Αποστολέας Θέμα: Activity trackers  (Αναγνώστηκε 6453 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Activity trackers
« στις: Ιανουάριος 09, 2019, 08:15:57 μμ »
Καλησπέρα,

Ποιός καλός συμφορουμίτης έχει ασχοληθεί με activity trackers και μπορεί να δώσει μία βοήθεια;
Ψάχνω για κάτι λεπτό, ώστε να φοριέται μόνιμα στο δεξί χέρι. Όχι δηλαδή να αντικαταστήσω το ρολόϊ με ένα τέτοιο (χτύπα ξύλο...).
Δεν με νοιάζει να έχει οθόνη, προκειμένου να είναι πολύ λεπτό. Αρκεί να έχει κάποιο σχετικά εύχρηστο πρόγραμμα για σύνδεση με το i-phone.
Βασικά θα ήθελα να έχει: μέτρηση καρδιακών παλμών, στατιστικά ύπνου και δυνατότητα για μέτρηση περπατήματος/τρεξίματος και κολύμβησης για το καλοκαίρι.
Αν έχω καταλάβει καλά, αυτά συνδέονται με το κινητό σου και σου βγάζουν όλα τα στατιστικά μετά, σωστά;
Και καλό θα ήταν να αντέχει και η μπαταρία του, μην είμαι κάθε μέρα με το φορτιστή :(

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν δλδ: https://www.action-country.gr/fitbit-flex-2-black-2

Αν ξέρετε κάποιο καλό ή -ακόμα καλύτερα- αν έχετε κάποιο οι ίδιοι και το γνωρίζετε καλά, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ !

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 08:39:25 μμ »
Άγγελε καλησπέρα,απο προσκοπική εμπειρία θα σου έλεγα να πάρεις κάτι πιο οικονομικό και μην νομίζεις ότι ισχύει ότι και στα ρολόγια,δηλαδή το πιο φθηνό δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο το ακριβό.
Πρώτη επαφή με activity tracker ήταν το garmin vivoactive'καλό γιατί είχε κανονική μπαταρία και όχι επαναφορτιζομενη αλλά δυστυχώς τα 50 μέτρα water resistant δεν άντεξαν ούτε μπάνιο στην πισίνα!!!!!και όπως καταλαβαίνεις το απορρίπτω
Δεύτερη επαφή πήρα στον μικρό ένα Xiaomi band 2 με παλμούς σύνδεση με iPhone για ΜΝΜ και κλήσεις άριστη επαναφορτιζομενη μπαταρία 20+ημέρες.Το πλήρωσα 17.90€!!!!!!! και ζει ακόμα εδώ και δυο χρόνια με την ταλαιπωρία που τραβάει στα χέρια του με κολύμπι,μπάσκετ και όλα όσα κάνει.
Ακριβώς για αυτόν τον λόγο του αγόρασα τώρα τις γιορτές το Xiaomi band3 το οποίο ακριβοπλήρωσα 25€!!!!!! Και όπως καταλαβαίνεις οι Κινέζοι σε αυτά τα λεφτά έβαλαν και αλλά έξτρα το ίδιο αξιόπιστα.
Τελευταία επαφή αγόρασα στην σύζυγο το huawei honor run edition 45€ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Δεν έχει παλμούς και σε συνεργασία με iPhone μόνο ειδοποίηση ενώ αντίστοιχα στο Xiaomi band 3 μπορείς να τα διαβάσεις στην οθόνη του(αν βλέπεις ακομη#*%*#^}*#^)
Με κλειστά τα μάτια ψηφίζω Xiaomi band 3 ότι καλύτερο και πάρε και 10 λουράκια απο eBay να αλλάζεις γιατί είσαι και αλλαξολουριαρης
Ελπίζω να βοήθησα
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος Ngal

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 399
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 09:03:11 πμ »
Άγγελε καλησπέρα,απο προσκοπική εμπειρία θα σου έλεγα να πάρεις κάτι πιο οικονομικό και μην νομίζεις ότι ισχύει ότι και στα ρολόγια,δηλαδή το πιο φθηνό δεν είναι τόσο αξιόπιστο όσο το ακριβό.
Πρώτη επαφή με activity tracker ήταν το garmin vivoactive'καλό γιατί είχε κανονική μπαταρία και όχι επαναφορτιζομενη αλλά δυστυχώς τα 50 μέτρα water resistant δεν άντεξαν ούτε μπάνιο στην πισίνα!!!!!και όπως καταλαβαίνεις το απορρίπτω
Δεύτερη επαφή πήρα στον μικρό ένα Xiaomi band 2 με παλμούς σύνδεση με iPhone για ΜΝΜ και κλήσεις άριστη επαναφορτιζομενη μπαταρία 20+ημέρες.Το πλήρωσα 17.90€!!!!!!! και ζει ακόμα εδώ και δυο χρόνια με την ταλαιπωρία που τραβάει στα χέρια του με κολύμπι,μπάσκετ και όλα όσα κάνει.
Ακριβώς για αυτόν τον λόγο του αγόρασα τώρα τις γιορτές το Xiaomi band3 το οποίο ακριβοπλήρωσα 25€!!!!!! Και όπως καταλαβαίνεις οι Κινέζοι σε αυτά τα λεφτά έβαλαν και αλλά έξτρα το ίδιο αξιόπιστα.
Τελευταία επαφή αγόρασα στην σύζυγο το huawei honor run edition 45€ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!! Δεν έχει παλμούς και σε συνεργασία με iPhone μόνο ειδοποίηση ενώ αντίστοιχα στο Xiaomi band 3 μπορείς να τα διαβάσεις στην οθόνη του(αν βλέπεις ακομη#*%*#^}*#^)
Με κλειστά τα μάτια ψηφίζω Xiaomi band 3 ότι καλύτερο και πάρε και 10 λουράκια απο eBay να αλλάζεις γιατί είσαι και αλλαξολουριαρης
Ελπίζω να βοήθησα


Πάντως εμένα με έπεισες Στέλιο. Παρήγγειλαν το band 3. Θα επανέλθω με αξιολόγηση. :)


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 09:16:02 πμ »
Πριν κανά χρόνο παρήγγειλα και χρησιμοποιήσα το miband2 (νομίζω στα 25ευρώ) πριν βγει το miband3 και μου άρεσε αρκετά.

Πρώτα από όλα, από όσο θυμάμαι η κάθε φόρτιση μου κράτησε αυτονομία στο χέρι πάνω από 15 ημέρες, συγκεκριμένα το φόρτισα μόλις 2 φορές για χρήση πάνω από 1 μήνα. Κατά δεύτερον είναι λεπτεπίλεπτο (σαν βραχιολάκι) και δε φαίνεται ότι φοράς smart watch που έχει όγκο και σε αποτρέπει να φοράς και το ρολόι σου.

Μετά από 1 μήνα χρήσης το έφαγε το συρτάρι μου γιατί νομίζω το χόρτασα...
Ειδικά αν δεν ασχολείσαι με τρέξιμο, περπάτημα κλπ, στην καθημερινότητα δε μου έδωσε κάτι παραπάνω.

Από όσο ακούω το miband3 έχει καλύτερα χαρακτηριστικά από το miband2, ακόμα μεγαλύτερη μπαταρία η οποία περνάει τις 3 εβδομάδες, οθόνη λίγο μεγαλύτερη με περισσότερες πληροφορίες (νομίζω διαχειρίζεσαι και κλήσεις του κινητού) και καλύτερη αδιαβραχοποίηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2019, 09:27:51 πμ από patsouris »
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 11:05:10 πμ »
Φοραει κανεις το xiaomi stratos?

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 01:30:00 πμ »
Καλησπέρα,

Ποιός καλός συμφορουμίτης έχει ασχοληθεί με activity trackers και μπορεί να δώσει μία βοήθεια;
Ψάχνω για κάτι λεπτό, ώστε να φοριέται μόνιμα στο δεξί χέρι. Όχι δηλαδή να αντικαταστήσω το ρολόϊ με ένα τέτοιο (χτύπα ξύλο...).
Δεν με νοιάζει να έχει οθόνη, προκειμένου να είναι πολύ λεπτό. Αρκεί να έχει κάποιο σχετικά εύχρηστο πρόγραμμα για σύνδεση με το i-phone.
Βασικά θα ήθελα να έχει: μέτρηση καρδιακών παλμών, στατιστικά ύπνου και δυνατότητα για μέτρηση περπατήματος/τρεξίματος και κολύμβησης για το καλοκαίρι.
Αν έχω καταλάβει καλά, αυτά συνδέονται με το κινητό σου και σου βγάζουν όλα τα στατιστικά μετά, σωστά;
Και καλό θα ήταν να αντέχει και η μπαταρία του, μην είμαι κάθε μέρα με το φορτιστή :(

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν δλδ: https://www.action-country.gr/fitbit-flex-2-black-2

Αν ξέρετε κάποιο καλό ή -ακόμα καλύτερα- αν έχετε κάποιο οι ίδιοι και το γνωρίζετε καλά, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Ευχαριστώ !

Δύσκολα αυτά που ζητάς.

Και να ναι πολυ διακριτικό , και να κάνει σωστή μέτρηση παλμών και να μπαίνει σε πισίνα....

Το mi band που αναφέρθηκε ειναι τίμιο για τα χρήματα που το βρίσκεις. Σε συνδεσιμότητα με iPhone δεν ειναι ο,τι πιο ευκολο, το χούμε δοκιμάσει με φίλη και έκανε yolo αποσυνδέσεις.
Επισης η μέτρηση των καρδιακών παλμών απέχει κάπως απο την πραγματικότητα.
Τέλος, υποτίθεται πως ειναι για κολύμβηση σε πισίνα αλλα έχω διαβάσει να ψοφάνε.

Συμπερασματικά, αν ειναι να το παρεις στα 30€ , δε θα βρεις καλύτερο. Αδιαμφισβήτητα.

