Αποστολέας Θέμα: Seiko SKX007  (Αναγνώστηκε 9304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Seiko SKX007
« στις: Μάρτιος 21, 2018, 12:51:32 μμ »
Χέλοου! Μετά από αρκετό ψάξιμο τόσο στο ελληνικό internet όσο και στο ξένο (reddit, διάφορα άλλα forums άλλα και youtube) θα αφήσω και εδώ τις απορίες μια που συζητάτε μόνο για ρολόγια πριν πατήσω "κλικ" στην αποστολή της παραγγελίας μου.

Όπως αναφέρω και παραπάνω στον τίτλο ενδιαφέρομαι για το
https://www.skroutz.gr/s/306773/Seiko-SKX007K2.html στα 210PLUS€ για τα ελληνικά δεδομένα ενώ κάπου στα 150-160€ http://www.creationwatches.com/products/el/index.php?main_page=product_info&products_id=1167 κάπου εκεί στο εξωτερικό.

Διαφορά; 60 ευρώ τουλάχιστον!

Όμως (δεν τελειώσαμε  ;D) έχω κάποιους ενδοιασμούς σχετικά με την J και την Κ2 έκδοση άλλα και γενικότερα με την προέλευση κατασκευής είτε Μαλαισίας, είτε Κορέας, είτε κι εγώ δεν ξέρω από που.

Για εξωτερικό με προβληματίζει η αντιμετώπιση της μεταπώλησης (επικοινωνία, επιστροφές ελαττωματικών, χρόνος παράδοσης, αυθεντικότητα)
Για Ελλάδα επίσης η αυθεντικότητα διότι δεν αγοράζουν όλοι από επίσημους μεταπωλητές και στο ελεύθερο εμπόριο επικρατεί ένας χαμός. Θετικό είναι η άμεση επικοινωνία και η γρήγορη επιστροφή όπως και μου έτυχε σε αγορά πρόσφατου ρολογιού με αντικατάσταση της επόμενης ημέρας με ένα νέο κομμάτι άλλα και η επιστροφή χρημάτων.

Μετά από όσα διάβασα σκέφτομαι να πάρω την SKX007J έκδοση και να αγοράσω έξτρα το μπρασελέ.

Μόνο θετικές γνώμες είδα για το παραπάνω ρολόι άλλα θα με βοηθούσε κάτι επιπλέον από κάποιον που γνωρίζει περισσότερα.

Σκέφτηκα και το http://www.creationwatches.com/products/orient-automatic-288/orient-ray-ii-automatic-200m-faa02004b9-mens-watch-10619.html με τιμή Ελλάδας 165 που φοριέται καλύτερα σε πιο επίσημες περιστάσεις.

Δύσκολη απόφαση στο τέλος θα το αφήσω και δεν θα πάρω τίποτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2018, 01:06:35 μμ από Razz »

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 21, 2018, 01:27:30 μμ »
Πολύ διαφορετικά ρολόγια. Το 007 είναι και δείχνει "εργαλείο καταδύσεων". Έχει όγκο και το λες...χοντροκομμένο.
Το Ray ii είναι πιο εκλεπτυσμένο , με πιο προσεγμένο καντράν , πιο λεπτό, μπαίνει κάτω απ' το μανίκι χωρίς να ενοχλεί, αλλά δεν είναι πιστοποιημένο καταδυτικό.

Διαφορά ανάμεσα σε 007J και 007Κ1 δεν υπάρχει παρά μόνο για συλλέκτες με τα κολλήματά τους.

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2018, 04:05:43 μμ »
Πολύ διαφορετικά ρολόγια. Το 007 είναι και δείχνει "εργαλείο καταδύσεων". Έχει όγκο και το λες...χοντροκομμένο.
Το Ray ii είναι πιο εκλεπτυσμένο , με πιο προσεγμένο καντράν , πιο λεπτό, μπαίνει κάτω απ' το μανίκι χωρίς να ενοχλεί, αλλά δεν είναι πιστοποιημένο καταδυτικό.

Διαφορά ανάμεσα σε 007J και 007Κ1 δεν υπάρχει παρά μόνο για συλλέκτες με τα κολλήματά τους.

Το πιστοποιημένο diver δεν με ενοχλεί εφόσον τηρεί τις προϋποθέσεις και είναι αδιάβροχο έως κάποια μέτρα, απλά να μπαίνεις στη θάλασσα ας πούμε και γενικότερα να το χρησιμοποιείς στην καθημερινότητα με επαφή νερού, τώρα εάν εννοείς πως ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ μπορεί και σε μια βουτιά να εισχωρήσει νερό, τότε σίγουρα να έχει την πιστοποίηση κατάδυσης.

Όλα είναι σχετικά, εγώ θέλω ένα ρολόι all around να μπορώ δηλαδή να το φοράω χειμώνα καλοκαίρι, από έναν απλό καφέ μέχρι ρε παιδί μου και με ένα πουκάμισο σε μια πιο επίσημη φάση (π.χ Πάσχα που έρχεται κιόλας ή με το να είμαι καλεσμένος σε κάποια δεξίωση), να μην είμαι κιτσαριό τέλος πάντων.

Έχω δει ανθρώπους να φοράνε κοστούμι και ρολόι με καουτσουκένιο χρωματιστό λουρί, δεν μου φάνηκε άσχημο, άλλα σκέφτομαι μήπως η λουμινόβα δείχνει κακόγουστη φορώντας κάτι πιο κυριλέ.

Από μηχανισμό ποιο από τα 2 είναι καλύτερο;


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2018, 05:56:28 μμ »
Καλως ηρθες στο φορουμ και καλη παραμονή.
Δεν υπαρχει ρολοι που θα το φορας στο ντουζ αλλα και σε δεξιωση που να είναι ένα.
Άλλο στυλ είναι το νταιβερ με άλλη προστασια νερου και άλλο το επισημο.
Το νταιβερ είναι χοντρο γιατι πρεπει να εχει άλλη θωρακιση. Το κυριλε, το επισημο (ντρες) είναι ποιο λεπτο από το νταιβερ. Και φυσικα χωρις λουμινοβα.
Τωρα από εκει και περα ο καθενας το βαφτιζει με βαση τα γουστα του η πως τον συμφερει.
Μπορεις να φορεσεις και καταξεσκισμενο τζιν αναποδα και να πεις είναι επισημο.

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2018, 09:08:46 μμ »
Συμφωνώ άλλα επειδή τώρα θα πάρω το πρώτο μου «σοβαρό» ρολόι θέλω κάτι περισσότερο all around. Δεν είχα σκοπό να ντυθώ γαμπρός και να φορέσω κάτι σε στυλ SKX007!
Έχω σταμπάρει μελλοντικά κάτι πιο επίσημο σε μπρασελέ ή μαύρο δερμάτινο λουράκι με λευκό καντράν, εκεί η Tissot έχει εξαιρετικές επιλογές και σαφέστατα ακριβότερες.

Δεν γνωρίζω τίποτα από ρολόγια, ότι έμαθα τα έμαθα στις 2 εβδομάδες που απλά ψάχνω και ενημερώνομαι.

Οπότε, στα ποσό των 200 ευρώ μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικές επιλογές εκτός από το Orient Ray 2 & SEIKO SKX007? Αξιόπιστα, με καλό μηχανισμό και σίγουρα αυτόματα;
Ποιο είναι το Best σε αυτά τα χρήματα;

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2018, 11:27:46 μμ »
Συμφωνώ άλλα επειδή τώρα θα πάρω το πρώτο μου «σοβαρό» ρολόι θέλω κάτι περισσότερο all around. Δεν είχα σκοπό να ντυθώ γαμπρός και να φορέσω κάτι σε στυλ SKX007!
Έχω σταμπάρει μελλοντικά κάτι πιο επίσημο σε μπρασελέ ή μαύρο δερμάτινο λουράκι με λευκό καντράν, εκεί η Tissot έχει εξαιρετικές επιλογές και σαφέστατα ακριβότερες.

Δεν γνωρίζω τίποτα από ρολόγια, ότι έμαθα τα έμαθα στις 2 εβδομάδες που απλά ψάχνω και ενημερώνομαι.

Οπότε, στα ποσό των 200 ευρώ μπορεί κάποιος να μου προτείνει μερικές επιλογές εκτός από το Orient Ray 2 & SEIKO SKX007? Αξιόπιστα, με καλό μηχανισμό και σίγουρα αυτόματα;
Ποιο είναι το Best σε αυτά τα χρήματα;


To 007 μου αρέσει περισσότερο. Εγώ από SKX έχω το 009.


Στο εύρος τιμής που έχεις θέσει οι επιλογές περιορίζονται μόνο σε Seiko, Orient αλλά και Citizen

Πχ.



Εκτός αν θέλεις να περάσεις σε Vostok (που είναι ο Κοσμάς ρε παιδιά να βοηθήσει;)





Φυσικά υπάρχουν και τα microbrand αλλά εκεί καλύτερα να περάσεις αφού θα έχεις αποκτήσει μερικά πρώτα από τις μεγάλες εταιρείες.

Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 22, 2018, 12:16:02 πμ »
Πάρε κι απο μένα 2 προτάσεις έτσι για να προβληματιστείς λίγο ακόμη.... :D (άστο το 007, κλασσικό μεν αλλά ξεπερασμένο και με παλιά μηχανή)

Το citizen που είναι στο πρώτο λινκ έχει απίστευτα χαρακτηριστικά (αυτόματο, τιτάνιο, φουλ καταδυτικό) και θα το επέλεγα άνετα καθώς είναι και του αλωνιού και του σαλονιού, η δεύτερη επιλογή είναι σε ατσάλινο seiko με καλή υδατοστεγανότητα για αυτό που θες και με την καινούρια μηχανή επάνω (4r36), όποιο και να επιλέξεις πάντως είναι στο μπατζετ που έθεσες και είναι αμφότερα πανέμορφα και καλά ρολόγια.

https://www.ebay.com/itm/Citizen-PROMASTER-Automatic-NY0070-83E-200m-Diver-Original-Box-Manual-Warranty/132522285434?epid=26011061807&hash=item1edaf1997a:g:15IAAOSwZWpal6sa

https://www.ebay.com/itm/Reloj-Seiko-Automatic-SRPB79K1-Hombre-Automatico/222891352306?epid=14016485159&hash=item33e55c20f2:g:35EAAOSwgBNasPtx
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 22, 2018, 12:58:38 πμ »
Όλα είναι ωραία! Από την πρώτη στιγμή κοιτούσα Seiko και Orient, το γνωρίζω πως στο μπάτζετ αυτό δεν πάω σε άλλα brands, το θέμα είναι ποια εταιρεία να διαλέξω, διότι είναι σχεδόν ίδια.
Το Orient είναι με hand winding & hacking seconds ενώ το Seiko όχι, επίσης κάπου διάβασα πως το orient έχει πιο σύγχρονο μηχανισμό από το Seiko άλλα το SKX007 πιο αξιόπιστο μηχανισμό επειδή είναι περισσότερα χρόνια δοκιμασμένος ισχύει;

Το βρήκα εδώ https://www.skroutz.gr/s/306773/Seiko-SKX007K2.html και εδώ http://www.creationwatches.com/products/seiko-divers-60/seiko-automatic-divers-skx007k2-mens-watch-1167.html
εάν γνωρίζετε και κάποιο άλλο κατάστημα εννοείται να μου το πείτε.

Εσύ έχεις το SKX009 ή το SKX009K2? Στο creationwatches κάπου είχα βρει και το SKX007J στα 230 ευρώ άλλα ήταν SOLD.

Στο τέλος δεν θα πάρω τίποτα ήδη άρχιζα να βαριέμαι, παρόλα αυτά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πολύ καλό το forum.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2018, 01:31:58 πμ »
Η λύση είναι αν έχεις την δυνατότητα να πας απο διαφορα μαγαζιά και να δοκιμάσεις κάποια μοντέλα απο κοντά να δεις πως κάθονται στον καρπό σου.Ως ένα απο τα ιδρυτικά μέλη αυτού του φόρουμ χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους να ψάχνονται,οτι και να σου πουμε επειδή είσαι νέος στο χομπι μπορεί να μη σου αρέσει γιατί κακά τα ψέματα,απο κοντά θα έχεις διαφορετική εικόνα...μη το βαζεις κάτω κάνε την έρευνα σου...προτεινόμενες μάρκες seiko tissot orient citizen certina.Σε όσους είναι αρκετά χρόνια στο χόμπι και έχουν περάσει ρολόγια και ρολόγια απο τα χέρια τους είναι πιο εύκολο κάπως στο να αγοράσουν κάτι απευθείας απο το διαδίκτυο χωρίς απαραίτητα να το εχουν δει απο κοντά.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 22, 2018, 02:14:10 πμ »
Όλα είναι ωραία! Από την πρώτη στιγμή κοιτούσα Seiko και Orient, το γνωρίζω πως στο μπάτζετ αυτό δεν πάω σε άλλα brands, το θέμα είναι ποια εταιρεία να διαλέξω, διότι είναι σχεδόν ίδια.
Το Orient είναι με hand winding & hacking seconds ενώ το Seiko όχι, επίσης κάπου διάβασα πως το orient έχει πιο σύγχρονο μηχανισμό από το Seiko άλλα το SKX007 πιο αξιόπιστο μηχανισμό επειδή είναι περισσότερα χρόνια δοκιμασμένος ισχύει;

