Αποστολέας Θέμα: Service μηχανικών ρολογιών Orient  (Αναγνώστηκε 7758 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Service μηχανικών ρολογιών Orient
« στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 08:37:27 μμ »
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω πως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα, όταν έρθει η ώρα για service σε ένα μηχανικό ρολόι της Orient. Τα μηχανικά/αυτόματα της Orient, δεν υπάρχουν συνήθως σε Ελληνικά καταστήματα.

Πολλοί θα πουν ότι ίσως είναι καλύτερα όταν χρειαστεί το service, να πάρει κάποιος το ίδιο καινούριο, αν υπάρχει, μιας και είναι οικονομικά.

Αν όμως κάποιος για τον α ή β λόγο θέλει να κρατήσει το ρολόι που έχει, και να του κάνει τα service και ας μη συμφέρει, τι παίζει γενικά? Φαντάζομαι ότι αν είναι μόνο λύσιμο/πλύσιμο/λάδωμα, στεγανότητα κτλ δε θα υπάρξει θέμα, αν όμως θέλει αντικατάσταση κάποιο μέρος του μηχανισμού που έχει φθαρεί? Υπάρχουν ανταλλακτικά? Μήπως είναι δύσκολο να βρεθούν, γιατί δεν είναι οι τυπικές ETA ή άλλες παρεμφερείς μηχανές, που περισσότερο αυτές δουλεύουν?
Μήπως seiko και Orient χρησιμοποιούν κάποια ίδια εξαρτήματα, άρα μπορεί να γίνει η δουλειά έτσι?



Οπότε, τεχνίτες και μη, άτομα με προσωπικές εμπειρίες, πείτε τη γνώμη σας.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 10:11:51 μμ »
Γιάννη αυτά τα ρολόγια τα σερβίρει ο οποιοσδήποτε τεχνίτης σε χρόνο ρεκόρ με κόστος από 25 μέχρι 35 ευρώ έφοσον δεν χρειαστεί κάποιο ανταλλακτικό, αλλά και αν χρειαστεί υπάρχει στην Ελλάδα από εισαγωγέα που γνωρίζουν οι τεχνίτες και βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας, οπότε μην αγχώνεσαι αλλά και μην το πας χρονικά, οι γιαπωνέζοι στην πλειοψηφία τους θέλουν σέρβις μόλις δεις συμπτώματα μεγάλης μεταβολής της χρονομετρίας η άμα κάτι δεν τσουλαει σωστά (πχ η ημερομηνία).
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 11:05:42 πμ »
Καλημερα σε ολους.
Εγω διαφωνω με αυτα που γραφτηκανε.
Το κοστος ειναι σχετικο και αναλογα την δουλεια.
Σωστο σερβις σε ενα μηχανικο ρολοι (πληρες αποσυναρμολογηση, πλυσιμο, λαδωμα, καθαρισμος κασας και ελεγχος στεγανωτητας αν χρειαζεται) δεν γινεται με 25 εως 35 ευρω. Οποιος το κανει καπου κανει εκπτωσεις στην δουλεια. Δηλαδη παραμυθι. Δηλαδη σε δουλευει.
Θα μου πεις το ρολοι κανει 60 ευρω τι να πληρωσω.
Αυτο ειναι αλλο θεμα και δεν ενδιαφερει τον τεχνικο. Δηλαδη αν το πηρες τζαμπα θα ζητησεις να μην πληρωσεις;
Απο εκει και περα το σερβις ειναι συντηρηση και το κανεις για να διατηρησης το ρολοι.
Αρα αυτο που ειπε ο Γιωργος
οι γιαπωνέζοι στην πλειοψηφία τους θέλουν σέρβις μόλις δεις συμπτώματα μεγάλης μεταβολής της χρονομετρίας η άμα κάτι δεν τσουλαει σωστά (πχ η ημερομηνία).
ειναι επισκευη. Δηλαδη αλλουνου παπα ευαγγελιο.
Διαφωνω επισης οτι αφου βλεπεις το ρολοι να δουλευει τοτε ολα καλα.
Επειδη κουνιουνται οι δεικτες σηγμαινει οτι το ρολοι ειναι ενταξει.
Το ρολοι εχει λυπανση που με τα χρονια αλλαζει η κατασταση του (ιξωδες) η στεγνωνει που σημαινει οτι το ρολοι απο λιπανση απροστατευτο.
Και καλα τα αργοπαλμα (18000).
Τα ταχυπαλμα (21600 και πανω) εχουν θεμα.
Υγ. Γιαννη ρωτας απο τωρα κοστος για το τι θα κανεις στο ρολοι σου μετα απο καποια χρονια.
Δεν μπορει να σου δωση σωστη τιμη κανενας.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 12:07:36 μμ »
Άρη σέβομαι την ιδιότητα σου και την δουλειά σου αλλά μην είσαι απόλυτος.... Γράφω ξεκάθαρα ότι η τιμή που ανέφερα και έχω προσωπική εμπειρία (από Seiko με 7s36 για να είμαι και πιο ακριβής) αφορά μόνο σέρβις και τίποτε άλλο (να μην χρειαστεί ανταλλακτικό δηλαδή) και περιλαμβάνει λύσιμο, καθαρισμό με υπερηχους, λίπανση, δέσιμο, έλεγχο χρονομετρίας και έλεγχο στεγανοτητας χωρίς καμία έκπτωση σε τίποτε. Από εκεί και πέρα εφόσον χρειαστεί ανταλλακτικό η τιμή θα ανέβει και σαφώς η τιμή του ρολογιού δεν παίζει ρόλο όπως σωστά αναφέρεις. Όσο για τα λάδια τα μαμά λάδια των Ιαπώνων κρατάνε πολύ φίλε.... Παρά πολύ...
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 12:28:37 μμ »
Γιωργο πες μου ποσες ωρες δουλεψε.
Διαιρεσε και βγαλε την ωρα.
Και μετα πες μου αν βγαινει ο λογαριασμος.
Εχεις αποδειξης οτι εγειναν ολα αυτα;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 12:31:12 μμ »
Καποτε εκανα την ερωτηση σε καποιον που μου ειπε τα ιδια που λες σε τιμη.
Οταν τα βαλαμε κατω (εργασια, ρευμα, χημικα καθαρισμου, φλατζα καπακιου) μου ειπε για ολα αυτα δεν βγαινει η τιμη που λες.
Μονο τα συστηματα αντισοκ να λυσεις, δεσεις, λαδωσεις θελουν 20 λεπτα.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 03:30:18 μμ »
Αρη αμα εχει αναγκη ο αλλος και θελει να χτυπησει τον ανταγωνισμο στο κανει και με 20€ Και δεν τον ενδιαφερει αν χαλασει την πιατσα..Παλιοτερα ισως υπηρχε κοινη γραμμη και η δυνατοτητα φιξ τιμων για συγκεκριμενες εργασιες αλλα πλεον ολα ειναι ρευστα..Ο καθενας ζηταει οσα κρινει ο ιδιος και αναλογα με τον πελατη, αυτο εγω βλεπω σε δικο μου ρολογα και αυτα επισης μου χει πει και ο ιδιος...Η αγορα εχει δυστυχως πεσει και ευτυχως εχουν πελατες τα κοσμηματοπωλεια και καπως κινουνται..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 03:41:44 μμ »
Πάντως εγώ δε ξέρω παιδιά σε ποιον τεχνίτη θα πάω να μου κάνει ανθρωπινή δουλειά, και να πάρω πίσω ένα ρολόι σωστά συντηρημένο, χωρίς να το έχει γρατζουνίσει πολύ, χωρίς να δω στο καντράν μέσα σκόνες που δεν υπήρχαν κτλ. Και επίσης να τεστάρει ότι η υδατοστεγανότητα είναι στην εργοστασιακή τιμή.

Ένα λουράκι πήγαινα να αλλάξω, και μου τα χαρακώνανε τα ρολόγια με τα μαχαίρια τους.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 04:15:09 μμ »
Αρη αμα εχει αναγκη ο αλλος και θελει να χτυπησει τον ανταγωνισμο στο κανει και με 20€ Και δεν τον ενδιαφερει αν χαλασει την πιατσα..Παλιοτερα ισως υπηρχε κοινη γραμμη και η δυνατοτητα φιξ τιμων για συγκεκριμενες εργασιες αλλα πλεον ολα ειναι ρευστα..Ο καθενας ζηταει οσα κρινει ο ιδιος και αναλογα με τον πελατη, αυτο εγω βλεπω σε δικο μου ρολογα και αυτα επισης μου χει πει και ο ιδιος...Η αγορα εχει δυστυχως πεσει και ευτυχως εχουν πελατες τα κοσμηματοπωλεια και καπως κινουνται..
Δεν συζητω να χαλασει την πιατσα.
Τεχνιτης που εχει αναγκη καλο κανει στην πιατσα γιατι εχει πρόβλημα με το αποτέλεσμα της εργασιας του.
Γιατι ο πελατης θα φαει την φολα και στο τελος θα το πληρωση όπως πρεπει να το πληρωσει.
Ο Γιαννης στο επομενο μηνυμα από το δικο σου σου εδωσε απαντηση με το λουρι.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 04:41:32 μμ »
Αρη εγω καταλαβαινω οτι ο Γιαννης σαν να γενικευει οτι ολοι τους οι τεχνιτες δεν θα δειξουν την απαιτουμενη ευαισθησια κατα την οποιαδηποτε εργασια που θα κληθουν να εκτελεσουν...Και σε ενα μεγαλο βαθμο συμφωνω...Αν δεν πω εγω στον τεχνιτη οτι ασχολουμαι ερασιτεχνικα με τον χωρο και αν δεν του επιστησω την προσοχη να αποφυγει τις αρπακωλιστικες τσαπατσουλιες ειμαι βεβαιος πως δεν θα το σεβαστει και ενδεχομενως να μου το πληγωσει...Προς αποφυγη παρεξηγησεων δεν αναφερομαι σε εσενα απλα ακομα και στον δικο μου τεχνιτη ειμαι πολυ επιφυλακτικος καθε φορα που παω, του τονιζω να μεταχειριστει το ρολοι μου σαν δικο του παιδι.. ;D ;D ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Zissis

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 05:22:51 μμ »
-To θέμα καλός τεχνίτης είναι πάντα σχετικό. Όπως σε κάθε κλάδο και στο ρολόι ισχύουν τα ιδια. Υπάρχει τεχνίτης που ειναι καλός αλλα σε εσενα δεν εκανε καλη δουλεια. Αλλος που ειναι καλος αλλα ειναι αναξιόπιστος σε χρονους παράδοσης. Αλλος που πουλαει φυκια για μεταξωτές κορδελες. Και αλλος που δεν τον νοιαζει και απλα θελει να τελειωσει.Οπως με τον τεχνιτη της μοτοσυκλετας η του αυτοκινητου σου αλλαζεις αρκετους μεχρι να βρεις αυτον που σου ταιριαζει.Θα εχει και αυτος καλες και κακες στιγμες.Το θεμα ειναι να ειναι καλος επαγγελματιας,να αναγνωριζει το λαθος του και να προσπαθει να το διορθωσει.Και φυσικα να μην σε βλεπει μονο ως χρημα.Υπαρχει βεβαια και η λυση της επισημης αντιπροσωπειας που σε πολλες περιπτωσεις ισως να ειναι και η πλεον "ασφαλης" διαδικασία οχι λογο φοβερών και τρομερών μαστόρων αλλα λογο της εξοικείωσης με την συγκεκριμενη φίρμα.
Μια προσωπική περιπέτεια.Seiko 6139.Η αντιπροσωπεια δεν το επιανε. Πήγε σε μαστορα καλο και παλιό.Εγινε σερβις και αντικατασταση κρυσταλλου.Το ρολοι παραδωθηκε σε εμενα 20 μερες μετα το 20ημερο που ειχε ορίσει ο τεχνιτης.Το ρολοι σταματησε μια βδομαδα μετα.Επεστρεψε στον τχνιτη και ηρθε μετα απο 30 μερες στα χερια μου.Ειχα ζητησει να βαψει τους δεικτες στο εργοστασιακο χρωμα......Κιτρινοι.....Οι δεικτες βάφτηκαν κοκκινοι.Και μαλιστα με ανεξίτηλο μαρκαδόρο......το κρυσταλλο ξεκουμπωσε γιατι δεν ειχε μπει σωστα η φλάντζα λιγους μηνες μετα.Ειχα πληρωσει 60 ευρω....δουλεια δεν εκανα και τελικα  κινδύνεψε το ρολοι. Βρηκα νεο ρολογα.Ακριβοτερος........καλυτερος?Δεν ξερω και στην τελικη δεν με νοιαζει αν ο πρωτος δενει με κλειστα ματια ενα ρολεξ και ο δευτερος αλλαζει μπαταριες σε swatch.Εκανε οτι ειπαμε παρεδωσε οταν επρεπε και το ρολοι δουλευει........ :)

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 05:51:04 μμ »
Γιωργο πες μου ποσες ωρες δουλεψε.
Διαιρεσε και βγαλε την ωρα.
Και μετα πες μου αν βγαινει ο λογαριασμος.
Εχεις αποδειξης οτι εγειναν ολα αυτα;

2μιση ώρες περίπου και  επειδή είχα ρεπό ήμουν παρών και έπινα το καφεδάκι μου χαζεύοντας την όλη διαδικασία, απλά επειδή είμαι εγώ ψείρας και το ξέρει και εκείνος του το άφησα άλλη μια ημέρα που το φόραγε στο μαγαζί για να τσεκάρει στο χέρι του την χρονομετρία και να επέμβει αν χρειαστεί (δεν χρειάστηκε), θα μπορούσα βέβαια να το πάρω επιτόπου και να το τσεκάρω εγώ αλλά δεν το βιαζόμουνα.

Καποτε εκανα την ερωτηση σε καποιον που μου ειπε τα ιδια που λες σε τιμη.
Οταν τα βαλαμε κατω (εργασια, ρευμα, χημικα καθαρισμου, φλατζα καπακιου) μου ειπε για ολα αυτα δεν βγαινει η τιμη που λες.
Μονο τα συστηματα αντισοκ να λυσεις, δεσεις, λαδωσεις θελουν 20 λεπτα.

Η τιμή βγαίνει άνετα και σαφώς υπάρχει και κέρδος καθώς τα περισσότερα αναλώσιμα αγοράζονται χοντρική (σε μεγάλες ποσότητες) και το ποσό είναι ευτελές και αυξανόμενα συμφέρον όσο αυξάνεται και η ποσότητα παραγγελίας, ενδεικτικά επειδή ανέφερες τις φλάτζες (o-ring) σου βάζω 2 λινκ από φλάτζες για κορώνα και πίσω καπάκια και του τι παίρνεις -με τι χρήματα - (οχι εσύ συγκεκριμένα...γενικά μιλάω) και μάλιστα από ένα μέσον αγοράς που έχει πρόσβαση ο οποιοσδήποτε με λιανική και όχι μόνον ένας τεχνίτης με χοντρική.

https://www.ebay.com/itm/500Pcs-Rubber-Washer-O-Ring-Watch-Crown-1-4-3-6mm-For-Waterproof-Watches-Seals/222564485825?hash=item33d1e08ac1:g:g20AAOSwoZlbzWJk:rk:1:pf:0

https://www.ebay.com/itm/950Pcs-0-5mm-O-Ring-Watch-Back-Gasket-Rubber-Seal-Washer-Circles-Replacement-Set/173689439937?hash=item2870b286c1:g:wEoAAOSwQZdcEktU:rk:4:pf:0

Από εκεί και πέρα εγώ μιλάω πάντα για την περίπτωση που προανέφερα και αφορά σε τεχνίτη που ταυτόχρονα με το επισκευαστικό κομμάτι στον ίδιο χώρο διατηρεί κατάστημα πώλησης ωρολογίων και κοσμημάτων οπότε και το ρεύμα που ανέφερες πάει συνάρτηση όλων αυτών και δεν τίθεται ιδιαίτερο θέμα, στην περίπτωση βέβαια που κάποιος είναι αυστηρά επισκευαστικό κέντρο όπως ο χώρος σου και απασχολεί και έξτρα προσωπικό τότε σαφώς τα πράγματα υπολογίζονται διαφορετικά (αυτό θα έπρεπε να έχεις αναφέρει κι εσύ από την αρχή για να γίνεις πιο κατανοητός σε όσους δεν γνωρίζουν το πιο εξειδικευμένο κομμάτι).

Επίσης σαφώς υπάρχουν κακοί τεχνίτες που γρατσουνάνε ρολόγια και πίσω καπάκια, αφήνουν σκόνες αλλά και δαχτυλιές στα εσωτερικά των καντράν αλλά επειδή διαβάζεις χρόνια το συγκεκριμένο φόρουμ (και όχι μόνον αυτό) όπως κι εγώ, θα θυμάσαι πως τέτοια (και χειρότερα ) ατοπήματα έχουν αναφερθεί και μάλιστα με φωτογραφίες σε διάφορες αναφορές από εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά κέντρα μεγάλων Ελβετικών εταιριών, κάμποσες από αυτές αφορούσαν και μέλη από εδώ που τα γνωρίζουμε η από πολυδιαφημιζόμενους τεχνίτες στον χώρο με πιο πρόσφατο παράδειγμα θέμα που άνοιξε μέλος από εδώ που κακοποιήθηκε ακριβό βιντάζ κομμάτι από ''επαγγελματία'' του χώρου που ήταν και προτεινόμενος ως προς την εργασία του....οπότε δεν είναι σωστό να λέμε πως η τιμή που ζητάει ο καθένας αντικατοπτρίζει και τον καταρτισμό του, την τέχνη του η το μεράκι του, ο καθένας τεχνίτης πιστεύω έχει τα στάνταρ του αλλά και βάση της έδρας του, του χώρου του και της ευελιξίας που έχει σε διάφορα πράγματα (αναλώσιμα - μηχανήματα - κόσμο κλπ) ορίζει την τιμή για κάθε εργασία και με μια μικρή έρευνα ο ενδιαφερόμενος θα πάει εκεί που κρίνει πως θα έχει την καλύτερη σχέση αξίας αποτελέσματος σε σχέση και με το ρολόι που θέλει να φροντίσει.

Ευτυχώς για όλα τα παραπάνω (και άσχετα από το κόστος που κακώς έγινε το επίκεντρο) υπάρχουν μέσα σε ένα φόρουμ οι αναφορές και οι σχετικές συζητήσεις που λίγο αν τις παρακολουθείς θα μπορέσεις ανά πάσα στιγμή να βρεις για το ρολόι που σε ενδιαφέρει και την καλύτερη λύση όσον αφορά την συντήρησή του όταν θα έρθει η ώρα (σχέση τιμής-εργασίας)

Και όχι, κανένας τεχνίτης (από αυτούς που που εγώ προσωπικά ξέρω τουλάχιστον) δεν είναι κροίσος η βγάζει τρελά χρήματα...το συγκεκριμένο μεράκι-τέχνη είναι από αυτά που δεν πληρώνονται αναλογικά με την εργασία που γίνεται, την δυσκολία και τις ώρες που απαιτούνται.

Και εις άλλα με υγεία.!!!  :)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 06:11:34 μμ »
2μιση ώρες περίπου και  επειδή είχα ρεπό ήμουν παρών και έπινα το καφεδάκι μου χαζεύοντας την όλη διαδικασία
Δηλαδη Γιωργο μεσα σε 2 και μιση ωρες προλαβε και
ανοιξε το ρολοι
αποσυναρμολογησε κασα
γυαλισε ζελατινα (αν χρειαζοτανε)
επλυνε στους υπερηχους (15 λεπτα) κασα, μπρασελε
ελυσε πληρως την μηχανη (καντραν, δεικτες, ελλατηριο, συστημα αντισοκ ροδων-μπαλανς)
επλυνε τα εξαρτηματα μηχανης με το χερι
επλυνε εξαρτηματα μηχανης στο πληντυριο (3 φασεις Χ5 λεπτα + 3 λεπτα στεγνωμα)
δεσιμο
λαδωμα
τεστ ατεγανωτητας
τεστ χρονομετριας
και ολα αυτα τα εκανε σε 2 και μιση ωρες;
και ολα αυτα με ρευμα, χημικα φλατζα απο την Σεικο πηρε 25 με 35 ευρω;
Υγ1. ουτε ως ονειρο να γινουν ολα αυτα με 2 και μιση ωρες και με τα χρηματα που αναφερεις.
Υγ.2 τετοιες φλατζες δεν τις ξερω και δεν υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιησω ποτε. Χρησιμοποιω οταν χρειαστη φλατζες καπακιου Σεικο και στα πουσουαρ η στις κορωνες μαζι με την κορωνα απο την μαμα. Ο λογος ειναι αν σου πω εισαι οκ απο στεγανοτητα και σου παρει νερο μετα απο σχετικα μικρο χρονικο διαστημα να δερνεις την Σεικο και οχι εμενα. 
Υγ.3 το θυμασαι το Bellmatik και τι κενα ειχε απο προηγουμενους και πως δουλευει τωρα.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 06:54:48 μμ »
Ναι σε όλα είναι η απάντηση .... Είπαμε η συζήτηση είναι γενική και δεν αφορά εσένα και αν θες να είσαι αντικειμενικός κακώς απαντάς επιλεκτικά, επίσης τι σχέση έχει η ολική ανακατασκευή (γιατί περί αυτού πρόκειται) διαρκείας 6 μηνών  που αναφέρεις η το bellmatic σαν ρολόι με αυτό που είναι το θέμα εδώ και αφορά ΜΌΝΟ σε ΑΠΛΟ σέρβις φτηνού σύγχρονου γιαπωνέζικου ΡΟΛΟΓΙΟΥ άνευ επισκευής ;;;;
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 07:02:26 μμ »
η το bellmatic σαν ρολόι με αυτό που είναι το θέμα εδώ και αφορά ΜΌΝΟ σε ΑΠΛΟ σέρβις φτηνού σύγχρονου γιαπωνέζικου ΡΟΛΟΓΙΟΥ άνευ επισκευής ;;;;
Το αναφερω Γιωργο για τα κενα που αφηνονται γιατι ο τεχνιτης θελει να ειναι αρεστος στον πελατη απο θεμα τιμης η γιατι δεν ξερει.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 09:24:58 μμ »
-To θέμα καλός τεχνίτης είναι πάντα σχετικό. Όπως σε κάθε κλάδο και στο ρολόι ισχύουν τα ιδια. Υπάρχει τεχνίτης που ειναι καλός αλλα σε εσενα δεν εκανε καλη δουλεια. Αλλος που ειναι καλος αλλα ειναι αναξιόπιστος σε χρονους παράδοσης. Αλλος που πουλαει φυκια για μεταξωτές κορδελες. Και αλλος που δεν τον νοιαζει και απλα θελει να τελειωσει.Οπως με τον τεχνιτη της μοτοσυκλετας η του αυτοκινητου σου αλλαζεις αρκετους μεχρι να βρεις αυτον που σου ταιριαζει.Θα εχει και αυτος καλες και κακες στιγμες.Το θεμα ειναι να ειναι καλος επαγγελματιας,να αναγνωριζει το λαθος του και να προσπαθει να το διορθωσει.Και φυσικα να μην σε βλεπει μονο ως χρημα.Υπαρχει βεβαια και η λυση της επισημης αντιπροσωπειας που σε πολλες περιπτωσεις ισως να ειναι και η πλεον "ασφαλης" διαδικασία οχι λογο φοβερών και τρομερών μαστόρων αλλα λογο της εξοικείωσης με την συγκεκριμενη φίρμα.
Μια προσωπική περιπέτεια.Seiko 6139.Η αντιπροσωπεια δεν το επιανε. Πήγε σε μαστορα καλο και παλιό.Εγινε σερβις και αντικατασταση κρυσταλλου.Το ρολοι παραδωθηκε σε εμενα 20 μερες μετα το 20ημερο που ειχε ορίσει ο τεχνιτης.Το ρολοι σταματησε μια βδομαδα μετα.Επεστρεψε στον τχνιτη και ηρθε μετα απο 30 μερες στα χερια μου.Ειχα ζητησει να βαψει τους δεικτες στο εργοστασιακο χρωμα......Κιτρινοι.....Οι δεικτες βάφτηκαν κοκκινοι.Και μαλιστα με ανεξίτηλο μαρκαδόρο......το κρυσταλλο ξεκουμπωσε γιατι δεν ειχε μπει σωστα η φλάντζα λιγους μηνες μετα.Ειχα πληρωσει 60 ευρω....δουλεια δεν εκανα και τελικα  κινδύνεψε το ρολοι. Βρηκα νεο ρολογα.Ακριβοτερος........καλυτερος?Δεν ξερω και στην τελικη δεν με νοιαζει αν ο πρωτος δενει με κλειστα ματια ενα ρολεξ και ο δευτερος αλλαζει μπαταριες σε swatch.Εκανε οτι ειπαμε παρεδωσε οταν επρεπε και το ρολοι δουλευει........ :)



Διάβασα το ποστ και συμφωνώ  δεν ήθελα να πω παραπάνω που σχολίασα, ότι είναι και κακοί οι άνθρωποι στη δουλειά τους. Όλοι μας στο επάγγελμά μας ο καθένας, θα δυσαρεστήσουμε και κάποιους, τα λάθη είναι ανθρώπινα και αναπόφευκτα.

Απλά στην πλειοψηφία που έχω πάει εδώ στην πόλη μου, βλέπω λίγο μια προχειρότητα, ακόμη και στην αλλαγή μπαταρίας σε ένα quartz ή σε αλλαγή ενός λουρακιού, που στην ουσία αυτό είναι το βασικό που κάνουν. Μου φαίνεται περίεργο να χαρακώνεις το ρολόι με μαχαίρι στην αλλαγή του λουρακιού, από έναν επαγγελματία εννοώ πάντα.

Επίσης η τιμή που ζητάνε κάποιοι, 20 ευρώ πχ, με κάνει και αναρωτιέμαι αν το πάω και μου το γυρίσουν χειρότερο απ΄ότι το πήγα. Τι να πω. Βέβαια υλικά αγαθά είναι, και μικρές γρατζουνίτσες ή σημαδάκια φυσιολογικά όταν το δουλεύει και το ανοίγει ο τεχνίτης κτλ, θα καταλάβω αν γίνουν. Αλλά ένας θεός ξέρει αν το πάω και του κάνουν νορμάλ συντήρηση, και έλεγχο υδατοστεγανότητας με αλλαγή στα λαστιχάκια αν χρειάζονται κτλ.  ???
Θα πρέπει όταν το πάω, σε έναν από τους δύο που έχω υπόψιν μου έπειτα από σύσταση κάποιων που μου τους πρότειναν, να εξηγήσω όπως είπε ένας φίλος παραπάνω, ότι το ρολόι θα ήθελα να προσεχθεί γιατί το έχω και ως χόμπι και ασχολούμαι λίγο παραπάνω, και θέλω να γίνει μια όσο το δυνατόν σωστή δουλειά στους τομείς που χρειάζεται.

Να πω πως βρίσκομαι επαρχία και όχι Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 10:30:01 μμ »
Oι περισσότεροι από μας γεννήθηκαμε και ζούμε στην Ελλάδα, ούτε στην Ελβετία ούτε στην Ιαπωνία,δυστυχώς ή ευτυχώς είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά ωρολογιακά μιλώντας είναι μικρή συζήτηση : -Δυστυχώς.

Για κάθε ρολόϊ, ανεξαρτήτως κόστους, έρχεται η ώρα του σέρβις και τότε αρχίζουν τα πραγματικά δύσκολα. Που, σε ποιον και πόσο. Κάποτε είχα τέσσερα IWC, στα τρία απ' αυτά έπρεπε αργά ή γρήγορα να κάνω σέρβις. -Kαι ποιος μάστρο-Γιακουμής ν΄ ανοίξει τώρα το κουρδιστό το ratrappante ; Σχεδόν ανακουφιστικά αποδέχθηκα την πραγματικότητα της αποστολής του πρώτου ρολογιού στην Ελβετία, αφού ολοφάνερα  ήταν μονόδρομος. Ένας μήνας ακριβώς, τέσσερα κατοστάρικα κόστος και στην επιστροφή ένα ρολόϊ ολοκαίνουργιο, τέλεια συντηρημένο, μηχανικά και αισθητικά.

