Αποστολέας Θέμα: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?  (Αναγνώστηκε 6226 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« στις: Οκτώβριος 14, 2018, 01:38:24 μμ »
Μου αρέσει (όπως σε όλους φαντάζομαι), να ψάχνω στο διαδίκτυο για ρολόγια.

Έχω πέσει σε δύο περιπτώσεις, που μου έχουν φανεί ενδιαφέρουσες, και είπα να τις μοιραστώ με εσάς εδώ.

Η πρώτη αφορά στο Omega Speedmaster. Βρήκα κάποιες αναφορές για ένα ρολόι Rodania Geometer, (το είχα αναφέρει και στο νήμα της Rodania), για το οποίο λένε ότι είχε βγει πριν το speedmaster, και υπάρχουν συζητήσεις ότι η omega πήρε το σχέδιο του καντράν από το συγκεκριμένο μοντέλο.

(παραθέτω ένα link, αλλά αν ψάξετε για rodania geometer, υπάρχουν πολλά να βρείτε να διαβάσετε).

https://forums.watchuseek.com/f2/rodania-geometer-original-speedmaster-wait-what-4470890.html


Το δεύτερο αφορά στους δείκτες (και ίσως και τους αριθμούς) Breguet, που είναι τόσο γνωστοί σε αυτούς που ασχολούνται με τα κλασικά ρολόγια. Βρήκα λοιπόν πληροφορίες, ότι ο Jean Antoine Lepine είναι αυτός που σχεδίασε πρώτος αυτού του στυλ τους δείκτες, και μετέπειτα ο Breguet με μια πολύ μικρή αλλαγή, έχει πλέον συνδέσει το όνομά του με αυτούς.


https://forums.watchuseek.com/f11/jean-antoine-lepine-2419289.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Jean-Antoine_L%C3%A9pine



Σκέφτομαι λοιπόν τα εξής.

Η omega, προωθεί το speedmaster σαν το πρώτο ρολόι στο φεγγάρι και με ιστορικό design, με πολλές επανεκδόσεις κτλ, και πολλοί οπαδοί της εταιρίας (και όχι μόνο), συλλέκτες κτλ, αγοράζουν τα μοντέλα εξαιτίας αυτής της φήμης, της ιστορίας που έχει το μοντέλο σαν σχέδιο. Και βλέπουμε παραπάνω ότι μπορεί να μην είναι καν η πρώτη εταιρία που σχεδίασε το dial αυτό.

Η Breguet, προωθεί και αυτή κάποια χαρακτηριστικά των ρολογιών της, και έχει χτίσει μια εικόνα, και ένα από τα πιο χαρακτηριστικά στοιχεία των ρολογιών της είναι οι δείκτες της. Έτσι, ένας ωρολογόφιλος, μπορεί να δώσει ένα πολύ μεγάλο ποσό για να πάρει ένα κλασικό ρολόι της εταιρίας, για λόγους οι οποίοι έχουν να κάνουν και με τέτοια ιστορικά στοιχεία σχεδίασης. Και παραπάνω βλέπουμε ότι τα πράγματα μπορεί να μην είναι έτσι ακριβώς...

Άρα, σκέφτομαι ότι οι εταιρίες, ίσως κάποιες φορές δημιουργούν μια συγκεκριμένη εικόνα, ώστε να έχουν μια φήμη για κάποια πράγματα, άρα και πελάτες ωρολογόφιλους που δίνουν υπέρογκα ποσά ή αγοράζουν επανεκδόσεις ιστορικών μοντέλων, νιώθοντας ότι έδωσαν λεφτά και πήραν κάτι με ιστορική σημασία και βαρύτητα από την εταιρία που πρώτη σχεδίασε αυτό το κάτι κάθε φορά.



Με τα παραπάνω, δεν υποστηρίζω ότι αυτά που σχολιάζω είναι και αληθή, καθώς οι πληροφορίες που βρήκα δε γνωρίζω αν είναι έγκυρες, και δεν έχω διασταυρώσει κάτι περαιτέρω για να μπορώ να αποφανθώ για κάτι με σιγουριά. Απλά γράφω την σκέψη μου, και περιμένω και τις δικές σας.



