Αποστολέας Θέμα: Tuning fork movements  (Αναγνώστηκε 5483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vintagist1982

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Tuning fork movements
« στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:20:45 μμ »
Καλησπέρα στους λάτρεις του vintage. Πρόσφατα ανέπτυξα μια περιέργεια για τους tuning fork μηχανισμούς. Οι μηχανισμοί αυτοί βασίζονται στην καινοτομία της Bulova η οποία και τους ανέπτυξε για τη σειρά Accutron. Εκείνο που μου προσέλκυσε το ενδιαφέρον είναι η καινοτομία του μηχανισμού και το γεγονός ότι διασφαλίζει μια συνεχόμενη ροή του δείκτη δευτερολέπτων.

Ένα ενδιαφέρον άρθρο εδώ: https://monochrome-watches.com/watchtime-wednesday-history-tuning-fork-watches/

Αλλά και εδώ: http://electric-watches.co.uk/movement-types/tuning-fork/

Αγόρασα δύο ρολόγια που φέρουν τη συγκεκριμένη τεχνολογία, τα οποία και αναμένω με μεγάλη λαχτάρα!

Ένα Bulova Accutron cal. 2182 και ένα Movado Zenith XL Tronic, και τα δύο από τα μέσα της δεκαετίας 70’. Φωτογραφίες από τις αγγελίες για να πάρετε μια ιδέα.

Έχει κανείς κάτι αντίστοιχο ή εμπειρία με αυτούς τους μηχανισμούς;





Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:29:44 μμ »
 Ωραία φάση αυτοί οι μηχανισμοί.
Η συνεχής κίνηση δευτερολέπτου συνοδεύεται με ένα ελαφρύ τρέμουλο στο χέρι και σε περιβαλλον απόλυτης ησυχίας ένα βουητό.
Όλα τα παραπάνω βέβαια εξαιτίας του τρόπου λειτουργίας της μηχανής.
Στο youtube θα βρεις πολλά βίντεο λειτουργίας της μηχανής.

Αποσυνδεδεμένος Vintagist1982

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:39:46 μμ »
Θα έχει πλάκα όταν θα πέφτει σιγή στις συσκέψεις και θα ακούγεται ο μηχανισμός! Βέβαια μεγάλο ερωτηματικό αποτελεί η επισκευή αυτών των μηχανισμών.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:15:41 μμ »
Εγω εχω δυο bulova 262kz κι ουτε τρεμουλο νιωθω και ουτε βουητο...Ποιος τα λεει αυτα βρε Αρη;; :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:21:36 μμ »
Εγω εχω δυο bulova 262kz κι ουτε τρεμουλο νιωθω και ουτε βουητο...Ποιος τα λεει αυτα βρε Αρη;; :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Εγω και μετα από επισκευή σε  2 (Ομεγα και Μπουλοβα).
Αλλα και αλλοι κάτοχοι τέτοιων μηχανισμών.
Επισης βαλε και καποια βιντεο στο youtube που εχουν τον ηχο της μηχανης να ακουσεις.
Δηλαδη θελεις να μου πεις ότι όταν το βαζεις στην χουφτα σου και δεν αισθάνεσαι το τρεμουλο;
Όταν το βαζεις στο αυτι σου δεν ακους το βουητο;
Αν δεν αισθάνεσαι αυτά τα πραγματα Χαρη τοτε θα πρεπει να το κοιτάξεις.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:34:43 μμ »
Να μου πεις οτι ακουγεται το τικ-τακ του timex ή ο ροτορας του μιγιοτα 9012 στο grand touring να το καταλαβω..Βουητα κλπ δεν εχω καταλαβει και το λεω ως ΚΑΤΟΧΟΣ σε καθημερινή χρηση κι οχι σαν μηχανικος που εβαλα στηθοσκοπιο κλπ...
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 08:56:29 μμ »

Μιλάτε και οι 2 για διαφορετικά πράγματα, στη Φυσική μάλλον θα μένατε μεταξεταστέοι. . . ???

Η καινούρια Bulova 262 kHz δεν έχει σχέση με τις παλιές Bulova των 360 Hz και 440 Hz. .. .το ένα είναι quartz στίς 262.000 ταλαντώσεις το δευτερόλεπτο και το άλλο μηχανή με διαπασών (tuning fork) στις 360 ταλαντώσεις/δεύτερο.

99% των quartz ρολογιών σήμερα δουλεύουν στα 32.768Hz = 32,7 kHz δηλαδή 8 φορές πιο σιγά από το 262kHz αλλά περίπου 90 φορές πιο γρήγορα από ένα κλασσικό διαπασών.  Τα δε μηχανικά των 28,800BPH δουλεύουν μόλις στα 4 Hz . . .