Τέσσερα κατοστάρικα είναι ένας σκασμός λεφτά. Σύμφωνοι. Αλλά τουλάχιστον δεν τα πλήρωσα σε συνεδρίες για να συνέλθω από το ψυχικό σοκ που θα μου είχε, κατά πάσα βεβαιότητα, προκαλέσει το ξεπάτωμα του ρολογιού μου από τον μαστρο-Γιακουμή που λέγαμε. Και δεν θα έφταιγε καν αυτός. Θα έφταιγα εγώ, που για να γλιτώσω δυο κατοστάρικα θα παρέδιδα το ρολόϊ σε κάποιον ο οποίος είναι λίαν αμφίβολο εάν είχε καν πιάσει ποτέ ξανά στα χέρια του -όχι να τ' ανοίξει, απλά να το δει-  κουρδιστό Portuguese ratrappante έστω και μια φορά.

Γενικά, στα σέρβις ακολουθώ τον κανόνα, το ρολόϊ στην αντιπροσωπεία. Έχω καλές εμπειρίες από επίσημα σέρβις στην Ελλάδα -αντιθέτως έχω κάκιστες εμπειρίες από τους δυο-τρεις ανεξάρτητους τεχνίτες στους οποίους σπανιότατα -και απερίσκεπτα όπως απεδείχθη- προσέφυγα στο παρελθόν. 'Εχω ακούσει από αξιόπιστες πηγές καλά λόγια για κάποιους άλλους. Πιθανότατα να είναι άριστοι στη δουλειά τους, καθόλου δεν το αποκλείω, από την άλλη όμως δεν ενδιαφέρομαι πλέον να το διαπιστώσω πάνω σε δικό μου ρολόϊ. Είναι ψυχολογικό, την προσέχω την ψυχολογία μου, δεν παίζω με ζητήματα  εσωτερικής  γαλήνης και ισορροπίας, τη νιρβάνα μου την έχω σε μεγάλη υπόληψη, τα ρολόγια είναι χόμπι, δεν είναι νταλγκάς ούτε βραχνάς και δεν θα επιστρέψω να μου γίνουν.

Ρολόϊ σωστά και τακτικά συντηρημένο, είτε φθηνό είτε ακριβό, σημαίνει πρώτον ηρεμία στο διάστημα της κατοχής, δεύτερον ευχέρεια στη μεταπώληση, ιδού τα χαρτιά του σέρβις και τέλος. Κατά τα λοιπά, τα μεταξωτά βρακιά θένε επιδέξιους κώλους, η φτήνια τρώει τον παρά, άμα είσαι φτωχός αγόραζε ακριβά και λοιπά αποστάγματα λαϊκής σοφίας, τα οποία βρίσκουν πλήρη εφαρμογή στο πεδίο της   εν Ελλάδι ωρολογιακής after market υποστήριξης (sic)...

Δείκτες βαμμένοι με μαρκαδόρο, κρύσταλλα που πετάγονται σαν καπάκια αναψυκτικού και αλλαγές λουριού με το σουγιά, όχι, ευχαριστώ, δεν θα πάρω.  Κι αν δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να συντηρήσω ένα ρολόϊ, κάλλιο να το χώσω σ' ενα συρτάρι να το βλέπω άθικτο -κι ας μη δουλεύει- δεν πειράζει. Δουλεύω εγώ και για τους δυό μας.  ;D


Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 23, 2018, 04:24:06 μμ »
Καμία σχέση η τιμή με την ποιότητα του σέρβις που θα κάνεις.
Εγώ μακάρι να είχα πάει στον μαστρο - Γιακουμή, παρά στον Στέφανο Κιάμο που πήγα. Καταραμένη η ώρα και η στιγμή που πάτησα εκεί μέσα. Τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 23, 2018, 04:31:30 μμ »
Καταραμένη η ώρα και η στιγμή που πάτησα εκεί μέσα.
Ειδα το μηνυμα σου (καλοπροεραιτη ερωτηση) τοσο φρικτη ειναι η εμπειρια σου;

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Service μηχανικών ρολογιών Orient
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 23, 2018, 07:52:42 μμ »
Ειδα το μηνυμα σου (καλοπροεραιτη ερωτηση) τοσο φρικτη ειναι η εμπειρια σου;
Όχι φρικτή. Φρικτότατη!
Αναλύεται στο νήμα "Έλληνες τεχνίτες ρολογιών", αν σε ενδιαφέρει...