Αποστολέας Θέμα: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός  (Αναγνώστηκε 4500 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos_1975

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Α). Πρώτες μέρες – Αναζήτηση, Έρευνα Αγοράς – Οδηγός - Πρώτη Αγορά!

Χωρίς να έχω την εμπειρία χρόνων, και ενώ είμαι ακόμα εντελώς ψαράς στα ρολόγια αυτά, ξεκίνησα την αναζήτηση και το διάβασμα πριν από οκτώ μήνες, κυρίως λόγω της αποτυχημένης πρόσφατης προσπάθειας μου να βρω το αγαπημένο και μοναδικό ρολόι  του πατέρα μου, που μας άφησε πριν από 8 χρόνια. Πίστευα ότι το είχε φυλάξει η μητέρα μου καλοτυλιγμένο σε μεταξωτά μαντήλια, σε ξυλόγλυπτο χειροποίητο κουτί… ήμουν ήσυχος… μέχρι που συνειδητοποίησα ότι το ρολόι αυτό απλά χάθηκε! Όλα τα τηλεφωνήματα μου και οι επισκέψεις σε συγγενείς και φίλους ήταν απλά μια προσπάθεια να καλύψω την θλίψη της απώλειας, με φρούδες ελπίδες μέχρι που ήρθα σε αδιέξοδο και έπρεπε να την αντιμετωπίσω.

Ξεκίνησα λοιπόν την αναζήτηση του Vintage Omega που θα μου θύμιζε τον πατέρα μου.

Είχα στο μυαλό μου τους παρακάτω 2 βασικούς κανόνες τους οποίους κάπου διάβασα:

1.   Μάλλον η αγορά από «καλύτερο - ακριβότερο» είναι η εξής: Constellation > Seamaster/De Ville > Gevene. Αυτό βέβαια δεν είναι κατ’ ανάγκη κανόνας. Όλα εξαρτώνται από την κατάσταση του ρολογιού, την ηλικία, το μέταλλο, και τα ανταλλακτικά.
2.   Δυστυχώς η αγορά μάλλον θα γίνει ιντερνετικά, οπότε απαιτείται καθαρή φωτογραφία ίσια (καρφωτή) στο dial, πλαϊνές για να φανεί καθαρά η κορώνα αλλά και η αριστερή πλευρά, φυσικά η κάσα, το πίσω καπάκι με το reference number εσωτερικά, και η μηχανή σε άριστη ανάλυση, με φανερά όλα τα μαρκαρίσματα της Omega, (cal number, λογότυπο, κλπ.) .

Κάπου στους 3 μήνες αναζήτησης χωρίς αγορά, λόγω φοβερού δισταγμού και άρνησης χωσίματος χεριού βαθιά στην τσέπη, διάβασα και άλλα πολλά σε φόρουμ και σελίδες, και αποφάσισα τα εξής:
Αφού έβρισκα κάποιο που μου αρέσει, το πρώτο που θα έκανα είναι να τσεκάρω στην επίσημη ιστοσελίδα της Omega, για αντιστοίχιση του αριθμού μηχανισμού, με το ρέφερενς του καπακιού.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ: Το 99%, από τα Omega προς πώληση στο ίντερνετ φυσικά σε τιμές κάτω των 600-700€, είναι πραγματικά απογοήτευση. Αυτό που γίνεται μαζικά, είναι να κρατάνε ως και ένα μόνο μέρος  του ρολογιού το οποίο βρίσκεται σε καλή κατάσταση, και όλα τα υπόλοιπα απλά τα βάζουν από άλλα μοντέλα (αρκεί να ταιριάζουν), και φτιάχνουν ένα φρανκεσταιν Omega, το οποίο όμως είναι κουκλί στα μάτια όλων μας, εκτός βέβαια από κάποιους Ελβετούς ή ίσως και Ιταλούς αετομάτηδες. Μετά από αυτή την βασική παρατήρηση, και επειδή δεν ήθελα να δώσω πάνω από 400 ευρώ για κανένα λόγο, αποφάσισα ότι αγοράζω ότι είναι όμορφο, φτηνό, και ας μην είναι και το τέλειο Omega, όπως το γέννησε η μαμά του, αρκεί βέβαια όλα τα ανταλλακτικά να είναι γνήσια. Εδώ σε θέλω όμως …. Πως εγώ ο άσχετος θα ξέρω ότι είναι γνήσια; Λοιπόν, μετά από οκτώ μήνες παρατήρησης, δημοπρασίες που απλά παρακολουθούσα υπομονετικά (κάποιες φορές συμμετείχα και επικοινωνούσα και με πωλητές φυσικά), τουλάχιστον 500 omega ρολόγια στο watch list μου στο ebay, αυτοεξορισμού και αυτομαστιγώματος για τις ευκαιρίες που έχασα, κάπως εξασκήθηκε το μάτι μου και κατέληξα πως θα κινηθώ:

1.   Dial and Case. Αν δεις σταγονίτσες, συννεφάκια , τότε μάλλον κάποτε πέρασε νερό μέσα και άστον πωλητή να λέει : “wonderfull patina”, εκτός βέβαια και αν πραγματικά είναι wonderful. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Αν η πατίνα έχει συγκεντρωθεί σε ένα σημείο ή υπάρχουν πολλές φούσκες τοπικά τότε σίγουρα είναι υγρασία. Αν αντίθετα φαίνεται πραγματικά όμορφη και δεν υπάρχουν έντονα σημάδια σε συγκεκριμένα σημεία τότε όλα είναι καλά. Από την άλλη,… γενικά κανόνας είναι ότι αν το dial, είναι σαν καινούριο, τότε κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Εκεί σηκώνεις τα χέρια ψηλά αν ο καλλιτέχνης είναι ο Μικελάντζελο, ή ξενερώνεις που όλα είναι τόσο όμορφα εκτός από το “swiss made”, ή το “T swiss made Τ”, που δεν είναι κεντραρισμένο, ή χρησιμοποιήθηκε άλλη γραμματοσειρά, ή απλά φαίνεται ότι το έδωσε ο ρολογάς στην κόρη του που πάει δημοτικό να παίξει με τα πινέλα. Η κάσα πάλι μπορεί βέβαια να έχει περάσει τα ίδια. Γυάλισμα, υπερβολικό τρίψιμο, που μπορεί να φανεί στις γωνίες ειδικά ανάμεσα στα lugs. Γενικά η κάσα και όλο το ρολόι θα πρέπει να βρίσκεται στον ίδιο βαθμό παλαίωσης… Σκουριά μακριά (είναι μια άλλη ένδειξη υγρασίας), ειδικά στα βιδώματα-κουμπώματα και στα καπάκια.
2.   Δείκτες: Προσωπικά κοιτάζω για dauphine ή stick hands, χωρίς να είμαι και ειδικός, απλά αυτό είδα γενικότερα. Εδώ υπάρχει ένα καλό reference: https://watch-insider.com/watch-tech/watch-tech-names-for-watch-hands-and-watch-hand-styles/
3.   Κορώνα : Ανατρέχω στο Omega museum για να δω ότι μπορώ από σχήμα και να το συγκρίνω. Συνήθως όλες έχουν το Ω. Είναι αρκετά σημαντικό αλλά νομίζω ότι ακόμα μπορείς να βρεις γνήσιες κορώνες στα 20-30 ευρώ.
4.   Κρύσταλλο. Συνήθως είναι πλαστικό και γρατζουνιές αφαιρούνται εύκολα. Όταν βλέπω και το Ω στη μέση τότε παθαίνω ταράκουλο!
5.   Σέρβις. Ρωτάω τον πωλητή πότε έγινε τελευταία φορά (ο Θεός ξέρει αν θα είναι ειλικρινής πάραυτα), όχι γιατί ξέρω αν είναι ακριβό το σερβις των Omega (αν κάποιος ξέρει ας απαντήσει), απλά για να ξέρω ότι αυτό προστίθεται στο κόστος αγοράς  άμεσα με την παραλαβή.


Επιγραμματικά τα τελευταία αλλά όχι αμελητέα  που κοιτάζω, είναι οι συστάσεις των πωλητών, τα σημάδια από τα ανοίγματα των ρολογάδων, γιατί όπως και να το κάνεις είναι μία μικρή ένδειξη του πόσο συχνά πήγε για σερβις, ή αν το άνοιξε κάποιος άσχετος.
Να επισημάνω ότι όταν ξεκίνησα αυτό το κυνήγι του θησαυρού πριν από έξι μήνες, έβρισκα Omega Vintage σε καλή κατάσταση στα 200-250 ευρώ. Τον τελευταίο μήνα όλα πωλούνται πάνω από 350, κάτι που δείχνει ότι υπάρχει ζήτηση στην αγορά ή κάτι έχει κάνει η Omega.

Β). Το Πρώτο απόκτημα – Αναμονή Παραλαβής

Προς το παρών θα παραθέσω μόνο φωτογραφίες. Αργότερα θα κάνω μια μικρή παρουσίαση, θα τονίσω τα λάθη που έκανα, και θα προσπαθήσω να εκτιμήσω την αξία του και το πόσο έξω έπεσα! :-)

Αποσυνδεδεμένος panos_1975

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:26:08 μμ »
Εδώ σας έχω μια φωτο από το Ω στο κρύσταλλο ακριβώς στο κέντρο, όπως περιέγραψα στο πρώτο ποστ:

Αποσυνδεδεμένος panos_1975

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:26:59 μμ »
Δείτε εδώ ένα παράδειγμα βαφής dial που μάλλον έγινε από άσχετο. Κακή απόχρωση χρώματος , κακό στρώσιμο, κακό πάχος επίστρωσης, και ο τύπος έβαψε τελείως τα σημεία των λεπτών, το “Swiss made”, και την ένδειξη “seamaster” ή “Genève” , κάτω από το κέντρο που αντιστοιχεί στο ορίτζιναλ dial του μουσείου της omega του συγκεκριμένου , αν ψάξεις το νούμερο αναφοράς του καπακιού και του μηχανισμού.
Πάραυτα θα το αγόραζα αν η δημοπρασία δεν ξεπερνούσε τα 200€ πράγμα που θα γίνει σίγουρα, μια και τελειώνει σε 5 μερες και είναι ήδη στα 180€, γιατί παρατήρησα ότι όλα τα υπόλοιπα ειναι σωστά και φοράει ακόμα και γνήσιο λουρί!
Αγορά του ορίτζιναλ dial είναι απαγορευτική. Ακριβή, αν είναι καινουρια, δυσεύρετη η μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση.

Καλύτερα να το άφηνε με την πατινα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis229

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 04:25:08 μμ »
Μπραβο για το ωραιο ποστ αλλα κ για την υπομονη-επιμονη σου! Παρομοιο ωμεγα ειχα κ εγω στην οικογενεια αλλα καποια στιγμη, πριν χρονια, χαθηκαν τα ιχνη του! Ποσο κοστισε η αγορα;; Απο ebay ή chrono24;;

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 05:59:52 μμ »
Νομίζω είναι χρήσιμες πληροφορίες για κάποιον που ψάχνει βινταζ ρολόγια γενικά και με τον τρόπο που τα παρουσιάζεις, παίρνει ο καθένας μια γεύση απ'τον μεγάλο κόπο που χρειάζεται όταν δεν θες να αγοράσεις σε λάθος τιμή.

Να προσθέσω ότι εαν ψάχνεις ένα οποιοδήποτε βινταζ με κάποια γενικά χαρακτηριστικά (π.χ χρονογράφος, diver, μηχανή τάδε) είναι ευκολο να βρεις ένα σε αριστη κατάσταση. Αν ψάχνεις όμως συγκεκριμένο μοντέλο τότε εκτός απο τεράστια υπομονή χρειάζεται τύχη και timing. Μερικές φορές μπορεί να ψάχνεις 2 και 3 χρόνια.

Αν είσαι συλλέκτης τότε πάντα ψάχνεις να βρεις κάτι με original κουτιά, χαρτια, αποδειξεις κτλ. (ναι υπάρχουν!). Διαφορετικά κοιτάς πρώτα απολα να σου αρεσει (κασα και dial) και δευτερον να έχει μια καλή μηχανη. Οι καλύτερες μηχανές για vintage omega σε νορμαλ τιμές πιστεύω ότι είναι ολες της σειρας 7xx και 5xx. Προσωπικα η 751 θα ήταν η επιλογή μου, οποιος αρχισει και ψαχνεται θα καταλαβει γιατι.