Ναι, τα παλιά των 300Hz, 360Hz, 440Hz αλλά και 720Hz τα 'ακούς' κανονικότατα σαν βουητό, οτιδήποτε πάνω από 20+ kHz δεν μπορείς να τα ακούσεις. Σε ηρεμία κάποιες φορές τα νιώθεις στο χέρι σαν ελαφρό τρέμουλο αλλά ανεπαίσθητα.

Υπάρχουν ακόμα τεχνίτες για τις μηχανές με διαπασών αν και τα ανταλλακτικά αρχίζουν και γίνονται δυσεύρετα. Για την 262kHz δεν γνωρίζω αν κάποιος έχει επισκευάσει και αν έχει 'θέματα', είναι ακόμα φρέσκια καλίμπρα.

Εγώ είχα αρκετά ρολόγια με διαπασών και μπορώ να πω ότι η Bulova και η Omega ήταν πρωτοπόρες. Μετά βέβαια τους 'έφαγαν' τα quartz.




Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 09:54:02 μμ »
Εγω εχω δυο bulova 262kz κι ουτε τρεμουλο νιωθω και ουτε βουητο...Ποιος τα λεει αυτα βρε Αρη;; :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Και το δικό μου Χάρη.
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2018, 08:16:35 πμ »
Ναι, τα παλιά των 300Hz, 360Hz, 440Hz αλλά και 720Hz τα 'ακούς' κανονικότατα σαν βουητό, οτιδήποτε πάνω από 20+ kHz δεν μπορείς να τα ακούσεις. Σε ηρεμία κάποιες φορές τα νιώθεις στο χέρι σαν ελαφρό τρέμουλο αλλά ανεπαίσθητα.
Εγω για αυτες λεω.
Τι φταιω εγω που ο Χαρης τα εχει κανει ολα ιδια (ισιωμα λενε στο χωριο μου); :D
Λεμε για τα σκληροπυρηνικα και οχι για τα γιαλατζι :D

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2018, 11:00:05 μμ »

Οι περισσότεροι δεν έχουν φορέσει ούτε καν δει τα παλιά αυτά ρολόγια με διαπασών οπότε δικαίως απορούν. . .  ???

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι όλα τα ρολόγια βγάζουν κάποιο ήχο πλην των ψηφιακών LCD-LED....



Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 10:07:39 πμ »
Οχι βρε και μεταξεταστεοι στη φυσικη, τμ. ηλεκτρολογων μηχανικων στο Πολυτεχνειο ημουν, αλοιμονο  :jg: :jg: :jg: :jg: Απλα θεωρησα -λανθασμενα- οτι μιλουσε για τα συγχρονα precisionist και οχι τα βινταζ spaceview κλπ για τα οποια ΔΕΝ εχω εμπερια..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 10:16:48 πμ »
Χαρη ομως αμφισβητησες τις γνωσεις μου και αυτο ειναι βαρυ παραπτωμα.
Σημειωνεται και καποια στιγμη θα πεσει το προστιμο ::)

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 11:41:54 πμ »
Σε ξερω εσενα, δεν παρεξηγεισαι ευκολα ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 12:42:02 μμ »
Παίδες τώρα είδα το θέμα......υπήρξα κάτοχος του παλιού bulova (δεκαετίας 80) με τον συγκεκριμένο μηχανισμό, εκείνη η (πρώτη εξελιγμένη) ''φουρνιά'' δούλευε σε περισσότερα hertz (πάνω από 380 αν θυμάμαι καλά) με αποτέλεσμα όπως σωστά αναφέρθηκε σε κατάσταση ηρεμίας να αντιλαμβάνεσαι μια πολύ ελαφριά δόνηση στο χέρι, άλλο αποτέλεσμα των πολλών hertz ταυτόχρονα με την απίστευτα ομαλή κίνηση του δευτερολεπτοδείκτη ήταν η μεγάλη ακρίβεια του ρολογιού (σε επίπεδα cosc) αλλά με μειονέκτημα την μικρή ζωή μπαταρίας (με το ζόρι έβγαζε χρόνο χωρίς να έχει ούτε κάν ημερομηνία από λειτουργίες το ρολόι) και βέβαια ως ρολόγια εκείνης της εποχής μιλάμε για μικρές κάσες (μέχρι 39 mm μαξ) και στην πλειοψηφία τους με διάφανο καντράν ώστε να φαίνεται ολη η μηχανή.

