Αποστολέας Θέμα: Seiko presage cocktail time  (Αναγνώστηκε 4525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mimik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Seiko presage cocktail time
« στις: Νοέμβριος 20, 2017, 11:59:19 μμ »
Σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοματο, το οποίο στα 40,5mm είναι ότι πρέπει για εμένα...τι λέτε; Αξίζει τα λεφτά του; Επίσης στο ebay τοχα βρει γύρω στα 350 ευρώ καινούργιο, περίεργο ή όχι;

Τέλος, καλώς σας βρήκα κύριοι και κυρίες...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 12:46:06 πμ »
Καλώς ήρθες! Η τιμή είναι σχετικά λογική για ebay και το ρολόϊ απλά απίστευτο. Αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα δείς φώτο που ανέβασε μέλος (gmaras) που το αγόρασε πρίν λίγες μέρες και μας τρέχανε τα σάλια.

Όσον αφορά το ebay και γενικά ενδεχόμενη αγορά απο εξωτερικό...καλό θα είναι να συνυπολογίσεις και τα έξοδα αποστολής σύν το τελωνείο!

Αποσυνδεδεμένος Mimik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 12:57:47 πμ »
Καλώς ήρθες! Η τιμή είναι σχετικά λογική για ebay και το ρολόϊ απλά απίστευτο. Αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα δείς φώτο που ανέβασε μέλος (gmaras) που το αγόρασε πρίν λίγες μέρες και μας τρέχανε τα σάλια.

Όσον αφορά το ebay και γενικά ενδεχόμενη αγορά απο εξωτερικό...καλό θα είναι να συνυπολογίσεις και τα έξοδα αποστολής σύν το τελωνείο!
Σευχαριστω για την γρήγορη απάντηση :) Τα έξοδα τελωνείου υπάρχει τρόπος να τα υπολογίσω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 01:06:06 πμ »
Σευχαριστω για την γρήγορη απάντηση :) Τα έξοδα τελωνείου υπάρχει τρόπος να τα υπολογίσω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης αλλά αν ρίξεις μιά ματιά στις τελευταίες 3-4 σελίδες εδώ, http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1970.620.html  λογικά θα πάρεις μιά ιδέα.

Αυτό που μπορώ να σου πώ απο προσωπική εμπειρία, αν θέλεις να κάνεις αγορά απο εξωτερικό, καλύτερα βρές κάποιον γνωστό που να είναι εκεί και να στο φέρει όταν έρθει. Διαφορετικά κατα 99% θα μπλέξεις με τελωνεία κλπ.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 08:54:42 πμ »
Καλημερα και καλως ηρθες!  :)

Αν θελεις τη γνωμη μου, δεν υπαρχει λογος να το παρεις απ' εξω με οτι συνεπαγεται αυτο!

Η διαφορα στην τιμη δεν ειναι τοσο μεγαλη οποτε αν το ψαξεις λιγο πιο βαθια ισως να το βρεις και σε αρκετα καλη τιμη και απο φυσικο καταστημα στην Ελλαδα! Το θεμα ειναι να βρεις το συγκεκριμενο!  ;)
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Mimik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 09:47:40 μμ »
Καλημερα και καλως ηρθες!  :)

Αν θελεις τη γνωμη μου, δεν υπαρχει λογος να το παρεις απ' εξω με οτι συνεπαγεται αυτο!

Η διαφορα στην τιμη δεν ειναι τοσο μεγαλη οποτε αν το ψαξεις λιγο πιο βαθια ισως να το βρεις και σε αρκετα καλη τιμη και απο φυσικο καταστημα στην Ελλαδα! Το θεμα ειναι να βρεις το συγκεκριμενο!  ;)
Χαίρετε! Έψαξα σε ορισμένα καταστήματα αλλά δυστυχώς δεν βρήκα το συγκεκριμένο ρολόι...Επίσης, εκτός από ebay, ποια άλλα site είναι αξιόπιστα και στα οποία να μπορώ να βρω αυτό που ψάχνω; Ευχαριστώ :)

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 07:49:27 μμ »
Στο chrono24 υπαρχει απο Γερμανια στα 420 (+8 μεταφορικα) και ειναι η καλυτερη τιμη που βρηκα εντος Ε.Ε.
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram

Αποσυνδεδεμένος Mimik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 10:50:00 μμ »
Στο chrono24 υπαρχει απο Γερμανια στα 420 (+8 μεταφορικα) και ειναι η καλυτερη τιμη που βρηκα εντος Ε.Ε.
Από το chrono24 όμως δεν θα φάω τελωνείο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 10:51:11 μμ »
Από το chrono24 όμως δεν θα φάω τελωνείο;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Από Γερμανία ΟΧΙ!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Mimik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 10:56:04 μμ »
Από Γερμανία ΟΧΙ!