Το βρήκα εδώ https://www.skroutz.gr/s/306773/Seiko-SKX007K2.html και εδώ http://www.creationwatches.com/products/seiko-divers-60/seiko-automatic-divers-skx007k2-mens-watch-1167.html
εάν γνωρίζετε και κάποιο άλλο κατάστημα εννοείται να μου το πείτε.

Εσύ έχεις το SKX009 ή το SKX009K2? Στο creationwatches κάπου είχα βρει και το SKX007J στα 230 ευρώ άλλα ήταν SOLD.

Στο τέλος δεν θα πάρω τίποτα ήδη άρχιζα να βαριέμαι, παρόλα αυτά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πολύ καλό το forum.


Το SKX009K2
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος kostantinos

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 779
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2018, 08:07:18 πμ »
Εχω και τα 2 ρολογια..το orient σε μπλε και το seiko σε μαυρο..ομολογω οτι η orient στο ray 2 εχει κανει τρομερη δουλεια..πολυ ωραια κασα και μπρασελε αλλα τρομερο lume φιλε μου!οτι και να παρεις δεν θα απογοητευτεις..το σεικο εχει δυσκολη κορωνα..κουμπωνει πολυ περιεργα.παντως οτι και να παρεις παρτο απο ευρωπη γιατι απο ασια πλεον ασε που θα αργησει πολυ αλλα θα φας και τελωνειο!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2018, 09:31:15 πμ »

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2018, 10:36:56 πμ »
Γιωργο πολυ ωραιο αυτο και για ρολοι με τιτανιο η τιμη δεν παιζεται.
Καινούριο μοντέλο φίλε και το χαλβαδιαζω κι εγώ... ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2018, 10:39:17 πμ »
Καινούριο μοντέλο φίλε και το χαλβαδιαζω κι εγώ... ;)
Γιατι θα το φορας;
Με τοσα που εχεις πρεπει να εχεις 100 χερια ;D

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2018, 11:22:56 πμ »
Η λύση είναι αν έχεις την δυνατότητα να πας απο διαφορα μαγαζιά και να δοκιμάσεις κάποια μοντέλα απο κοντά να δεις πως κάθονται στον καρπό σου.


Για λόγους εργασίας μου είναι αρκετά δύσκολο να κάνω έρευνα αγοράς, είτε Θεσσαλονίκη, είτε Κοζάνη που θα μπορούσα να βγω στα καταστήματα.
Από Ελλάδα ότι είδα, το είδα απλά στο skroutz και δεν έμεινα ικανοποιημένος διότι κανένα από τα skroutzομάγαζα δεν παρέχει επίσημη μεταπώληση (τουλάχιστον στο SKX007). Σε επικοινωνία μου με το Skroutz, η απάντηση που πήρα ήταν πως τα καταστήματα δεν είναι υποχρεωμένα να αγοράζουν από επίσημες εταιρείες, αγοράζουν απ`όπου θέλουν (ελεύθερο εμπόριο).
Επικοινώνησα με ένα κατάστημα που έκανα πρόσφατα αγορά ένα DW για δώρο ώστε να το αγοράσω από εκεί, ότι πουλάει το πουλάει επίσημα άλλα δυστυχώς δεν μπορούσε ούτε καν να το παραγγείλει διότι δεν το έχουν ούτε στην εταιρεία της Seiko.

Οπότε ή θα το αγοράσω από εξωτερικό ( http://www.creationwatches.com/ κάποια άποψη τελικά γι`αυτό;)USA, Ευρώπη και όχι Ασία ή αναγκαστικά από Ελλάδα που εγώ προσωπικά δεν έχω βρει κάποιο άλλο κατάστημα πέρα από το skroutz.

Όποιος γνωρίζει κάποιο κατάστημα χωρίς τελωνεία κ.λ.π ας μου το στείλει και σε πμ, ακόμη και ελληνικό που να μην το έχει στο Skroutz.

Αποσυνδεδεμένος kostantinos

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 779
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 22, 2018, 10:31:48 μμ »
Ρε φίλε τι μεταπώληση και βλακείες .πάρτο από ελληνικό κατάστημα στο skroutz.

Αποσυνδεδεμένος harryv

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 23, 2018, 08:43:29 πμ »
Γιωργο πολυ ωραιο αυτο και για ρολοι με τιτανιο η τιμη δεν παιζεται.

Καλημέρα. Το lume των Citizen είναι πολύ αδύναμο, ειδικά για καταδυτικά ρολόγια.
Δείτε στο 5:19 του https://www.youtube.com/watch?v=jqcTCMTLikQ

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 23, 2018, 09:32:46 πμ »
Καλημερα και σε σενα.
Για τα τεχνικα χαρακτηριστικα του μην περιμενεις καλυτερο lume.
296 ευρω ρολοι ειναι.
Τι περιμενες να εχει Σουπερ Λουμινοβα οπως εχουν καποια μοντελα της Ωμεγα και κρατανε ωρες;
Το ρολοι το αγοραζεις οσο κανουν 3 γραμμαρια Σουπερ Λουμινοβα.
Σε τετοιες περιπτωσεις το δινεις για ρελουμιναιζ και το φερνεις στα μετρα σου.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 23, 2018, 02:46:47 μμ »
Καλημέρα. Το lume των Citizen είναι πολύ αδύναμο, ειδικά για καταδυτικά ρολόγια.
Δείτε στο 5:19 του https://www.youtube.com/watch?v=jqcTCMTLikQ

Επειδή είχα και έχω δεκάδες citizen το lume από τα περισσότερα έχουν διαφορετική απόχρωση που πάει προς το γαλάζιο παρά προς το πράσινο των seiko, και ναι στο βίντεο φαίνεται πιο αδύναμη αλλά από προσωπική εμπειρία σου λέω ότι είναι μια χαρά και το βασικότερο (που είναι και το ζητούμενο) είναι η διάρκειά της που κρατάει με ελάχιστη φόρτιση άνετα όλο το βράδυ, οπότε όλα ΟΚ.!!! ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Razz

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Seiko SKX007
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 24, 2018, 03:30:56 μμ »
Για αρχή αποφάσισα πως η αγορά θα γίνει από Ελλάδα, Skroutz και πιο συγκεκριμένα ή από το WatchCasa.gr ή από το Rologia.com.gr και αυτό καθαρά λόγο αξιολογήσεων. Δεν κατάφερα να βρω κάποιο άλλο κατάστημα πιο επώνυμο και εγγυημένο.
Μελλοντικά γιατί όχι να μην αγοράσω το δεύτερο ρολόι μου από το εξωτερικό (αφού πρώτα κάνω εγγυημένο έλεγχο).

Στο μπάτζετ μου λοιπόν ήμουν ανάμεσα στο SKX007K2 και στο RAY II και αποφάσισα παραγγείλω το SEIKO κι ας έχει παλιότερο μηχανισμό από το RAY II που έρχεται και με έξτρα self-hand winding άλλα και second hand.

Μου αρέσουν και τα 2 άλλα λίγο περισσότερο το Seiko που από την πρώτη στιγμή μου έκανε κλικ. Το Orient ήρθε μετά από την έρευνα που έκανα. Μόλις το παραλάβω σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο έξτρα λουράκι.

Κλείνοντας (ίσως φανεί χαζή ερώτηση) θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το μέγεθος της καδένας. Θα χρειαστεί να πάω για μάζεμα ή μπορώ να το κάνω και μόνος;

Θα με βοηθούσε πολύ να το αγοράσω από κάποιο αξιόπιστο κατάστημα άλλα και να μου πείτε εάν εντέλει είναι μια vfm αγορά σαν ρολόι.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, καλή συνέχεια και κάπου κάπου ίσως τα λέμε :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2018, 05:06:06 μμ από Razz »