Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1162681 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris00

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 09:28:59 μμ »
η ερωτηση ηταν για ενα χρονογραφο,η μηχανη ειναι η ετα 7750.ποσα ρολογια και σε τιμες μπορω να την βρω ?πολλα.ποια μου αρεσουν?ποιοτητα κατασκευης?μαρκα?ειναι του γουστου μου?αυτες ειναι μερικες ερωτησεις που μπορουν να σε βοηθησουν στην τελικη  επιλογη σου ;)

Ευχαριστώ για τις γνώμες , θα το σκέφτω λίγο καλύτερα πριν καταλήξω μου φαινεται  ;)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 09:41:38 μμ »
Η Breitling δεν ειναι σε καμμια περιπτωση IWC.Κι επισης ειναι αρκετα ακριβη μαρκα,αλλα εχει πολυ καλη ποιοτητα και μεγαλη προσοχη στη λεπτομερεια.Οποιος ειναι κατοχος η εχει περιεργαστει Breitling μπορει να το επιβεβαιωσει.
Μην τα ισοπεδωνουμε oλα ομως επειδη η βαση ειναι 7750.Αγοραζει ebauches και τις συναρμολογει η kelek με δικους της τεχνιτες πριν πανε για το cosc.

http://www.breitling.com/en/made_by/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2008, 10:17:12 μμ από eisenberg »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 09:43:03 μμ »
Το βρήκα μετριτοίς γύρω στα 2900€ . Τώρα δεν ξέρω αν θεωρείται καλή τιμή για την συγκερκιμένη αγρορά....

Κι εγω πιστευω ειναι ακριβο για cockpit.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #203 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:09:48 μμ »
Δεκτόν αλλά απ' την άλλη πιστέυεις ότι έχει διαφορά για το μέσο αγοραστή;

Πολύ λογικό ερώτημα. Η απάντηση είναι "όχι, δεν έχει".

Εννοώ ότι απ' τη στιγμή που και τα ρολόγια της Breitling έχουν πιστοποιηση cosc και άρα παίζουν σε καλά επίπεδα αξιοπιστίας , στην πράξη πως θα αισθανθώ ότι άξιζαν τα 1000€ παραπάνω π.χ. για 1 iwc ;

Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα αισθανθείς απολύτως τίποτα. Πολύ λογικό. Εκτός αν για κάποιο λόγο είσαι φανατικός της εκάστοτε μάρκας ή είναι το παιδικό σου όνειρο.

...είναι και αρκετά τα χρήματα για μια μέση τσέπη για να τα δίνεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν ξέρω ποιά είναι η γνώμη σας .

Αυτό που ονομάζεις "δεύτερη σκέψη" πολλές φορές έρχεται με τον καιρό και είναι αναπόφευκτη συνέπεια της συνεχούς ενασχόλησης. Με τον καιρό, ζητάς κάτι παραπάνω από τη μηχανή του εκάστοτε ρολογιού, που σημαίνει ότι μεταξύ μιας στεγνά base ΕΤΑ και μιας τροποποιημένης ή "περιποιημένης" ΕΤΑ συνήθως καταλήγεις να επιλέξεις τη δεύτερη, ακόμα κι αν αυτό σημαίνει αρκετά ευρώ παραπάνω.
Άλλωστε μην ξεχνάς ότι, στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον, αυτές οι τροποποιήσεις ή περιποιήσεις δεν είναι απλώς αισθητικές αλλά συντελούν και στην καλύτερη λειτουργία της μηχανής.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #204 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:13:14 μμ »
μια χαρά τα λέει ο Χαρούλης....................όσο για το "φρύδι" δεν τίθεται θέμα σύγκρισης φίλε μου  :-*
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #205 στις: Δεκέμβριος 23, 2008, 11:18:50 μμ »
μια χαρά τα λέει ο Χαρούλης....................όσο για το "φρύδι" δεν τίθεται θέμα σύγκρισης φίλε μου  :-*



Αποσυνδεδεμένος Dimitris00

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #206 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 02:08:38 μμ »
Παιδιά καλησπέρα . Βρήκα σε μαγαζί με μεταχειρισμένα το Breiling Chromat GT ( μοντέλο δεκαετίας )
http://www.breitlingnews.com/chronmat%20gt.htm ( αυτό που βρήκα είναι με μάυρο καντράν ) , και τίμη 1350€ . Επίσης μου δίνουν και 1 χρόνο εγγύηση . Ως ρολόι μου αρέσει και έκατσε και πολύ καλά στον καρπο μου ο οποίος είναι μικρός ( γύρω στα 16 cm ) . Ως τιμή και value for money πώς το βλέπετε ; Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Μόνο το bracelet που φοράει καινούριο έχει γύρω στα 900 € ...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #207 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 02:24:58 μμ »
Αν εχει χαρτια-ιστορικο σερβις η τιμη ειναι καπου εκει νομιζω.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris00

