Αποστολέας Θέμα: Seiko 6139-6002 'Pogue'  (Αναγνώστηκε 3977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gavanos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Seiko 6139-6002 'Pogue'
« στις: Οκτώβριος 01, 2017, 02:22:43 πμ »
Το συγκεκριμένο ρολόι βρίσκεται στα χέρια μου μετά από περίπου 25 χρόνια.
Σε ηλικία γυμνασίου μου το έδωσε ο πατέρας μου (μέγα λάθος...) και του έβγαλα τα μάτια... Μετα μόλις το βαρέθηκα (σιγά μην καταλάβαινα τότε...) αυτό αποθηκεύτηκε (ευτυχώς...) σε ένα συρτάρι στο πατρικό μου και έκτοτε ειναι εκεί... μέχρι που το θυμήθηκα πολύ πρόσφατα και το αναζήτησα και ευτυχώς το βρήκα...!

Δυστυχώς με το που το βρήκα συνειδητοποίησα τί είχε τραβήξει...

1. Η κορώνα λείπει...
2. Η κάσα έχει καναδυο χτυπηματάκια τα οποία δεν νομίζω όμως πως δεν ειναι και τόσο σημαντικά...
3. Η πλάκα μέσα έχει γρατζουνιστεί από την μικρή βελόνα η οποία όσο ήταν στα χέρια μου είχε φύγει και οι μεγάλοι δείκτες περνούσαν απο πάνω της με αποτέλεσμα ο μικρός δεικτης να σημαδέψει την πλάκα...
4. Τα κουμπιά πατιώνται αλλά μένουν μέσα (σαν να κολλάνε).

Το εντυπωσιακό ειναι πως όταν το ανακάλυψα πρόσφατα και το πήρα στα χέρια μου, άρχισε να λειτουργεί... Οποτε φαντάζομαι πως αυτό ειναι καλό σημάδι...

Το ερώτημά μου ειναι :
Επισκευάζονται όλα τα παραπάνω?
Φαντάζομαι δεν προτείνετε την ελληνική αντιπροσωπεία έτσι? Από τα λίγα που διάβασα μιας και ειμαι εντελώς νέο μέλος, βλέπω πως η γενική εικόνα ειναι πως... μακριά!!!
Οποτε τί? Υπάρχει καποιος καλός τεχνίτης τον οποίο καποιο μέλος να έχει τσεκάρει ότι κάνει καλή και τίμια δουλεια? Φυσικά και τα πάντα έχουν το κόστος τους αλλά τουλάχιστον να γίνει σωστή δουλειά...

Υ.Γ. Θα βγάλω φωτογραφίες και θα ανεβάσω...
Υ.Γ. Γνωρίζει κανείς πού μπορω να ανεβάσω φωτογραφίες? Κάποτε χρησιμοποιούσα το imageshack αλλά πλέον έχει γίνει συνδρομητικό..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...!

Αποσυνδεδεμένος gavanos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Seiko 6139-6002 'Pogue'
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 07:20:27 μμ »
Και να οι φωτογραφίες:












Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Seiko 6139-6002 'Pogue'
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 07:49:18 μμ »
Ρολογάρα είναι και σε ανεξάρτητο τεχνίτη θα μπορέσεις να το επαναφέρεις με σχετικά λίγα χρήματα και αρκετή υπομονή.
Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα χρειαστεί να περιμένεις για την κορώνα!!!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gavanos

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Seiko 6139-6002 'Pogue'
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 07:52:07 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ξέρεις κανεναν? Αν υπάρχει πρόβλημα να το γράψεις εδω, στείλε μου pm...  ;)