Ψηφοφορία

ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΠΟΣΟ

0-500
500-1000
1000-1500
1500-2000
2000+

Αποστολέας Θέμα: new project ή ομαδική αγορά  (Αναγνώστηκε 55707 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #80 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 12:09:26 μμ »
Πρόσθεσα ψηφορία σχετικά με το ποσό που μπορεί να διαθέσει ο καθένας.
Αφου δούμε πόσοι μαζεύομαστε και τi λεφτά διαθέτουμε, τότε, θα πάρουμε και την άδεια του φόρουμ για να προχωρήσουμε, καθώς στα πλαίσια του φόρουμ γίνεται το όλο project.
Αφού ψηφίσουμε λοιπόν για το διαθέσιμο ποσό ανώνυμα ο καθένας, θα ακολουθήσει και η επώνυμη συμμετοχή με ψηφοφορία για τα διαθέσιμα μοντέλα.

Μπράβο! :smt023

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #81 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 12:10:17 μμ »
Και μια modifica σε bostok δεν θα ήταν άσχημα, βλέπω το αντίστοιχο νήμα και λιγουρεύομαι


Παιδιά, για ειδική παραγγελία Vostok δεν παίζει, εκτός κι αν πρόκειται για τo 2018-19 και μαζευτούμε και πολλοί. Για απλή μοντίφα, επίσης, δυο μήνες κάνουν να έρθουν μόνο τα parts.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #82 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 12:42:36 μμ »
Προπαραγγελια εχει ξεκινησει Ιαπωνια.
Από τον ερχόμενο μήνα και Ευρώπη.

Κουρδιστό, ζαφείρι
38αρι που δείχνει ,εχει αίσθηση μεγαλύτερου

Τιμη 450 Ελβετικά.


Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #83 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 03:50:51 μμ »
Αυτό τι σας λέει?
https://www.tissotwatches.com/en-en/shop/chrono-xl-bgr-chrq-grey-pvd-brown-green.html

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Nostradamus

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 04:07:32 μμ »
Προπαραγγελια εχει ξεκινησει Ιαπωνια.
Από τον ερχόμενο μήνα και Ευρώπη.

Κουρδιστό, ζαφείρι
38αρι που δείχνει ,εχει αίσθηση μεγαλύτερου

Τιμη 450 Ελβετικά.


Ωραία πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 04:43:10 μμ »
Προπαραγγελια εχει ξεκινησει Ιαπωνια.
Από τον ερχόμενο μήνα και Ευρώπη.

Κουρδιστό, ζαφείρι
38αρι που δείχνει ,εχει αίσθηση μεγαλύτερου

Τιμη 450 Ελβετικά.

Ενδιαφέρον και με προοπτικές μοντίφας για τας ανάγκας του project!!!!!!!!
Και καλύπτει ακόμα και τα χαμηλότερα βαλάντια!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 04:44:08 μμ »
Ψήφισα!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος ustegmen

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 05:28:20 μμ »
Ψήφισα κ εγω!
Unter den Waffen schweigen die Gesetze     -     Αει τη Ελλάδι θαλασσοκράτορας παιδεύει ναυμάχους...

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 10:57:01 μμ »


Think Different


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #89 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 12:38:52 πμ »
Δεν έχω μπει από PC, και στο κιν. δε φαίνεται η ψηφοφορία...
Πάντως, αν μας ενδιαφέρει το dress, είδα το πρωΐ στο Ελ. Βελ. αυτό το ομορφότατο Longines, του οποίου η retail είναι 950€.



Άρα υποθέτω, η τιμή αγοράς για αρκετά (;) τεμάχια, μπορεί να κατέβει σε ικανοποιητικά επίπεδα

Και είναι και Longines :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #90 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 12:40:55 πμ »
Προπαραγγελια εχει ξεκινησει Ιαπωνια.
Από τον ερχόμενο μήνα και Ευρώπη.

Κουρδιστό, ζαφείρι
38αρι που δείχνει ,εχει αίσθηση μεγαλύτερου

Τιμη 450 Ελβετικά.

Ενδιαφέρον.military και διαχρονικο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #91 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 12:42:06 πμ »
Παιδιά, για ειδική παραγγελία Vostok δεν παίζει, εκτός κι αν πρόκειται για τo 2018-19 και μαζευτούμε και πολλοί. Για απλή μοντίφα, επίσης, δυο μήνες κάνουν να έρθουν μόνο τα parts.

Φυσικά φίλε μπορούμε να πάρουμε τα ρολόγια και όσα parts θέλεις και να σε βάλουμε να δουλεύεις νυχθημερόν για να μας φτιάξεις υπερ-ειδικές Mywatch-Vostok μοντίφες :lol:

Άσε που και κάθε ένα, θα είναι one of a kind !

Σκέφτεσαι τίποτα καλύτερο για τους φίλους σου απ´ το Mywatch

:lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #92 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 01:11:17 πμ »
Δεν έχω μπει από PC, και στο κιν. δε φαίνεται η ψηφοφορία...
Πάντως, αν μας ενδιαφέρει το dress, είδα το πρωΐ στο Ελ. Βελ. αυτό το ομορφότατο Longines, του οποίου η retail είναι 950€.



Άρα υποθέτω, η τιμή αγοράς για αρκετά (;) τεμάχια, μπορεί να κατέβει σε ικανοποιητικά επίπεδα

Και είναι και Longines :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk


Πολύ ωραίο, Άγγελε. Μήπως ξέρεις τι διάμετρο έχει ή κωδικό;

Edit

Το βρήκα. Longines Conquest Heritage 35mm -----> http://www.inglessis.gr/search.asp?catid=1&searchfor=&fp=&company=LONGINES+&company2=HERITAGE+&gclid=CjwKCAiA9f7QBRBpEiwApLGUiu_dIX9NSoevfQtfS8ADWwTpR6Xeg3MwDn9De99egVC6i5f3y2SnJBoC7xUQAvD_BwE

Μοιάζει με αυτό: Longines Conquest Heritage 60th anniverary https://www.hodinkee.com/articles/hands-on-with-longines-conquest-heritage

που βγήκε το 2014 και είναι επανέκδοση του 1954.


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2017, 01:35:02 πμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #93 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 01:39:36 πμ »
Και ενώ η ψηφοφορία είναι σε εξέλιξη!!!!!!!
Και ενώ κάποιοι δεν έχουν τοποθετηθεί ακόμα!!!!!!! (Μάλλον περιμένουν να επιστρέψουν από Ελβετία!!!)
Ευκαρία να τοποθετηθώ συνολικά επί του θέματος:
Θα έλεγα (και θα ήθελα) να κινηθούμε σε επιλογή που θα έχει ιστορικότητα, διαχρονικότητα και θα αφήσει και κάτι στους κληρονόμους μας!
Με λίγα λόγια απορρίπτω εντελώς επιλογές όπως STEINHART και άλλες HOMAGE επιλογές καθώς και την λογική φθηνό να είναι και ότι είναι.
Αν και είμαι έτοιμος για LLD και παρόμοιο θα ακολουθήσω την πλειοψηφία σε επιλογή έως 500Ευρώ (όπως διαφαίνεται από την μέχρι τώρα εξέλιξη της ψηφοφορίας) με την προυπόθεση να πάμε σε "ασφαλείς" επιλογές και όχι να κάνουμε "τσάμπα μάγκες" Γερμανούς που με Κινέζικα υλικά βάζουν "SWISS MADE" υπογραφή!!!!
Υπάρχουν δόξα το θεώ πολλές επιλογές από entry level Ελβετικές (TISSOT, HAMILTON κτλπ), την γνωστή Γιαπωνέζικη τριάδα (SEIKO-CITIZEN-ORIENT) ακόμα και Ρώσικες επιλογές!!!!!!!!!!!!!!!
Όσο πιο μεγάλος αριθμός συμμετεχόντων τόσο πιο ισχυρή διαπραγματευτική θέση θα έχουμε στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος (είτε εγχάραξη, είτε dial κατά παραγγελία ή ακόμα και συνδυασμός!!!!).
Παρεπιπτόντως το LONGINES που έβαλε ο Άγγελος ήταν η πρώτη μου σκέψη για αγορά μηχανικού ρολογιού όταν γράφτηκα στο FORUM. Μια έκπτωση σε αυτό της τάξης των 350Ευρώ θα ήταν ιδανική και εφικτή!!!!!!!
Ξαναματαλέω πως για μένα το LLD με μοντιφαρισμένο dial θα ήταν η πρώτη επιλογή με πολλές προοπτικές να γίνει και συλλεκτικό!!!!!!!
Ας τα συζητήσουμε λοιπόν αυτά ή ότι άλλο προκύψει!
 8)
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #94 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 02:48:57 πμ »
ακόμα και Ρώσικες επιλογές!!!!!!!!!!!!!!!

CTRELA!

Άσχετο, αλλά χάσαμε αυτό το project για λίγες μέρες στα 200 euros. Δεν το πήρα χαμπάρι να το ανεβάσω στο νήμα με τα microbrands.





https://www.kickstarter.com/projects/univaque/strela-watch-lost-in-space-custom-60-style-wristwa

Με λίγα λόγια απορρίπτω εντελώς επιλογές όπως STEINHART και άλλες HOMAGE επιλογές καθώς και την λογική φθηνό να είναι και ότι είναι.
Αν και είμαι έτοιμος για LLD και παρόμοιο θα ακολουθήσω την πλειοψηφία σε επιλογή έως 500Ευρώ (όπως διαφαίνεται από την μέχρι τώρα εξέλιξη της ψηφοφορίας) με την προυπόθεση να πάμε σε "ασφαλείς" επιλογές και όχι να κάνουμε "τσάμπα μάγκες" Γερμανούς που με Κινέζικα υλικά βάζουν "SWISS MADE" υπογραφή!!!!

Χαρίλαε, με όλο το σέβας, είχες ποτέ Steinhart; Σε σχέση με κάτι Tissot δείχνουν και είναι κλάσεις ανώτερα. Και δεν είναι όλα τα μοντέλα homage. Όσον αφορά και στα Ρωσικά που ανέφερες, κάτι Poljot κ.ά. κι αυτά Γερμανοί τα εξαγόρασαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2017, 02:57:49 πμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #95 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 04:48:21 πμ »
CTRELA!

Άσχετο, αλλά χάσαμε αυτό το project για λίγες μέρες στα 200 euros. Δεν το πήρα χαμπάρι να το ανεβάσω στο νήμα με τα microbrands.





https://www.kickstarter.com/projects/univaque/strela-watch-lost-in-space-custom-60-style-wristwa

Χαρίλαε, με όλο το σέβας, είχες ποτέ Steinhart; Σε σχέση με κάτι Tissot δείχνουν και είναι κλάσεις ανώτερα. Και δεν είναι όλα τα μοντέλα homage. Όσον αφορά και στα Ρωσικά που ανέφερες, κάτι Poljot κ.ά. κι αυτά Γερμανοί τα εξαγόρασαν.
Άλλο δείχνουν και άλλο είναι κλάσεις ανώτερα!
Δεν έχω κάτι έναντι των Γερμανών στο να αγοράσουν Ρώσικη εταιρία κατασκευής ρολογιών. Το να βάζουν όμως Swiss Made σε κινέζικες κατασκευές συναρμολογημένες στα σύνορα με τα Γερμανόφωνα καντόνια της Ελβετίας δεν με πείθει να αγοράσω οποιοδήποτε κατασκεύασμά τους όσο καλοφτιαγμένο και να δείχνει.
Το έγραψα ξεκάθαρα προτιμώ entry level Ελβετικά, Γιαπωνέζικα και Ρώσικα.



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #96 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 08:08:33 πμ »
Όλα καλά και όλα ωραία.
Πες ότι καταλήγουμε σ ένα συγκεκριμένο ρολόι.Ποιός θα είναι αυτός που θα αναλάβει την δύσκολη δουλειά του να μαζέψει τα χρήματα θα κάνει τις συνεννοήσεις με την εταιρία-αντιπρόσωπο που θα αγοραστεί το ρολόι,ποίος θα είναι ο ''υπεύθυνος'' του όλου Project ( όταν υπάρχει και η κακή εμπειρία για πολλούς του προηγούμενου) για να συντονήσει την όλη διαδικασία;
Η επιλογή μου όπως είδατε και στην αρχή του νήματος είναι κάτι σε Longines εάν είναι δυνατόν που την θεωρώ πολύ καλή εταιρία,χωρίς να σημαίνει ότι και κάτι άλλο που θα μου αρέσει και αφού προχωρήσει το σχέδιο θα συμμετέχω.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #97 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 08:57:24 πμ »
Δεν έχω μπει από PC, και στο κιν. δε φαίνεται η ψηφοφορία...
Πάντως, αν μας ενδιαφέρει το dress, είδα το πρωΐ στο Ελ. Βελ. αυτό το ομορφότατο Longines, του οποίου η retail είναι 950€.



Άρα υποθέτω, η τιμή αγοράς για αρκετά (;) τεμάχια, μπορεί να κατέβει σε ικανοποιητικά επίπεδα


Και είναι και Longines :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ψηφισα και γω. Πολυ ομορφο το longines

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 09:52:35 πμ »
Άλλο δείχνουν και άλλο είναι κλάσεις ανώτερα!
Δεν έχω κάτι έναντι των Γερμανών στο να αγοράσουν Ρώσικη εταιρία κατασκευής ρολογιών. Το να βάζουν όμως Swiss Made σε κινέζικες κατασκευές συναρμολογημένες στα σύνορα με τα Γερμανόφωνα καντόνια της Ελβετίας δεν με πείθει να αγοράσω οποιοδήποτε κατασκεύασμά τους όσο καλοφτιαγμένο και να δείχνει.
Το έγραψα ξεκάθαρα προτιμώ entry level Ελβετικά, Γιαπωνέζικα και Ρώσικα.

Χαρίλαε, έχεις δίκιο για τα γερμανοελβετικά σύνορα. Καταλαβαίνω ότι δε θα επέλεγες μια φίρμα χωρίς ιστορικότητα, αλλά να λέμε ότι κάποια ρολόγια υστερούν συγκριτικά με άλλα επειδή η κάσα ή το ζαφείρι είναι κατασκευασμένα εκτός Ελβετίας; Ιδιαίτερα από τη στιγμή που φοράνε τις ίδιες μηχανές. Αλήθεια αναρωτιέμαι, όλα τα εξαρτήματα του Swatch group κατασκευάζονται αποκλειστικά στην Ελβετία; Φυσικά δεν έχω τη δική σου εμπειρία, αλλά προσωπικά βάζω το Steinhart δίπλα σε Tissot, σε Hamilton, αλλά και σε Laco κ.ά. αντίστοιχης τιμής και είναι ανώτερο σε φινίρισμα και σε αίσθηση (μιλάμε για κάτω του χιλιάρικου). Γι αυτό σε ρώτησα αν είχες ποτέ. Ας μας πουν τι γνώμη έχουν και οι άλλοι φίλοι που έχουν εμπειρία με αυτή την εταιρεία.

Nα διευκρινήσω ότι είμαι μέσα για LLD ή κάτι άλλο εξίσου ιστορικό, π.χ. LONGINES Heritage Diver ή κάποιο Eterna, Certina άνω του 1000άρικου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2017, 10:29:39 πμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: new project ή ομαδική αγορά
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 10:35:21 πμ »
Όλα καλά και όλα ωραία.
Πες ότι καταλήγουμε σ ένα συγκεκριμένο ρολόι.Ποιός θα είναι αυτός που θα αναλάβει την δύσκολη δουλειά του να μαζέψει τα χρήματα θα κάνει τις συνεννοήσεις με την εταιρία-αντιπρόσωπο που θα αγοραστεί το ρολόι,ποίος θα είναι ο ''υπεύθυνος'' του όλου Project ( όταν υπάρχει και η κακή εμπειρία για πολλούς του προηγούμενου) για να συντονήσει την όλη διαδικασία;
Η επιλογή μου όπως είδατε και στην αρχή του νήματος είναι κάτι σε Longines εάν είναι δυνατόν που την θεωρώ πολύ καλή εταιρία,χωρίς να σημαίνει ότι και κάτι άλλο που θα μου αρέσει και αφού προχωρήσει το σχέδιο θα συμμετέχω.
+οο
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)