Αποστολέας Θέμα: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 5567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« στις: Φεβρουάριος 01, 2018, 07:37:42 μμ »
Το πρώτο ψηφιακό ρολόι (quartz) βγήκε σε παραγωγή περίπου το 1972, μόλις 3 χρόνια μετά το πρώτο αναλογικό quartz ρολόι χειρός. Ήταν η αρχή της τεχνολογίας υγρών κρυστάλλων (LCD) και πρωτοπόροι ήταν οι Αμερικάνοι. Υπήρχαν 2 βασικές τεχνολογίες, η DSM (Dynamic Scattering Module) και η Twisted Nematic Displays (τα γνωστά γκρι) που τελικά και επικράτησαν και που γνωρίζουμε από τα περισσότερα ρολόγια και τα κομπιουτεράκια.

Παράλληλα στις αρχες του '70 ξεκίνησε και η παραγωγή των γνωστών στους παλιότερους ρολογιών με τα "κόκκινα LED" που βασίζονταν όμως σε τεχνολογία διόδων. Το πρώτο LED ήταν το γνωστό Hamilton Pulsar P1. Το P1 είναι σήμερα το holy grail των συλλεκτών παγκοσμίως. Μετά το 1973 μπήκαν στο παιχνίδι οι Ελβετοί (βλέπε OMEGA!!) και μετά το 1975 υπήρχαν δεκάδες κατασκευαστές LED-LCD.

Τα DSM πρέπει να έζησαν μόνο 2-3 χρόνια αφού τα ΤΝ-LCD πήραν τη σκυτάλη. H Seiko πόνταρε (σωστά) σε αυτή τη τεχνολογία και έβγαλε χαρακτηριστικά όμορφα ρολόγια εκείνη την εποχή όπως το πανέμορφο πρώτο ψηφιακό χρονογράφο LCD με μοντούλ το 0634Α. Κάποια από τα πρώτα LCD της Seiko είχαν μάλιστα ένα κίτρινο φίλτρο όπως το γνωστό "Pan Am" = Seiko Μ158-5009 του 1977 που επέλεγες την ώρα κάθε διαφορετικής ζώνης, ένα πραγματικό world time δηλαδή!

Στα μέσα του 70 όλοι οι Ιαπωνες είχαν από ένα LCD και καποιοι και LED! Οι Ελβετοί και Γερμανοί επίσης έτρεχαν να βγάλουν μοντέλα, συγχωνέυονταν, αγόραζαν από "εδώ κι εκεί", μια πραγματική πρώτη παγκοσμιοποίηση. Μετά μπήκε στο παιχνίδι όλη η ΝΑ Ασία και το Hong Kong και η Taiwan έγιναν κέντρα όχι μόνο πωλήσεων αλλά και παραγωγής. Οι Αμερικάνοι έπαιξαν το παιχνίδι για μια δεκαετία περίπου και μετά παρήγαγαν σε Ασία μόνο ενω δεν συνέχισαν τις επενδύσεις στη τεχνολογία του ρολογιού.
Οι Ρώσοι είχαν και αυτοί ψηφιακά ρολόγια (αντίγραφα αρχικά) με μια καθυστερηση 5+ ετών κάθε φορά.

Η ιστορία των πρώτων αυτών κατασκευών είναι συναρπαστική και μάλλον "παραγνωρισμένη" αφού σήμερα 40+ χρόνια μετά, φτηνές έγχρωμες ψηφιακές οθόνες αφής βρίσκονται παντού όπως στα στα κινητά μας και τις οθόνες laptop, TV κ.ο.κ.

Πριν κάποια χρόνια αγόρασα από τον ίδιο τον Zanoni ένα Zodiac DSM-LCD με κάσωμα από EPSA (γνωστή από τους "κομπρέσσορες") και μοντούλ της αμερικάνικης OPTEL. Προχτές άλλαξα μπαταρία και το έβγαλα μια αναμνηστική φωτογραφία. . . ένας πραγματικός δεινόσαυρος!!



Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 12:51:45 μμ »
Το πρώτο ψηφιακό ρολόι (quartz) βγήκε σε παραγωγή περίπου το 1972, μόλις 3 χρόνια μετά το πρώτο αναλογικό quartz ρολόι χειρός. Ήταν η αρχή της τεχνολογίας υγρών κρυστάλλων (LCD) και πρωτοπόροι ήταν οι Αμερικάνοι. Υπήρχαν 2 βασικές τεχνολογίες, η DSM (Dynamic Scattering Module) και η Twisted Nematic Displays (τα γνωστά γκρι) που τελικά και επικράτησαν και που γνωρίζουμε από τα περισσότερα ρολόγια και τα κομπιουτεράκια.

Παράλληλα στις αρχες του '70 ξεκίνησε και η παραγωγή των γνωστών στους παλιότερους ρολογιών με τα "κόκκινα LED" που βασίζονταν όμως σε τεχνολογία διόδων. Το πρώτο LED ήταν το γνωστό Hamilton Pulsar P1. Το P1 είναι σήμερα το holy grail των συλλεκτών παγκοσμίως. Μετά το 1973 μπήκαν στο παιχνίδι οι Ελβετοί (βλέπε OMEGA!!) και μετά το 1975 υπήρχαν δεκάδες κατασκευαστές LED-LCD.

Τα DSM πρέπει να έζησαν μόνο 2-3 χρόνια αφού τα ΤΝ-LCD πήραν τη σκυτάλη. H Seiko πόνταρε (σωστά) σε αυτή τη τεχνολογία και έβγαλε χαρακτηριστικά όμορφα ρολόγια εκείνη την εποχή όπως το πανέμορφο πρώτο ψηφιακό χρονογράφο LCD με μοντούλ το 0634Α. Κάποια από τα πρώτα LCD της Seiko είχαν μάλιστα ένα κίτρινο φίλτρο όπως το γνωστό "Pan Am" = Seiko Μ158-5009 του 1977 που επέλεγες την ώρα κάθε διαφορετικής ζώνης, ένα πραγματικό world time δηλαδή!

Στα μέσα του 70 όλοι οι Ιαπωνες είχαν από ένα LCD και καποιοι και LED! Οι Ελβετοί και Γερμανοί επίσης έτρεχαν να βγάλουν μοντέλα, συγχωνέυονταν, αγόραζαν από "εδώ κι εκεί", μια πραγματική πρώτη παγκοσμιοποίηση. Μετά μπήκε στο παιχνίδι όλη η ΝΑ Ασία και το Hong Kong και η Taiwan έγιναν κέντρα όχι μόνο πωλήσεων αλλά και παραγωγής. Οι Αμερικάνοι έπαιξαν το παιχνίδι για μια δεκαετία περίπου και μετά παρήγαγαν σε Ασία μόνο ενω δεν συνέχισαν τις επενδύσεις στη τεχνολογία του ρολογιού.
Οι Ρώσοι είχαν και αυτοί ψηφιακά ρολόγια (αντίγραφα αρχικά) με μια καθυστερηση 5+ ετών κάθε φορά.

Η ιστορία των πρώτων αυτών κατασκευών είναι συναρπαστική και μάλλον "παραγνωρισμένη" αφού σήμερα 40+ χρόνια μετά, φτηνές έγχρωμες ψηφιακές οθόνες αφής βρίσκονται παντού όπως στα στα κινητά μας και τις οθόνες laptop, TV κ.ο.κ.

Πριν κάποια χρόνια αγόρασα από τον ίδιο τον Zanoni ένα Zodiac DSM-LCD με κάσωμα από EPSA (γνωστή από τους "κομπρέσσορες") και μοντούλ της αμερικάνικης OPTEL. Προχτές άλλαξα μπαταρία και το έβγαλα μια αναμνηστική φωτογραφία. . . ένας πραγματικός δεινόσαυρος!!


Ωραίο ρολόι.  :2thumbs:


Εδώ το δικό μου vintage με κόκκινο LED. Η φωτό είναι από το 2012.

This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 01:39:38 μμ »
Ωραία θέμα από άλλες επίσης ωραίες εποχές.!!!

Παρακάτω (ιντερνετική φώτο) ένα ρολόι που είχε γίνει δώρο στον πατέρα μου κάπου στο 74 με 75 στα πλαίσια βάφτισης και ενώ το έκρυβε από ένα άταχτο μπόμπιρα (εμένα εννοώ) πάντα το έβρισκα εν απουσία του και του άλλαζα τα φώτα πατώντας συνέχεια το πλαινό κουμπί κρυμμένος σε κάποιο σκοτεινό μέρος επειδή μου άρεσε ο κόκκινος φωτισμός που έβγαζε, αποτέλεσμα βέβαια μετά από 2 με 3 μήνες το ρολόι να θελει νέα μπαταρία και ο συγχωρεμένος πατέρας μου να ψάχνεται γιατί έγινε αυτό η μήπως είχε πρόβλημα το ρολόι.... :D Εδώ και κάμποσα χρόνια αγνοείται η τύχη του και αφού βρήκα όλα ( ; ) τα ρολόγια του αυτό δεν το έχω εντοπίσει ακόμη, παίζει να είναι ξεχασμένο και σε κάποιον τεχνίτη.... :(

''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 01:51:31 μμ »
Ωραία θέμα από άλλες επίσης ωραίες εποχές.!!!

Παρακάτω (ιντερνετική φώτο) ένα ρολόι που είχε γίνει δώρο στον πατέρα μου κάπου στο 74 με 75 στα πλαίσια βάφτισης και ενώ το έκρυβε από ένα άταχτο μπόμπιρα (εμένα εννοώ) πάντα το έβρισκα εν απουσία του και του άλλαζα τα φώτα πατώντας συνέχεια το πλαινό κουμπί κρυμμένος σε κάποιο σκοτεινό μέρος επειδή μου άρεσε ο κόκκινος φωτισμός που έβγαζε, αποτέλεσμα βέβαια μετά από 2 με 3 μήνες το ρολόι να θελει νέα μπαταρία και ο συγχωρεμένος πατέρας μου να ψάχνεται γιατί έγινε αυτό η μήπως είχε πρόβλημα το ρολόι.... :D Εδώ και κάμποσα χρόνια αγνοείται η τύχη του και αφού βρήκα όλα ( ; ) τα ρολόγια του αυτό δεν το έχω εντοπίσει ακόμη, παίζει να είναι ξεχασμένο και σε κάποιον τεχνίτη.... :(


Αν έχεις τέτοιο Ωμέγα Γιώργο, οφείλεις να το βρεις οπωσδήποτε. Εν ανάγκη βάλε και private detective.
Ρολογάρα  :2thumbs:
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 02:00:46 μμ »
και ενώ το έκρυβε από ένα άταχτο μπόμπιρα (εμένα εννοώ) πάντα το έβρισκα εν απουσία του και του άλλαζα τα φώτα πατώντας συνέχεια το πλαινό κουμπί κρυμμένος σε κάποιο σκοτεινό μέρος επειδή μου άρεσε ο κόκκινος φωτισμός που έβγαζε, αποτέλεσμα βέβαια μετά από 2 με 3 μήνες το ρολόι να θελει νέα μπαταρία και ο συγχωρεμένος πατέρας μου να ψάχνεται γιατί έγινε αυτό η μήπως είχε πρόβλημα το ρολόι.... :D
Πρεπει να ησουνα μεγαλο διαβολακι ;D

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 02:30:37 μμ »
Αν έχεις τέτοιο Ωμέγα Γιώργο, οφείλεις να το βρεις οπωσδήποτε. Εν ανάγκη βάλε και private detective.
Ρολογάρα  :2thumbs:

Και νατανε αυτό μόνο που αγνοείται Κώστα.....πονεμένη ιστορία...