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #208 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 02:29:27 μμ »
Αν εχει χαρτια-ιστορικο σερβις η τιμη ειναι καπου εκει νομιζω.
Για χαρτιά είναι η αλήθεια ότι δε ρώτησα . Αν δεν έχει , υπάρχει περίπωση να είανι μαϊμού , κλεμμένο κλπ ; Το κατάστημα φαίνεται καλό πάντως . Για το σέρβις υπάρχει κάποιος τρόπος να εξακριβώσω αν έχει περάσει και κάθε πότε ;

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #209 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 02:37:38 μμ »
Για χαρτιά είναι η αλήθεια ότι δε ρώτησα . Αν δεν έχει , υπάρχει περίπωση να είανι μαϊμού , κλεμμένο κλπ ; Το κατάστημα φαίνεται καλό πάντως . Για το σέρβις υπάρχει κάποιος τρόπος να εξακριβώσω αν έχει περάσει και κάθε πότε ;

Δε θ αγοραζα χωρις χαρτια.Αν το μαγαζι το γνωριζεις ομως οτι ειναι εγγυημενο,τοτε ''αγορασε τον πωλητη'' οπως λενε & προχωρα.Εχε υπ οψιν οτι αν χρειαζεται σερβις και αποφασισεις να το στειλεις στη Breitling τα 1350 θα γινουν αρκετα περισσοτερα,αναλογα τι θα χρειαστει.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris00

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #210 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 03:13:29 μμ »
Δε θ αγοραζα χωρις χαρτια.Αν το μαγαζι το γνωριζεις ομως οτι ειναι εγγυημενο,τοτε ''αγορασε τον πωλητη'' οπως λενε & προχωρα.Εχε υπ οψιν οτι αν χρειαζεται σερβις και αποφασισεις να το στειλεις στη Breitling τα 1350 θα γινουν αρκετα περισσοτερα,αναλογα τι θα χρειαστει.

Θα ρωτήσω σεχτικά με τα χαρτιά και θα πράξω ανάλογα . Για το σέρβις πώς μπορώ να ξέρω; Εννοώ απ' τη στιγμή που το πάρω στα χέρια μου και λειτρουργεί πώς μπορώ να ξέρω πότε πέρασε από σέρβις τελευταία φορά ; Αν έχει χαρτιά θα φαίνεται εκεί;

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #211 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 03:19:46 μμ »
Οταν γινεται ενα υπευθυνο service παιρνεις και μια αποδειξη καθως κι ενα ενημερωτικο για το τι εργασιες εγιναν & τι αλλαχθηκε.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris00

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #212 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 03:28:31 μμ »
Να 'σαι καλά φίλε eisenberg σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες  :)

Αποσυνδεδεμένος captain

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #213 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:40:00 μμ »
Γεια σε ολους. Θα ηθελα μια βοηθεια. Πριν 9 μηνες αγορασα ενα breitling superocean heritage 46. Ειναι το πρωτο μου καλο  ρολοι και το λατρευω. Εδω και 2-3 μερες ομως παρατηρησα οτι πηγαινει μπροστα περιπου μισο λεπτο την ημερα. Τι επαθε το ρολογακι μου? Μπορειτε να με βοηθησετε?Εχω εγγυηση απο επισημο αντιπροσωπο αλλα θελω να αποφυγω κατι τετοιο γιατι θεωρω οτι αν αρχισε απο τωρα να βγαζει προβληματα τι θα μου κανει αργοτερα?Να σημειωσω οτι λογω του οτι δεν ειχα συνηθισει να φοραω ρολοι του εχω ριξει μερικα καλα χτυπηματα στον τοιχο.



Αποσυνδεδεμένος Petros1

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #214 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 08:51:54 μμ »
Το ρολόι σου αν δε κάνω λάθος ειναι COSC,οπότε ειδικά μετά από 9 μήνες χρήσης νομίζω ότι δε δικαιολογήται απόκλιση 30sec την ημέρα....Θα έλεγα να το πας για αρχή στην αντιπροσωπεία όσο είσαι ακόμα στην εγγύηση...Πιστεύω ότι με μια απλή ρύθμιση τελικά θα "έρθει" και δε θα σου πάρουν και χρήματα. ;)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #215 στις: Ιανουάριος 27, 2009, 09:10:23 μμ »
Το ρολόι σου αν δε κάνω λάθος ειναι COSC,οπότε ειδικά μετά από 9 μήνες χρήσης νομίζω ότι δε δικαιολογήται απόκλιση 30sec την ημέρα....Θα έλεγα να το πας για αρχή στην αντιπροσωπεία όσο είσαι ακόμα στην εγγύηση...Πιστεύω ότι με μια απλή ρύθμιση τελικά θα "έρθει" και δε θα σου πάρουν και χρήματα. ;)