Τέλος, θα μιλήσω και με ένα παράδειγμα. Θαυμάζω την εταιρία Breguet, και αν είχα την οικονομική δυνατότητα, θα έπαιρνα ένα Breguet Classique, με τους χαρακτηριστικούς δείκτες και αριθμούς, και θα ένιωθα ως ωρολογόφιλος πολύ όμορφα που φοράω στον καρπό μου ρολόι της εταιρίας που πρώτη σχεδίασε (o Breguet πριν 200+ χρόνια) αυτούς τους δείκτες, τους αριθμούς κτλ, και έχει μείνει να αναφέρονται με το όνομα του.
Και μετά, βλέπεις κάποιες πληροφορίες σαν τις παραπάνω... Και αν έχεις δώσει 20.000+ ευρώ, δε θα νιώσεις "κάπως"?



Τα παραπάνω προς σκέψη και συζήτηση λοιπόν....


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 02:14:35 μμ »
Να συμπληρώσω λίγο τις σκέψεις μου...


Τα παραπάνω δυο ρολόγια (omega speedmaster και breguet classique), είναι δυο μοντέλα, που αν ήμουν εκατομμυριούχος, θα ήθελα να έχω στη συλλογή μου, καθώς όχι μόνο μου αρέσουν αισθητικά, αλλά θα ένιωθα ότι κατέχω κάποια ρολόγια που κουβαλούν μια ιστορία, με τα σχεδιαστικά χαρακτηριστικά τους, και οι εταιρίες αυτές είναι οι πρώτες που τα δημιούργησαν με τη μορφή αυτή (είτε τα ρολόγια ως σύνολο, είτε επιμέρους στοιχεία).

Προβληματιζόμενος λοιπόν διαβάζοντας τα νήματα που επισύναψα παραπάνω, αλλά και βλέποντας και αρκετά άτομα που αγοράζουν πχ ένα Rolex, λέγοντας ότι ένα homage, ένα steinhart πχ είναι μεν ωραίο, αλλά δεν είναι rolex, και κάποια στιγμή θέλουν το αυθεντικό, σκέφτομαι ότι πιθανώς μας έχουν κάνει μια πλύση εγκεφάλου κατά κάποιον τρόπο.
Δηλαδή, πιστεύουμε ότι θα κατέχουμε κάτι πιο ιδιαίτερο, αν πάρουμε το αυθεντικό Breguet Classique, ή το αυθεντικό Omega Speedmaster, ή το αυθεντικό Rolex Sub...ή ότι άλλο μοντέλο αντίστοιχα.
Αν όμως παίρναμε απλά ένα οικονομικότερα homage των παραπάνω, πάλι θα είχαμε ένα ποιοτικό ρολόι που θα έκανε τη δουλειά του. Αυτό όμως το "δεν είναι όμως Rolex, ή Breguet, ή Omega, μήπως πρέπει να μας προβληματίσει που μπαίνουμε στη διαδικασία αυτή?? Νιώθοντας ξεχωριστοί αν πάρουμε το Original? Και στην τελική, μην ξέροντας εντελώς αν το original είναι και τόσο...original ως σύλληψη, ως σχέδιο....?

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 04:55:28 μμ »
Γιάννη πολλες ερωτήσεις για αυτή τη στιγμή που γράφω από κινητό.
Θα σου απαντήσω προς το παρών ότι ανάλογα τι άνθρωπος είσαι αγοράζεις το γνήσιο η το αντίγραφο.
Προσωπικά δεν θέλω ότι αγοράζω να είναι σαν το γνήσιο.
Δεν μου αρέσουν τα υποκατάστατα και δεν θα αγοράσω κάτι που μοιάζει πολύ σε κάτι.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:32:17 μμ »
Ωραίο θέμα, αν και τα ερωτήματα που θέτεις δύσκολα θα καταλήξουν σε ομόφωνες απαντήσεις. Πολλών  (πολύ σημαντικότερων  από το καντράν ενός ρολογιού) εφευρέσεων  η πατρότητα αμφισβητείται, συχνά δικαίως, άρα γιατί να προξενεί εντύπωση εάν για το Speedy η Omega «βούτηξε» την ιδέα από τη Rodania ;  Το Fifty Fathoms ήταν το πρώτο καταδυτικό ρολόϊ με στεφάνη μονής κατεύθυνσης, αλλά  τελικά η Rolex ήταν εκείνη που κατόρθωσε να πιστωθεί την καινοτομία, με το δικό της Submariner και όλοι ξέρουμε τη συνέχεια. Ή μήπως το αρχέτυπο του Radiomir με την τόσο χαρακτηριστική κάσα,  δεν είναι κάτι πολύ περισσότερο από τη μετασκευή ενός  παλιού Rolex Οyster ; 