Sent from my iPad using Tapatalk
Χαριλαε εννοείς από Γερμανία δεν θα φάω τελωνείο ή να μην το παραγγείλω από Γερμανία; Καταλαβαίνεις πως τέτοιες παρεξηγήσεις πρέπει να αποφεύγονται, εξού και η ερώτηση μου :)

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 11:01:13 μμ »
Οποιδήποτε αγορά εντός ΕΕ (φυσικά και Γερμανίας συμπεριλαμβανόμενης) ΔΕΝ έχει τελωνειακούς δασμούς.
Οπότε αφού θα το αγοράσεις απο Γερμανία (και σου σταλεί από Γερμανία και όχι από χώρα εκτός ΕΕ!) δεν θα έχεις τελωνείο. Έχεις ήδη πληρώσει τον ΦΠΑ κατά την αγορά!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Mimik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 11:03:29 μμ »
Οποιδήποτε αγορά εντός ΕΕ (φυσικά και Γερμανίας συμπεριλαμβανόμενης) ΔΕΝ έχει τελωνειακούς δασμούς.
Οπότε αφού θα το αγοράσεις απο Γερμανία (και σου σταλεί από Γερμανία και όχι από χώρα εκτός ΕΕ!) δεν θα έχεις τελωνείο. Έχεις ήδη πληρώσει τον ΦΠΑ κατά την αγορά!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
Τέλεια! Ευχαριστώ :)

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 10:46:18 πμ »
https://www.chrono24.com/seiko/ssa343j1-presage-automatik-herren-40mm-5atm--id7201222.htm

Ορίστε και το link, απάντησα λίγο βιαστικά τις προάλλες και δεν το έβαλα.
Το είχα βρει στο ebay στα 394 από Αγγλία  αλλά το στέλνανε χωρίς το κουτί του.
Τα 420 είναι εντάξει τιμή πιστέυω. Ελλάδα το βρίσκεις 535 στο σκρουτζ.
Γενικά για το συγκεκριμένο ρολόι πάντως αν το θες για dressy κατάσταση υπολόγισε ότι είναι χοντρουλικο, η έκδοση χωρίς power reserve είναι πιο λεπτή και πολλοί τη θεωρούν πιο όμορφη λόγω της απλότητας της αλλά και επειδή μοιάζει με το original cocktail time. Το βρίσκεις και σε καλύτερη τιμή πιστέυω.
Εγώ πάντως παρήγγειλα αυτό ακριβώς που έβαλες, με το power reserve, από το άνωθεν link και το περιμένω (πως και πως!)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2017, 10:53:11 πμ από ^Deadly_Sin^ »
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram

Αποσυνδεδεμένος Mimik

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 12:59:07 μμ »
https://www.chrono24.com/seiko/ssa343j1-presage-automatik-herren-40mm-5atm--id7201222.htm

Ορίστε και το link, απάντησα λίγο βιαστικά τις προάλλες και δεν το έβαλα.
Το είχα βρει στο ebay στα 394 από Αγγλία  αλλά το στέλνανε χωρίς το κουτί του.
Τα 420 είναι εντάξει τιμή πιστέυω. Ελλάδα το βρίσκεις 535 στο σκρουτζ.
Γενικά για το συγκεκριμένο ρολόι πάντως αν το θες για dressy κατάσταση υπολόγισε ότι είναι χοντρουλικο, η έκδοση χωρίς power reserve είναι πιο λεπτή και πολλοί τη θεωρούν πιο όμορφη λόγω της απλότητας της αλλά και επειδή μοιάζει με το original cocktail time. Το βρίσκεις και σε καλύτερη τιμή πιστέυω.
Εγώ πάντως παρήγγειλα αυτό ακριβώς που έβαλες, με το power reserve, από το άνωθεν link και το περιμένω (πως και πως!)
Σευχαριστώ φίλε μου :) Ναι όντως τα 15mm είναι κάπως. Γι'αυτό τώρα προσπαθώ να το βρω σε κάποιο κατάστημα εδώ για να το δω στο χέρι μου πρώτα και μετα να το παραγγείλω. Επειδή όμως δεν το βρήκα ακόμη, όταν σου έρθει με το καλό, ανέβασε μερικές φωτογραφίες :) Καλοτάξιδο να σου είναι φίλε!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Seiko presage cocktail time
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 02:04:12 μμ »
Ευχαριστώ :)
Μέχρι τότε μπορείς να το δεις φορεμένο εδώ http://forums.watchuseek.com/f21/updated-cocktail-time-review-sary081-4501327.html#/topics/4501327
Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram