Ψηφοφορία

Longines LLD
Longines Heritage
Άλλο ρολόι με χάραξη έως 500 ευρω
Αλλο ρολόι με χάραξη έως 1000 ευρώ
Project με ανεύρεση εταιρείας για custom homage

Αποστολέας Θέμα: Ομαδική αγορά η Project  (Αναγνώστηκε 50619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Ομαδική αγορά η Project
« στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 04:49:59 μμ »
Κατα πως φαίνεται είμαστε αρκετοί που θα θέλαμε ένα ομαδικό ρολόι (project)
Θα πρέπει όμως να αναλογιστούμε για ποιο λόγο θελουμε κάτι τέτοιο, και επειδή δεν ξέρω τι σκέφτεται ο καθένας στο φόρουμ, θα σας πω λοιπόν τι σκεφτόμουν εγώ εξαρχής.
Θα ήθελα λοιπόν ένα ρολόι που να έχει ένα ιδιαίτερο ορολογιακο βάρος.
Να προέρχεται απο μια εταιρεία με ιδιαίτερη ιστορία, να αποτελεί ένα μοντέλο που μου ανασύρει ιδιαίτερες μνήμες να έχει δηλαδή vintage χαρακτηριστικά, και να αποτελεί ρολόι πασπαρτού που να το φοράω στην θάλασσα στην δουλειά αλλα όταν έρθει η ώρα να το αφήσω και στον γυιο μου.
Τέτοια Ρολογια δεν υπάρχουν πολλά σε χαμηλές τιμές και όσο πέφτει το διαθέσιμο ποσο τόσο ελαττώνονται οι επιλογές.....
Νομίζω ότι ένα τέτοιο ρολόι ψάχνουμε οι περισσότεροι.
Το legend diver έχει όλα αυτά τα χαρακτηριστικα σε μια λογική τιμή.
Μίλησα λοιπόν με τον διευθύνοντα σύμβουλο της Longines μέσω του αντιπροσώπου στην Κρήτη, του Μπελιμπασάκη.
Μπορούν να μας κάνουν μια εγχαραξη απο την Longines στην κάσα η στα lugs η όπου θελουμε εμείς με ότι θελουμε και με τα ανάλογα πιστοποιητικά.
Όσοι ενδιαφέρθηκαν τους έστειλα την τιμή και παρακαλώ να μην τεθεί δημόσια.
Μετά απο δεύτερη επικοινωνία που είχα σήμερα τους ζήτησα εάν μπορούνε να βάλουν ένα διακριτικό στο dial, κόκκινο χρωμα τα φτερά ή κάτι άλλο πχ το automatic ήταν αρνητικοί αλλα ωστόσο δεν πήρα οριστική απάντηση.
Αυτά μέχρι στιγμής θα περιμένω να δω τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας και θα ξαναμιλήσουμε.
Ωστόσο εάν καποιος συμφορουμιτης θελήσει οποιαδήποτε πληροφορία με χαρά να μιλήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος ustegmen

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:22:29 μμ »
Ομορφη και τίμια εξήγηση. Μια χαρα τα λέει ο γιατρος. Για να δούμε πόσοι είμαστε.
Unter den Waffen schweigen die Gesetze     -     Αει τη Ελλάδι θαλασσοκράτορας παιδεύει ναυμάχους...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:28:11 μμ »
Eξαιρετική προσέγγιση, μπράβο γιατρέ μου!!  =D>  :2thumbs:
Όσον αφορά το lld, θα ήταν ευχής έργον εάν η εταιρία δεχτεί εντέλει να εκτυπώσει το κόκκινο διακριτικό στο καντράν.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:33:16 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα!
Είμαι από ταπατάκ και δεν μπορώ να ψηφίσω. Δηλώνω επίσημα συμμετοχή με αυτή μου την δημοσίευση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:37:13 μμ »
Εξαιρετικη τοποθετηση! Κι εγω με τη σειρα μου συμφωνω απολυτως...

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:39:32 μμ »
Καλησπέρα αγαπητοί.

Οπότε εικάζω ότι το θέμα του παρόντος post, είναι πιθανές συμμετοχές σε ομαδική αγορά LLD. Σωστά;

Καθώς από την αρχή έχω δηλώσει ότι το LLD δεν με ενδιαφέρει, προφανώς είμαι εκτός.

Απλά επειδή και εγώ απ´ το tapatalk μπαίνω, το προηγούμενο θέμα, για πιθανό project, παραμένει ή είναι officially dead ???

Καλή οργάνωση/αγορά στους υπόλοιπους :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Συνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:48:58 μμ »
Καλησπέρα αγαπητοί.

Οπότε εικάζω ότι το θέμα του παρόντος post, είναι πιθανές συμμετοχές σε ομαδική αγορά LLD. Σωστά;

Καθώς από την αρχή έχω δηλώσει ότι το LLD δεν με ενδιαφέρει, προφανώς είμαι εκτός.

Απλά επειδή και εγώ απ´ το tapatalk μπαίνω, το προηγούμενο θέμα, για πιθανό project, παραμένει ή είναι officially dead ???

Καλή οργάνωση/αγορά στους υπόλοιπους :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εχω την εντύπωση ότι δεν ειναι μόνο για το LLD αλλά και για το Heritage conquest ή κάνω λάθος;

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:53:08 μμ »
Εχω την εντύπωση ότι δεν ειναι μόνο για το LLD αλλά και για το Heritage conquest ή κάνω λάθος;

Απ´ όσο βλέπω στην αρχική τοποθέτηση του Τάσου, μιλάει για ένα ρολόϊ «πασπαρτού» για χρήση και στη θάλασσα...
Οπότε το Conquest «αυτομάτως» είναι εκτός συζήτησης :/

Πάλι ατομική αγορά με βλέπω να κάνω, επειδή με «ξεσηκώσατε» με την ομαδική :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 06:03:32 μμ »
Μόλις μίλησα με τον brand manager της εταιρίας στην Ελλάδα και του διαβίβασα την έντονη επιθυμία μας για εκτύπωση ενός κόκκινου διακριτικού στο καντράν του lld, εφόσον τελικά καταλήξουμε σε αυτό.
Την περίπτωση τροποποίησης του καντράν ή την κατασκευή νέου, την απέκλεισε. Εάν εντέλει γίνει κάτι, αυτό θα αφορά στο υπάρχον συμπληρωματικά, χωρίς να πειραχθεί ή να αλλαχθεί κάτι άλλο.
Θα μεταβιβάσει το αίτημά μας στη Longines και θα με ενημερώσει σχετικά μέσα στην εβδομάδα.
Τέλος ανέφερα και το ενδιαφέρον κάποιων μελών για το heritage Conquest.
Σε κάθε περίπτωση η πρόθεση από πλευράς τους είναι να μας εξυπηρετήσουν, είτε αυτό αφορά σε ομαδική αγορά κάποιου μοντέλου, είτε στη δημιουργία κάποιας ειδικής έκδοσης.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Συνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 06:14:43 μμ »
Μόλις μίλησα με τον brand manager της εταιρίας στην Ελλάδα και του διαβίβασα την έντονη επιθυμία μας για εκτύπωση ενός κόκκινου διακριτικού στο καντράν του lld, εφόσον τελικά καταλήξουμε σε αυτό.
Την περίπτωση τροποποίησης του καντράν ή την κατασκευή νέου, την απέκλεισε. Εάν εντέλει γίνει κάτι, αυτό θα αφορά στο υπάρχον συμπληρωματικά, χωρίς να πειραχθεί ή να αλλαχθεί κάτι άλλο.
Θα μεταβιβάσει το αίτημά μας στη Longines και θα με ενημερώσει σχετικά μέσα στην εβδομάδα.
Τέλος ανέφερα και το ενδιαφέρον κάποιων μελών για το heritage Conquest.
Σε κάθε περίπτωση η πρόθεση από πλευράς τους είναι να μας εξυπηρετήσουν, είτε αυτό αφορά σε ομαδική αγορά κάποιου μοντέλου, είτε στη δημιουργία κάποιας ειδικής έκδοσης.

Ευχαριστούμε Άρη όπως και τον φίλο Docortho (Τάσο) για τις προσπάθειες που κάνετε.

Και μιας και μιλάμε για την ίδια εταιρία δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα εαν μέσα σε αυτούς που θα μπουν σε αυτό το project είναι κάποιοι που θέλουν το LLD και άλλοι το Heritage Conquest με εγχάραξη στην πλάκα ή στα lugs και των δυο μοντέλων.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 06:15:46 μμ »
Τουλαχστον ενδιαφερον...

Αντε να δουμε...😄


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 06:34:48 μμ »
Ένα μπράβο σε όλους για την προσπάθεια. Αν βγει θα είναι κάτι σίγουρα θετικό!
Ωστόσο η παραμικρή διαφοροποίηση σε καντράν κλπ.. θα ήταν ιδανικό.
 :)
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 10:30:13 μμ »
Επιτέλους κατάφερα και ψήφισα !
Φυσικά το Conquest.
Μακάρι να βγει για όλους κάτι καλό :up:

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 11:17:12 μμ »
ψήφισα κι εγώ
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 12:33:31 πμ »
Ψηφισα κι εγω.

Αν ειναι να γινει κατι σπεσιαλ με LLD λογικα θα ακολουθησω.

Η αληθεια ειμαι πως θα ηθελα να εχω ενα ρολοι απο το φορουμ μιας και μεχρι στιγμης δεν εχω παρει μερος σε κανενα προτζεκτ.

Σε απλη ομαδικη αγορα ειμαι σιγουρα εκτος.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 01:10:41 πμ »
Μπόρεσα να ψηφίσω και εγώ!!!
15 + 3 μέχρι τώρα νομίζω πως θα είναι πολύ ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί για να μας φτιάξουν την "κόκκινη λεπτομέρεια" (ή όποιο άλλο χρώμα δεν με χαλάει) στο καντράν!!!!!!!!
Με γνώση του πως λειτουργούν οι εταιρίες στο εξωτερικό καλό θα ήταν να έχουμε έτοιμες 3-5 προτάσεις με φώτοσοπ για να μας απαντήσουν θετικά στο τέλος!!!!!!!!!!!!
Μια απλή εγραφή με κόκκινο χρώμα στο καντράν θα ήταν το καλύτερο πιστεύω.
Δεν τα πάω καλά με το φώτοσοπ αλλά θα μπορούσαμε να έχουμε έτοιμες τις παρακάτω επιλογές (να το δούμε και οπτικά βρε παιδιά!!!):
1) Εγγραφή SPECIAL EDITION με κόκκινο χρώμα πάνω ή κάτω από το Automatic.
2) Κόκκινα γράμματα στο 300m και στο Automatic.
3) Κόκκινο τρίγωνο πάνω από το 12.
4) Ένας δύτης μεταξύ 7 και 9 (πάει με μπλε και με κόκκινο χρώμα)
5) My Watch Edition με κόκκινο χρώμα πάνω ή κάτω από το Automatic.

Η σειρά που τα έβαλα καθόλου τυχαία δεν είναι και εκτός από το προσωπικό μου γούστο έχει και την εξής λογική:
Δίνοντας αυτές τις προτάσεις στην εταιρία με αριθμό προτεραιότητας την αποδεσμεύουμε από την απαίτηση δημιουργίας άλλου dial και της δίνουμε έτοιμες προτάσεις για απλή εκτύπωση σε αυτό.
Η πρώτη επιλογή είναι νομίζω η πιο επιθυμητή από εμάς αλλά και η πιο δύσκολη να την αποδεχτεί η εταιρία μιας και της "δεσμεύουμε" πιθανές μελλοντικές special edition εταιρικές.
Η δεύτερη επιλογή είναι και επιθυμητή πιστεύω αλλά και πιο εύκολο από την εταιρία να το δεχτεί μιας και απλά θα αλλάξει το χρώμα στην γραμματοσειρά του καντράν
Η τρίτη επιλογή νομίζω είναι δύσκολο να την δεχτεί η εταιρία αλλά νομίζω πως σαν "τσαχπίνικη" εκδοχή θα μας άρεσε!
Η τέταρτη επιλογή είναι μια καλή επιλογή (πιστεύω) και μπορεί να την δεχτεί η εταιρία.
Η τέταρτη επιλογή δεν είναι τυχαία τέταρτη γιατί ελπίζω να συμμετέχουν και φίλοι από άλλα Ελληνικά φόρουμ χωρίς να τους δεσμεύουμε με το MyWatch.

Αυτά για τώρα!
Πάω για μανούβρα!
 :shout: :shout: :shout: :shout: :shout: :shout: :shout:
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 01:55:36 πμ »
2) Κόκκινα γράμματα στο 300m και στο Automatic.
3) Κόκκινο τρίγωνο πάνω από το 12.

Χαρίλαε, μία μικρή διευκρίνιση:

To ''Αutomatic'' όπως και το τρίγωνο, είναι ήδη τυπωμένα σε άλλο χρώμα και λογικά η εταιρία δε θα δεχθεί να ξαναβαφούν.
Πόσο μάλλον να παραχθούν νέα καντράν...
Επίσης να επισημάνω ότι το τρίγωνο φέρει luminova, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Θα παρακαλούσα όποιο μέλος έχει γνώση και δυνατότητα photoshop, να επεξεργαστεί όλα τα εφικτά δεδομένα και κυρίως τις περιπτώσεις:

1. Special Edition (πιθανόν κάτω από το ''Automatic'' με κόκκινη γραμματοσειρά)

2. 300m/1000ft (oμοίως)

3. Legend Diver (με κόκκινη γραμματοσειρά, μάλλον πάνω από το ''Αutomatic'') και να τις ανεβάσει προκειμένου να δούμε πώς φαίνονται.

Η περίπτωση του ''δύτη'', μάλλον μέσα σε κύκλο και όχι χωρίς (ο οποίος σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να είναι ο ίδιος με αυτόν που υπάρχει στο καπάκι) έχει πάλι ενδιαφέρον, ωστόσο διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις κατά πόσον χωράει στο καντράν (πιθανή θέση αυτή κάτω από το ''Automatic'' ή πλησίον του ''8'' και του ''9'') και πώς το όλο εγχείρημα θα δείχνει (ενδεδειγμένο χρώμα ίσως κάποιο ήπιο μπλε -το οποίο μπορεί να είναι σύμφωνο και προς τις ελληνικές αποχρώσεις- συγκριτικά με το έντονο κόκκινο ή το λευκό, που κάνει μεγαλύτερη αντίθεση και μεγεθύνει την απεικόνιση).
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 02:06:38 πμ »
Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να αξιολογήσουμε οποιαδήποτε πιθανή-εφικτή επιλογή.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 02:39:07 πμ »
Άρη φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου (αφού δεν πόρων να κάνω και αλλιώς!!!!! Οι γνώσεις σου με ξεπερνούν και οι ιδέες που έθεσες με βρίσκουν σύμφωνο!!)


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Ομαδική αγορά η Project
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 02:45:21 πμ »
Άρη φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου

  :)   :cheers:

Καλές θάλασσες, καπετάνιε μου!!
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».