Αποστολέας Θέμα: Corum admiral legent 47 novelty 2017 πρόβλημα???  (Αναγνώστηκε 1247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelario

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Corum admiral legent 47 novelty 2017 πρόβλημα???
« στις: Οκτώβριος 19, 2017, 11:14:37 πμ »
Καταρχάς να σας χαιρετίσω ο σαν καινούριο μέλος στο forum. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία που ζω τις τελευταίες μέρες μετά και την αγορά του παραπάνω αυτόματου ρολογιού. Είχα για αρκετά χρόνια πάνω από δέκα ένα Maurice Lacroix Pontos Chronograph 44 το οποίο μέχρι και σήμερα δουλεύει άψογα. Λόγω  του επερχόμενου γάμου μου την επόμενη εβδομάδα μου έκαναν δώρο το Corum. To φοράω καθημερινά εδώ και μια ευδομάδα εκτός των νυκτερινών ωρών που κοιμάμαι. Τις τελευταίες δυο βραδιές που άφησα όπως κάθε βραδυ το ρολόι στο γραφείο περί της 24:30 το επόμενο πρωί που το πήρα για να το φορέσω πέριπου στις 07:30 διαπίστωσα πως είχε σταματήσει στις 04:45. Μόλις το σήκωσα και το φόρεσα άρχισε πάλι να δουλεύει. Είπα τυχαίο....Κατά την διάρκεια της μέρας και αφού άρχησαν να με ζώνουν τα φίδια πήρα τηλ την αντιπροσωπία και ο υπεύθυνος μου έιπε να το κουρδίσω και να το παρακολουθώ. Αυτό έγινε γύρω στις 13:00 το μεσημέρι τις ίδιας μέρας. Κατά την διάρκεια της μέρας που το ρολόι ήτα φορεμένο δούλευε κανονικά. Το βράδυ άφησα το ρολόι στο γραφείο στις 01:15 έπεσα για ύπνο και το πρωί στις 07:30 που σηκώθηκα διαπίστωσα δυστυχώς πως το ρολόι ειχε σταματήσει και έδειχνε 02:30. Πραγματικά έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι. Αφού άρχησα να ψάχνομαι λίγο στο διαδικτυο έπεσα τυχαία σε ένα post περί ακρίβειας της ώρας του μηχανικού αυτόματου ρολογιού και λέω δεν το βάζω να συγκρίνω με ένα ηλεκτρονικό χρονόμετρο. Δυστυχώς από αυτά που διάβασα και απο αυτά που είδα εκνευρίστηκα διπλά.Το ρολόι την πρώτη ώρα έχασε 7 δεύτερα μετά σταθεροποιήθηκε και έχασε άλλα 2 και ψιλοπαρέμεινε εκεί. Το τέστ δυστυχώς σταμάτησε όταν το ρολόι σταμάτησε το βράδυ να λειτουργεί οπότε δεν μπορω να πω αν θα έχανε κιάλλο. Αυτή την στιγμή που μιλάμε κούρδισα το ρολόι γύρω στις 40 στροφές και το άφησα στο γραφείο μου με ένα χρόνόμετρο δίπλα και δυστυχώς σταμάτησε να λειτουργει στα 45 λεπτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων αναμένω απαντησεις για το τι μπορει να συμβαινει.

Movement CO 403 - Automatic
Functions:  Hour, minute, second, date
Power reserve:  65 h
Frequency:  4 Hz, 28’800 vph
Jewels:  30
Dimension:  13 1⁄4’’

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Corum admiral legent 47 novelty 2017 πρόβλημα???
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 11:30:07 πμ »
Καλησπερα. Ολοκαίνουριο ρολόι λίγων ημερών και έχει πρόβλημα; Έπρεπε ηδη να έχει επιστραφεί στο κατάστημα αγοράς όχι προς επιδιόρθωση αλλά προς άμεση αντικατάσταση με καινούριο.. 
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Corum admiral legent 47 novelty 2017 πρόβλημα???
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 11:59:26 πμ »
Ποσες ωρες το φορας στο χερι;
Φοριεται και εκτος γραφειου η μονο στο γραφειο;
Οταν το κουρδιζεις απο την κορωνα (κουρδιστηρι) ποσες στροφες του δινεις;

Αποσυνδεδεμένος stelario

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Corum admiral legent 47 novelty 2017 πρόβλημα???
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 12:22:41 μμ »
Ποσες ωρες το φορας στο χερι;
Φοριεται και εκτος γραφειου η μονο στο γραφειο;
Οταν το κουρδιζεις απο την κορωνα (κουρδιστηρι) ποσες στροφες του δινεις;

Aρη το φοράω συνέχεια και εκτός γραφείου .Μόνο την νύχτα το βγαζω. Αυτό που παρατηρώ τώρα είναι οτι το ρολοι σταματάει όταν είναι στο γραφειο ακουμπισμενο με το πλάι συνύθως με την κορωνα να κοιταεί επάνω. Το έβαλα με την κορώνα να ακουμπαει κάτω και σταματησε πάλι. Τωρα το έχω με το πρόσωπο επάνω όπως έιναι στις βιτρίνες σχεδον και 1 ωρα και μισή δουλέυει ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Corum admiral legent 47 novelty 2017 πρόβλημα???
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 12:55:50 μμ »
Aρη το φοράω συνέχεια και εκτός γραφείου .Μόνο την νύχτα το βγαζω. Αυτό που παρατηρώ τώρα είναι οτι το ρολοι σταματάει όταν είναι στο γραφειο ακουμπισμενο με το πλάι συνύθως με την κορωνα να κοιταεί επάνω. Το έβαλα με την κορώνα να ακουμπαει κάτω και σταματησε πάλι. Τωρα το έχω με το πρόσωπο επάνω όπως έιναι στις βιτρίνες σχεδον και 1 ωρα και μισή δουλέυει ακόμα.
Εχεις θεμα στην μηχανη.
Μαλλον αξονας στο μπαλανσιε.
Δες μηπως αλλαχτη με νεο. Υπαρχει περιπτωση (αν δεν χτυπηθηκε απο εσενα) να εγινε κατι κατα την μεταφορα. Το οτι δεν εχει χτυπημα αισθητικο δεν σημαινει οτι δεν εφαγε χτυπημα.