+1.
Το πας πισω για οποιονδηποτε λογο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2009, 11:02:41 μμ από eisenberg »

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #216 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 01:28:22 μμ »
  Γεια σε ολους! Διαβαζοντας ολο το παραπανω θεμα, απορησα με τη βαση λεγονται ορισμενα πραγματα. 
Απο που και ως που η IWC εγινε ανωτερη της Breitling??? και πολυ μαλιστα!!
Επειτα δε μπορω να πιστεψω οτι υπαρχει κοσμος που πιστευει οτι ενα ρολοι παραγωγης δεν ειναι <<φασον>> ο μηχανισμος του, και να πιστευει πως ειναι χειροποιητος. Ολοι μα ολοι οι μηχανισμοι καπου βασιζονται. Καποιος , καποτε εκανε την αρχη.
Δηλαδη η Rolex που δεν εχει δικους της μηχανισμους, εκτος του day-date ενδεχομενως, ειναι δικαιολογημενα τοσο ακριβη??
Εχω καταλαβει πλεον οτι περα απο ορισμενες complications και tourbillions, ολα σχεδον ειναι ιδια. Μια ιδεα στο μυαλο του καθενα του πως βλεπει το καθετι, και πληρωνεις το Brand!
 Οπως και στα αυτοκινητα. Μια Bentley πιθανων να ειναι χειροποιητη. Αλλα μια BMW M3 δεν ειναι. Δε σημαινει οτι δεν αξιζει τα λεφτα του επειδη μπορεις να βρεις ιδιες επιδοσεις σε πολυ πιο φτηνο αυτοκινητο.
 Και στη τελικη το τι ειναι καλυτερο, και τι αξιζει και τι οχι τα λεφτα του, θα το δειξει ο χρονος...


Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #217 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 05:10:30 μμ »
Απο που και ως που η IWC εγινε ανωτερη της Breitling???

Από δω έως εκεί. ;D

Δηλαδη η Rolex που δεν εχει δικους της μηχανισμους, εκτος του day-date ενδεχομενως, ειναι δικαιολογημενα τοσο ακριβη??

:rolleyes:

Οπως και στα αυτοκινητα. Μια Bentley πιθανων να ειναι χειροποιητη. Αλλα μια BMW M3 δεν ειναι. Δε σημαινει οτι δεν αξιζει τα λεφτα του επειδη μπορεις να βρεις ιδιες επιδοσεις σε πολυ πιο φτηνο αυτοκινητο.

:rolleyes:

Αρχηγέ, νομίζω ότι τα πες λίγο μπερδεμένα. ;D

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #218 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 05:29:35 μμ »
...εχει πολυ καλη ποιοτητα και μεγαλη προσοχη στη λεπτομερεια.Οποιος ειναι κατοχος η εχει περιεργαστει Breitling μπορει να το επιβεβαιωσει.....

Ως κάτοχος ενός montbrillant datora τα τελευταία 3 χρόνια επιβεβαιώνω τα παραπάνω χωρίς δεύτερη σκέψη. Η προσοχή στη λεπτομέρεια είναι ένας από τους βασικούς παράγοντες που καθιστούν ένα τόσο "φορτωμένο" καντράν ευανάγνωστο. Πλέον αυτού, το φινίρισμα των υλικών είναι σε πολύ καλά επίπεδα. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι τα ρολόγια αυτά έχουν ένα ξεχωριστό (όσο γίνεται στην εποχή μας) στυλ, μία σχεδιαστική ταυτότητα, και πολύ καλή σχέση κόστους/αξίας.

Συγκριτικά με τα IWC τώρα. Αντικειμενικά θεωρούνται υποδεέστερα. Προσωπικά έχω πιάσει στα χέρια μου, μεταξύ άλλων, 2-3 IWC απορώντας γιατί κοστίζουν τόσο. Βέβαια, και εγώ ένα Portuguese ήθελα....



Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #219 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 07:15:08 μμ »
Αλήθεια πως συγκρίνετε δύο εντελώς ανόμοιες εταιρείες;

Έχετε υπολογίσει πόσα ρολόγια κατασκευάζει η μια τον χρόνο και πόσα η άλλη;

Αν η μια έχει πολύπλοκα ή πολύ πολύπλοκα ρολόγια και η άλλη όχι και από πότε; Ξέρετε τι είναι το Il Destriero Scafusia;

Ακόμη και το φινίρισμα που αναφέρετε, έχουν το ίδιο καλό;

Η ωρολογοποιία δεν είναι Ολυμπιακός-Παναθηναικός και υπερασπιζόναστε την ομάδα μας. Στην καρδιά και το μυαλό κάποιου που αγαπάει τα ρολόγια υπάρχει χώρος και για τις δύο εταιρείες για διαφορετικούς λόγους.

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL