Αποστολέας Θέμα: Αγορά ρολογιού με δόσεις  (Αναγνώστηκε 2495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas84

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Αγορά ρολογιού με δόσεις
« στις: Απρίλιος 16, 2018, 03:58:02 μμ »
Καλησπέρα σας.Επειδη είμαι αρχάριος στο θέμα ρολογιού αν και σας παρακολουθώ καιρό,έχω την εξής ερώτηση:
Θέλω να αγοράσω ένα ρολόι με αρχική τιμή 1800€,το οποίο στο site του καταστήματος έχει αγορά 1550€ με έκπτωση.Εγω μπορώ να ζητήσω καλύτερη τιμή όπως θα έκανα με πληρωμή μετρητοίς ή αυτή την τιμή θα πληρώσω;Η εξαρχής από τα 1800 λόγω δόσεων θα κάνω συμφωνία(πιθανόν ακόμα χειρότερη τιμή)
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 16, 2018, 04:09:07 μμ »
Καλησπέρα,
γιατί δε ρωτάς το ίδιο κατάστημα αν ισχύει η τιμή και για δόσεις?
Από την άλλη ρώτα και κάπου αλλού για τιμή να δεις περίπου τι παίζει.

Προσωπικά ρωτώντας σε 1-2 κατάστημα στην Αθήνα κάποια στιγμή για ένα ακριβότερο ρολόι, είχα πετύχει τιμή που ένας μου έδινε το ποσό σε όσες δόσεις ήθελα αν έδινα το 25% μπροστά. Αν είσαι ενημερωμένος με το τι παίζει στην αγορά μπορείς να διεκδικήσεις αυτό που θες, ξέροντας ότι μπορείς να το βρεις και κάπου αλλού.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος kostas84

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 16, 2018, 06:08:39 μμ »
Σ' ευχαριστώ.Θα ρωτήσω στο κατάστημα απλά ήθελα να είχα μια ιδέα τι παίζει με εκπτώσεις σε δόσεις.Θα ρωτήσω και πουθενά αλλού αν και δεν υπάρχουν αρκετά καταστήματα που το έχουν.

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 16, 2018, 06:56:06 μμ »
Φιλε μου καλησπερα,θεωρω οτι την καλυτερη τιμη θα την πετυχεις στο μετρητο (και αυτος ειναι ο λογος αλλωστε που στην κανουν) δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις γιατι απο οτι καταλαβα η εκπτωση που ζητας ειναι μικρη σχετικα της ταξης των 250 ευρω.Εγω απλα απο την εμπειρα μου θα σου προτινα να ζητησεις καλυτερη τιμη για μετρητο και να μην μπλεξεις με δοσεις,καλυτερα 1-2 μηνες υπομονη ,σιγουρα πιο κερδισμενος θα βγεις.
"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2018, 07:56:01 μμ »
απο οτι καταλαβα η εκπτωση που ζητας ειναι μικρη σχετικα της ταξης των 250 ευρω

Στα 1800 ευρώ, τα 250 είναι 14%...δεν το λές ακριβώς "μικρή έκπτωση". Νορμάλ είναι, ιδίως αν πάει και σε δόσεις

Αποσυνδεδεμένος kostas84

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2018, 08:03:53 μμ »
Δε ζητάω εγώ 250€ εκπτωση.Το καταστημα την δίνει.Για να γίνω κατανοητός μου αρέσει το oris aquis με αρχική 1800€ .Το κατάστημα γράφει αγορά 1550€.Αν πήγαινα πχ με μετρητά θα έλεγα θέλω μια έκπτωση 20% τουλάχιστον.Τωρα με δόσεις γινεται επιπλέον έκπτωση για να ξέρω αν μπορώ να επιδιώξω κάτι καλύτερο.Η ούτε καν τόση έκπτωση; Το κατάστημα θα μου δώσει την απάντηση αλλά καλό είναι να ξέρω τι είναι εφικτό.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2018, 08:13:59 μμ »
Δε ζητάω εγώ 250€ εκπτωση.Το καταστημα την δίνει.Για να γίνω κατανοητός μου αρέσει το oris aquis με αρχική 1800€ .Το κατάστημα γράφει αγορά 1550€.Αν πήγαινα πχ με μετρητά θα έλεγα θέλω μια έκπτωση 20% τουλάχιστον.Τωρα με δόσεις γινεται επιπλέον έκπτωση για να ξέρω αν μπορώ να επιδιώξω κάτι καλύτερο.Η ούτε καν τόση έκπτωση; Το κατάστημα θα μου δώσει την απάντηση αλλά καλό είναι να ξέρω τι είναι εφικτό.
Καλωηρθες καταρχας. Φυσικα αν πας με μετρητα μπορεις να ζητησεις και να παρεις κατι καλυτερο στην τιμη.. με δοσεις δυσκολο.. ατην καλυτερη να σου κανουν την ιδια εκπτωση.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2018, 08:56:09 μμ »
Γενικότερα την απάντηση δεν πρόκειται να την βρείς εδώ μέσα καθώς έγκειται αποκλειστικά στο κάθε κατάστημα, στο τί περιθώρια έχει, πόσο καίγεται να διώξει συγκεκριμένα κομμάτια κλπ κλπ.

Οπότε, για το καλό της τσέπης σου, πάρε σβάρνα τα καταστήματα, δοκίμασε το ρολόϊ, μίλα με τον πωλητή και δές τις προθέσεις του.

Bonus: αν αναπτύξεις καλή σχέση με τον πωλητή/καταστηματάρχη, λογικά αυτό συνεπάγεται και λίγο καλύτερη τιμή.

Τα υπόλοιπα είναι στο χέρι σου




Αποσυνδεδεμένος kostas84

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 16, 2018, 08:58:36 μμ »
Καλώς σας βρήκα.Ενταξει σε αυτό το ποσό δεν ειναι και τόσο σημαντικό να πετύχω παραπάνω έκπτωση με την έννοια  ότι πχ σε 10 δόσεις άντε  να γλιτώσω 5-6€  το μήνα απλά  τη σήμερον ημέρα καλό ειναι ότι γλιτώνουμε.Γιαυτο ρωτάω να ξέρω αν αξίζει να ψαχτο για κάτι καλύτερο,αν και αποτι κατάλαβα μάλλον δύσκολο.Το ρολόι το δοκίμασα σήμερα και μου άρεσε πολύ.Το 43,5 με μπρασελέ σε gradient blue χρώμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ρολογιού με δόσεις
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 17, 2018, 08:09:29 πμ »
Καλως ηρθες στο φορουμ.
Την οικονομικη του στρατηγικη την χαραζει μονο ο ιδιοκτητης της καθε επιχειρησης και μονο αυτος.
Ειναι δε διαφορετικη απο την αλλη επιχειρηση.
Ολα τα αλλα απο τριτους ειναι απλα μαντεψιες και υποθεσεις.