Αποστολέας Θέμα: SEIKO 7s26. ευαισθησία στα χτυπήματα?  (Αναγνώστηκε 2629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vpanag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
SEIKO 7s26. ευαισθησία στα χτυπήματα?
« στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 08:03:50 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Έφαγε μία τούμπα χθες το skx μου και την άκουσε. Έπεσε από το κομοδίνο στο πλακάκι,  δηλαδή 40 εκατοστά το πολύ.

Ο δείκτης των λεπτών ανασηκώθηκε και κολλάει τον δείκτη των δευτερολέπτων με αποτέλεσμα να σταματάει το ρολόι να χτυπάει. Η επαφη γίνεται μεταξύ 1 εως 4.

Τόσο ευαίσθητα είναι? Κανένας άλλος αντίστοιχο θέμα είχε?

Upd. Ενημέρωσα τίτλο για να μην προκαλεί σύγχυση
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2017, 10:53:23 μμ από Vpanag »

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 7s26 ευαισθησία στα χτυπήματα
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 09:03:44 μμ »
Η μηχανή έχει πολλές αντοχές οπότε ο τίτλος ειναι λάθος φίλτατε, στην δική σου περίπτωση απλά ξεκουμπωσαν ελαφρώς οι δείκτες και πιστεύω την έβγαλες καθαρή....ανάλογα την ορμη της πτώσης, την επιφάνεια κρούσης, την γωνία κλπ κλπ το αποτέλεσμα καθε φορά μπορεί να ειναι διαφορετικό. Σαφώς τα μηχανικά ρολογια είναι πιο ευαίσθητα απο τα quartz αν και σε αυτή την περίπτωση το ιδιο μπορεί να πάθαιναν και οι δείκτες απο ένα quartz.

 Και για να μην γράφω πολλά και κουράζω πηγαινε το σε έναν τεχνίτη να σου επανατοποθετησει τους δείκτες και να σου κάνει και έλεγχο στενότητας μετα το κλείσιμο και θα είσαι οκ, κόστος υπολόγισε μαξ ενα 20αρικο εκτός κι αν εχει πειραχτεί και τιποτε αλλο το οποίο θα φανεί μετα που θα μπουν σωστά οι δείκτες (αν και δεν το νομίζω).
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Vpanag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 7s26. ευαισθησία στα χτυπήματα?
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 10:58:08 μμ »
Και εγώ αυτό ελπίζω , να είναι απλά βγαλμένη από τη θέση τους οι δείκτες και τίποτα άλλο.

Πάντως από την στιγμή που είδα ότι έχει πρόβλημα το πήγα κατευθείαν για σέρβις. Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση πως ένα χτύπημα που θα μπορούσε να είναι το ίδιο με το να πάρεις μία στραβή στροφή και να χτυπήσεις την κάσα της πόρτας, να προκαλέσει τέτοιο πρόβλημα στο ρολόι. Ίσως φταίει το πολύ YouTube που είχα δει πριν το αγοράσω και έλεγε ότι το ρολόι είναι beater.  ;D

Άρα Να φανταστώ ότι είμαι ο μόνος που είχε θέμα μηχανισμού σε skx?

Αποσυνδεδεμένος Nostradamus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 7s26. ευαισθησία στα χτυπήματα?
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 11:14:26 μμ »

Άρα Να φανταστώ ότι είμαι ο μόνος που είχε θέμα μηχανισμού σε skx?

Μα δεν προκύπτει από κάπου ότι έχεις θέμα μηχανισμού.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 7s26. ευαισθησία στα χτυπήματα?
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2017, 11:28:01 μμ »
Μια περίπτωση δεν κάνει τον γενικό κανόνα, οπως σου ανέφερα παραπάνω παιζουν πολλά ρολο σε μια πτώση η και χτύπημα (μιας και ανέφερες το κασωμα της πορτας).. .θα μπορουσε κάλλιστα το συγκεκριμένο ρολόι να μην ειχε το σωστό quality control από το εργοστάσιο (να ηταν δηλαδή ήδη χαλαροί οι δείκτες απο τη συναρμολόγηση) κλπ κλπ

Στο ρεζουμέ, είναι όντως σκυλιά οι συγκεκριμένες μηχανές και ενα ατυχές συμβαν (το οποίο μάλιστα δεν έχει ουδεμία σχέση με τη μηχανή) είναι στη ρουτίνα οποιουδήποτε ρολογιού φοριέται σε χέρι.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Vpanag

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: SEIKO 7s26. ευαισθησία στα χτυπήματα?
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 01:07:41 πμ »
Μα δεν προκύπτει από κάπου ότι έχεις θέμα μηχανισμού.

Επιμένω κάπως λόγω της επαφής των δεικτών σε συγκεκριμένη περιοχή. Μεταξύ 1 με 4 ακουμπάνε μόνο.

Αυτό είναι που με ανησηχεί και σκέφτομαι θέμα μηχανισμού.