Αποστολέας Θέμα: BREITLING  (Αναγνώστηκε 1161985 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1060 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 01:27:36 πμ »
Το πρώτο video αναδεικνύει τη φιλόξενη φτερωτή αγκαλιά της Breitling, έτσι Γιάννη?  ;D

Εεεεετσι εεεεετσι ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1061 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 10:34:33 πμ »
Ααααγόρι μου...ένας ένας μαζεύεστε στην φιλόξενη φτερωτή αγκαλιά της Breitling... :dielaughing:
Το Cockpit είναι ένα πολύ όμορφο μοντέλο και ιδιαίτερα αγαπητό στο εξωτερικό.
Δυστυχώς μας τελείωσε πέρσι και έκτοτε βγαίνει το ξενέρωτο Galactic... :wallbash:
Στον τιμοκατάλογο του 09 το μισό-μισό με λουράκι είχε κάπου στα 4000 ευρώ..
.           Πιστευω πως το galactic ειναι πιο ομορφο μοντελο και γενικα θεωρω πως οσα μοντελα αντικατεστησε πολυ καλα εκανε και τα αντικατεστησε.Ανεκαθεν πιστευα πως τα συγγεκριμενα μοντελα χαλανε το image της εταιρειας και πλεον χαιρομαι που δεν υπαρχουν,δεν αναφερομαι τοσο στο cockpit οσο στα παλια superocean και cso?Ξερω πως δε θα συμφωνησετε οι περισσοτεροι με την αποψη μου οποτε θα με ενδιεφερε να μοιραστουμε τις αποψεις μας οσο αφορα τα καινουρια μοντελα σε σχεση με τα παλαιοτερα.Ασχετο,αλλαξε και το site της εταιριας και πλεον ειναι προσβασιμο και απο ipad.....

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1062 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 12:06:19 μμ »
Άλλαξε και ο τρόπος παρουσίασης των μοντέλων όπου δεν υπάρχει πλέον ο κλασσικός διαχωρισμός στις 4 μεγάλες σειρές, αλλά σε 11 ομάδες. Η αντιστοιχία είναι ως εξής:

Νavitimer          Νavitimer
                        Chrono-matic
                        Montbrillant

Windrider          Chronomat
                        Galactic
                       
Proffessional      Professional
                        Transocean

Aeromarine        Avenger
                         Superocean
                         Superocean Heritage
                         Colt

Mάλλον θα μου πάρει καιρό αλλά θα το συνηθίσω ;D

Όσο αναφορά το σχόλιο του φίλου argo98 για τα νέα μοντέλα, νομίζω πως η εταιρεία τα κατάφερε μια χαρά με τα Transocean και Chronospace, αλλά μάλλον απέτυχε με τα Galactic και Superocean. Ειδικά το τελευταίο το βρίσκω και εκτός σχεδιαστικής φιλοσοφίας της εταιρείας. Απο την άλλη μάλλον το έφτιαξαν προσπαθώντας να προσεγγίσουν ένα νεανικότερο κοινό, οπότε οι πωλήσεις θα δείξουν αν πέτυχαν ή όχι. Ας του έβρισκαν ένα άλλο όνομα, ώστε να κρατήσουν το κλασσικό Superocean, ένα εξαιρετικό ρολόι με καλή τιμή που φώναζε από μακριά Breitling  ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1063 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 12:10:34 μμ »
Παιδιά το Cockpit και το Galactic είναι ίδια. Η μόνη τους διαφορά είναι στη στεφάνη. Προσωπικά πιστεύω πως η παλιά στεφάνη η βουρτσισμένη είναι πιο όμορφη απο την καινούργια την Galactic.  ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1064 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 12:29:13 μμ »
Παιδιά το Cockpit και το Galactic είναι ίδια. Η μόνη τους διαφορά είναι στη στεφάνη. Προσωπικά πιστεύω πως η παλιά στεφάνη η βουρτσισμένη είναι πιο όμορφη απο την καινούργια την Galactic.  ;)