Μερικοί θα το πουν «έμπνευση» από μια ξένη αρχική ιδέα, άλλοι «επιρροή», άλλοι στεγνά κλοπή βιομηχανικής ιδιοκτησίας. Στο τέλος όμως, όλ’ αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, καθόσον σήμερα η Breguet είν’ αυτή που είναι, ενώ τον  άλλον, τον πως τον είπες, δεν τον θυμάται πια κανείς, ούτε κανείς έχει υπ’ όψιν τα ρολόγια του. Το Submariner είν’ αυτό που έχει πουλήσει εκατομμύρια κομμάτια  που τα αναγνωρίζει πια ο καθένας και όχι το FF. Και τέλος, δεν θυμάμαι να έστειλε η Rodania κανένα Geometer στο φεγγάρι, ενώ αντίθετα το Speedy ήταν αυτό που έκανε τη γύρα του ως εκεί, εξ ου και η ιστορικότης, εξ ου και η λεζάντα,  εξ ου και οι μαζικές πωλήσεις.

Τώρα, όσον αφορά στο δεύτερο σκέλος του προβληματισμού σου,  γιατί δηλαδή μπαίνουμε στη διαδικασία απόκτησης του αυθεντικού (ενώ, πρακτικά, μια χαρά θα μας βόλευε και το φθηνό  homage), δεν πιστεύω ότι υπάρχει ολοκληρωμένη απάντηση. Θα πρέπει να εξεταστεί, κατά περίπτωση, τι είδους ψυχικές ανάγκες καλύπτει η ανάγκη του «κατέχειν», του «συλλέγειν». Κάτω από την ομπρέλα αυτού που συνήθως αποκαλούμε «ωρολογοφιλία» βρίσκουν στέγη κάμποσες εκφράσεις της ανθρώπινης φύσης. Στην πιό αγνή μορφή της μπορεί να είναι η λατρεία προς το μηχανικό κατασκεύασμα. Μπορεί να είναι ματαιοδοξία, μπορεί να είναι επιδειξιομανία, μπορεί να είναι ανάγκη αποθησαύρισης, ακόμη και σκέτη σπέκουλα. Μπορεί να είναι μέχρι κι ένα κράμα απ’ όλα  τα προηγούμενα, καθόσον άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και τα τοιαύτα. Γενικά, ο κανόνας είναι ότι ανάμεσα στο αυγουλάκι της Λαμπρής και στ’  αυγό του Fabergé, ο άνθρωπος (μόνος αυτός απ' όλα τα πλάσματα της φύσης), αυθόρμητα κι ενστικτωδώς, θα επιλέξει το δεύτερο. Αυτό τα λέει όλα για τη φύση μας, έτσι δεν είναι ;

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:46:59 μμ »
Να συμπληρώσω λίγο τις σκέψεις μου...


Τα παραπάνω δυο ρολόγια (omega speedmaster και breguet classique), είναι δυο μοντέλα, που αν ήμουν εκατομμυριούχος, θα ήθελα να έχω στη συλλογή μου, καθώς όχι μόνο μου αρέσουν αισθητικά, αλλά θα ένιωθα ότι κατέχω κάποια ρολόγια που κουβαλούν μια ιστορία, με τα σχεδιαστικά χαρακτηριστικά τους, και οι εταιρίες αυτές είναι οι πρώτες που τα δημιούργησαν με τη μορφή αυτή (είτε τα ρολόγια ως σύνολο, είτε επιμέρους στοιχεία).

Προβληματιζόμενος λοιπόν διαβάζοντας τα νήματα που επισύναψα παραπάνω, αλλά και βλέποντας και αρκετά άτομα που αγοράζουν πχ ένα Rolex, λέγοντας ότι ένα homage, ένα steinhart πχ είναι μεν ωραίο, αλλά δεν είναι rolex, και κάποια στιγμή θέλουν το αυθεντικό, σκέφτομαι ότι πιθανώς μας έχουν κάνει μια πλύση εγκεφάλου κατά κάποιον τρόπο.
Δηλαδή, πιστεύουμε ότι θα κατέχουμε κάτι πιο ιδιαίτερο, αν πάρουμε το αυθεντικό Breguet Classique, ή το αυθεντικό Omega Speedmaster, ή το αυθεντικό Rolex Sub...ή ότι άλλο μοντέλο αντίστοιχα.
Αν όμως παίρναμε απλά ένα οικονομικότερα homage των παραπάνω, πάλι θα είχαμε ένα ποιοτικό ρολόι που θα έκανε τη δουλειά του. Αυτό όμως το "δεν είναι όμως Rolex, ή Breguet, ή Omega, μήπως πρέπει να μας προβληματίσει που μπαίνουμε στη διαδικασία αυτή?? Νιώθοντας ξεχωριστοί αν πάρουμε το Original? Και στην τελική, μην ξέροντας εντελώς αν το original είναι και τόσο...original ως σύλληψη, ως σχέδιο....?

Γιάννη, για εμένα το θέμα είναι πολύ απλό. Όταν φορώ ένα steinhart δεν σκέφτομαι οτι φοράω ένα Rolex, αλλά ένα πολύ όμορφο και ποιοτικό ρολόι που γράφει steinhart στο dial του.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα τότε είναι αυτονόητο οτι θα επιλέξεις το αυθεντικό. Αν όμως όχι... τότε θα πρέπει να αρχίσεις να στερείσαι πράγματα για να το αποκτήσεις και τότε είναι που γεννιέται το ερώτημα.... αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία; Αξίζει να μαζεύεις χρήματα με την ελπίδα οτι τελικά θα τα καταφέρεις και οτι την τελευταία στιγμή δεν θα συμβεί κάτι που δεν το είχες υπολογίσει και τα χρήματα πάνε εκεί αντί του ρολογιού;

Προσωπικά δεν θέλω να στερηθώ τίποτα, ούτε και να μπω στην διαδικασία να αλλάξω όλη μου την ζωή, μόνο και μόνο για να αποκτήσω μετά από πολύ καιρό, κόπο, αγώνα και στερήσεις ένα ρολόι!

Κανένα υλικό αγαθό δεν αξίζει τίποτα μπροστά στην υγεία και την διατήρηση της ψυχικής ηρεμίας και γαλήνης!


Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 05:49:04 μμ »
Γιάννη πολλες ερωτήσεις για αυτή τη στιγμή που γράφω από κινητό.
Θα σου απαντήσω προς το παρών ότι ανάλογα τι άνθρωπος είσαι αγοράζεις το γνήσιο η το αντίγραφο.
Προσωπικά δεν θέλω ότι αγοράζω να είναι σαν το γνήσιο.
Δεν μου αρέσουν τα υποκατάστατα και δεν θα αγοράσω κάτι που μοιάζει πολύ σε κάτι.


Επειδή και εγώ δε διαφωνώ πάλι με τη λογική αυτή, ο προβληματισμός είναι αν αυτό που πληρώνεις ως γνήσιο όσον αφορά την ιστορία του, το σχεδιασμό του κτλ, είναι όντως έτσι.


Θα ξαναφέρω το παράδειγμα της Breguet, που είναι μια εταιρία που θαυμάζω. Και στο περισυνό πρώτο ταξίδι μου στο εξωτερικό στη Βιέννη, δοκίμασα το πολύ όμορφο Classique με τους Breguet αριθμούς και δείκτες, στην μπουτίκ της εταιρίας.

Το θέμα είναι ότι στο παραπάνω άρθρο, αναφέρεται ότι οι δείκτες αυτοί ήταν στην ουσία σύλληψη και σχεδίασης του Lepine, και όχι του Breguet εξαρχής, απλά ο Breguet έκανε μια πολύ μικρή αλλαγή, και έχουν μείνει γνωστοί ως "breguet hands"
Επίσης, διαβάζοντας πριν τα άρθρα, με έκαναν να καταλάβω ότι κάτι ανάλογο γίνεται και με τους αριθμούς breguet, ότι και αυτοί πιθανώς είναι σχεδίασης του Lepine.

Εγώ λοιπόν, αν κέρδιζα το τζόκερ, θα πήγαινα να πάρω το breguet classique με τα 20.000euro, γιατί εκτός των άλλων χαρακτηριστικών (μηχανή, πολύτιμα μέταλλα, enamel dial), εκτιμώ σε μεγάλο βαθμό τη σχεδίαση που έχει μείνει διαχρονικά στους δείκτες και τους αριθμούς, και θα ήμουν χαρούμενος που θα είχα ένα ρολόι στον καρπό μου, αυθεντικό Breguet (έστω και αν η εταιρία δεν έχει να κάνει τίποτα πλέον με τον Breguet που έζησε 200 χρόνια πριν, πλην του ονόματος). Αν όμως μετά ανακάλυπτα, μετά από ψάξιμο, το οποίο γίνεται στα πλαίσια της δημιουργικής ενασχόλησης, ότι τελικά δεν είναι ουσιαστικά ο Breguet που εμπνεύστηκε τη σχεδίαση αυτή των δεικτών και των αριθμών, θα ένιωθα πιθανώς σαν να με έχει κοροιδέψει κατά κάποιο τρόπο η εταιρία, και ότι τελικά δεν έχω στον καρπό μου κάτι τόσο original...από ιστορικής σημασίας.

Το ίδιο πιθανώς να συμβαίνει και με άλλα ρολόγια, που το έξυπνο marketing των εταιριών μπορεί να μας έχει κάνει να πιστέψουμε ότι παίρνουμε ένα μοντέλο με κάποια ιστορική σημασία, με original design χαρακτηριστικό της εταιρίας και του μοντέλου, με βαρύ brand name κύρους, και τα πράγματα να μην είναι ακριβώς έτσι αν ψάξεις πίσω στο χρόνο, βρεις πληροφορίες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:17:46 μμ »
Γιάννη, για εμένα το θέμα είναι πολύ απλό. Όταν φορώ ένα steinhart δεν σκέφτομαι οτι φοράω ένα Rolex, αλλά ένα πολύ όμορφο και ποιοτικό ρολόι που γράφει steinhart στο dial του.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα τότε είναι αυτονόητο οτι θα επιλέξεις το αυθεντικό. Αν όμως όχι... τότε θα πρέπει να αρχίσεις να στερείσαι πράγματα για να το αποκτήσεις και τότε είναι που γεννιέται το ερώτημα.... αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία; Αξίζει να μαζεύεις χρήματα με την ελπίδα οτι τελικά θα τα καταφέρεις και οτι την τελευταία στιγμή δεν θα συμβεί κάτι που δεν το είχες υπολογίσει και τα χρήματα πάνε εκεί αντί του ρολογιού;

Προσωπικά δεν θέλω να στερηθώ τίποτα, ούτε και να μπω στην διαδικασία να αλλάξω όλη μου την ζωή, μόνο και μόνο για να αποκτήσω μετά από πολύ καιρό, κόπο, αγώνα και στερήσεις ένα ρολόι!

Κανένα υλικό αγαθό δεν αξίζει τίποτα μπροστά στην υγεία και την διατήρηση της ψυχικής ηρεμίας και γαλήνης!




Ωραία τα έγραψες.

Το θέμα, είναι όταν πάρεις το αυθεντικό, ποιος σου λέει ότι συγκεκριμένο προιόν της εκάστοτε γνωστής εταιρίας, είναι όντως αυθεντικό από την άποψη ότι έχει αυτή την ιστορία που θέλει να σου πουλήσει η κάθε εταιρία.

Από αυτή την οπτική γωνία, σκέφτομαι, μήπως δεχόμαστε μια ψυχολογική επιρροή, ότι θα επιλέξουμε κάτι μοναδικά αυθεντικό, με ιστορία, ποιότητα κτλ, και στην τελική τα πράγματα να απέχουν από την πραγματικότητα αρκετά, και απλά να είναι κάποιοι έξυπνοι χειρισμοί των εταιριών για να πουλάνε πανάκριβα ρολόγια τα οποία σε κάνουν να νιώθεις ότι έχεις κάτι αυθεντικό και όχι κάτι που απλά μοιάζει, το οποίο όμως μπορεί να σου έκανε την ίδια δουλειά με λιγότερα χρήματα και θυσίες.


Δε θέλω να πω με τα παραπάνω ότι τα ρολόγια που έφερα ως παράδειγμα δεν είναι άριστα στην κατασκευή τους και δεν αξίζουν τα λεφτά τους πάλι, απλά είναι κάποιοι προβληματισμοί που δε ξέρω αν είναι αρνητικό να τα σκέφτεται κανείς και λίγο έτσι...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:18:06 μμ »
Γιαννη το φεγγαρορολογο το αγοράζεις γιατι είναι το ρολοι που πηγε στο φεγγαρι.
Το αν αντεγραψε καποια στοιχεια είναι άλλο θεμα.
Στην εδώ περιπτωση συζητάμε για την ιστορια που εχει το ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:25:27 μμ »
Ωραίο θέμα, αν και τα ερωτήματα που θέτεις δύσκολα θα καταλήξουν σε ομόφωνες απαντήσεις. Πολλών  (πολύ σημαντικότερων  από το καντράν ενός ρολογιού) εφευρέσεων  η πατρότητα αμφισβητείται, συχνά δικαίως, άρα γιατί να προξενεί εντύπωση εάν για το Speedy η Omega «βούτηξε» την ιδέα από τη Rodania ;  Το Fifty Fathoms ήταν το πρώτο καταδυτικό ρολόϊ με στεφάνη μονής κατεύθυνσης, αλλά  τελικά η Rolex ήταν εκείνη που κατόρθωσε να πιστωθεί την καινοτομία, με το δικό της Submariner και όλοι ξέρουμε τη συνέχεια. Ή μήπως το αρχέτυπο του Radiomir με την τόσο χαρακτηριστική κάσα,  δεν είναι κάτι πολύ περισσότερο από τη μετασκευή ενός  παλιού Rolex Οyster ; 

Μερικοί θα το πουν «έμπνευση» από μια ξένη αρχική ιδέα, άλλοι «επιρροή», άλλοι στεγνά κλοπή βιομηχανικής ιδιοκτησίας. Στο τέλος όμως, όλ’ αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, καθόσον σήμερα η Breguet είν’ αυτή που είναι, ενώ τον  άλλον, τον πως τον είπες, δεν τον θυμάται πια κανείς, ούτε κανείς έχει υπ’ όψιν τα ρολόγια του. Το Submariner είν’ αυτό που έχει πουλήσει εκατομμύρια κομμάτια  που τα αναγνωρίζει πια ο καθένας και όχι το FF. Και τέλος, δεν θυμάμαι να έστειλε η Rodania κανένα Geometer στο φεγγάρι, ενώ αντίθετα το Speedy ήταν αυτό που έκανε τη γύρα του ως εκεί, εξ ου και η ιστορικότης, εξ ου και η λεζάντα,  εξ ου και οι μαζικές πωλήσεις.

Τώρα, όσον αφορά στο δεύτερο σκέλος του προβληματισμού σου,  γιατί δηλαδή μπαίνουμε στη διαδικασία απόκτησης του αυθεντικού (ενώ, πρακτικά, μια χαρά θα μας βόλευε και το φθηνό  homage), δεν πιστεύω ότι υπάρχει ολοκληρωμένη απάντηση. Θα πρέπει να εξεταστεί, κατά περίπτωση, τι είδους ψυχικές ανάγκες καλύπτει η ανάγκη του «κατέχειν», του «συλλέγειν». Κάτω από την ομπρέλα αυτού που συνήθως αποκαλούμε «ωρολογοφιλία» βρίσκουν στέγη κάμποσες εκφράσεις της ανθρώπινης φύσης. Στην πιό αγνή μορφή της μπορεί να είναι η λατρεία προς το μηχανικό κατασκεύασμα. Μπορεί να είναι ματαιοδοξία, μπορεί να είναι επιδειξιομανία, μπορεί να είναι ανάγκη αποθησαύρισης, ακόμη και σκέτη σπέκουλα. Μπορεί να είναι μέχρι κι ένα κράμα απ’ όλα  τα προηγούμενα, καθόσον άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και τα τοιαύτα. Γενικά, ο κανόνας είναι ότι ανάμεσα στο αυγουλάκι της Λαμπρής και στ’  αυγό του Fabergé, ο άνθρωπος (μόνος αυτός απ' όλα τα πλάσματα της φύσης), αυθόρμητα κι ενστικτωδώς, θα επιλέξει το δεύτερο. Αυτό τα λέει όλα για τη φύση μας, έτσι δεν είναι ;



Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που γράφετε και εκφράζετε τις απόψεις σας.



Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:27:03 μμ »
Γιαννη το φεγγαρορολογο το αγοράζεις γιατι είναι το ρολοι που πηγε στο φεγγαρι.
Το αν αντεγραψε καποια στοιχεια είναι άλλο θεμα.
Στην εδώ περιπτωση συζητάμε για την ιστορια που εχει το ρολοι.


Και αν δεν έχουμε πάει καν στο φεγγάρι? :)

Ήμασταν εκεί να το δούμε? :D



Πάντως πέραν του χιούμορ, το γεγονός ότι έχει πάει στο φεγγάρι, είναι αρκούντως μαγικό για να έχει στη συλλογή κάποιος το μοντέλο αυτό.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:27:19 μμ »
Γιάννη, για εμένα το θέμα είναι πολύ απλό. Όταν φορώ ένα steinhart δεν σκέφτομαι οτι φοράω ένα Rolex, αλλά ένα πολύ όμορφο και ποιοτικό ρολόι που γράφει steinhart στο dial του.
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα τότε είναι αυτονόητο οτι θα επιλέξεις το αυθεντικό. Αν όμως όχι... τότε θα πρέπει να αρχίσεις να στερείσαι πράγματα για να το αποκτήσεις και τότε είναι που γεννιέται το ερώτημα.... αξίζει να μπεις σε αυτή την διαδικασία; Αξίζει να μαζεύεις χρήματα με την ελπίδα οτι τελικά θα τα καταφέρεις και οτι την τελευταία στιγμή δεν θα συμβεί κάτι που δεν το είχες υπολογίσει και τα χρήματα πάνε εκεί αντί του ρολογιού;

Προσωπικά δεν θέλω να στερηθώ τίποτα, ούτε και να μπω στην διαδικασία να αλλάξω όλη μου την ζωή, μόνο και μόνο για να αποκτήσω μετά από πολύ καιρό, κόπο, αγώνα και στερήσεις ένα ρολόι!

Κανένα υλικό αγαθό δεν αξίζει τίποτα μπροστά στην υγεία και την διατήρηση της ψυχικής ηρεμίας και γαλήνης!

Βαγγελη το 99% των κατοχων ενος στεινχαρτ βρισκουν ψυχικη γαληνη ΜΟΝΟ οταν αποκτησουν το real thing και πιστεψε με εσυ εισαι η μοναδικη (και σπανιοτερη) περιπτωση του πραγματικα ευτυχισμενου ανθρωπου που μπορει και το καταφερνει αυτο και ειλικρινα σου ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ.. :respect:
Γι'αυτο και γω που ξερω τον εαυτό μου, οσο κι αν μου αρεσουν τα στεινχαρτ και θα θελα να αποκτησω, προτιμω να μην το παρω γιατι η ψυχικη μου ηρεμια θα διαταραχθεί τα μαλα!! :jg: :jg: :jg:
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:29:33 μμ »

Και αν δεν έχουμε πάει καν στο φεγγάρι? :)

Ήμασταν εκεί να το δούμε? :D
Γιαννη και εσυ διαβασες τις θεωριες συνομωσίας; ::)
Ότι όλα αυτά ηταν ένα χολυγουντιανο στησιμο ώστε να βγουν μπροστα οι Αμερικανοι σε σχεση με τους Ρωσσους :D
Σαν το άλλο που ειπε ο Λιακοπουλος(νομιζω) ότι την ημερα των διδυμων πυργων ειδοποιηθηκαν οι Εβραιοι να μην πανε στην δουλεια :D
Βρε τι τραβαμε.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:32:09 μμ »
Γιαννη και εσυ διαβασες τις θεωριες συνομωσίας; ::)
Ότι όλα αυτά ηταν ένα χολυγουντιανο στησιμο ώστε να βγουν μπροστα οι Αμερικανοι σε σχεση με τους Ρωσσους :D


Να δούμε στην επόμενη επανδρωμένη αποστολή (νομίζω είναι σε λίγα χρόνια), ποια εταιρία ρολογιών θα έχει την τύχη να βρίσκεται στους καρπούς των αστροναυτών.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:34:08 μμ »
Γιαννη και εσυ διαβασες τις θεωριες συνομωσίας; ::)
Ότι όλα αυτά ηταν ένα χολυγουντιανο στησιμο ώστε να βγουν μπροστα οι Αμερικανοι σε σχεση με τους Ρωσσους :D
Σαν το άλλο που ειπε ο Λιακοπουλος(νομιζω) ότι την ημερα των διδυμων πυργων ειδοποιηθηκαν οι Εβραιοι να μην πανε στην δουλεια :D
Βρε τι τραβαμε.
κάμερα σε μένα

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:36:33 μμ »

Να δούμε στην επόμενη επανδρωμένη αποστολή (νομίζω είναι σε λίγα χρόνια), ποια εταιρία ρολογιών θα έχει την τύχη να βρίσκεται στους καρπούς των αστροναυτών.
το ρολόι που θα ''σκάσει'' τα περισσότερα Γιάννη

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:41:06 μμ »
το ρολόι που θα ''σκάσει'' τα περισσότερα Γιάννη
Δημητρη διαφωνω σε αυτό που λες.
Δηλαδη θελεις να μου πεις ότι όταν περασανε τα τεστ δεν ειχαν η δεν μπορουσαν να δωσουν και οι άλλες εταιρειες για να παει το δικο τους ρολοι στο διάστημα;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:43:53 μμ »
Παρτε και ένα αρθρο ανατομιας της μηχανης του ρολογιού που πηγε στο φεγγαρι.
Να εχεται μια εικονα.
https://forums.watchuseek.com/f20/anatomy-cal-321-a-1176930.html

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:45:11 μμ »
Δημητρη διαφωνω σε αυτό που λες.
Δηλαδη θελεις να μου πεις ότι όταν περασανε τα τεστ δεν ειχαν η δεν μπορουσαν να δωσουν και οι άλλες εταιρειες για να παει το δικο τους ρολοι στο διάστημα;
Με την σημερινή τεχνολογία θα υπάρχουν πολλοί μνηστήρες Άρη
και λέω ότι τότε θα παίξει ρόλο και το χρήμα για την επιλογή,αυτό λέω

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:51:37 μμ »
Με την σημερινή τεχνολογία θα υπάρχουν πολλοί μνηστήρες Άρη
και λέω ότι τότε θα παίξει ρόλο και το χρήμα για την επιλογή,αυτό λέω
Εγινε χρονικο μπαιρδεμα Δημητρη.
Εγω ελεγα για τοτε και εσυ λες για το τωρα.
Αλλα και για το τωρα εχω μια επιφυλαξη μιας και οι απαιτησεις θα είναι περισσοτερες και οσο παραξενο να σου φανη ας υπαρχουν πολλες εταιρειες.
Δεν σημαινει ότι θα πληρουν ολες τις προϋποθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, είναι κάποια πράγματα έτσι που τα μάθαμε?
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 14, 2018, 06:57:29 μμ »
Εγινε χρονικο μπαιρδεμα Δημητρη.
Εγω ελεγα για τοτε και εσυ λες για το τωρα.
Αλλα και για το τωρα εχω μια επιφυλαξη μιας και οι απαιτησεις θα είναι περισσοτερες και οσο παραξενο να σου φανη ας υπαρχουν πολλες εταιρειες.
Δεν σημαινει ότι θα πληρουν ολες τις προϋποθέσεις.
Εδώ τότε και αν θυμάμαι καλά ήταν 2-3 τώρα δεν θα είναι παραπάνω;
Εσύ πιστεύεις η R θα το αφήσει έτσι; έχασε μια φορά την ευκαιρία δεν θα την ξαναχάσει.
Τέλος πάντων θα δούμε όταν έρθει η ώρα αυτή για να μην ξεφεύγουμε και από το θέμα.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.