Αποστολέας Θέμα: Ποιο από τα δυο CASIO...  (Αναγνώστηκε 3506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Ποιο από τα δυο CASIO...
« στις: Μάιος 05, 2018, 01:39:15 πμ »
Βρίσκομαι ανάμεσα στα δυο:

CASIO G-Shock Gulfman G-9100-1ER


και το:

CASIO G-Shock Mudman G-9000-1VER


Υπάρχει κάποιος που να είχε και τα δυο; για να μας πει ποιο από τα δυο θα προτιμούσε και γιατί!
Εναλλακτικά αν κάποιος είχε ή έχει στην κατοχή του κάποιο από αυτά, να μας πει αν ήταν ικανοποιημένος ή αν έχει εντοπίσει κάποιο αρνητικό σημείο που συνήθως το ανακαλύπτει κανείς μετά την αγορά.

Εννοείται πως όλες οι απόψεις είναι ευπρόσδεκτες.

Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2018, 02:00:11 πμ »
Το δεύτερο το είχα και στην απλή και στην solar-multiband εκδοχή του με το διαφορετικό καντράν (αλλά ίδια κάσα) και τα βαρέθηκα πολύ γρήγορα αμφότερα, μόνον αυτό, αρνητικά δεν είχε κανένα σαν λειτουργία η εργονομία. Το πρώτο δεν με ενθουσίασε ποτέ δεν το αγόρασα ποτέ και δεν έχω να σου πω κάτι....Για μένα  κράτα κάβα για το νέο rangeman που κανει μέχρι καφέ  και λόγω μεγάλου μεγέθους θα κάθεται καλά και στον καρπό σου.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2018, 08:59:53 πμ »


+Ελαφρύ λόγω τιτανίου, τρομερά ποιοτικό (από τα 4 g και ένα protrek που έχω στην κατοχη μου είναι το πιο ποιοτικό), μέχρι και το λουρί του μου φαίνεται καλύτερης ποιότητας

-πολύ μαζεμένο σε μέγεθος σε σχέση με τα g που έχω στα όρια του παιδικού ...( για κάποιον μπορεί να είναι και θετικό)

Το δεύτερο δεν είχα την χαρά να το έχω. Μου αρέσει σχεδιαστικά γιατί μου θυμίζει το millennium falcon!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2018, 09:02:02 πμ »
.
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2018, 03:56:53 μμ »


+Ελαφρύ λόγω τιτανίου, τρομερά ποιοτικό (από τα 4 g και ένα protrek που έχω στην κατοχη μου είναι το πιο ποιοτικό), μέχρι και το λουρί του μου φαίνεται καλύτερης ποιότητας

-πολύ μαζεμένο σε μέγεθος σε σχέση με τα g που έχω στα όρια του παιδικού ...( για κάποιον μπορεί να είναι και θετικό)

Το δεύτερο δεν είχα την χαρά να το έχω. Μου αρέσει σχεδιαστικά γιατί μου θυμίζει το millennium falcon!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ ωραίο αυτό δεν το είχα παρατηρήσει.
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 06, 2018, 01:03:28 πμ »
Το δεύτερο το είχα και στην απλή και στην solar-multiband εκδοχή του με το διαφορετικό καντράν (αλλά ίδια κάσα) και τα βαρέθηκα πολύ γρήγορα αμφότερα, μόνον αυτό, αρνητικά δεν είχε κανένα σαν λειτουργία η εργονομία. Το πρώτο δεν με ενθουσίασε ποτέ δεν το αγόρασα ποτέ και δεν έχω να σου πω κάτι....Για μένα  κράτα κάβα για το νέο rangeman που κανει μέχρι καφέ  και λόγω μεγάλου μεγέθους θα κάθεται καλά και στον καρπό σου.

Γιώργο, το νέο Rangeman θα το πάρω σίγουρα, απλά περιμένω να πέσει η τιμή του. Μέχρι τότε όμως κάτι θα πρέπει να έρθει!
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 06, 2018, 10:04:00 πμ »
Θα συμφωνήσω πάμε για ομαδική στο νέο rangeman!!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος yannisb

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 08, 2018, 08:10:52 μμ »
Εχω το δευτερο, Μπορω να πω οτι  ειναι απ τα λιγα σκληροπυρινικα g shock που ναι αρκετα μαζεμενο ωστε να καθεται ομορφα στο 17ρη καρπο μου κτλ κτλ, Το εχω λιωσει, απο σαφαρι σε ζουγκλα και ορειβασιες στα 3.500 μ , μεχρι εκατονταδες βουτιες κτλ, και δεν εχει παθει τιποτα....
Εχει ομως  ενα κακο : Τα κουμπια του ειναι ΠΟΛΥ σκληρα με αποτελεσμα να ναι καπως πιο δυσχρηστα. Ενω δεν ειναι deal breaker για μενα, ειναι ομως κατι που πρεπει να συνυπολογισεις σιγουρα!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2018, 09:19:13 μμ »
Εχω το δευτερο, Μπορω να πω οτι  ειναι απ τα λιγα σκληροπυρινικα g shock που ναι αρκετα μαζεμενο ωστε να καθεται ομορφα στο 17ρη καρπο μου κτλ κτλ, Το εχω λιωσει, απο σαφαρι σε ζουγκλα και ορειβασιες στα 3.500 μ , μεχρι εκατονταδες βουτιες κτλ, και δεν εχει παθει τιποτα....
Εχει ομως  ενα κακο : Τα κουμπια του ειναι ΠΟΛΥ σκληρα με αποτελεσμα να ναι καπως πιο δυσχρηστα. Ενω δεν ειναι deal breaker για μενα, ειναι ομως κατι που πρεπει να συνυπολογισεις σιγουρα!
Αυτό με τα κουμπιά όντως απίστευτη φάση, πολύ σκληρά όπως και σε όλα τα 5500 αλλά και στα GX56, ψάξτε στο you tube βίντεο πού κάποιοι βράζουν τα ρολόγια σε κατσαρόλα για να μαλακωσουν τα κουμπιά...
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος yannisb

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2018, 10:56:39 μμ »
Αυτό με τα κουμπιά όντως απίστευτη φάση, πολύ σκληρά όπως και σε όλα τα 5500 αλλά και στα GX56, ψάξτε στο you tube βίντεο πού κάποιοι βράζουν τα ρολόγια σε κατσαρόλα για να μαλακωσουν τα κουμπιά...

Βαζω κανα κυβο κνορ, κανα μπαχαρι, η ετσι, σκετο?  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 11, 2018, 09:45:48 μμ »
Παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Την Πέμπτη ήμουν Ερμού και μιας που περνούσα από έξω από γνωστό κατάστημα έκανα μια παράκαμψη και παρήγγειλα το Mudman. Ως συνήθως δεν το είχαν ετοιμοπαράδοτο.
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2018, 10:00:03 μμ »
Με το καλό να το λάβεις φίλε, ω ρε μανούλαμ casio rules τρελαινόμαστε...☺ οτι είναι απο Japan μεγάλο respect.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος kbntinos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Ποιο από τα δυο CASIO...
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 11, 2018, 10:26:01 μμ »
Έχω το mudman 7 χρονιά.

’ψογο δεν είναι πολύ μεγάλο στον καρπό και πανάλαφρο.

Το λουράκι μετά από σκληρή χρήση τόσα χρόνια δεν άντεξε κόπηκε. Κόστος 30 ευρώ στην casio.

Έχει μια ρύθμιση που το βράδυ για 6 ώρες με μια κίνηση του καρπού ανάβει η οθόνη που εμένα με βολεύει πολύ.
Αν χάλαγε πάλι το ίδιο θα έπαιρνα.

Ελπίζω να σε βοήθησα...!