Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1162225 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 09:54:17 μμ »
Ωμεγα... Eχει και coaxial οποτε θα εκπλαγεις με την ακριβεια του. Το δικο μου χανει λιγοτερο απο 1 sec την ημερα. Το seamaster ισως να ειναι το επομενο ρολοι μου... Αλλα το PO...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 10:09:57 μμ »
Παράθεση από: "stardrive"
Πάντως με τα Ωmega είμαι.
Από τα breitling μου αρέσει, το έχω ξαναφέρει ίσως, αυτή η σειρά

stardrive +100 και για Ομεγα και για την σειρα  :supz:

Αποσυνδεδεμένος panagiotel

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 03:20:27 μμ »
STARDRIVE  BREITLING ΘΑ ΤΟ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΠΟΛΥ.ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΦΟΡΑΕΙ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ...

Αποσυνδεδεμένος panagiotel

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 03:22:05 μμ »
GERORGE sorry gia ta κεφαλαια!δυναμη τησ συνηθειασ βλεπεισ...

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 05:55:53 μμ »
Το συγκεκριμένο που πιο πάνω αναφέρω το έχω ήδη αγαπήσει, τα υπόλοιπα τα σέβομαι....

 @panagiotel το καταλάβαμε ότι δεν φώναζες
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #125 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 06:08:09 μμ »
γεια σας παιδιά.....
μου άρεσε το forum αας κι είπα να σας κάνω παρέα

είμαι κάτοχος ενός breitling Wing Automatic Watch A10350 και αρκετά ευχαριστημένος με το ρολόι.
Το φοράω νύχτα μέρα..χειμώνα καλοκαίρι...στη στεριά και στη θάλασσα εδώ και 3,5 χρόνια
Παρόλα αυτά είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς γρατσουνιά!

Το χω πάει μία φορά για προβλεπόμενο service πριν 1,5 χρόνο νομίζω.....
Το πήγα όμως κυρίως γιατί μου παρουσίαζε και συνεχίζει να παρουσιάζει το εξής :
Πάει στο μήνα γύρω στα 2 λεπτά μπροστά.......δηλαδή αν δε το πειράξω στο 5μηνο θα έχω κανένα 10 λεπτο διαφορά απ την κανονική ώρα.
Καθότι άσχετος ήθελα να ρωτήσω αν είναι νορμαλ κάτι τέτοιο ειδικά για ένα ακριβό ρολόι...το ίδιο ρώτησα και στην αντιπροσωπεία όταν το χα πάει...και αφού το κράτησαν για σερβις και εξέταση ...μου είπαν ότι είναι μέσα στο πλαίσιο που προβλέπει ο μηχανισμός .......μάλιστα μου έδειξαν και στις οδηγίες ότι αναφέρεται ένα μίνιμουμ και μάξιμουμ όρι δευτερολέπτων που "επιτρέπεται" να χάνει τη μέρα...δε θυμάμαι τώρα πόσα ήταν....
Από τότε δε ξανασχολήθηκα...και το ρολόι συνεχίζει σταθερά να πηγαίνει γύρω στα 2 λεπτά μπροστά το μήνα.
Παρότι το είδα τότε στις οδηγίες ήθελα να ρωτήσω αν εμφανίζεται και σε σας κάτι παρόμοιο.....και αν είναι οκ.....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #126 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 06:14:25 μμ »
εαν ειναι μηχανικο ρολοι ειναι απολυτα οκ.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #127 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 11:45:51 πμ »
Δηλαδή  2 Λεπτά/μήνα = 120 sec : 30 ημέρες = 4 sec/ day
και το Certificate (C.O.S.C.) δίνει από -4 έως +6 / day.

Φιλικά Στέφανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2008, 08:15:17 μμ από StefMac »
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος rlxome

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #128 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 04:23:33 μμ »
γεια σας παιδιά.....
μου άρεσε το forum αας κι είπα να σας κάνω παρέα

είμαι κάτοχος ενός breitling Wing Automatic Watch A10350 και αρκετά ευχαριστημένος με το ρολόι.
Το φοράω νύχτα μέρα..χειμώνα καλοκαίρι...στη στεριά και στη θάλασσα εδώ και 3,5 χρόνια
Παρόλα αυτά είναι σε άριστη κατάσταση χωρίς γρατσουνιά!

Το χω πάει μία φορά για προβλεπόμενο service πριν 1,5 χρόνο νομίζω.....
Το πήγα όμως κυρίως γιατί μου παρουσίαζε και συνεχίζει να παρουσιάζει το εξής :
Πάει στο μήνα γύρω στα 2 λεπτά μπροστά.......δηλαδή αν δε το πειράξω στο 5μηνο θα έχω κανένα 10 λεπτο διαφορά απ την κανονική ώρα.
Καθότι άσχετος ήθελα να ρωτήσω αν είναι νορμαλ κάτι τέτοιο ειδικά για ένα ακριβό ρολόι...το ίδιο ρώτησα και στην αντιπροσωπεία όταν το χα πάει...και αφού το κράτησαν για σερβις και εξέταση ...μου είπαν ότι είναι μέσα στο πλαίσιο που προβλέπει ο μηχανισμός .......μάλιστα μου έδειξαν και στις οδηγίες ότι αναφέρεται ένα μίνιμουμ και μάξιμουμ όρι δευτερολέπτων που "επιτρέπεται" να χάνει τη μέρα...δε θυμάμαι τώρα πόσα ήταν....
Από τότε δε ξανασχολήθηκα...και το ρολόι συνεχίζει σταθερά να πηγαίνει γύρω στα 2 λεπτά μπροστά το μήνα.
Παρότι το είδα τότε στις οδηγίες ήθελα να ρωτήσω αν εμφανίζεται και σε σας κάτι παρόμοιο.....και αν είναι οκ.....

Αυτό φοράει το μηχανισμό Β10 αν δεν κάνω λάθος...δηλαδή έναν 2892-Α2. Σωστά σου απαντούν οι αντιπροσωπεία και οι george  και stefmac.

Πάντως σε διαβεβαιώ ότι αυτός ο μηχανισμός μπορεί να ρυθμιστεί εύκολα για +-1sec, +-2sec, και δεν θα υπερβάλλω αν σου πω ότι και το +-0 σε διάρκεια 50 ημερών είναι δυνατό.

Απλά θέλει και λίγο "κόπο" για να γίνει αυτό (δλδ. να φοριέται το ρολόι για καμμιά 10αριά μέρες και να διορθώνεται ανάλογα).

Ψάξου λιγάκι μόνος σου αν σου αρέσει κι έχεις τα εργαλεία...μια βιδούλα είναι η όλη ιστορία που κάνει τη διαφορά :)

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #129 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 06:54:37 μμ »
Αυτό φοράει το μηχανισμό Β10 αν δεν κάνω λάθος...δηλαδή έναν 2892-Α2. Σωστά σου απαντούν οι αντιπροσωπεία και οι george  και stefmac.

Πάντως σε διαβεβαιώ ότι αυτός ο μηχανισμός μπορεί να ρυθμιστεί εύκολα για +-1sec, +-2sec, και δεν θα υπερβάλλω αν σου πω ότι και το +-0 σε διάρκεια 50 ημερών είναι δυνατό.

Απλά θέλει και λίγο "κόπο" για να γίνει αυτό (δλδ. να φοριέται το ρολόι για καμμιά 10αριά μέρες και να διορθώνεται ανάλογα).

Ψάξου λιγάκι μόνος σου αν σου αρέσει κι έχεις τα εργαλεία...μια βιδούλα είναι η όλη ιστορία που κάνει τη διαφορά :)



Συμφωνώ απολύτως .
Σε μένα έτυχε και χωρίς καν να το ανοίξω να κρατάει +- 1 απο την αρχή και αργότερα +-0 σε διαστήματα μήνα .
Πρόκειται για εξαιρετική μηχανή .

http://www.chronometrie.com/eta2892/eta2892.html

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #130 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 10:38:40 μμ »
Συμφωνώ απολύτως .
Σε μένα έτυχε και χωρίς καν να το ανοίξω να κρατάει +- 1 απο την αρχή και αργότερα +-0 σε διαστήματα μήνα .
Πρόκειται για εξαιρετική μηχανή .

http://www.chronometrie.com/eta2892/eta2892.html


η 2892 ειναι επιπεδο χρονομετρου εκ κατασκευης,αμαν με αυτο το 1 δευτερο τη μερα,μονο σε εμας το βλεπω ,εξω ειναι πιο ανεκτικοι ,τη μανια σας επιασε! :o

Αποσυνδεδεμένος rlxome

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #131 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 01:02:16 μμ »
η 2892 ειναι επιπεδο χρονομετρου εκ κατασκευης,αμαν με αυτο το 1 δευτερο τη μερα,μονο σε εμας το βλεπω ,εξω ειναι πιο ανεκτικοι ,τη μανια σας επιασε! :o

Είναι απλό -> η απόδειξη ότι ένα μηχανικό ρολόι μπορεί να είναι το ίδιο ακριβές με ένα quartz σε βάθος χρόνου :)

P.S. Προσωπικά "αρρώστησα" με την ακρίβεια όταν πρωτοπήρα στα χέρια μου μηχανικό ρολόι της προκοπής :P πριν που είχα quartz δεν μ' ένοιαζε τόσο πολύ ! Βρε πώς αλλάζει οπ άνθρωπος :D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 05:23:02 μμ »
 το να θετουμε τοσο μικρα ορια αποκλισης σε ενα μηχανικο ρολοι  δημιουργουμε εσφαλμενη εντυπωση πολλες φορες σε ατομα που  ειναι αρχαριοι στο χωρο.τα ορια cosc ειναι ενα καλο σημειο αναφορας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2008, 05:29:02 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 08:20:19 μμ »
το να θετουμε τοσο μικρα ορια αποκλισης σε ενα μηχανικο ρολοι  δημιουργουμε εσφαλμενη εντυπωση πολλες φορες σε ατομα που  ειναι αρχαριοι στο χωρο.τα ορια cosc ειναι ενα καλο σημειο αναφορας.

Ετσι ειναι παιδες,μη τρελλαθουμε στο τελος και στελνουμε ρολογια COSC για ρυθμιση επειδη δε φτανουν σε ακριβεια τα Casio!!!!! :axe:

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 08:27:25 μμ »
Είναι απλό -> η απόδειξη ότι ένα μηχανικό ρολόι μπορεί να είναι το ίδιο ακριβές με ένα quartz σε βάθος χρόνου :)
P.S. Προσωπικά "αρρώστησα" με την ακρίβεια όταν πρωτοπήρα στα χέρια μου μηχανικό ρολόι της προκοπής :P πριν που είχα quartz δεν μ' ένοιαζε τόσο πολύ ! Βρε πώς αλλάζει ο άνθρωπος :D
Ναι φίλε rlxome αλλάζει  ;)  αλλάζει... ιδίως όταν έχει την εμπειρία, αλλά και την τύχη να αγοράσεις
ρολόγια με αξιόλογους μηχανισμούς. Δεν συμβαίνει πάντοτε αυτό.

Το να θέτουμε τόσο μικρά όρια απόκλισης σε ένα μηχανικό ρολόι  δημιουργούμε εσφαλμένη εντύπωση πολλές φορές σε άτομα που  είναι αρχάριοι στο χώρο.Τα όρια cosc είναι ένα καλό σημείο αναφοράς.

Είναι πολύ σωστό αυτό που λες george_. Είναι λίγες οι μηχανές που μπορούν να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα ακρίβειας.

Από την άλλη πάλι, βοηθάει σε ένα βαθμό το ψάξιμο τους, με λίγες γνώσεις :), χρήστες.

Ετσι ειναι παιδες,μη τρελλαθουμε στο τελος και στελνουμε ρολογια COSC για ρυθμιση επειδη δε φτανουν σε ακριβεια τα Casio!!!!! :axe:

Μαζί σου :smt033
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:34:02 μμ »
Ναι φίλε rlxome αλλάζει  ;)  αλλάζει... ιδίως όταν έχει την εμπειρία, αλλά και την τύχη να αγοράσεις
ρολόγια με αξιόλογους μηχανισμούς. Δεν συμβαίνει πάντοτε αυτό.

Είναι πολύ σωστό αυτό που λες george_. Είναι λίγες οι μηχανές που μπορούν να φτάσουν σε υψηλά επίπεδα ακρίβειας.

Από την άλλη πάλι, βοηθάει σε ένα βαθμό το ψάξιμο τους, με λίγες γνώσεις :), χρήστες.

Μαζί σου :smt033
επειδη τα κανα αυτα καποτε και κραταγα χρονους και ετσι ,δε βγαινει ακρη ,μονο αγχος,περα απο οσα ανεφεραν ανωθεν τα παιδεια.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:45:55 μμ »
επειδή τα κάνα αυτά κάποτε και κράταγα χρόνους και έτσι ,δε βγαίνει άκρη ,μόνο άγχος,πέρα από όσα ανέφεραν άνωθεν τα παιδιά.
Το ξέρω το έχω πάθει :kg:
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 12:13:07 μμ »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

τώρα να για να το ρυθμίσω μόνος μου....πρέπει να το ανοίξω? πως γίνεται η ρύθμιση υπάρχει κανένα link?
πάντως δε μου χω και πολύ εμπιστοσύνη για τέτοιου είδους επεμβάσεις.....καθότιν ανίδεος!

στην αντιπροσωπεία όμως ρε παιδιά γιατί δε το ρύθμισαν όταν τους το άφησα να το ελέγξουν αν είναι τόσο απλό??

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 02:33:15 μμ »
ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

τώρα να για να το ρυθμίσω μόνος μου....πρέπει να το ανοίξω? πως γίνεται η ρύθμιση υπάρχει κανένα link?
πάντως δε μου χω και πολύ εμπιστοσύνη για τέτοιου είδους επεμβάσεις.....καθότιν ανίδεος!

στην αντιπροσωπεία όμως ρε παιδιά γιατί δε το ρύθμισαν όταν τους το άφησα να το ελέγξουν αν είναι τόσο απλό??


οχι μη το ρυθμισεις μονος σου,το πας εκει παλι και να γινει ρυθμιση,αφου εχεις ηδη πληρωσει γι αυτο η εισαι εντος εγγησης σου οφειλουν μια σωστη εργασια στο ρολοι,τους εξηγησες ακριβως?

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 02, 2008, 04:23:39 μμ »
όχι δεν νομίζω ότι είμαι ακόμη σε εγγύηση...το χω περίπου 3,5 χρόνια....και το χα πάει πριν 1,5 χρόνο νομίζω....τότε δεν είχα πληρώσει...απλά το κράτησαν καμιά βδομάδα το έλεγξαν και του έκαναν συντήρηση.....
αλλά μου είπαν αυτό που χάνει είναι μέσα στα όρια του κατασκευαστή.
αφού όμως γίνεται και καλύτερα γιατί δε το διόρθωσαν? αν το πάω πάλι και ζητήσω να το ρυθμίσουν καλύτερα θα το κα΄νουν ή θα πα΄ρω ίδια απάντηση?