Αποστολέας Θέμα: Ξαφνική αλλαγή στη διάρκεια μπαταρίας κινητού.  (Αναγνώστηκε 968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Ξαφνική αλλαγή στη διάρκεια μπαταρίας κινητού.
« στις: Απρίλιος 23, 2018, 03:32:21 μμ »
Καλησπέρα

Έχω ένα Huawei P10 Lite, το οποία αγόρασα πριν 5 μήνες.

Η μπαταρία ήταν ένα από τα χαρακτηριστικά που μου άρεσε στο κινητό. Με κρατούσε περίπου 2,5 με 3,5, ακόμα και 4 μέρες. Να σημειώσω εδώ πως δε χρησιμοποιώ το κινητό για ίντερνετ, fb κτλ, παρά ελάχιστων εξαιρέσεων, και συνήθως για λίγη ώρα. Απλά λίγες κλήσεις την ημέρα και καμιά φωτογραφία που και που.

Παρατήρησα μια ξαφνική αλλαγή στη διάρκεια της μπαταρίας, πριν κάποιες μέρες. Εκεί λοιπόν που σε μια μέρα έχανε γύρω στο 30% μέσο όρο, τώρα χάνει 70%, και γενικά δε κρατάει πάνω από μια μέρα και λίγες ώρες (ούτε 1,5 για την ακρίβεια). Όχι μόνο με την ίδια χρήση που του έκανα, αλλά και λιγότερη, για να παρακολουθώ τη διάρκεια.

Έχω χαμηλά τη φωτεινότητα οθόνης, κλειστά bluetooth, wifi και δεδομένα, έχω ρυθμίσει προσεκτικά τις εφαρμογές, να κλείνουν όταν σβήνει η οθόνη κτλ, πέρασα την τελευταία αναβάθμιση, έκανα hard reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις σβήνοντας τα πάντα, το άφηνα το βράδυ σε λειτουργία πτήσης... τίποτα.

Ψάχνοντας λίγο στο νετ αλλά και ρωτώντας σε κάποια καταστήματα, καθώς και σε ένα γνωστό repair shop στην πόλη μου, μου είπαν ότι πολύ πιθανόν να μη φταίει η μπαταρία, γιατί πολλοί αντιμετωπίζουν ανάλογο θέμα, και μάλλον έχει να κάνει γενικά με τις εφαρμογές που αναβαθμίζονται κτλ.

Έτσι, σκέφτομαι πως πιθανώς να μην έχει νόημα να το στείλω στη huawei (είναι ακόμη στην εγγύηση), γιατί μετά θα είναι το ίδιο.


Έτσι, αναρωτιόμουν, θα μπορούσα να το φέρω στην κατάσταση που ήταν όταν το αγόρασα, όσον αφορά το λογισμικό του, firmware κτλ? Μετά το hard reset, είδα ότι είχε κρατήσει την τελευταία αναβάθμιση. Καταλαβαίνετε τι εννοώ, να το φέρω ακριβώς στην κατάσταση που ήταν αρχικά και κρατούσε καλά η μπαταρία.