Πρεπει να ησουνα μεγαλο διαβολακι ;D

Κι ακόμη είμαι.!!!   :smt077 :smt077 :smt077
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Alexander_T

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2018, 11:16:08 μμ »
Να και τα δικά μου ψηφιακά ρολόγια. Δυστυχώς δε λειτουργεί κανένα. Το Citizen πρέπει να είναι γύρω στο 77 και το Orient γύρω στο 84. Κάπου εκεί τέλος πάντων...


Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 03, 2018, 02:05:54 πμ »

Δεν είναι από τα πρώτα ψηφιακά ever αλλά θυμάμαι σαν να είναι σήμερα τον πατέρα μου να μου το κάνει δώρο στα γραφεία τότε της CASIO στην Πατησίων στα μέσα του 80!
Το έφερα στην αρχική του κατάσταση και είμαι πολύ χαρούμενος που δουλεύει ακόμα!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος nick10

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 03, 2018, 10:16:32 μμ »
Γιώργο ψάξε να το βρεις οπωςσδήποτε. Εκτός από τη συναισθηματική του αξία, είναι ήδη αρκετά περιζήτητο στους συλλέκτες και η αξία του συνέχεια θα ανεβαίνει ;)

Αποσυνδεδεμένος antonio-titanium

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 642
    • Προφίλ
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 09:18:18 μμ »
Μετα απο μερικά χρονια αναζήτησης και με αφορμή αυτο το post θα σας παρουσιάσω τις «οικογενειακές» φωτογραφίες απο τις διαφορετικές εκδόσεις  του πρώτου και καλύτερου ψηφιακού  seiko με calculator  c153 απο το μακρινό 1978(!) που θεωρείτε συλλεκτικό .
Σαν το μαύρο ηταν το πρώτο ρολοι που με θυμάμαι να 
Φοραω με καμάρι (δωρο του ναυτικού πατέρα μου )στο δημοτικό και να προσπαθώ με το στυλακι seiko να κανω πράξεις ..οταν πριν απο μερικά χρονια το αναζήτησα ανακάλυψα ότι είχε καταστραφεί(μεγάλη ιστορία ) και πεταχτεί και ότι το μονο που φυλαχτηκε ηταν το μπραςελε ..
Πλέον εχω στην κατοχή μου και τις 3 εκδόσεις σε πολυ καλη και λειτουργική κατασταση συν ενα μπρασελε ( !!)
Στην εποχή του κόστιζε  αρκετά ακριβά 250 usd (σημερινης αξίας περιπου 950usd!)και την ίδια περίοδο κυκλοφόρησε και το Hewlett-Packard hp-01.
Νωρίτερα το 1975 είχε κυκλοφορήσει το ολόχρυσο 18 kt pulsar model 901 με τιμή 3950 usd ! Και το 1976 το «απλό » με 550 usd
Μερικές φωτογραφίες :















Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Τα πρώτα ψηφιακά ρολόγια
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 19, 2018, 12:50:03 μμ »
Πολύ ωραία και τα 3 !!!

Ειδικά η έκδοση C-153 σε μαύρο είναι σπάνια σήμερα. Εγω έχω ένα με την ασημένια πρόσοψη. 'Εχουν μια ευαισθησία στην οθόνη LCD, συχνά τα ψηφία φαίνονται αχνά. Ευτυχώς ακόμα και σήμερα τα βρίσκεις προς αγορά στο ιντερνετ σε σχετικά καλές τιμές.

Υπάρχουν βασικά 4 vintage μοντέλα calculator της SEIKO, τα:  C-153, C-515, C-439 και C-359.