Αποστολέας Θέμα: Ωρολογιακο ταξιδι...  (Αναγνώστηκε 4044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Ωρολογιακο ταξιδι...
« στις: Μάιος 07, 2019, 09:59:14 πμ »
Καθομενος στον καναπε ενα βραδυ αυτες τις μερες, εκανα μια αναδρομη στο παρελθον και αναλογιζομουν απο που ξεκινησε ολο αυτο, που κατεληξε, πως αλλαξαν οι αποψεις, τα γουστα, οι απαιτησεις... Πως συνεχιζει να διαδραματιζεται ολο αυτο το -κατα καποιο τροπο ματαιοδοξο- παθος που λεγεται ρολοι. Πιστευω πως θα μπορουσε να ειναι και θεμα εκθεσης στις πανελληνιες αλλα απευθυνομενο σε watchfreaks! Επισης θα μπορουσε να χωριστει σε πολλα parts και παραγραφους αλλα για να μη χαθει το νοημα θα προσπαθησω να τα τοποθετησω σε μια σειρα.

Μια παρενθεση λοιπον πριν ξεκινησω, ειναι πως το φορουμ σ' επηρεαζει σε υπερθετικο βαθμο στις επιλογες σου και σε αποτρεπει απο καποιες αλλες που θα βασιζοντουσαν σε αποκλειστικα προσωπικο κριτηριο... Δε λεω πως δεν εχω/εχουμε προσωπικοτητα και αποψη απλα θεωρω πως ειμαστε λιγακι τηλεκατευθυνομενοι και υποκινουμενοι οπως φυσικα και στην ευρυτερη μαζα της κοινωνιας απλα σε διαφορετικους τομεις. Ισως καποιοι γηραιοτεροι και εμπειροτεροι να εχουν κατασταλλαξει... Ζητω συγγνωμη που τα τσουβαλιαζω λιγακι τα πραγματα αλλα να με συγχωρειτε οι καταρτιζμενοι φιλοι!

Αρχης γενομενου λοιπον ολοι εχουμε καποια κλισε και στερεοτυπα που πιστευουμε σε αυτα και τα υποστηριζουμε, ετσι λοιπον κι εγω με τη σειρα μου θελω να τα μοιραστω:

Η αρχη...
Οταν πρωτομπηκα εδω για να αγορασω το πρωτο μου "καλο ρολοι" εβλεπα αρκετα πρωτοεμφανιζομενα στα δικα μου ματια ρολογια και δεν μπορουσα να αφομοιωσω τις πληροφοριες, τις ορολογιες και τα δεδομενα που μου παρουσιαζοντουσαν. Στο μυαλο μου ηξερα 5-10 εταιρειες οπως π.χ. ρολεξ, ομεγκα, ταγκ, τισσο, λονζιν, σεικο.. Καποιες αλλες απλα θα τις ειχα ακουσει η θα τις ειχα δει σε καμια ταινια η σε καποια διαφημιστικη πινακιδα και ηταν απλα χαραγμενες στο υποσυνειδητο μου, απλα σαν ονοματα π.χ. oris, vc, cartier, hublot κ.α. Λογος για patek, ap, bregeut, panerai, tudor και αλλες πολλες ουτε καν, ετσι; Οχι πως τωρα ξερω να συναρμολογω και κανενα lange αλλα να 'χαμε να λεγαμε...
Ειχα ενα ρολοι του μπαμπα μου το οποιο πρεπει να ηταν 34αρι η 36αρι δε θυμαμαι ακριβως κι επειδη το ειχε αγορασει η μανα μου το 98' σε τιμη 300.000δρχ θεωρουσα πως ειναι ρολογαρα. Η μαρκα; Ουτε στο ιντερνετ δεν την εβγαζε! Η εταιρεια; Καποια ελβετικη olma που μαλλον ηταν απουλητο σε καμια βιτρινα και της το φορτωσαν αρων-αρων... Μηχανη μια τιμια ΕΤΑ2824! Τι με ενοιαζε ομως; Με ενοιαζε οτι ηταν αυτοματο! Καμαρι ομως να δειτε οταν το φορουσα!!! Οταν το εβγαλα στο φορουμ για πρωτη φορα, αμεσως αντιληφθηκα οτι ηταν και η τελευταια... Φτανει λεω, το ειδανε ολοι, ως εκει! Κανενας απο εδω μεσα δε θα αγοραζε ενα τετοιο ρολοι, ετσι πιστευω τουλαχιστον. Πρωτο χτυπημα κατω απο τη μεση!
Στο δια ταυτα λοιπον με βαση το μπατζετ που ειχα ορισει (2k) ηθελα να το εξαντλησω γιατι λεω, οσο πιο ακριβο ειναι, τοσο το καλυτερο! Ετσι λοιπον τι εχουμε μεχρι 2k; TagHeuer. Οταν αρχισα να εισπραττω αρνητικα σχολια για την Tag, ηταν το δευτερο χτυπημα κατω απο τη μεση... Λεω απο μεσα μου "καλα πλακα μου κανουν αυτοι; Κραζουν την πολυδιαφημησμενη Tag και μου προτεινουν αντ'αυτου να δωσω 3k για καποια tudor; Ποια ειναι αυτη; Δεν την ξερει ουτε η μανα της..." Το μονο tudor που ηξερα ηταν τον παλαιμαχο ποδοσφαιριστη της Juve και πρωην προπονητη του ΠΑΟΚ. Για να μην πλατιαζω εκανα το δικο μου, πηρα το Ταγκ...

Η συνεχεια...
Εχοντας μπει για τα καλα στο χορο, σκοπος μου πλεον ηταν να φτιαξω μια συλλογη, ομορφη στα δικα μου ματια με ποιοτικα ρολογια (ελβετικα) και μερικες πινελιες απο τιμια ιαπωνικα (seiko αντε και κανα citizen). Στο μυαλο μου δε με πειραζε το μεγεθος να ειναι 40αρι η 45αρι... Αν ειναι βαρυ η ελαφρυ...
Του συγχωρεμενου του μπαμπα το ρολογακι πλεον χαριστηκε στη μαμα (ασχετο).
Με ενδιαφερε να εχω ενα κουτακι με 8 θεσεις και να ειναι ολες γεματες και σκοπος μου ηταν να ανεβαινω σταδιακα και οχι κατευθειαν στην ψηλη κατηγορια.. Βεβαια εδω υπηρχε κι ενα βασικο προβλημα, το οικονομικο! Μου ηταν αδιανοητο να δωσω πανω απο 3-4 χιλιαρικα για ενα ρολοι. Τρομαζα και μονο στο ακουσμα του ποσου, οποτε το μακρινο μου ονειρο -Ρολεξ- θα αργουσε να ερθει! Βλεποντας διαφορα μοντελα να παρελαυνουν συχνα διαμορφωσα μια φορουμιστικη αποψη για τα ρολογια! Τα εδειχνα σε φιλους μερικα απο δαυτα και μου ελεγαν "αυτο ρε φιλε ειναι λαλακια" και η απαντηση μου ηταν "δεν ξερετε βρε ασχετοι, θα μαθετε". Εδω που τα λεμε κανα δυο απο αυτους μαθανε... Αποκτωντας μπαμ-μπαμ, ολα αυτα που εβαλα ως πρωταρχικο στοχο τα ελβετικα της middle price range να το πω; Οris και Tag και καποια τιμια ιαπωνικα (seiko, citizen, casio), στο συνολο καμια 7-8, εβαλα πλωρη για αυτο το tudor! Θα μου πειτε, καλα βλακας εισαι; Μαλλον ναι, αλλα ολως παραδοξως αρχισε να μου αρεσει! Για να μην μακρυγορω -το εχω κανει ηδη πολυ- χειραγωγημενος απο τα φορα πηρα και το speedy, το οποιο επισης δε με ξετρελανε οταν το ειχα αντικρυσει για πρωτη φορα αλλα στην πορεια φυσικα επαναπροσδιοριστηκε.
Αρχισαν να με ενοχλουν τα μεγαλα ρολογια, τα βαρια, αρχισα να μη φοραω καποια αλλα λογω των πιο δυνατων χαρτιων που διεθετα, ετσι προχωρησα σε αποσυμφορηση της συλλογης. Πλεον αδιαφορουσα να εχω γεματο κουτακι. Σαν τους γερους ενα πραγμα που ολα τους ενοχλουν... Αυτη ηταν πιθανολογω ενα ειδος ωριμανσης! Σιγουρα δε διαθετω τεραστιες γνωσεις, ουτε καν τις στοιχειωδεις αλλα περασαν καμια 10αρια ρολογια και μπορω να εχω αποψη, εστω στο ποιοτικο κομματι. Μπορω να ξεχωρισω μια καλη κασα, εναν καλο μπρασελε, το φινιρισμα, την ποιοτητα, τις χρονομετριες.

Η καταληξη...
Βαδιζοντας με γοργα βηματα αυτο το μινι ταξιδι και συνειδητοποιωντας ποσα χρηματα εχω ξοδεψει και ποσα αλλα εχω χασει σε μεταπωλησεις, προβληματιστηκα εντονα! Δεν με πειραζει να χανω απο τις αγοραπωλησιες αλλα το θεμα ηταν οτι εγω δεν προλαβαινα καλα-καλα να τα χαρω και επεφτα στην παγιδα να τα διωχνω αμεσα για να ανεβω κατηγορια διοτι αλλιως τα κουκια δεν εβγαιναν. Ακομα και να εβγαιναν, δεν υπηρχε λογος να υπαρχει ενα ρολοι αν το φοραω μια φορα την εβδομαδα για δυο ωρες! Ο λογος που εδωσα και το speedy... Το speedy που λετε, απο τοτε που αποκτηθηκαν τα ρολεξ το ειχα μονινως σπιτι και το φορουσα 2 φορες την εβδομαδα για 2 ωρες! Ρολογαρα, αλλα δεν ηταν για εμενα.
Αναπολουσα τα αλλα μου ρολογια οταν το φορουσα!

Τελικο και καθαρα προσωπικο συμπερασμα:

Θεωρω πως ενας που ασχολειται με τα ρολογια, μια ιδανικη συλλογη πρεπει να απαρτιζεται απο 3-4 ρολογια (3 καλα στο ιδιο βεληνεκες κι ενα για να τρωει ξυλο, ακομα κι ενα gshock). Μεγεθος απο 39mm εως 42mm και να μπορουν να τα κανουν ολα... Νερα, θαλασσες, κοστουμια, φορμες, πυτζαμες! Αυτο βεβαια ειναι εντελως υποκειμενικο καθως παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες οπως το πιο σημαντικο, τι χρηματα διαθετει ο καθενας! Πιθανον αν ειχα τη δυνατοτητα, θα επαιρνα 20-30 ρολογια και ας μην τα εβαζα και ποτε (για συλλεκτικους λογους). Καποιος μπορει να θελει να εναποθεσει ενα μπατζετ των 5k σε 20 ρολογια, αλλος παλι να εχει μονο ενα! Κατονοητο και σεβαστο! Αλλα μιλαω για εμενα... 3 καλα ρολογια (grails) και δε θελεις τιποτα αλλο! Ενα για καθε βδομαδα και παει εναλλαξ. Αν βαρεθεις και κανενα κανεις και μια φλιπερια και ανανεωνεσαι!

Ελπιζω να μην κουρασα που μοιραστηκα την προσωπικη μου εμπειρια μαζι σας αλλα ειναι ενα ενδιαφερον θεμα και θα χαρω να προσθεσετε καποιες δικες σας πινελιες και εμπειριες σε ολο αυτο για να δουμε και ποικιλες αποψεις!

Υ.Γ. Ολα αυτα μπορουν να διαφοροποιηθουν ανα πασα ωρα και στιγμη, δεν ειμαι απολυτος σε τιποτα!







Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2019, 10:29:19 πμ »
Γιώργο ευχαριστούμε για τις ωραίες σκέψεις σου που μοιράστηκες μαζί μας
νομίζω λίγο ή πολύ όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε και συνεχίζουμε  :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2019, 10:34:22 πμ »
Πολυ ωραιο ποστ φιλε!! Μπραβο!! Να χαρεις το ταξιδι και τη συλλογαρα σου φυσικα!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2019, 10:51:26 πμ »
Γιωργαρε, το πιο σημαντικο ειναι να χαίρεσαι τις ρολογαρες σου.

Και χαίρομαι πολύ που το κανεις!!!! :laola: :laola:

Ευχαριστούμε που μοιράστηκες τις σκέψεις σου!! ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2019, 12:39:55 μμ »
Να χαίρεσαι τα αποκτήματά σου Γιώργο! Και να έχεις συνεχώς κίνητρο να ασχολείσαι και να έχεις πόθους.

Μου έχει μείνει μια εικόνα που είχα δει στο ίντερνετ (δε θυμάμαι που), που έχει έναν άνθρωπο watch maniac, με τη σειρά τα ρολόγια από που ξεκίνησε ο πόθος του και το τι κατάκτησε... Αρχικά συγκεκριμένα ξεκίνησε με φτηνά Ιαπωνικά, Seiko, Citizen, όσο περνάει ο καιρός προχωράει σε φτηνά Ελβετικά, στη συνέχεια ακριβότερα Ελβετικά, όταν έφτασε στην ηλικία του μέσου ανθρώπου κατάφερε να αποκτήσει τα Rolex & Grand Seiko (αν θυμάμαι καλά)... και μετά από καιρό τον δείχνει με ένα φτηνό Casio...
Είναι μια φωτογραφία που γεννάει πολλές σκέψεις και σου γεννιούνται και πολλά ερωτήματα...

- Άρα με τα Rolex/GS έφτασε την κορυφή, έπιασε το στόχο του, το ταξίδι τελείωσε και πλέον δεν αξίζει να ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο?
- Άρα με τα Rolex/GS έφτασε στην κορυφή, έπιασε τον απόλυτο στόχο... ε και? Είναι κάτι που δεν άξιζε, τη δουλειά του την κάνει και με ένα casio? Άρα χόρτασε... και τι έγινε που τα απέκτησε?
- Άρα απόκτησε το Rolex/GS που πάντα ήθελε, το άφησε στην άκρη, πήρε και ένα Casio γιατί και με αυτό κάνει τη δουλεία του?
- και πολλά άλλα ερωτήματα που μπαίνουν στο μυαλό του κάθε ένα μας βλέποντάς την...

Ο καθένας το παρερμηνεύει όπως θέλει.

Εύχομαι σε εσένα συνεχώς να έχεις θέληση και μεράκι και να έχεις μόνιμα στόχους και να μην τους πιάσεις για να είναι μεγάλο και το ταξίδι που θα κάνεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2019, 12:56:39 μμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2019, 01:39:16 μμ »
Γιώργη εγώ εν συντομία θα πω να είμαστε καλά να κάνουμε τα (ωρολογιακά) γούστα μας, όποια και αν είναι αυτά, σε άλλους αρέσουν τα λίγα και ακριβά, σε άλλους τα πολλά φτηνά σε άλλους τα συλλεκτικά και πάει λέγοντας...σημασία έχει σε ένα φόρουμ που γράφουν κατά πλειοψηφία γνώστες να μην διαχωρίζονται αυτά και να κοιτάμε όλοι να μαθαίνουμε από τις επιλογές και τα πειράματα που κάνει ο άλλος καθότι μέσα από αυτό εξελισσόμαστε και εμείς και μαθαίνουμε, σαφώς και θα χαθούν λεφτά σε τράμπες, σαφώς και θα γίνουν και χαζές αγορές που θα μετανιώσουμε (όλα στο παιχνίδι είναι) αλλά στην τελική θα πρέπει να κυκλοφορούμε φορώντας κάτι που που πρώτα από όλα κάνει ευτυχισμένους εμάς και μετά όλους τους άλλους, εκτός βέβαια αν κάποιος βλέπει το ρολόι καθαρά σαν κόσμημα το φοράει για να δείχνει την οικονομική του κατάσταση και βλέπει την ώρα από το αφιόνι του από συνήθεια πράγμα που ευτυχώς δεν υπάρχει εδώ μέσα....το άλλο που συναντώ συνήθως σε τέτοιους ωρολογιακούς απολογισμούς (και δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσένα) είναι που κάποιοι βάζουν ένα τέλος στους στόχους.....παιδιά πάρτε το χαμπάρι και το λέει ένας που ασχολείται πολλά χρόνια με φτηνά και ακριβά ρολόγια, στόχοι πάντα θα υπάρχουν κορεσμός και ανάπαυλες κατά διαστήματα επίσης, αποχή από το φόρουμ επίσης αλλά τέλος;; ΠΟΤΕ αν έχεις το μικρόβιο αυτό δεν πεθαίνει, απλά εξελίσσεται και εμφανίζεται κατά καιρούς με διάφορες μορφές.!!!

Υ.Γ. Γιώργαρε να είσαι πάντα γερός και να χαίρεσαι τις ρολογάρες σου και φυσικά την πανέμορφη οικογένειά σου.!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 07, 2019, 08:22:16 μμ »
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και ιδιαιτερα για τις ευχες σας! Να ειμαστε ολοι καλα πανω απο ολα και για ολους εχει ο Θεος!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 07, 2019, 09:21:40 μμ »
Γιωργο καλη συνεχεια στο ωρολογιακο σου ταξιδι.
Η συλλογη σου είναι πανεμορφη.
Ευχωμαι να συνεχισει να αυξανει με αντιστοιχα πανέμορφα ρολογια.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 07, 2019, 10:38:10 μμ »
Γιωργη το όμορφο του πράγματος ειναι ότι μοιραστηκες μαζί μας το ταξίδι! Σε ευχαριστούμε και η συνέχεια να ειναι γεμάτη περιπέτεια!
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 07, 2019, 11:08:15 μμ »
Καλά τα λες Γιωργαρε! Με έχει φάει η περιέργεια να δω την συνέχεια του ταξιδιού! :cooler:

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 07, 2019, 11:13:53 μμ »
Γιώργο πολύ εύστοχες παρατηρήσεις.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τρία καλά ρολόγια και ένα smart watch είναι ιδανικός συνδιασμος.

Μετά από δέκα χρόνια θα έχει μείνει ΜΌΝΟ το smart watch...

Για να απαντήσω

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 08, 2019, 12:18:48 πμ »
Ευχαριστούμε για το μοίρασμα των σκέψεων :)

Να είσαι καλά εσύ και η οικογένειά σου, με ότι ρολόγια καταλήγεις κάθε φορά, φθηνά ή ακριβά.

Στη θέση σου και αν δε χρειαζόταν να πουλήσω κάτι, θα κρατούσα για πάντα το μπλε ρόλεξ (dj) που είναι πανέμορφο. Ναι, δεν είμαι φαν της φίρμας γενικά, αλλά το συγκεκριμένο είναι κουκλί :)








Να χαίρεσαι τα αποκτήματά σου Γιώργο! Και να έχεις συνεχώς κίνητρο να ασχολείσαι και να έχεις πόθους.

Μου έχει μείνει μια εικόνα που είχα δει στο ίντερνετ (δε θυμάμαι που), που έχει έναν άνθρωπο watch maniac, με τη σειρά τα ρολόγια από που ξεκίνησε ο πόθος του και το τι κατάκτησε... Αρχικά συγκεκριμένα ξεκίνησε με φτηνά Ιαπωνικά, Seiko, Citizen, όσο περνάει ο καιρός προχωράει σε φτηνά Ελβετικά, στη συνέχεια ακριβότερα Ελβετικά, όταν έφτασε στην ηλικία του μέσου ανθρώπου κατάφερε να αποκτήσει τα Rolex & Grand Seiko (αν θυμάμαι καλά)... και μετά από καιρό τον δείχνει με ένα φτηνό Casio...
Είναι μια φωτογραφία που γεννάει πολλές σκέψεις και σου γεννιούνται και πολλά ερωτήματα...

- Άρα με τα Rolex/GS έφτασε την κορυφή, έπιασε το στόχο του, το ταξίδι τελείωσε και πλέον δεν αξίζει να ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο?
- Άρα με τα Rolex/GS έφτασε στην κορυφή, έπιασε τον απόλυτο στόχο... ε και? Είναι κάτι που δεν άξιζε, τη δουλειά του την κάνει και με ένα casio? Άρα χόρτασε... και τι έγινε που τα απέκτησε?
- Άρα απόκτησε το Rolex/GS που πάντα ήθελε, το άφησε στην άκρη, πήρε και ένα Casio γιατί και με αυτό κάνει τη δουλεία του?
- και πολλά άλλα ερωτήματα που μπαίνουν στο μυαλό του κάθε ένα μας βλέποντάς την...

Ο καθένας το παρερμηνεύει όπως θέλει.

Εύχομαι σε εσένα συνεχώς να έχεις θέληση και μεράκι και να έχεις μόνιμα στόχους και να μην τους πιάσεις για να είναι μεγάλο και το ταξίδι που θα κάνεις...




Με αφορμή το παραπάνω...

Το έχω ξαναγράψει νομίζω εδώ. Έχω περάσει από διάφορα χόμπι, όπως ηχοσυστήματα με ακουστικά, φωτογραφία κτλ.
Τα ρολόγια, είναι το μόνο χόμπι που είχα ποτέ, στο οποίο τα λεφτά που δίνεις παραπάνω δεν έχουν ουσιαστικά τόσο σχέση με την απόδοση/επίδοση και την αντοχή.


Παράδειγμα. Πριν 4 χρόνια, πήρα το πρώτο μου αυτόματο, το orient symphony.
Μου στοίχησε καινούριο 84 ευρώ, με τα μεταφορικά.
Το ρολόι μέχρι τώρα δουλεύει μια χαρά, η ακρίβεια του με την κατάλληλη τοποθέτηση ρυθμίζεται και δε χρειάζεται ποτέ διόρθωση.
Το Power reserve του ήταν εντάξει και δεν έκανε περίεργα να σταματάει εύκολα κτλ.
Η στεγανότητα στις 5atm ήταν οκ και δε μου έκανε ποτέ θέμα.
Το ορυκτό (ούτε καν ζαφείρι) κρύσταλλο, δεν έχει κάνει κάποια εμφανή γρατζουνιά, παρότι έχει φάει χτυπήματα, και είναι γερό.

Έτσι, αν το πάω τώρα ή του χρόνου σε έναν ρολογά και του κάνει ένα σωστό service σε όλα (το ρολόι είναι εντάξει ακόμη), θα το έχω για αρκετά χρόνια ακόμη.

Και έτσι γεννάται το ερώτημα. Γιατι να πάρω ένα ακριβό ρολόι?

Για μένα προσωπικά, που μου αρέσουν τα κλασσικά/dress κομμάτια, αλλά και γενικά μου αρέσει να ασχολούμαι με τα καλλιτεχνικά από μικρός, η απάντηση βρίσκεται στη μαγεία της ιστορίας της εταιρίας, της χειροποίητης εργασίας σε μηχανή, καντράν, δείκτες κτλ, ιστορικά στοιχεία σχεδίασης στο εκάστοτε ρολόι κτλ.

Αν έπαιρνα ένα breguet classique ή lange 1815 των 20.000 ευρώ, θα ήταν πιο γερό και θα μου έλεγε την ώρα καλύτερα από το symphony ή ένα seiko των 100-300 ευρώ? Δε νομίζω... Αλλά έχουν μια μαγεία, καλλιτεχνική για μένα.

Αν είχα άπειρα λεφτά θα έπαιρνα ένα dufor simplicity ή ένα roger w smith που ήταν μαθητευόμενος του george daniel, του γνωστού τότε ωρολογοποιού, που έδωσε την πατέντα του στην omega. Γιατί κρύβουν μια κάποια μαγεία όλα αυτά, έχουν ιστορία, χειροποίητη δουλειά, μια αίσθηση τέχνης και υψηλής αξίας ως αντικείμενα.

Αλλά δε σου προσφέρουν ως ρολόι κάτι παραπάνω σε ακρίβεια, αντοχή κτλ, όπως πχ αν συγκρίνεις πράγματα σε άλλα χόμπι, σε διάφορα εύρη τιμών.



Οπότε, αυτός που λες που γύρισε στο casio, μπορεί να αγόρασε τα ακριβά, να διαπίστωσε ότι την ίδια δουλειά κάνουν, και ξαναγύρισε στα βασικά. Άλλος, μπορεί να εκτιμήσει σε ένα πανάκριβο ρολόι τα χαρακτηριστικά που έγραψα παραπάνω, και να μείνει στα ακριβά.


Το καλό σήμερα έιναι ότι υπάρχουν ρολόγια σε ότι τιμή ψάχνεις, που είναι μια χαρά, quartz ή μηχανικά, και βρίσκεις σχεδόν ότι θες.

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 08, 2019, 01:31:05 πμ »
Ωραιες σκέψεις, και του "σπιτονοικοκύρη" του νήματος,και των απαντήσεων.
Πάντα σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός,και εδώ ισχύει πανηγυρικά.
Όλοι μας απολαμβάνουμε την διαδρομή και την αναζήτηση του επόμενου καινούργιου μας ρολογιού που πάντα λέμε ότι θα είναι το τελευταίο ,αλλά φυσικά ποτέ δεν είναι.
Συμφωνώ ότι μια ιδανική συλλογή είναι μια μικρή συλλογή, ευκίνητη και ευκολοφορετη, ακόμα και με λιγότερα από 4 ρολόγια.
Ένα καλό , ακριβό κομμάτι και ένα σκύλο για τις δύσκολες ώρες .
Το θέμα είναι να ευχαριστιεσαι ο,τι έχεις ,να το ζήσεις μόνο έτσι καταλαβαινεις αν οντως έκανες την σωστή επιλογή ή αν πρεπει να φύγει για να αντικατασταθεί από τον επομενο στόχο.
Όλα αυτά για εμάς που έχουμε την πετριά για  την αέναη αναζήτηση του τέλειου ρολογιού ,που πιθανώς δεν υπάρχει αλλά όπως είπαμε το ταξίδι έχει σημασία.
Υγεία μόνο να υπάρχει ,μην την ξεχνάμε.
Υγεία και όλα γίνονται αργά ή γρήγορα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 08, 2019, 08:32:18 πμ »
Ωραίο νήμα.

Γιώργο στην περίπτωση σου έγιναν όλα πάρα πολύ γρήγορα.
Βεβαίως βλέποντας το που έφτασε τελικά η συλλογή σου, έπρεπε να κινηθείς γρήγορα για να πάρεις κάποια κομμάτια που είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν.



Γενικά τώρα, όπως λένε και πολλοί φίλοι, το ταξίδι είναι που έχει τη γλύκα...
Εγώ έχω τη δική μου συνταγή που λέει πως έχω ένα ρολόι για να το φοράω. Το βαριέμαι, το δίνω και παίρνω το επόμενο.
Για μένα μέχρι τώρα δουλεύει.
Φυσικά κι έχω χάσει, φυσικά και στην πορεία κάποια ρολόγια θα ήθελα να τα έχω ακόμη, όμως για μένα η λογική πρέπει να ξεπερνάει τα "θέλω"
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 08, 2019, 06:59:19 μμ »
Πολυ ωραιες κι ενδιαφερουσες αποψεις απο ολους, πραγματικα!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 08, 2019, 07:01:50 μμ »
Από το ισόγειο για να πας στο ρετιρέ ... πρέπει να ανέβεις σκαλί - σκαλί και να περάσεις πρώτα   από 1ο->2ο->3ο—>4ο——>5ο....... κλπ

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 08, 2019, 07:05:46 μμ »
Γιωργο μην ακους τους ζηλιάρηδες :D
Εισαι γενημενος κατευθείαν για το ρετιρέ.
Συνεχισε ακομα ποιο δυνατα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 08, 2019, 09:14:51 μμ »
Φίλε Γιώργο, πραγματικά χαίρομαι που έχεις βρει την ισορροπία με την (όντως καταπληκτική)  συλλογή σου στη σημερινή μορφή της. Εύχομαι αυτή η ευφορία (δεν λέω "ευτυχία", αυτήν την αναζητούμε αλλού, σίγουρα όχι στα ρολόγια) να διαρκέσει κάμποσο. Η αλήθεια είναι ότι το ωρολογιακό ζεν που όλοι σε κάποιο σημείο θεωρούμε ότι κατακτήσαμε μπορεί ανά πάσα στιγμή να διαταραχθεί από πειρασμούς κάθε λογής. Καλώς ή κακώς, είμαστε ανήσυχα παιδγιά οι πιο πολλοί, ενίοτε αχόρταγα και θέλει χαρακτήρα χαλύβδινο για να κάτσουμε στ' αυγά μας.

Από την άλλη, το ότι συνήθως δεν καθόμαστε (στ' αυγά μας) δεν είναι αναγκαία κακό :  Πρώτον, αποδεικνύει πως δεν είμεθα κλώσσες (καλά, αυτό το ξέραμε ήδη). Δεύτερον και κύριον, σημαίνει ότι ακόμη την ψάχνουμε την περιπέτεια, ήτοι  δεν έχει τελειώσει όλο αυτό -άσχημο πράγμα να τελειώνει κάτι, είναι σαν μικρός θάνατος, ό,τι κι αν είν' αυτό.

Σημασία έχει -αυτό βλέπω, αυτό καταλαβαίνω- ότι  πραγματικά ξέρεις να τα απολαμβάνεις τα ρολόγια σου, ν' αντλείς απ' αυτά όση ευχαρίστηση μπορούν εν πάση περιπτώσει να προσφέρουν. Αυτό μετράει πανω απ' όλα !


Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 08, 2019, 10:22:49 μμ »
Γιώργη σωραιος, να τα χαίρεσαι με υγεία! Κατ'εμε, ο μόνος περιορισμός στην αποκτηση αρκετών ρολογιών είναι τα φράγκα κι οχι οι προσχηματικοι λόγοι "λίγα κ να τα χαίρομαι"..Αν είσαι του σπορ κ είσαι απλας, αγοράζεις και 5 πατεκ και 10 ρολεξ και τα χαίρεσαι το ιδιο, χωρίς να σε ενδιαφέρουν ανούσια πράγματα όπως η μεταπωλητικη αξία...Και επειδή δεν το φυσάμε μενουμε στα "λίγα και καλά".. :)
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ωρολογιακο ταξιδι...
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 08, 2019, 11:10:53 μμ »
Γιώργη, συγχαρητήρια για τα τρέχοντα αποκτήματα, αλλά και εύγε για τις σκέψεις που τόσο όμορφα καταθέτεις.  :up:
Λες πολλά και ενδιαφέροντα, κάποια από τα οποία θα ήθελα να σχολιάσω.

Η επικρατούσα άποψη είναι "πούλα το φθηνό και πάρε το ακριβό" ή ίσως ακόμα "κάντα όλα ρόλεξ", οπότε τα παρακάτω μάλλον θα ξενίσουν.

Πρώτα, ως προς ρολόι του πατέρα.
Λες, το φορούσες με καμάρι, και συνεχίζεις, ήταν το "πρώτο χτύπημα κάτω απ΄τη μέση" που δεν βρήκες θετική ανταπόκριση όταν το πόσταρες στο φόρουμ.
Δεν ξέρω, όλο αυτό μου φαίνεται κάπως..
Το συγκεκριμένο ρολόι λογικά έχει συναισθηματική αξία για σένα και επομένως μπορεί να συντηρηθεί με επιμέλεια, να διατηρείται ευλαβικά και βέβαια να φοριέται πάντοτε με το ίδιο καμάρι.
Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορώ να δω πως μπορεί να επηρεάσει την άποψη για ένα ρολόι τέτοιας προϊστορίας η όποια αντίδραση ενός φόρουμ..

Δεύτερον, ως προς το tag.
Λες ότι ήθελες να διαθέσεις 2.000 ευρώ και έτσι το επέλεξες.
Γιατί ήταν λάθος; Αν έμενες με εκείνο (αλλά διατηρώντας στην τσέπη το πολλαπλάσιο ποσό που διέθεσες για τα ρόλεξ μετέπειτα) γιατί δεν θα είχες πράξει σωστότερα;
Απλά, απορία εκφράζω..

Τρίτον, ως προς το speedy.
Διάβασα τώρα ότι το έδιωξες και να πω την αλήθεια εξεπλάγην.
Αν δεν κάνω λάθος ήταν λίγο πριν το Πάσχα που σε καμαρώναμε με το nato που μόλις του είχες πάρει και δεν θα κρύψω ότι κοιτώντας σε σκεπτόμουν τι γκάφα έχω κάνει και ο ίδιος που δεν το έχω.
Αναφέρεις ότι το φορούσες ελάχιστα.
Μήπως όμως δεν ήταν επόμενο, όταν σχεδόν ταυτόχρονα αποκτήθηκαν -αν δεν κάνω λάθος- τρία σημαντικά ρόλεξ;
Έχω την εντύπωση (τελείως υποκειμενική άποψη εκφράζω βέβαια) ότι το moon μάλλον αδικείται όταν συγκρίνεται δίπλα σε τρία φανταχτερά ρόλεξ και είμαι σίγουρος ότι σε περίπτωση που το κρατούσες μετά από κάποιο καιρό θα έβρισκε κι αυτό σημαντικό χρόνο στον καρπό σου.


Κλείνοντας, θα ήθελα να επισημάνω την παράμετρο του χρόνου στο χτίσιμο μιας συλλογής.
Μια συλλογή, νομίζω, αποκτάται σε μεγάλο χρονικό ορίζοντα και - πάντοτε κατά την υποκειμενική μου άποψη - όχι με συνεχείς αλλαγές & αγοραπωλησίες.
Δεν βλέπω πως μπορεί να χαρεί κανείς το καινούργιο του ρολόι αν δεν έχει προηγηθεί σημαντικό χρονικό διάστημα από το προηγούμενο, ούτε επίσης όταν λίγο μετά την αγορά σκέπτεται πως θα το πουλήσει για να πάρει κάτι άλλο.
Σε τελική ανάλυση, για μένα, τα ρολόγια "ενσωματώνουν" τον χρόνο που περνάει κανείς μαζί τους και αν θα επιτρεπόταν να σου δώσω μία 'συμβουλή' αυτή θα ήταν: αυτά που έχεις, κράτησέ τα!
Να τα φοράς, να τα χαίρεσαι και να είσαι σίγουρος ότι μόνο αν τους επιτρέψεις να 'πατινάρετε' μαζί, μετά από 20-30 χρόνια, θα σου ανταποδώσουν την μεγαλύτερη χαρά! :)