Αποστολέας Θέμα: Δωρο για Νονο...  (Αναγνώστηκε 5807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Δωρο για Νονο...
« στις: Απρίλιος 15, 2019, 07:03:07 μμ »
Το καλοκαιρακι θα γινει η βαφτιση του γιου μου και θα χρειαστω την πολυτιμη βοηθεια σας για την επιλογη του δωρο για το Νονο μας...

Προκειται για ατομο μετριου αναστηματος 1,74 και βαρος 74kg, σπορ-casual ντυσιμο κατα κυρια βαση! To budget αυστηρα εως 400€.

Προσπαθησα να τον κατατοπισω λιγακι αλλα προκειται για στραβο κεφαλι και δε θα κατσω να σκασω... Παμε στο δια ταυτα...

Δε θελει καταδυτικο, δε θελει χρονογραφο, δε θελει πιλοτο... Τι μας μενει? Dress... Κατι που ειναι αντιθετο με το στυλ του, την προσωπικοτητα του και ολα τα υπολοιπα που κανει στη ζωη του αλλα εν παση περιπτωση χατηρι δε χαλαω... Θα προτιμουσα να κοιταξουμε κατι που να μην "ντρεσιζει" πολυ! Μια πολυ καλη επιλογη θα ηταν το Presage, ακριβως αυτο που ειχα κι εγω, το μπλε... Δε τον ενδιαφερει ιδιαιτερα ο μηχανισμος αλλα ενδιαφερει εμενα, οποτε  οχι quartz... Θα προτιμουσα να ειναι με μπρασελε αλλα δε θα πουμε οχι σε λουρακι! Θα προτιμουσα να μην ξεπερναει τα 42mm.

Παραθετω ενα ρολοι που του αρεσε για να εχετε μια ιδεα:

Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2019, 07:59:05 μμ »
Σε αυτά χρήματα και αυτόματο νομίζω ότι είναι φαβορί.
Ειδικά σε αυτή την εκδοχή.
Υπάρχουν και τα igersoll .
Η seikαρα όμως είναι εγγύηση.
Να χαίρεσαι τον γιό, καλότυχος και πάντα ευτυχισμένοι

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2019, 08:35:57 μμ »
Να σου ζήσει ο γιος και να χαίρεσαι όλη την οικογένεια, Γιώργο!  :)

Ο κουμπάρος, αν και μη σχετικός με το αντικείμενο, μάλλον έχει γούστο. 
Ένα από τα δυο σέικο που εμφανίζονται πιο πάνω θα είναι μια χαρά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2019, 08:45:29 μμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2019, 03:51:09 πμ »
Aυτό το ρολόι για μένα (ασχέτως του ιμάντα, τον οποίο για την περίσταση θα ζητούσα να μου τον αλλάξουν με εταιρικό λουράκι), είναι ιδιαίτερο. Έχει χαρακτήρα.



https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2598345/TISSOT-Everytime-Swissmatic-Automatic-Blue-Fabric-Strap/

Διαφορετικά, αυτό:





https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2609177/TISSOT-T-Classic-Everytime-Swissmatic-Brown-Leather-Strap/
https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2609175/TISSOT-T-Classic-Everytime-Swissmatic-Silver-Stainless-Steel-Bracelet/

Nα σας ζήσει!!
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2019, 06:07:45 πμ »
Να σας ζήσει το παιδάκι :)

Τα 2 πρώτα seiko παραπάνω, είναι ωραία μοντέλα. Αυτό με τους λατινικούς αριθμούς, αφού του άρεσε κιόλας, γιατί όχι?

Εναλλακτικά, και το tissot lelocle επίσης με λατινικούς αριθμούς, μπορεί να του αρέσει, και είναι στην τιμή που θες.

Εγώ λιγουρεύομαι και κάποια Orient Star σε αυτές τις τιμές. Ίσως αξίζουν μια ματιά. Δε ξέρω αν τα seiko είναι καλύτερης ποιότητας, αλλά αυτή η σειρά της Orient που είναι ας πούμε πιο καλή, είναι και σπάνιο να δεις να τα φοράει κάποιος, προσθέτοντας μια αίσθηση μοναδικότητας στο δώρο που θα κάνεις.



Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2019, 08:41:01 πμ »
Υπάρχουν και τα igersoll .
Το να αγορασει καποιος igersoll πεταει τα χρηματα του.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2019, 09:38:06 πμ »
Καλημερα Γιωργο! Τα δυο σεικο παραπανω πολυ καλες επιλογες οπως και το tissot visodate θα επελεγα ως πιο ντερςς αλλα και καθημερινο.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2019, 10:55:53 πμ »
Γιώργη τσέκαρε και τα παρακάτω, σαν εταιρία έχει πολύ ποιοτικά και όμορφα ρολόγια που αν τα δεις από κοντά τα περνάς για πολύ ακριβότερα. Τα link είναι ενδεικτικά και υπάρχουν κι άλλα μοντέλα σε αυτό το μπατζετ (και με λουράκι) που σίγουρα θα αρέσουν στον κουμπάρο σου.

https://timezero.gr/andrika/roamer/roamer-swiss-matic/

https://timezero.gr/andrika/roamer/roamer-rd-100/
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 16, 2019, 11:22:17 πμ »
Γιωργη να σας ζήσει ο μικρός!

https://www.hamiltonwatch.com/en-int/h69439931-khaki-field-mechanical.html

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2019, 01:22:12 μμ »
Κατα αρχην να σας ευχαριστησω ολους για τις ευχες σας! Να χαιρεστε κι εσεις τις οικογενειες σας παντα με υγεια...

Ευχαριστω για τις προτασεις σας... Θα τις τσεκαρω ολες αν και σαν πρωτη εικονα, το πρωτο seiko ειναι προς το παρων φαβορι... Το θεμα ειναι που θα μπορεσω να το βρω φθηνοτερα γιατι στο skroutz βγαινει στα 4,5 κατοσταρικα...
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2019, 01:31:59 μμ »
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 16, 2019, 03:55:44 μμ »
Εγώ πάντως, παρότι πρότεινα μηχανικά ρολόγια παραπάνω, δε συμφωνώ πολύ με την επιλογή ρολογιού με τέτοιο μηχανισμό, σε αυτές τις περιπτώσεις.

Δεν είναι όλοι σαν και εμάς, χομπίστες, το αντίθετο μάλιστα. Μπορεί να νομίζουμε ότι θα τους κινήσουμε το ενδιαφέρον προς αυτή την κατεύθυνση, ή ότι αφού είναι δώρο πρέπει να είναι μηχανικό/καλό, αλλά τελικά ο άλλος μπορεί να μη το βολευτεί.

Ο γαμπρός μου, έχει ένα longines των 2000 ευρώ αυτόματο, δώρο γάμου, και τελικά το έχει παρατήσει. Το βαριέται λέει, κάθε τρεις και λίγο να το ρυθμίζει όταν σταματάει, επίσης δε του αρέσει η μειωμένη ακρίβεια κτλ. Και φοράει πλέον ένα smartwatch.

Ξαναδιαβάζοντας το πρώτο ποστ, γνώμη μου είναι με αυτά τα λεφτά, να του πάρεις ένα καλό quartz dress εφόσον του αρέσει αυτό το στυλ, και δεν τον νοιάζει και ο μηχανισμός. Να το ευχαριστηθεί ο άνθρωπος. Εάν δε το φοράει κάθε μέρα, το αυτομάτο θα το παραμερίσει ίσως, στο τέλος.

Ή τουλάχιστον εξήγησέ του ότι το αυτόματο, αν το φοράει 1-2 φορές τη βδομάδα για λίγες ώρες πχ, θα θέλει συνέχεια ρύθμιση η ώρα από την αρχή. Ή ότι αν του αρέσει να το φοράει συνέχεια, θα θέλει ρύθμιση πάλι ανά περιόδους λόγω μειωμένης ακρίβειας.

Η παραπάνω σκέψη ίσως θα έπρεπε να είναι πρώτη στο μυαλό μας σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά είμαστε πορωμένοι με τα ρολόγια και δε το καταλαβαίνουμε  :D

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 16, 2019, 04:08:42 μμ »
Πολύ σωστά.
Και εγώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις με δώρο φίλων σκέφτομαι  να πάρω το ρολόι που θα ήθελα να μου πάρουν και εμένα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο άλλος θα το βολευτει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 16, 2019, 04:14:47 μμ »
...
Η παραπάνω σκέψη ίσως θα έπρεπε να είναι πρώτη στο μυαλό μας σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά είμαστε πορωμένοι με τα ρολόγια και δε το καταλαβαίνουμε  :D


+1

Πολύ σωστός!
Μου έχει τύχει, και ρολόι που εγώ ήθελα να κάνω δώρο (μηχανικό) τελικά να μη βολεύει.
Δεν έχει όλος ο κόσμος την τρέλα μας.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 16, 2019, 04:16:13 μμ »
Παιδιά και εγώ quartz θα πρότεινα...άντε τώρα να του τύχει Seiko που να είναι στο - 20'' την ημέρα (specs της Seiko) και να πρέπει να το φοράει έτσι για καιρό μέχρι να στρώσει και μετά να το πάει για ρύθμηση και ΕΑΝ γίνει καλή να τρέχει στο +15''

Μπορεί να του χαλάσει την όλη εμπειρία....εγώ θα πρότεινα ένα Bulova Precisionist 96B159


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 16, 2019, 04:26:03 μμ »
Ενδιαφέρουσα πρόταση το bulova παραπάνω, αν τώρα θέλει κάτι πιο λιτό, μόλις είδα ότι η tissot έχει βγάλει το heritage visodate που πρότεινε και ο Γιάννης, σε quartz. Μάλιστα, έχει και διάφορους χρωματικούς συνδυασμούς, και δε νομίζω ότι dressίζει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 16, 2019, 04:53:41 μμ »
Σωστα μιλησαν οι απο πανω..Ενα quartz μεχρι 3 κατοσταρικα και τελειωσες...Ασε τα αυτοματα..Μπες στο skroutz και παρε ενα tissot..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 16, 2019, 04:54:42 μμ »
Αν οντως παει σε κουαρτζ έχει πολλές και όμορφες επιλογές η τισοτ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 16, 2019, 05:25:25 μμ »
Αν οντως παει σε κουαρτζ έχει πολλές και όμορφες επιλογές η τισοτ

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σωστος... γενικα ισχυει οτι δεν εχουν ολοι την τρελα μας...

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Δωρο για Νονο...
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 16, 2019, 07:37:40 μμ »
Εχετε δικιο αλλα σκεφτειτε οτι τοσο καιρο με την ενασχοληση μου με τα ρολογια, τους εχω πριξει ολους και τους εχω συμπαρασυρει μαζι μου... Οποτε δε θα μου ειναι κοπος να τους κανω καθε φορα σεμιναριο να ρυθμιζουν ενα ρολογακι! Στο κατω, κατω αν γουσταρεις το ρολοι που φορας, θελεις και να ασχολεισαι λιγακι μαζι του...

Τα seiko τα αρεσκεται και ο ιδιος πιο πολυ! Τα presage μαλλον ειναι μονοδρομος... Πολυ ωραιες επιλογες και τα visodate, bulova, certina...
Το καλυτερο θα ηταν παντως ενα sarb033 αλλα ξεφευγει!
Γιωργος