Τα τελευταία χρόνια που η εταιρία και κατά συνέπεια και οι πατέντες της εξαγοράστηκαν από την citizen τα hertz προκειμένου να βελτιωθεί η δραματικά μικρή ζωή της μπαταρίας μειώθηκαν στα 262 και μπήκαν και complications (τα βγάζει και με χρονογράφο), αποτελέσματα των συγκεκριμένων αναβαθμίσεων (η υποβαθμίσεων για άλλους) είναι μεν η μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας αλλά η μείωση της ακρίβειας από θέμα χρονομετρίας που δεν είναι σαφώς στα παλιά πρότυπα αλλά παραμένει ακόμη καλύτερη από τα υπόλοιπα quartz της αγοράς (με εξαίρεση τα thermocompressed κάποιων ακριβών εταιριών) τέλος απο προσωπική εμπειρία η μηχανή η νέα όντως δεν δονείται όπως η παλιά και δεν την αντιλαμβάνεσαι πλέον στο χέρι.

Και μια ενδεικτική φώτο από το παλιό πιο ταχύπαλμο μοντέλο accutron

''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 01:18:39 μμ »
Η Ωμεγα εχει μια παλια καλιμπρα που στην γεφυρα των ροδων της μηχανης γραφει Ωμεγα by Bulova.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 03:22:19 μμ »
Παίδες τώρα είδα το θέμα......υπήρξα κάτοχος του παλιού bulova (δεκαετίας 80) με τον συγκεκριμένο μηχανισμό, εκείνη η (πρώτη εξελιγμένη) ''φουρνιά'' δούλευε σε περισσότερα hertz (πάνω από 380 αν θυμάμαι καλά) με αποτέλεσμα όπως σωστά αναφέρθηκε σε κατάσταση ηρεμίας να αντιλαμβάνεσαι μια πολύ ελαφριά δόνηση στο χέρι, άλλο αποτέλεσμα των πολλών hertz ταυτόχρονα με την απίστευτα ομαλή κίνηση του δευτερολεπτοδείκτη ήταν η μεγάλη ακρίβεια του ρολογιού (σε επίπεδα cosc) αλλά με μειονέκτημα την μικρή ζωή μπαταρίας (με το ζόρι έβγαζε χρόνο χωρίς να έχει ούτε κάν ημερομηνία από λειτουργίες το ρολόι) και βέβαια ως ρολόγια εκείνης της εποχής μιλάμε για μικρές κάσες (μέχρι 39 mm μαξ) και στην πλειοψηφία τους με διάφανο καντράν ώστε να φαίνεται ολη η μηχανή.

Τα τελευταία χρόνια που η εταιρία και κατά συνέπεια και οι πατέντες της εξαγοράστηκαν από την citizen τα hertz προκειμένου να βελτιωθεί η δραματικά μικρή ζωή της μπαταρίας μειώθηκαν στα 262 και μπήκαν και complications (τα βγάζει και με χρονογράφο), αποτελέσματα των συγκεκριμένων αναβαθμίσεων (η υποβαθμίσεων για άλλους) είναι μεν η μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας αλλά η μείωση της ακρίβειας από θέμα χρονομετρίας που δεν είναι σαφώς στα παλιά πρότυπα αλλά παραμένει ακόμη καλύτερη από τα υπόλοιπα quartz της αγοράς (με εξαίρεση τα thermocompressed κάποιων ακριβών εταιριών) τέλος απο προσωπική εμπειρία η μηχανή η νέα όντως δεν δονείται όπως η παλιά και δεν την αντιλαμβάνεσαι πλέον στο χέρι.

Και μια ενδεικτική φώτο από το παλιό πιο ταχύπαλμο μοντέλο accutron



Αν καταλαβαίνω καλά Γιώργο λες οτι μειωθηκε η συχνοτητα τους στα καινουργια για να αυξηθει η διακρκεια τη μπαταρίας τους;; Μαλλον το αντιθετο εννοεις..
Οπως αναφερθηκε σωστα παραπανω απ τον vc222 οι αρχικοι tunning fork movements επαιζαν στα 360 hz σε σχεση με τα αυτοματα των 3-5 hz...Τα γνωστα quartz παιζουν στα 32728 hz (32,728kz) ενω τα τελευταια uhf (ultra high frequency) της bulova ταλαντωνονται στα 262 kz με ακριβεια γυρω στα +/-10 sec/year οπως διατείνεται η ιδια...Ειναι ακριβως η ιδια μηχανη με αυτα της σειρας precisionist, με καποιες τροποποιησεις στο μεγεθος..
Σ'αυτην την υπερυψηλη συχνοτητα λογικο ειναι να μην καταλαβαινεις τιποτα οταν το φορας σε αντιθεση με τα παλια που γινεται λογος εδω..Η μπαταρια της bulova ειναι γιγαντωδης για να παραξει αυτο το εργο και να αντεξει τα 2 χρονια..
Το δικο μου 262kz ειναι 8 δευτερα μπροστα στους τελευταίους 7-8 μηνες αρα θεωρω πως οι ισχυρισμοί της εταιρείας ευσταθουν..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 07:52:40 μμ »
Επειδή διαβάζω διάφορα, τα πράγματα ιστορικά είναι απλά:

Πρώτο διαπασών ήταν ένα επιτραπεζιο βασισμένο σε πατέντα του 1866 (!) του Louis F. Breguet (γιο του γνωστού Abraham-Louis Breguet) αλλά αυτό δεν μετράει αφού υπήρξε μόνο ένα τεμάχιο και σήμερα στη κατοχή άγνωστου συλλέκτη. . . :o

Πρώτο ρολόι με διαπασών σε παραγωγή το θρυλικό  Βulova Accutron 214 στα 360Hz - έτος 1960. Η Bulova παρήγαγε πολλά μοντέλα και πολλές καλίμπρες βασισμένες στο ίδιο πρότυπο ενώ  πούλησε τη πατέντα και στην OMEGA αλλά και CITIZEN!
H παραγωγή τους κράτησε μέχρι τα μέσα του '70.

Το 1969 ο Max Hetzel (αφήνοντας τις ΗΠΑ και τη Bulova για την Ελβετία πια) αναπτύσσει το γνωστό MOSABA (=ΕSΑ 9162) βασισμένο στη πατέντα της Bulova εξ' ου και τα "Bulova license" μέσα στα Omega f300Hz.  Τα ρολόγια MOSABA πουλάνε μέχρι και το 1976 με πολλές Εταιρείες να τα χρησιμοποιούν (Omega, Universal Geneve, Certina, Baume Mercier, Tissot, Longines, Rado, Movado, Zenith).
Υπήρξε και έκδοση χρονογραφου sandwich με τη Dubois Depraz να σχεδιάζει και να παράγει το μοντούλ του χρονογραφου (ΕSA 9210).

Τέλος υπάρχουν 3 άλλες εκδόσεις διαπασών που δεν έχουν βασιστεί στη πατέντα της Bulova:

1)  το 'θρυλικό'  Omega Megasonic f720Hz στα 720Hz (Omega calibres 1220 & 1230),
2) το σπάνιο Jeco με πατέντα στην Ιαπωνία αλλά άγνωστο αν ποτέ βγήκε σε παραγωγή,
3) το σοβιετικό Slava 2937,  πιθανότα reverse engineered του Bulova 214 χωρίς βέβαια να πληρώσουν για τη πατέντα Bulova....

Όποιος ενδιαφέρεται σοβαρά για την ιστορία πρέπει αν προμηθευτεί τη "βίβλο", το βιβλίο του Pieter Doensen του 1994.

Τα παραπάνω δεν έχουν καμμία σχέση με τα σύγχρονα quartz 262kHz. Καμία Εταιρεία δεν παράγει ρολόγια με διαπασών οπότε όποιος θέλει ένα κομμάτι της ιστορίας στον καρπό του πρέπει να αγοράσει κάποιο παλιό ρολόι (υπάρχουν αφθονα στο ιντερνετ σε προσιτές τιμές).


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2018, 08:01:00 μμ από VC222 »

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 07:56:47 μμ »
Οχι βρε και μεταξεταστεοι στη φυσικη, τμ. ηλεκτρολογων μηχανικων στο Πολυτεχνειο ημουν, αλοιμονο  :jg: :jg: :jg: :jg: Απλα θεωρησα -λανθασμενα- οτι μιλουσε για τα συγχρονα precisionist και οχι τα βινταζ spaceview κλπ για τα οποια ΔΕΝ εχω εμπερια..

Αχαχα καλά πλάκα έκανα, έχετε πάρει πτυχίο και έχετε πολλά Hz στο ιστορικό σας! Και στα ηλεκτρολογικά και στα ωρολογοτεχνικα...

Το Πολυτεχνείο - αρκετά θεωρητικό  ???-  καμμιά φορά δεν μας επιτρέπει να δούμε κάποια πράγματα πιο πρακτικά...και τα ρολόγια είναι πολύ πρακτικά αντικείμενα!

Πρώην κοπέλα μου, αριστούχος ηλεκτρολόγος μηχανικός, δυσκολευόταν να μου εξηγήσει τα προτερήματα του εναλλασόμενου ρευματος (=basics)  αλλά όταν διάβασα το διδακτορικό της για τα σήματα WiFi δεν καταλάβαινα ΓΡΙ από τα μαθηματικά...αν και σπούδασα μηχανολόγος...οπότε πάντα υπάρχει η άλλη όψη του νομίσματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2018, 08:05:36 μμ από VC222 »

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Tuning fork movements
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 09:49:22 μμ »
Μην νομιζεις, λογω καποιων συγκυριων την παρατησα στο δευτερο ετος και πηρα “αλλη” κατευθυνση.. ;D ;D ;D Παντως πολυ καλες οι πληροφοριες που παρεθεσες  :smt023 :smt023 :smt023
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones