι πλέον έτοιμο για να βγει στην παραγωγή και θα αποτελέσει επανάσταση, αφού είναι ο πρώτος μηχανισμός που κινείται με ιμάντες και ρουλεμάν, ενώ έχει και ρότορα που κινείται σε ευθεία. Ο νέος μηχανισμός ονομάζεται calibre 18 και είναι ένας χρονογράφος που λειτουργεί με σύστημα column wheel και θα κινεί τους σημαντικότερους χρονογράφους της εταιρείας από το 2010. Για τον λόγο αυτό ήδη επεκτάθηκαν οι εγκαταστάσεις της εταιρείας στο La Chaux de Fonds, όπου θα γίνεται η συναρμολόγηση του μηχανισμού, κατά 3000τμ, ενώ μεγάλωσαν και οι εγκαταστάσεις στην Cornol, όπου θα κατασκευάζονται τα εξαρτήματα του νέου μηχανισμού.

Φιλικά

Κωστής

ΥΓ. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός οτι σε όλη της την ιστορία η TAG Heuer έχει καταθέσει 60 διπλώματα ευρεσιτεχνίας, εκ των οποίων τα 14 τα 4 τελευταία χρόνια και θα καταθέσει άλλα 12 μέσα στο 2009.

ΥΓ2 george_ μήπως πρέπει να πάει αλλού το ποστ μου και οι πιο πάνω αναφορές;
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #271 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 12:37:52 πμ »
η tag ανηκει σε γκρουπ μεγαλο που εχει τεχνογνωσια και οχι μονο...

ολα τα μεγαλα φορα εχουν την ιδια προσεγγιση για την νεα μηχανη γιατι ξερουν πως δουλευει το συστημα.ολα αυτα τα χρονια μετα απο καιρο καταλαβα και εγω τι γινεται με την δημιουργια νεας μηχανης ....ειναι κατι ας το πω "απαιτητικο"

αυτο που ειδα αλλα και διαβασα ειναι πως εχουμε χρηση βασης/τεχνικων λυσεων ,δοκιμασμενες ηδη, για την δημιουργια της,αυτες ειναι οι πρωτες εντυπωσεις.

το βασικο ερωτημα ειναι αλλο.
σαν χρονογραφος με ποιους μπορει να ανταγωνιστει μηχανικα? ;) οι σκεψεις πολλες ,αλλα ας την δουμε πιο αναλυτικα στα σημεια και τα ξαναλεμε.ασε δε που μπορει να ανοιξουμε αλλη αντιπαραθεση τετοια ωρα και δεν λεει ;)


Υ.Γ για να μπορεσει η tag να το κανει, παρολαυτα, συνεργαστηκε και με μεγαλους "εξωτερικους" ωρολογοποιους ,γιατι ειχε το χρημα να διαθεσει σαν μεγαλο γκρουπ.μια νεα μηχανη ειναι παρα πολλα λεφτα,ειδικα χρονογραφος !

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #272 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:08:28 πμ »
ασε δε που μπορει να ανοιξουμε αλλη αντιπαραθεση τετοια ωρα και δεν λεει ;)


george αν μ αυτο εννοεις εμενα,απ το προηγουμενο ποστ ξεκαθαρισα οτι δεν εχω ορεξη για αντιπαραθεση.Ειπα το απλο,ας περιμενουμε να την κρινουν πρωτα οι ειδικοι για να δουμε τι σοι ειναι...αν κι απ' oτι βλεπω δεν τους χρειαζεσαι,μιας και αποφανθηκες ηδη οτι προκειται για μια τροποποιημενη 7750.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #273 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:39:56 πμ »
μια γρηγορη απαντηση, στην βασικη αρχιτεκτονικη και με καθε επιφυλαξη ,μοιαζει η βαση της στην ετα 7750..εαν εξαιρεσεις το column wheel συστημα μεταδοσης που εχει επιλεγει και το διαφορετικο σχημα των γεφυρων.η 70 ωρες επιτυγχανονται με ενα μεγαλυτερο mainspring.νεοτερα συντομα

ενημερωση

βρηκα επισης αυτο

La première impression visuelle au sujet de ce mouvement est celle d'un calibre industrielle à la décoration soignée, assez proche du concept 7750 modernisé

The first impression about this movement is that of an industrial size tastefully decorated, fairly close in 7750 modernized the concept








ειπα μεταξυ αλλων

μια γρηγορη απαντηση, στην βασικη αρχιτεκτονικη και με καθε επιφυλαξη ,μοιαζει η βαση της στην ετα 7750..

δεν ειναι ασπρο μαυρο,γραφω πολυ συγκεκριμενα πραγματα στο ποστ που παραθετω και περα απο εμενα ,που εχεις καθε δικαιωμα να αμφισβητεις ,εκανα ερευνα χθες σε διαφορα site και βρηκα πολλα κοινα σημεια.

σου ανεφερα επισης οτι το πιο σημαντικο θα ειναι σε συγκριση με αλλους χρονογραφους  οταν αυτη γινει

το συστημα της ρακετας οπως φαινεται στην φωτο ειναι ιδιο με της 7750 μια μηχανη 35 χρονων,θα μπορουσαν να το αλλαζαν με κατι πιο συγχρονο!

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:47:00 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #274 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:47:33 πμ »
Αυτες οι πηγες ειναι εγκυρες;Μηπως ειναι ξερολες φορουμιστες ξενων φορουμ,εχεις τσεκαρει ποιος τα γραφει;
Γιατι τοτε μιλαμε για εξαπατηση.Δεν μπορει να μου πασαρει η καθε μαρκα μια διακοσμημενη 7750 για inhouse...και να τη χρεωνει τον κουκο αηδονι.
Εγω διαβασα για 47jewels(ουτε modular να ητανε) column wheel chrono ???

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #275 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:53:13 πμ »
μια γρηγορη απαντηση, στην βασικη αρχιτεκτονικη και με καθε επιφυλαξη ,μοιαζει η βαση της στην ετα 7750..



το συστημα της ρακετας οπως φαινεται στην φωτο ειναι ιδιο με της 7750 μια μηχανη 35 χρονων,θα μπορουσαν να το αλλαζαν με κατι πιο συγχρονο!



ξαναβαζω τι εγραψα,ειδικα το 1ο ποστ που λεω οτι ".....στην βασικη αρχιτεκτονικη και με καθε επιφυλαξη....."


column wheel  ειναι ενα συστημα μεταδοσης,οκ και τι θες να πεις με αυτο δε σε καταλαβαινω?



Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #276 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 01:59:43 πμ »
τι αλλο εχω σαν χρονογραφους ?eta 7750,f.piguet 1185-3303-3313,el primero,lemania 1861

αυτες θυμαμαι και που καποιος μπορει να αγορασει σε μια τιμη εως 3-4 Κ

με αυτες θα κανω συγκριση .δεν ειναι τυχαιο οτι εκτος απο μια (πριμερο -69),ολες οι αλλες ειναι απο εναν παραγωγο .τι θελω να πω?ποσο δυσκολο και πολυδαπανο ειναι να γινει μια νεαν μηχανη.δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου!οσο το ψαχνεις θα το βλεπεις και μονος σου.ακομα και χρονογραφικες μηχανες απο μεγαλα γκρουπ ειναι απο συνεργασιες.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #277 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:11:49 πμ »
Θελω να πω οτι οτι εκ πρωτης οψεως εχω ενα χρονογραφο με διαφορετικες specs απο την 7750.
22jewels παραπανω,για ποιον λογο,διαφορετικο ελεγχο χρονογραφου & πολυ μεγαλυτερο reserve.
Και σκεφτομαι(χωρις να εχω γνωσεις ορολογοποιιας) οτι η IWC που ως γνωστο εχει τροποποιησει πολυ την 7750,δεν εχει διαφορετικα specs,εδω γιατι εχει;
Και το ερωτημα μου δεν ειναι τοσο αυτο που λες ''λευκο χαρτι'' αλλα θεωρειται inhouse η οχι ???

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #278 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:21:52 πμ »
υπαρχουν δυο ισχυροι λογοι ο εξης ενας!το γεγονος οτι η ετα θελει να τους υποχρεωσει να γραφει η μηχανη της πανω ετα ,αρα δεν μπορει καποιος να κανει μικρες Η μεγαλες αλλαγες και να ειναι η ιδια ετα 7750 απλα πολυ πιο ακριβη σε ενα ρολοι π.χ ορις των 2.000.μερικοι λοιπον η φτιαχουν γκρουπ για την δημιουργια νεας μηχανης Η περνουν λυσεις εν μερει  απο παλιες λειτουργικες μηχανες και πανω σε αυτες κανουν προσθηκες η αλλαγες.υπαρχει παντα η λυση σελιτα οσο γνωριζω

στους χρονογραφους αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι σαν πιο πολυπλοκο,δυσκολο και δαπανηρο ελαχιστοι μπορουν να φτιαξουν κατι τελειως νεο Η ΕΣΤΩ αναβαθμισμενο!

λες τυχαια να σου λεγα  καποτε "να βγαζε παλι σε παραγωγη η σεικο την 6138/9!"

λες τυχαια μια patek ,vc να ειχαν για πολλα χρονια λεμανια χρονογραφους?

ειναι πολυπλοκο το θεμα


Και το ερωτημα μου δεν ειναι τοσο αυτο που λες ''λευκο χαρτι'' αλλα θεωρειται inhouse η οχι

καλα αυτο θελει πολυ κουβεντα!για μενα οχι

inhouse :seiko 6138,el primero,lemania,eta 7750

ακομα και εαν εχουν δανειστει(δεν ξερω ) καποια ιδεα απο καποιον αλλο αποτελουν μια νεα μηχανη

εν μερει inhouse  θα ελεγα την 3301 γιατι ανεβηκε κατηγορια με νεες λυσεις που εβαλε στην μηχανη και αν δεις στα φορα την βλεπουν σαν μια αλλη απο την 1185 που προερχεται,αυτο θελει κουβεντα και ας λεει η ομεγα ειναι εντελως διαφορετικη

εγω θα εμενα σε κατι αλλο

οχι που μοιαζει μια μηχανη μονο,αλλα η ποιοτητα ,μαλλον η "ανωτεροτητα" της τεχνικης λυσης που εκανε χρηση!

απο εκει και περα θα δειξει ο χρονος οσο μαθαινουμε νεα στοιχεια για την μηχανη αυτη

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2009, 02:40:46 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #279 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 03:43:19 μμ »
Βρηκα κι αυτο σημερα απ το σαιτ της μαρκας.Τουλαχιστον μια παρουσιαση απο επισημη πηγη.

http://www.breitling.com/calibreB01/index_en.html