Διαφέρουν και στο καντράν Κώστα, αυτό του Cockpit με τους λατινικούς ήταν πολύ ιδιαίτερο ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1065 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 01:21:36 μμ »
Η κυρια διαφωνια σε σχεση με τη καινουρια σειρα της breitling αναμεσα στους fun της εταιριας εχει να κανει πιο πολυ με το καινουριο bezel στο chronomat b01 και galactic(προσωπικα το βρισκω πιο ωραιο..) αλλα και παλι πλεον οι επιλογες ειναι περισσοτερες αφου η breitling προσφερει 3 διαφορετικα bezel που καλυπτει ολα τα γουστα:1ον chronomat b01 2ον chronomat calibre 13 και 3ον galactic chronograph (ενα μοντελο που δεν εχω καταλαβει γιατι δεν εχει ενθουσιασει τους σκληροπυρινικους fun της εταιριας αφου συνδυαζει ολα τους τα αγπημενα τους στοιχεια,κασα απο chronomat evolution,bezel απο blackbird,44mm και βουρτισμενο ατσαλι...).Θα συμφωνησω οτι chronospace και transocean ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ,ιδιως ενα ρολοι σαν το transocean chrono ελειπε απο τη γκαμα της.Εξακολουθω να διαφωνω για τα παλια superocean που στα ματια μου δεν ελεγαν τιποτα,φωναζαν breitling στα ματια αυτων που ξερανε( αυτοι που ξερουνε και τωρα αναγνωριζουν τα καινουρια superocean)ενω στα ματια ολων των αλλων πιστευω δεν φωναζαν τιποτα και πιστευω πως δεν φωναζαν καν οτι ειναι ενα ρολοι καποιας αξιας .Θα τολμησω παρακυνδινευμενα να πω πως σαν καλογιαλισμενα festina η ellesse εμοιαζαν στα ματια καποιου που δεν ασχολειται με το αθλημα.Το μονο που θα ηθελα απο την breitling θα ηταν ενα chronomatic στα 47 mm με τον b01 και δε θα της ελειπε τιποτα...( α και ενα Bracelet για το flying fish)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1066 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 02:08:39 μμ »
Πωπω μου θύμισες τα Chrono-matic...αν και δεν είναι τόσο πρόσφατη η νέα σειρά...τραγική συνέχεια τα τρέχοντα μοντέλα του ιστορικού Chrono-matic...

Δεν συμφωνώ ότι το Superocean φώναζε Breitling μόνο στους μυημένους, το αντίθετο μάλιστα...και φυσικά δεν σχολιάζω τα περι καλογυαλισμένου ellesse, καμμία σχέση κατά τη γνώμη μου...περί ορέξεως βέβαια κολοκυθόπιττα, αλλά τo νέο Superocean σου αρέσει?


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1067 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 02:23:50 μμ »
Αφού το Galactic Chronograph είναι ένα Evolution με διαφορετική στεφάνη. Εμένα προσωπικά δε με έχει εντυπωσιάσει, αφού είναι ίδιο με το Evolution.

Όσον αφορά για το Galactic Bezel, στο Breitling Source υπάρχουν πολλά παράπονα για τη συγκεκριμένη στεφάνη, ότι και καλά δεν έπρεπε να αλλάξει η κλασσική στεφάνη. ( Άσχημη δεν είναι, αλλά η παλιά είναι καλύτερη με τη βουρτσισμένη επιφάνεια ). ;D

Γιάννη συμφωνώ. Τα Chronomatic που βγάζει τώρα, δεν είναι καν Chronomatic. Το μοντέλο το κατέστρεψαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 02:29:16 μμ από K_O_S_T_A_S »

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1068 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:04:31 μμ »
αλλά μάλλον απέτυχε με τα Galactic και Superocean. Ειδικά το τελευταίο το βρίσκω και εκτός σχεδιαστικής φιλοσοφίας της εταιρείας. Απο την άλλη μάλλον το έφτιαξαν προσπαθώντας να προσεγγίσουν ένα νεανικότερο κοινό, οπότε οι πωλήσεις θα δείξουν αν πέτυχαν ή όχι. Ας του έβρισκαν ένα άλλο όνομα, ώστε να κρατήσουν το κλασσικό Superocean, ένα εξαιρετικό ρολόι με καλή τιμή που φώναζε από μακριά Breitling  ;)

Συμφωνώ απόλυτα! Ευτυχώς διατήρησαν το Steelfish

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1069 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:29:15 μμ »
Βασικά αυτό που λείπει στη Breitling, είναι ένα Chronomatic Caliber 11 σε Limited Edition. Όπως το έκανε και η Heuer με το Monaco Caliber 11 και το Silverstone. Οπότε αντί να βγάζει τα κατσαρόλια με την ονομασία Chronomatic, καλύτερο είναι να αναστήσει το παλιό Chronomatic με την Caliber 11.

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1070 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 04:12:42 μμ »
Φιλε κωστα θα συμφωνησω πως το chronomatic  49 mm ειναι κατσαρολι γι αυτο και ανεφερα πως θα το ηθελα σε 46-47mm.Σε σχεση με αυτο που ανεφερες οτι στο bezel του evo σου αρεσε η βουρτσισμενη του επιφανεια απλως να αναφερω πως και το καινουριο bezel βγαινει βουρτσισμενο αν το θελεις,οποτε το θεμα ειναι αν σου αρεσει με τους αριθμους οπως ειναι τωρα η χωρις οπως ηταν παλια.προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ ετσι χωρις να σημαινει πως δε μου αρεσει και του evo.Τωρα οσο αφορα αυτο που ανεφερα φιλε Γιαννη για τη συγκρηση superocean με ellesse style ρολογια σιγουρα ειναι υπερβολικη και μαλλον ατυχης αλλα την εκανα για να δειξω πως μου φαινοταν σαν ενα αδιαφορο ρολοι,Το προιγουμενο superocean το ειχα αγορασει στο παρελθον για να το κανω δωρο στο γαμπρο μου και το ειχα φορεσει καποιο διαστημα και ειλικρινα δε μου ελεγε τιποτα.Σιγουρα ποιοτικο ρολοι,ωραιο καντραν στο μπλε που το ειχα παρει αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο στα δικα μου ματια.Απλως ενα πολυ καλο value for money ρολοι για καποιον που ηθελε κατι καλο για καθημερινη χρηση αλλα ως εκει.Το καινουριο σιγουρα το θεωρω πιο ομορφο,Τωρα αν θα το αγοραζα?αναλογως,προτιμω το SOH που εχω και αν θα αγοραζα αλλο diver απο τη breitling θα προτιμουσα το seawolf,αν τυχαινε ομως και βρισκοταν στην κατοχη μου θα το τιμουσα ιδιαιτερως,Το εχεις δει απο κοντα?σιγουρα πιο ωραιο απο οτι στις fotos...φιλικα....(στο superocean 44 αναφερομαι)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 05:31:58 μμ από argo98 »

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1071 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 07:15:40 μμ »
Κωστα σημερ; Εβλεπα σε φωτο το b01 σου και ειναι απλως υπεροχο,πολυ καλη επιλογη το καφε bezel και γενικα εχεις μερικες απο τις καλυτερες φωτο που εχω βρει στο νετ για το b01!Καπου ειδα σε καποια post σου να αναφερεις τη Χαλκιδα,Χαλκιδα μενεις?Συμπατριωτες ειμαστε?

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1072 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:17:35 μμ »
Κωστα σημερ; Εβλεπα σε φωτο το b01 σου και ειναι απλως υπεροχο,πολυ καλη επιλογη το καφε bezel και γενικα εχεις μερικες απο τις καλυτερες φωτο που εχω βρει στο νετ για το b01!Καπου ειδα σε καποια post σου να αναφερεις τη Χαλκιδα,Χαλκιδα μενεις?Συμπατριωτες ειμαστε?
Ψαχνά μένω βασικά γιατί σπουδάζω εκεί λογιστική!! ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος bost

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 906
  • Risk-Care-Dream-Expext
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1073 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:36:24 μμ »
Ερώτηση Ερώτηση  : καταρχάς χαιρετώ όλο τον κόσμο....είμαι σε δίλημμα μεταξύ του Breitling Superocean 44 μαύρο με κίτρινους δείκτες ή Omega seamaster ????και τα δύο μου αρέσουν πολύ αλλά......(κανονικά και τα 2 θα έπρεπε να πάρω χαχαχα  ;D ) τι μου προτείνετε ????? σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1074 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:52:20 μμ »
Ποιό Seamaster ακριβώς? Το 300μ? Το Planet Ocean? Βάλε και το Superocean Heritage στις επιλογές σου ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Theminio

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1075 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 07:56:49 μμ »
Και γιατι όχι και το Superocean Steelfish

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1076 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 08:07:58 μμ »
Και γιατι όχι και το Superocean Steelfish

Σωστός!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1077 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 12:46:07 πμ »
Αναμεσα σε αυτα τα 2 που ανεφερες ψηφιζω superocean 44...απλως θα σου προτεινα κι εγω με τη σειρα μου να κοιταξεις και το heritage....υπεροχο ρολοι και πιο all around.Παντως οτι και να αποφασισεις φροντισε να ειναι breitling :)

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1078 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:26:59 πμ »
Αν λές το 300m της Ω, τότε θα σου πώ αβλεπεί Breitling Superocean Heritage. Αν εννοείς το Planet Ocean της Ω, τότε εδώ θέλει σκέψη! Είναι καταπληκτικό ρολόι και πολύ Value for Money.


Όσον αφορά για το Superocean που λές ( και αν εννοείς το καινούργιο ), δε θα το αγόραζα. Το ωραιότερο Superocean ήταν αυτό που έβγαζε έως και το 2009.  ;)΄

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:33:36 πμ από K_O_S_T_A_S »

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: BREITLING
« Απάντηση #1079 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 01:36:10 πμ »
ΑΥΤΟ είναι το απόλυτο Superocean!!!  ;D ;D ;D