Στο eBay μπορεις να βρεις κάτι καλό αλλα θα σου κοστίσει. Θεωρησε δεδομένο ότι όλοι λένε ψέματα εκτος αν αποδειξεις μόνος σου το αντίθετο. Προσωπικές αγγελίες είναι απ'τις καλύτερες επιλογές. Αν βρεις αυτό που ψάχνεις σε σωστή τιμή χτυπα το αλύπητα και μην το σκεφτεσαι, αμα γινεις γύφτος και αρχιζεις τα παζάρια κάποιος εξυπνοτερος απο σενα το έχει ήδη πάρει.

Ολοι ψάχνουμε αυτο τον αχυρώνα που κρύβει μια καινούρια 250 GTO, λίγοι θα τον βρουμε, ίσως και κανένας. :cheers:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:33:08 μμ »
Vintaz ρολογια και προβλημα στο καντραν και κασσα πανε μαζι.
Υπαρχουν επανεγγραμενα καντραν που δεν βλεπωνται αλλα και αλλα σωστα επανεγγραμενα.
Ενα σωστα γραμμενο καντραν παρα παρα πολυ κοντα στο πρωτοτυπο ειναι το παρακατω

Δυστηχως σε ενα παλιο ρολοι η θα δωσης αρκετα χρηματα η θα παρεις κατι μετριο και μετα θα δωσεις αρκετα χρηματα αναλογα παντα ποσο σωστο θελεις να γινει.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 09:26:08 μμ »
Vintaz ρολογια και προβλημα στο καντραν και κασσα πανε μαζι.
Υπαρχουν επανεγγραμενα καντραν που δεν βλεπωνται αλλα και αλλα σωστα επανεγγραμενα.
Ενα σωστα γραμμενο καντραν παρα παρα πολυ κοντα στο πρωτοτυπο ειναι το παρακατω

Δυστηχως σε ενα παλιο ρολοι η θα δωσης αρκετα χρηματα η θα παρεις κατι μετριο και μετα θα δωσεις αρκετα χρηματα αναλογα παντα ποσο σωστο θελεις να γινει.

Νομίζω Άρη ότι όλοι την πατάνε στο 'S' του Seamaster.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 09:32:44 μμ »
Κωστα τι θες να πεις;

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 09:50:57 μμ »
Κωστα τι θες να πεις;

Θεωρώ ότι το γραμμα "S" στην λέξη Seamaster είναι μια καλή ένδειξη για ένα repainted dial.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 09:55:39 μμ »
Θεωρώ ότι το γραμμα "S" στην λέξη Seamaster είναι μια καλή ένδειξη για ένα repainted dial.
Δεν είναι ενδειξη.
Το S θα το βρεις με διαφορους τροπους γραφης σε απειραχτα καντραν.
Το πειραγμενο καντραν το καταλαβαίνεις από ένα συνολο πραγματων.

Αποσυνδεδεμένος panos_1975

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 11:35:30 πμ »
Γ). Εισερχόμενο!
Η αναμονή του εισερχόμενου έληξε. Παρέλαβα χθες το απόγευμα, σε λιγότερο από μία εβδομάδα από Ιταλία.
Αρχικά, όταν είδα το δέμα δεν κρύβω ότι απογοητεύτηκα. Άρχισα να βρίζω και να ρίχνω κατάρες στην δίπλα χώρα για την κακομεταχείριση του μωρού άνω των 50. Ο Ιταλός το είχε τυλίξει απλά με δυο σειρές φυσαλίδα, ένα λαστιχάκι, και το είχε πετάξει σε ένα φτηνό φάκελο. 9 ευρώ του στοίχισε να το στείλει συστημένο από Ιταλία. Τότε σκέφτηκα ότι εγώ αποστέλλω Αμερική δεκαπλάσιο βάρος με σχετικά μεγάλο βαρύ κουτί, άχυρα, μαξιλαράκια, κάρτες ευχών για τον αγοραστή(α ρε Κρητική φιλοξενία), με την ίδια χρέωση, και χάρηκα για την οικονομική πολιτική των ΕΛΤΑ μας.
Το άνοιγμα της φυσαλίδας κράτησε λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα, ενώ πηγαίνοντας στο γραφείο, μου πήρε τουλάχιστον μια ώρα να κοιτάω τον φτηνιάρικο φάκελο, να ετοιμάσω καφέ, τσιγάρο, και να προετοιμαστώ για το ξετύλιγμα... Κρατώντας το μικρό αυτό ρολογάκι(34.5 μμ) ένιωσα την μαγεία των 55 χρόνων ζωής του. Το κούρδισα και έφτιαξα την ημερομηνία. Ο μηχανισμός 565 που φοράει, αλλάζει ημερομηνία με ένα τράβηγμα της κορόνας στην δεύτερη θέση, και πάλι σπρώξιμο στην πρώτη και πάλι τράβηγμα. Ήταν ρυθμισμένο στις 31 οπότε μέχρι να βρεθώ στις 22 δεν κρύβω ότι αρχικά αγχώθηκα για το πως θα ανταποκριθεί μετά από 55 χρόνια. Πάραυτα όλα μου φάνηκαν μια χαρά, και ένιωσα ότι και να του φερθώ άτσαλα, είναι τόσο καλοφτιαγμένο και αποκρίνεται τόσο καλά που ξέχασα το άγχος. Τέτοιο κούρδισμα, ρύθμιση, πιάσιμο, αίσθηση στο χέρι, λίγες φορές έχω νιώσει ακόμα και με καινούρια ρολόγια.

1.CAL 565.
Εδώ μια παρένθεση για τον 565. Είχα διαβάσει ότι ήταν από τους πιο γερούς αυτόματους  μηχανισμούς την εποχή εκείνη, ακριβέστατος , 50 ώρες reserve, και ότι η συντήρηση του είναι πολύ πολύ οικονομική, και ήθελα και quick set φυσικά. Δεν είναι σπάνιος, οπότε υπάρχει πληθώρα ανταλλακτικών, και η οι ρολογάδες χαίρονται να τον πειράζουν. Έχει Swan regulation system, το οποίο είναι πανέμορφο και απλό στη ρύθμιση. Νομίζω ότι είναι από τους καλύτερους μηχανισμούς τις Ωμέγκα, στην κατηγορία αυτή, ίσως και καλύτερος από πολλούς νεότερους, κρίνοντας φυσικά με βάση την αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, ευκολία, αντοχή. They don’t make them like they used to, unfortunately.
Εδώ δείτε το σύστημα «κύκνου», για τη ρύθμιση ακρίβειας:



Εν συνεχεία δεν άντεξα, και ξεβίδωσα την πίσω θήκη για να τσεκάρω αν όλα είναι όπως τα περιέγραψε ο Ιταλός πωλητής. Και ΝΑΙ, εντυπωσιάστηκα. Ο μηχανισμός όχι απλά ήταν εκεί και άθικτος, αλλά μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι ολοκαίνουργιος! Απίστευτη ποιότητα, χρώμα, γυαλάδα, ήχος, γρανάζια... ΩΩΩΩΩΩΩΩμέγκα!!! Το λάστιχο στεγανοποίησης επίσης καινούριο, κάτι που απλά δεν παίζει. Μάλλον αυτό τουλάχιστον, το άλλαξε κάποιος ιδιοκτήτης πρόσφατα εκτός αν πραγματικά έχουμε να κάνουμε με τρομερό quality control 55 χρόνια πριν … Τι να πω. Το χάζευα 2-3 λεπτά, βλέμμα χαζό, αίσθηση ζεστασιάς και γλυκές αναμνήσεις του πατέρα μου να το φορά κάθε πρωί και να διαβάζει εφημερίδα την ώρα του πρωινού, και αυτό να ξεπροβάλει δεξιά μου πίσω από τις μικρές αγγελίες…. Δυστυχώς η μεγάλη μου χαρά και ο ενθουσιασμός μετατράπηκε άμεσα σε ανησυχία για την επόμενη κίνηση μου, και κυριεύτηκα από μια εγρήγορση να το βιδώσω και να το πάω στον φίλο μου ρολογά για έλεγχο και σέρβις. Ούτε που μου πέρασε από το μυαλό να πάρω φωτογραφίες για ενθύμιο ή για την παρουσίαση εδώ. Το θυμήθηκα όταν πια το είχα φορέσει και πήρα μία και μοναδική, που παραθέτω πιο κάτω.
Με λίγα λόγια ή ήμουν πολύ τυχερός ή η όλη έρευνα και το διάβασμα των 8 μηνών πραγματικά απέδωσε. Είμαι ευτυχής που όλα έληξαν όμορφα και ακόμα ευτυχέστερος που τίμησα τον μακαρίτη και έγινα κάτοχος Ωμέγκα. Είμαι σίγουρος ότι σε όλες τις dress εμφανίσεις μου από τώρα και στο εξής θα αισθάνομαι πιο «γεμάτος». Επίσης δεν περνάει η ώρα στο γραφείο για να γυρίσω σπίτι στην θαλπωρή του καναπέ, και να αρχίσω την έρευνα αγοράς για την γνήσια κορόνα και το γνήσιο λουράκι που οπωσδήποτε πρέπει να του φορέσω σύντομα. Αν βρω και κρύσταλλο με το Ω πάνω, τότε … Ποιος με πιάνει!
Θα επανέλθω με περισσότερες φωτογραφίες, μετά το σέρβις, καθώς και άλλες στο εργαστήρι του ρολογά, όπου θα τον πιέσω να μου το ανοίξει για να αποθανατίσω την μαγεία των σπλάχνων του 55χρονου νέου μου φίλου. Επίσης φυσικά και θα περιγράψω αναλυτικά την πορεία εύρεσης γνήσιων ανταλλακτικών Ωμέγκα, κάτι που ήδη έχω καταλάβει ότι δεν είναι διόλου εύκολο…
Σας ευχαριστώ για την φιλοξενία και που μου χαρίσατε λίγο από τον χρόνο σας για να διαβάσετε όλα τα παραπάνω.

Ιδού η μία και μοναδική στο χέρι μου(προς το παρών):

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 11:55:55 πμ »
ΩΡΑΙΟΣ!!!!!!!!
Να το χαρείς με υγεία!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:04:48 μμ »
Ευχαριστούμε και εμείς που μοιράστηκες αυτή την σημαντική για εσένα εμπειρία μαζί μας.
Δείχνει πανέμορφο καλοφόρετο να είναι και να το ευχαριστηθείς  :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:08:27 μμ »
Πολύ όμορφο ποστ! Να το χαρείς με υγεία το ομεγα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:10:54 μμ »
Καλοφόρετο φίλε!
Ωραία γραφή με ωραίες εικόνες...
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:46:30 μμ »
Υπεροχο ρολοι!! Πολυ ομορφο ποστ!
Καλοφορετο με υγεια!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 12:55:16 μμ »
Πολύ όμορφο, να το φοράς με υγεία!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 23, 2019, 01:53:38 μμ »
Ωραίο και ενημερωτικό ποστ!
Καλοφόρετο, το (προ)φορτισμένο συναισθηματικά ρολόι!

Αποσυνδεδεμένος panos_1975

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 16, 2019, 08:55:51 μμ »
Βρήκα γνήσια κορώνα και λουρακι(το λουράκι ο θεός να το κάνει γνήσιο αλλά anyway) από ebay, και τα προσάρμοσα. Έγινε λάδωμα , σέρβις και τώρα μπορώ να πω ότι ειμαι ικανοποιημένος!

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Εισαγωγή στην Αγορά Vintage Omega(50’s-late 60’s). Ένας μικρός οδηγός
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 16, 2019, 09:22:50 μμ »
Βρήκα γνήσια κορώνα και λουρακι(το λουράκι ο θεός να το κάνει γνήσιο αλλά anyway) από ebay, και τα προσάρμοσα. Έγινε λάδωμα , σέρβις και τώρα μπορώ να πω ότι ειμαι ικανοποιημένος!

πολύ ωραίο  έγινε :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.