Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1152010 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 06:57:10 μμ »
όχι δεν νομίζω ότι είμαι ακόμη σε εγγύηση...το χω περίπου 3,5 χρόνια....και το χα πάει πριν 1,5 χρόνο νομίζω....τότε δεν είχα πληρώσει...απλά το κράτησαν καμιά βδομάδα το έλεγξαν και του έκαναν συντήρηση.....
αλλά μου είπαν αυτό που χάνει είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή.
αφού όμως γίνεται και καλύτερα γιατί δε το διόρθωσαν? αν το πάω πάλι και ζητήσω να το ρυθμίσουν καλύτερα θα το κα΄νουν ή θα πα΄ρω ίδια απάντηση?


Τότε αφού δεν είναι στη εγγύηση έχεις δυο επιλογές :
1. Το πας στο επίσημο service και ζητάς επί πληρωμή καλύτερη, και ακριβέστερη ρύθμιση από την -4+6 (COSC).
2. Το πας σε εξωτερικό "ψαγμένο" ή συστημένο ρολογά και τον ρωτάς αν "μπορεί" να σου φέρει το ρολόι
εκεί που θέλεις και εκεί που "αντέχει" η μηχανή του ...

Αναλόγως με τις απαντήσεις του ενός και του άλλου πράττεις .
Ενημέρωσε μας αν θες για τις απαντήσεις τους, για να σου δώσουμε ξανά την γνώμη μας
και να σε βοηθήσουμε με πιω σφαιρική "εικόνα".


Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 10:33:48 μμ »
ευχαριστώ στέφανε
σίγουρα θα σας συμβουλευτώ όταν έχω απάντηση

Αποσυνδεδεμένος achilles

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #142 στις: Απρίλιος 01, 2008, 12:27:43 πμ »
Γεια χαρά σε όλους  :)
Ξέρει κανείς κάποια καλά αξιόπιστα και σοβαρά μαγαζιά με ρολόγια Breitling second hand; Συγκεκριμένα ψάχνω το Aeromarine Chrono Colt ή το Colt Automatic, αλλα γενικά και ότι άλλο παίζει απο Breitling σε αυτό το budget.
Ευχαριστώ, Αχιλλέας

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #143 στις: Απρίλιος 01, 2008, 07:53:03 πμ »
καλώς τον Αχιλλέα,καλή επιλογή τα breitling :up: στείλε μου π.μ. και αν μπορώ θα σε βοηθήσω.
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 13, 2008, 01:10:00 μμ »
Χαιρετώ την εκλεκτή παρέα μετά από καιρό....

Από πέρισυ το παλεύω να πάρω ένα ρολόι που να μπορώ να το φοράω άνετα και απροβλημάτιστα στη θάλλασα και γενικότερα στη παραλία. Της iwc, η aquatimer σειρά μου αρέσει αρκετά και ιδίως το cousteau divers, αλλά τα χρήματα που κοστίζει είναι περισσότερα από αυτά που μπορώ να διαθέσω στη παρούσα φάση....
Σήμερα το πρωί "έτυχε" να φορέσω το super ocean της breitling και ομολογώ ότι μου άρεσε αρκετά! Η τιμή του είναι μέσα στον προυπολογισμό μου οπότε ακούω γνώμες από τεχνικής -και όχι μόνο- απόψεως.....

Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 13, 2008, 01:42:25 μμ »
Χαιρετώ την εκλεκτή παρέα μετά από καιρό....

Από πέρισυ το παλεύω να πάρω ένα ρολόι που να μπορώ να το φοράω άνετα και απροβλημάτιστα στη θάλλασα και γενικότερα στη παραλία. Της iwc, η aquatimer σειρά μου αρέσει αρκετά και ιδίως το cousteau divers, αλλά τα χρήματα που κοστίζει είναι περισσότερα από αυτά που μπορώ να διαθέσω στη παρούσα φάση....
Σήμερα το πρωί "έτυχε" να φορέσω το super ocean της breitling και ομολογώ ότι μου άρεσε αρκετά! Η τιμή του είναι μέσα στον προυπολογισμό μου οπότε ακούω γνώμες από τεχνικής -και όχι μόνο- απόψεως.....

Ευχαριστώ πολύ.
ποσα χρηματα?προσωπικα δε θα το φοραγα παραλια παρα καποιο casio g shock..

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 13, 2008, 05:38:05 μμ »
Χαιρετώ την εκλεκτή παρέα μετά από καιρό....

Από πέρισυ το παλεύω να πάρω ένα ρολόι που να μπορώ να το φοράω άνετα και απροβλημάτιστα στη θάλλασα και γενικότερα στη παραλία. Της iwc, η aquatimer σειρά μου αρέσει αρκετά και ιδίως το cousteau divers, αλλά τα χρήματα που κοστίζει είναι περισσότερα από αυτά που μπορώ να διαθέσω στη παρούσα φάση....
Σήμερα το πρωί "έτυχε" να φορέσω το super ocean της breitling και ομολογώ ότι μου άρεσε αρκετά! Η τιμή του είναι μέσα στον προυπολογισμό μου οπότε ακούω γνώμες από τεχνικής -και όχι μόνο- απόψεως.....

Ευχαριστώ πολύ.

Ποιο superocean,το steelfish η το heritage?
Θα παιρνα το steelfish απ τα 2 πολυ καλη τιμη και πολυ καλη ποιοτητα.Απο μηχανικης αποψεως,η γνωστη ΕΤΑ 2824,απλη και αξιοπιστη σε Cosc εκδοση,ταιριαζει στο ειδος του ρολογιου.Εγω τα χω δοκιμασει και τα 2 οταν ειχα παρει το δικο μου breitling, και το steelfish μου χε αφησει μονο θετικες εντυπωσεις.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 13, 2008, 07:20:21 μμ »
Χαιρετώ την εκλεκτή παρέα μετά από καιρό....

Από πέρισυ το παλεύω να πάρω ένα ρολόι που να μπορώ να το φοράω άνετα και απροβλημάτιστα στη θάλλασα και γενικότερα στη παραλία. Της iwc, η aquatimer σειρά μου αρέσει αρκετά και ιδίως το cousteau divers, αλλά τα χρήματα που κοστίζει είναι περισσότερα από αυτά που μπορώ να διαθέσω στη παρούσα φάση....
Σήμερα το πρωί "έτυχε" να φορέσω το super ocean της breitling και ομολογώ ότι μου άρεσε αρκετά! Η τιμή του είναι μέσα στον προυπολογισμό μου οπότε ακούω γνώμες από τεχνικής -και όχι μόνο- απόψεως.....

Ευχαριστώ πολύ.
άκου τον eisenberg είναι έμπειρο και σωστό παληκάρι  :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 13, 2008, 08:03:47 μμ »
Συγνώμη παιδιά για την καθυστερημένη μου απάντηση αλλά σήμερα τρέχω όλη μέρα σε εξωτερικές δουλειές.

Προσανατολίζομαι στο heritage, χωρίς βέβαια να αποκλείω και το steelfish. Το heritage είναι το μοντελό που δοκίμασα και μου άφησε θετικές εντυπώσεις από αισθητικής αποψης τουλάχιστον...
Τα χρήματα που το βρίσκω είναι τα 1800 ευρώ Γιώργο οπού εκεί θέλω, τουλάχιστον τώρα, να κινηθώ....Άντε να θέσω ένα εύρος τιμων 1600-2200 ευρώ.....
Όμως σε κάποιο σκοτεινό σημείο του μυαλού τριγυρνάει και η σκέψη να κρατηθώ προς το παρόν και όταν δύναμαι να διαθέσω 5-6 χιλιαρικάκια και να πάρω κάτι που να με "αρρωσταίνει"....

Καλό βράδυ προς το παρών και τα λέμε άυριο....

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 13, 2008, 08:12:24 μμ »
kaλύτερα είναι να "αρρωστήσεις" πιστεύω κι εγώ  :D :D  περίμενε λοιπόν και χτύπα κάτι καλύτερο στο μέλλον εφόσον μπορείς να κρατηθείς και αντέχεις!
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 13, 2008, 08:17:09 μμ »
Η γνωμη μου ειναι οχι Heritage για παραλια&θαλασσα,πολυ γυαλισμενη κασσα και θα φαει γρατζουνιες.Γι αυτο προτεινω steelfish σαν πιο εργαλειο,η κρατησου αν μπορεις και χτυπα στο μελλον κατι πιο hot...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 13, 2008, 09:26:00 μμ »
houston φιλαρα τι εγινες ? σε χασαμε τοσο καιρο  :D
παρε αυτο που σου κανει κλικ και αργοτερα -εχει ο Θεος- θα αρρωστησεις ξανα  ;D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 14, 2008, 09:57:46 πμ »
Για το νοσοκομείο είμαστε όλοι  :D

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 14, 2008, 12:00:57 μμ »
Καλημέρα παιδιά και συγνώμη και πάλι για την καθυστερημένη απάντηση....σήμερα έχω φοβερό πρόβλημα με τη σύνδεση, όλα του γάμου δύσκολα, γραφικός έχω γίνει..... :-[

Επί του θέματος...
Συμφωνώ μαζί σου φίλε eisenberg ότι το steelfish είναι πιο εργαλείο. Το heritage όμως μου αρέσει περισσότερο, οπότε αν τελικά προβώ στην αγορά μάλλον εκεί θα καταλήξω. Οι γρατζουνιές από την χρήση στη θάλλασα δε με τρομάζουν! Το montbrillant datora, που επίσης έχει γυαλισμένη κάσα, το έχω στην κατοχή μου εδώ και 2 χρόνια και είναι σε άριστη πραγματικά κατάσταση. Η κάσα είναι σαν καινούρια και το ρολόι φοριέται σχεδόν καθημερινά.

Μεγάλε!!! Διάβασα για το ρολογάκι που "χτύπησες" σε δημοπρασία και θυμήθηκα τη δική μου περιπέτεια με το vintage Breitling... :D....Καλοφόρετο με υγεία!

Ρε Κονακη.....λες ρε φίλε να το "πνίξω" και να περιμένω να χτυπήσω το El Primero "Defy Chrono Aero" και να τρελαθώ εντελώς??? :)

Edit: Ρε Γιώργο....γιατί λες ότι μόνο G Shock θα φόραγες στην παραλία? Και το Zenith να έπαιρνα, βουτιές θα έκανα χαλαρά! Σιγά ρε Γιώργο μη το βάλω και σε κορνίζα στον τοίχο... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2008, 04:58:44 μμ από houston »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 14, 2008, 12:41:22 μμ »
Το θέμα με τις γρατζουνιές είναι πόσο σε πειράζει εσένα. Γιατί είναι γεγονός πως καλοκαίρι, παραλία, αμμουδιά είναι ο τέλειος συνδυασμός για μια άψογη αμμοβολή.

El Primero "Defy Chrono Aero" = ΡΟΛΟΓΑΡΑ!!!
Τό 'χα δοκιμάσει στου Γκόφα και μου έτρεχαν τα σάλια. Πολύ δυνατό κομμάτι. Αλλά και άλλα λεφτά σε σχέση με τα Breitling. Μετρητοίς 6700 από 8250 μαρκέ.

Φιλικά
Δημήτρης


Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 14, 2008, 02:13:04 μμ »
Καλημέρα παιδιά και συγνώμη και πάλι για την καθυστερημένη απάντηση....σήμερα έχω φοβερό πρόβλημα με τη σύνδεση, όλα του γάμου δύσκολα, γραφικός έχω γίνει..... :-[

Επί του θέματος...
Συμφωνώ μαζί σου φίλε eisenberg στο ότι το steelfish είναι πιο εργαλείο. Το heritage όμως μου αρέσει περισσότερο, οπότε αν τελικά προβώ στην αγορά μάλλον εκεί θα καταλήξω. Οι γρατζουνιές από την χρήση στη θάλλασα δε με τρομάζουν! Το montbrillant datora, που επίσης έχει γυαλισμένη κάσα, και το έχω στην κατοχή μου εδώ και 2 χρόνια είναι σε άριστη πραγματικά κατάσταση. Η κάσα είναι σαν καινούρια και το ρολόι φοριέται σχεδόν καθημερινά.

Μεγάλε!!! Διάβασα για το ρολογάκι που "χτύπησες" σε δημοπρασία και θυμήθηκα τη δική μου περιπέτεια με το vintage Breitling... :D....Καλοφόρετο με υγεία!

Ρε Κονακη.....λες ρε φίλε να το "πνίξω" και να περιμένω να χτυπήσω το El Primero "Defy Chrono Aero" και να τρελαθώ εντελώς??? :)

Edit: Ρε Γιώργο....γιατί λες ότι μόνο G Shock θα φόραγες στην παραλία? Και το Zenith να έπαιρνα, βουτιές θα έκανα χαλαρά! Σιγά ρε Γιώργο μη το βάλω και σε κορνίζα στον τοίχο... ;D

χτύπα αλύπητα ότι μπορείς χτύπα αγορίνα,μονάχα πρόσεχε μην κολλήσεις blackbirdίτιδα!! και μετά δεν σταματάς :D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 14, 2008, 02:40:56 μμ »
χτύπα αλύπητα ότι μπορείς χτύπα αγορίνα,μονάχα πρόσεχε μην κολλήσεις blackbirdίτιδα!! και μετά δεν σταματάς :D

blackbirditiδα  :o
Νομιζω ειμαστε σοβαρα οι περισσοτεροι εδω μεσα ;D

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 14, 2008, 04:02:02 μμ »
blackbirditiδα  :o
Νομιζω ειμαστε σοβαρα οι περισσοτεροι εδω μεσα ;D

Μπα, ο Δημήτρης δήλωσε ενώπιον όλων ότι θα κάνει "κράτει" από δω και στο εξής.
Που σημαίνει ότι η "νόσος" βρίσκεται σε ύφεση.

Βέβαια, κάτι διάβαζα που έλεγε πιο πάνω περί ακατάσχετης έκκρισης σιέλου στη θέα ενός El Primero Defy Aero.
Λέτε να υποτροπιάσει;  :D

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 15, 2008, 10:11:13 πμ »
Το θέμα με τις γρατζουνιές είναι πόσο σε πειράζει εσένα. Γιατί είναι γεγονός πως καλοκαίρι, παραλία, αμμουδιά είναι ο τέλειος συνδυασμός για μια άψογη αμμοβολή.

El Primero "Defy Chrono Aero" = ΡΟΛΟΓΑΡΑ!!!
Τό 'χα δοκιμάσει στου Γκόφα και μου έτρεχαν τα σάλια. Πολύ δυνατό κομμάτι. Αλλά και άλλα λεφτά σε σχέση με τα Breitling. Μετρητοίς 6700 από 8250 μαρκέ.

Φιλικά
Δημήτρης



Όχι Δημήτρη. Το κατά πόσο έχει αλλιωθεί η κάσα και η λαμπερότητά της από τη χρήση δεν είναι θέμα υποκειμενικής κρίσης. Το κατά πόσο μας ενοχλεί το φαινόμενο αυτό είναι υποκειμενικό. Το κατά πόσο υφίσταται όμως αλλίωση έχει να κάνει με την αντικειμενική πραγματικότητα.
Τέλος πάντων, όπως προανέφερα στο προηγούμενο που έχω, παρότι έχει φορεθεί σε αμμουδιά αλλά όχι μέσα στη θάλλασα, δεν είχα κανένα πρόβλημα....
Ίσως Δημήτρη να έχεις και δίκιο......μόνο μία δοκιμή θα μας πείσει!!!

Για το Zenith απλά......no comments....και εγώ όταν το είχα δοκιμασει κοίταγα λοξά προς την πόρτα....7900 εμένα μου είχαν πει αρχική τιμή....
Σε χθεσινή μου όμως επικοινωνία με πελάτη μου που είναι αντιπρόσωπος της Zenith (και της Zenith καλύτερα) έμαθα ότι οι τιμές τους έχουν αυξηθεί 2 φορές από το φθινόπωρο..... :o :o :o
Μωρέ μπράβο....

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #159 στις: Αύγουστος 08, 2008, 11:26:55 πμ »
Φωτό του SuperOcean Heritage.


46 mm: αυτόματο, COSC, 25 ρουμπίνια, 28,800
38 mm: αυτόματο, COSC, 27 ρουμπίνια, 28,800
Κάσα από ατσάλι
Περιστρεφόμενη στεφάνη, κρύσταλλο ζαφείρι με αντιανακλαστική επίστρωση, βιδωτή κορώνα
Υδατοστεγανότητα: 200 m

Πρόκειται για την αναβίωση του Heritage του 1957

Και σε χρονογράφο