Αποστολέας Θέμα: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC  (Αναγνώστηκε 4695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« στις: Ιούλιος 24, 2018, 11:19:04 πμ »
Aγόρασα το ρολόι του τίτλου το 2000. Δεν είχα ποτέ πριν αυτόματο. Άρχισα να το χρησιμοποιώ καθημερινά. Την πρώτη εβδομάδα χρήσης του ρολογιού δέχτηκα επίπληξη για αργοπορία από την εργασία μου. Άρχισα να το παρακολουθώ και διαπίστωσα ότι έχανε τα δευτερόλεπτα αέρα πατέρα. Απογοητεύτηκα, το πέταξε σε ένα συρτάρι ενοχλήθηκα για τα χρήματα που ξόδεψα. Μετά από αρκετά χρόνια το θυμήθηκα και είπα να το πάω σε κοσμηματοπώλη-ρολογά μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα. Δυστυχώς όμως η λειτουργία του παρέμεινε η ίδια. Μου είχε πει ο ρολογάς ότι δεν έχει πρόβλημα, η μηχανή του είναι ΕΤΑ και ότι την φοράνε και αλλά ρολόγια όπως Tag Heuer. Φέτος τον Ιούλιο το ξανά θυμήθηκα. Αποφάσισα ότι ή θα βρω λύση έτσι ώστε να δουλεύει σωστά η μηχανή ή να το διαλύσω. Ξεβίδωσα το καπάκι. Στο central rotor (έμαθα και ολίγων ορολογία μηχανικών ρολογιών) γράφει 25 Jewels, swiss made. Mε ανοιχτό το ρολόι άρχισα να ψάχνω στο net την ταυτότητα της μηχανής. Κατέληξα σε δυο μηχανές, την ETA 2824-2 και την ETA 2892-Α2 διότι μοιάζουν με την δική μου (η μηχανή μου πρέπει να είναι η ETA 2824-2 γιατί έχει 25 Jewels). Βρήκα ότι γίνεται ρύθμιση στο Balance Wheel, Balance Spring και Balance Cock. Όλα αυτά άγνωστα προς εμένα. Όταν γύρισα τον ρότορα είδα ότι η βίδα ρύθμισης του Balance Cock ήταν μία (1) θέση πριν το (-). Mε ένα κατσαβίδι λεπτό και ίσιο γύρισα την βίδα στο κέντρο μεταξύ (+) και (-) και άρχισα να παρακολουθώ το ρολόι (για σημείο αναφοράς της ώρας είχα το time.eim.gr/). Μετά από τρεις ημέρες πάλι έχανε αλλά λιγότερο. Το έφτασα στην τελευταία θέση (+) και πάλι έχανε. Απογοητεύτηκα ξανά με αυτό ρολόι ώσπου αποφάσισα να βάλω την βίδα του Balance Cock στην τελευταία θέση (-). Ως εκ θαύματος από 19/7/2018 δεν έχει χάσει ούτε δευτερόλεπτο. Επιτέλους μετά από 18 χρόνια το JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC δουλεύει όπως θέλω εγώ. Τώρα όμως δεν ξέρω αν θα βρίσκω ανταλλακτικά για την μηχανή. Γιατί όπως διάβασα στο mywatch.gr η ΕΤΑ παύει να προμηθεύει τις μηχανές της εκτός Swatch.
https://postimg.cc/image/ov443c8uf/
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2018, 01:28:09 μμ από tsikis007 »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2018, 11:25:00 πμ »
Τώρα όμως δεν ξέρω αν θα βρίσκω ανταλλακτικά για την μηχανή.
Οσο υπαρχει ακομα αποθεμα στο διαδυκτιο.

Γιατί όπως διάβασα στο mywatch.gr η ΕΤΑ παύει να προμηθεύει τις μηχανές της εκτός Swatch.
Ετσι ειναι.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2018, 07:03:24 μμ »
Οσο υπαρχει ακομα αποθεμα στο διαδυκτιο.
Ετσι ειναι.
Υπάρχει περίπτωση να ταιριάζουν εξαρτήματα των μηχανών Sellita SW200 ή Valanvron VAL24 στην μηχανή ΕΤΑ 2824-2.
Ρωτώ γιατί οι πρώτες μηχανές είναι κλώνοι της δεύτερης.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2018, 07:07:25 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να ταιριάζουν εξαρτήματα των μηχανών Sellita SW200 ή Valanvron VAL24 στην μηχανή ΕΤΑ 2824-2.
Ρωτώ γιατί οι πρώτες μηχανές είναι κλώνοι της δεύτερης.
Καποια μερη ναι καποια αλλα οχι.
Λεω για την Sellita.
Για την αλλη δεν ξερω καθολου.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 27, 2018, 08:49:16 πμ »
Αφού πληροφορήθηκα από τον σύνδεσμο https://www.60clicks.com/eta-movement-guide/ ποια είναι η ΕΤΑ
έβγαλα το συμπέρασμα ότι μόνο τυχαίο δεν ήταν το ότι απογοητεύτηκα από το πρώτο και τελευταίο αυτόματο ρολόι που αγόρασα. Διότι τα εύρος τιμών ρολογιών που φοράνε την ίδια μηχανή είναι πάρα πολύ μεγάλο προς τα πάνω βέβαια. Θα χαρακτήριζα την ΕΤΑ ως την VW της ωρολογοποιίας. Παράγραφος από τον σύνδεσμο αναφερόμενος στις μηχανές ΕΤΑ <<Today, 75% of the Swiss watch-making industry is dependent on these ubiquitous engines>>.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 27, 2018, 09:09:14 πμ »
Κατα την γνωμη μου λαθος συμπερασματα. Βεβαια δικαιολογημενα για ατομα που δεν εχουν καθολου η σχεδον καθολου γνωσεις.
Οι μηχανικες καλυμπρες της ΕΤΑ ειναι παρα παρα πολυ καλες.
Για το ευρος τιμων δεν φταιει και δεν μπορεις να κατηγορεις την ΕΤΑ.
Επισης απο 6497 μεχρι 7750 οι μηχανες βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο σε διαφορες παραλλαγες (διαφορετικα υλικα κατασκευης που δινουν αλλη αποδοση) και μεχρι ενα σημειο δικαιολογειτε και η διαφορα τιμης.
Υγ. δεν ειναι τυχαιο που αρκετοι ασιατες αλλα και νεες ελβετικες εταιριες αντιγραφουν-βγαζουν τις ιδιες (η ετσι νομιζουν οι αγοραστες τους) μηχανες.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 27, 2018, 09:55:47 πμ »
Το σχόλιο μου δεν είναι μομφή προς την ΕΤΑ αλλά προς τους Ελβετούς ρολογάδες που ζητούν από μερικές εκατοντάδες έως χιλιάδες € για προϊόντα που έχουν τις ίδιες μηχανές. Εν ολίγοις ανάλογα με το όνομα και η τιμή του ρολογιού. Εκτός αν παίζει ο χρυσός αν είναι ροζ ή λευκός τα ανθρακονήματα, το ατσάλι, τα μπριγιάν, αν το ρολόι κεραμικό, πόσο παλιά είναι η φίρμα αλλά πάνω από όλα σχεδιασμός.
Η ΕΤΑ είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής μηχανών, όποιος θέλει ψωνίζει (για λίγο ακόμα).

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 27, 2018, 10:10:21 πμ »
Λαβε στα υποψιν οτι μια
ETA 6497-2 TOP CHRONOMETER με C.O.S.C. πιστοποιητικο μπορεις να την παρεις 350 δολλαρια (συν τελωνειο) ενω την απλη 169 δολλαρια (συν τελωνειο)
ενω η 7750 ξεκινα απο 450 δολλαρια (συν τελωνειο) μεχρι 900 δολλαρια (συν τελωνειο).

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2018, 07:42:40 πμ »
Από τον Ιούλιο που άλλαξα την ρύθμιση του ρολογιού έως και σήμερα έχει κερδίσει  1΄50΄΄. Πλέον το εμπιστεύομαι, έχει γίνει το καθημερινό ρολόι. Τα quartz μου ξεκουράζονται.
Να τονίσω ότι το καλοκαίρι το έβγαζα από το χέρι μου μόνο όταν έκανα μπάνιο.
Έφαγε μεγάλη καταπόνηση όπως, δονήσεις από την χρίση βενζινοκίνητου χορτοκοπτικού, εργασίες συντήρησης Ι.Χ. Οπουδήποτε εργασία ή δραστηριότητα και αν κάνω φοράω το ρολόι. Εξαιρετική η ποιότητα και η αντοχή της μηχανής ΕΤΑ 2824-2.
Θα του ''πιω'' το αίμα μεχρι να γίνει κουδουνίστρα.   

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 09:07:17 πμ »
Tώρα με τα πολλά κρύα έκανα μια μέτρηση να δω τι τάλιρα πιάνει η μηχανή.
Η μέτρηση ξεκίνησε (σημείο αναφοράς ρολόι φορητού υπολογιστή) από 4/1/2019 15:05 και τελείωσε
7/1/19 09:03. Το ρολόι είναι +35''.Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει εδώ η επίδοση του είναι εξαιρετική.
Για ένα ρολόι 18+ ετών παρατημένο σε ένα συρτάρι με ένα μόνο σέρβις πριν πάρα πολλά χρόνια.
Αποδεικνύεται ότι είναι μύθος ότι τα μηχανικά ρολόγια πρέπει να κάνουν σέρβις ανά 4-5 χρόνια.


Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:52:47 πμ »
Υπερβολικό ίσως αλλά όχι μύθος. Στο SD μου του έκανα service μετά από 10 χρόνια... και λειτουργούσε άψογα. Όμως orings κ.α. πρέπει να αλλάζονται τακτικότερα.


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:25:46 μμ »
Χωρις παρεξηγηση αλλα καλα είναι να μην ακουγωνται τέτοιες αποψεις.
Γιατι επειδή βλέπεται τους δεικτες να κουνιουνται μετα απο χρονια δεν σημαινει ότι όλα είναι καλα.
Γιατι εγω σε τέτοιες ασχετες κουβέντες θα απαντησω με τις παρακατω φωτο









Διαβαζει και κοσμος που θελει να μαθει.
Αυθαιρετα συμπερασματα ποτε δεν είναι καλο να υπαρχουν.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 10:17:14 μμ »
Οι παραπάνω φωτό ,  δείχνουν ένα ρολόι που δούλευε ασυντήρητο επί 16 χρόνια και ένα καινούριο για σύγκριση.
Θα είχαν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον , αν περιελάμβαναν και  ένα άλλο 16 ετών, που πλενόταν και λαδωνόταν τακτικά, χωρίς αντικατάσταση εξαρτημάτων.
Τότε και μόνον τότε θα βλέπαμε αν και κατά πόσο είναι απαραίτητη η τακτική συντήρηση.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 11:59:06 μμ »
... Τώρα όμως δεν ξέρω αν θα βρίσκω ανταλλακτικά για την μηχανή. Γιατί όπως διάβασα στο mywatch.gr η ΕΤΑ παύει να προμηθεύει τις μηχανές της εκτός Swatch.

Θα μπορείς να βρίσκεις μια ETA 2824-2 για πολλά χρόνια ακόμα έστω και μεταχειρισμένη.  Απαντάται πολύ συχνά χάρη σε αυτό που έγραψες,  δεκάδες κατασκευαστές τις έβαλαν σε χιλιάδες ρολόγια τα τελευταία 35 χρόνια.
Το πρόβλημα έγκειται σε άλλες 'σπανιότερες'  μηχανές και σε in-house καλίμπρες. . .

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 06:48:31 μμ »
Χωρις παρεξηγηση αλλα καλα είναι να μην ακουγωνται τέτοιες αποψεις.
Γιατι επειδή βλέπεται τους δεικτες να κουνιουνται μετα απο χρονια δεν σημαινει ότι όλα είναι καλα.
Γιατι εγω σε τέτοιες ασχετες κουβέντες θα απαντησω με τις παρακατω φωτο

Διαβαζει και κοσμος που θελει να μαθει.
Αυθαιρετα συμπερασματα ποτε δεν είναι καλο να υπαρχουν.

Αυθαίρετο συμπέρασμα σε καμία περίπτωση δεν είναι από τη στιγμή που έχω προσωπική εμπειρία και μαθαίνω και από άλλους ότι είχαν την ίδια συμπεριφορά. Αυτό δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με το ΑΝ είναι σωστό ή λάθος. Ο καθένας επιλέγει.

Καμία παρεξήγηση (απεναντίας έχω μάθει πολλά από εσάς) το ότι επέλεξα να το κάνω στα 10 χρόνια ήταν περισσότερο λόγω ασχετοσύνης (αφού όλα μου λειτουργούσαν κανονικά σε ιδιαίτερα επιβαρυμένο υδροστατικό περιβάλλον (επαγγελματικές καταδύσεις).

Βέβαια άλλο 10 χρόνια και άλλο 16 που χρησιμοποιήσατε στο παράδειγμα σας (είναι 50%> από το χρόνο όπου τοποθετήθηκα στο νήμα).
Νομίζω ότι η πρόταση του κυρίου που πρότεινε αντιπαράθεση φωτογραφιών θα έχει ιδιαίτερα μεγάλη αξία.

Αποσυνδεδεμένος tsikis007

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: JACQUES LEMANS 585 AUTOMATIC
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 09:18:03 μμ »
Θα μπορείς να βρίσκεις μια ETA 2824-2 για πολλά χρόνια ακόμα έστω και μεταχειρισμένη.  Απαντάται πολύ συχνά χάρη σε αυτό που έγραψες,  δεκάδες κατασκευαστές τις έβαλαν σε χιλιάδες ρολόγια τα τελευταία 35 χρόνια.
Το πρόβλημα έγκειται σε άλλες 'σπανιότερες'  μηχανές και σε in-house καλίμπρες. . .
Για εμένα το ρολόι είναι εργαλείο που μετρά τον χρόνο και όχι αξεσουάρ.
Ένα από τα αυτοκίνητα που διαθέτω είναι 26 ετών (12/1993).
Το συντηρώ μόνος όπως και τα υπόλοιπα.
Είναι σε άριστη κατάσταση και σε κυκλοφορία (ΚΤΕΟ - κάρτα καυσαερίων) γιατί του βάζω ΠΑΝΤΑ καινούργια ανταλλακτικά. Άρα είναι αξιόπιστο. Ένα ρολόι με μεταχείρο εντόσθια πόσο αξιόπιστο είναι. Ποιος θα πιστοποιήσει την κατάσταση του-ων -Χ- μεταχείρο ανταλλακτικού-ών; Ο ρολογάς που θέλει να βγάλει μεροκάματο;