Αν ομως σε ενδιαφέρει να παίρνει σωστά δεδομένα και να έχεις ενα αξιόλογο smartband, πρέπει να ανέβεις σε €€.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 12, 2019, 11:58:33 πμ »
Δύσκολα αυτά που ζητάς.

Και να ναι πολυ διακριτικό , και να κάνει σωστή μέτρηση παλμών και να μπαίνει σε πισίνα....

Το mi band που αναφέρθηκε ειναι τίμιο για τα χρήματα που το βρίσκεις. Σε συνδεσιμότητα με iPhone δεν ειναι ο,τι πιο ευκολο, το χούμε δοκιμάσει με φίλη και έκανε yolo αποσυνδέσεις.
Επισης η μέτρηση των καρδιακών παλμών απέχει κάπως απο την πραγματικότητα.
Τέλος, υποτίθεται πως ειναι για κολύμβηση σε πισίνα αλλα έχω διαβάσει να ψοφάνε.

Συμπερασματικά, αν ειναι να το παρεις στα 30€ , δε θα βρεις καλύτερο. Αδιαμφισβήτητα.

Αν ομως σε ενδιαφέρει να παίρνει σωστά δεδομένα και να έχεις ενα αξιόλογο smartband, πρέπει να ανέβεις σε €€.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ναι ΟΚ, να ανέβω.
Αλλά έχεις κάτι υπόψην σου πάνω κάτω με αυτές τις «προδιαγραφές» ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 10:37:33 πμ »
Μπήκα λοιπόν στο «τριπάκι» και εγώ να ξεκινήσω με τα activity tracker και επειδή το βρήκα μπροστά μου το πήρα:





Προς το παρόν φορτίζει!

Του μπι κοντινιουεντ!!!!!!!!!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 10:52:02 πμ »
Καπετάνιε θα το ευχαριστηθείς συν ότι θα μπεις στο τρυπακι να περπατάς για να πιάσεις τον στόχο!!
Τώρα αν είσαι ένπλο σε βλέπω να τρέχεις γύρω γύρω στο ντεκ ;D
Καλορίζικο
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 11:28:40 πμ »
Καπετάνιε θα το ευχαριστηθείς συν ότι θα μπεις στο τρυπακι να περπατάς για να πιάσεις τον στόχο!!
Τώρα αν είσαι ένπλο σε βλέπω να τρέχεις γύρω γύρω στο ντεκ ;D
Καλορίζικο
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!!!
Όντως η αρχική εντύπωση με το pairing με το iPhone ήταν πολύ καλή!
Ας το δούμε λοιπόν και «εν δράση»!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2106
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 12:22:24 μμ »
Εγώ για να μην κουράζομαι φοράω και τα τρία ταυτόχρονα και προσθέτω τα βήματα!!!
Όποτε πιάνω τον στόχο χωρίς κουραση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 01:29:30 μμ »
Εγώ για να μην κουράζομαι φοράω και τα τρία ταυτόχρονα και προσθέτω τα βήματα!!!
Όποτε πιάνω τον στόχο χωρίς κουραση


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ωραίο κόλπο αυτό ! Δεν το είχα σκεφτεί :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 01:54:18 μμ »
Εγώ για να μην κουράζομαι φοράω και τα τρία ταυτόχρονα και προσθέτω τα βήματα!!!
Όποτε πιάνω τον στόχο χωρίς κουραση


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 02:46:04 μμ »
Καλοφορετο Χαρίλαε.
Πολλες θερμιδες ευχωμαι να καψεις.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 03:56:45 μμ »
Εγώ για να μην κουράζομαι φοράω και τα τρία ταυτόχρονα και προσθέτω τα βήματα!!!
Όποτε πιάνω τον στόχο χωρίς κουραση


Sent from my iPhone using Tapatalk




Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος giorgoslouk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 13, 2019, 10:16:42 μμ »
Φοραει κανεις το xiaomi stratos?

Ναι εγώ από το καλοκαίρι.
Τι θέλειςνα μάθεις;

Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 14, 2019, 09:27:20 πμ »
Φίλε μπορείς να αποθηκεύσεις χρεωστική / πιστωτική και να πληρώνεις απ' αυτό ?

Αποσυνδεδεμένος giorgoslouk

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 12:22:59 πμ »
Φίλε μπορείς να αποθηκεύσεις χρεωστική / πιστωτική και να πληρώνεις απ' αυτό ?

Από το Stratos εννοείς;
Δεν νομίζω να γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος sterzam

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 09:17:25 πμ »
Ναι εγώ από το καλοκαίρι.
Τι θέλειςνα μάθεις;
Πως ειναι σαν μεγεθος;
Μπορει να δειχνει παλμους και θερμιδες στην ιδια οθονη;
Αυτονομια;

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Activity trackers
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 09:44:56 πμ »
Για πληρωμές πρέπει να έχει nfc πράγμα το οποίο περιορίζει τις επιλογές σου. Πιο εύκολο είναι να βρεις κινητό με nfc για να πληρώνεις μιας και υπάρχουν αρκετές επιλογές.
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram