Αποστολέας Θέμα: Τι φοράμε σήμερα;  (Αναγνώστηκε 21432479 φορές)

0 μέλη και 71 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107820 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:12:23 μμ »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107821 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:31:41 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107822 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:54:04 μμ »
Πούλησέ τα και πάρε ένα καλέ, σιγά το πρόβλημα
Φαινόσουν εξαρχής πάντως ότι ρέει στις φλέβες σου γύφτικο αίμα σαν το δικό μου και του Ταμτάκου!
Θα έρθει ο καιρός και για χρυσό κάποια στιγμή ... μέχρι τότε ένα Datejust  steel-rosegold ή ένα Rootbeer σαν του Chameleon δεν θα με χάλαγε καθόλου !!!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107823 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 09:56:33 μμ »
Δημητρη συλλογαρα εχεις! ενα και ενα ολα.  :up:
Σε ευχαριστώ φίλε αλλά εδώ κάποιοι παίζουν σε άλλο επίπεδο...έχω πολύ δρόμο ακόμη...ωραίο δρόμο!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107824 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:14:26 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε αλλά εδώ κάποιοι παίζουν σε άλλο επίπεδο...έχω πολύ δρόμο ακόμη...ωραίο δρόμο!

Δεν υπάρχουν επίπεδα Δημήτρη, αλλά ούτε και ανταγωνισμός στα χόμπι. Έχεις όντως συλλογάρα που μπορεί να ανανεώνεται ή και να αλλάζει στο πέρασμα των χρόνων ανάλογα με τα γούστα και τις δυνατότητες. Αν κάνουμε καμιά φορά κοντρίτσες και πειραζόμαστε μεταξύ μας, είναι μόνο για την πλάκα και για να ανεβαίνει η τηλεθέαση. Ο dennis ας πούμε δε γράφει όλο το χρόνο και μόλις δει καυγά τρέχει .

Γι αυτόν δουλεύουμε!

Συνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107825 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:26:22 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε αλλά εδώ κάποιοι παίζουν σε άλλο επίπεδο...έχω πολύ δρόμο ακόμη...ωραίο δρόμο!
Το zenith του Δημήτρη βασικά είναι πιο ακριβό από το rootbeer και την Daytona μαζί

Γιατί εγώ κάνω το κέφι μου και αύριο τα δίνω και δεν έχω χάσει ούτε ευρώ ενώ την ίδια στιγμή ο Δημήτρης έχει ρίξει λεφτά σε κάτι που γουστάρει, ξέροντας ότι αν κάποια στιγμή το βαρεθεί και το βγάλει στην αγορά θα χάσει.... Ποιος τελικά είναι πραγματικά ο "μάγκας";;

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107826 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:29:38 μμ »
Ποιος τελικά είναι πραγματικά ο "μάγκας";;

Εσύ

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107827 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:41:02 μμ »
Δεν υπάρχουν επίπεδα Δημήτρη, αλλά ούτε και ανταγωνισμός στα χόμπι. Έχεις όντως συλλογάρα που μπορεί να ανανεώνεται ή και να αλλάζει στο πέρασμα των χρόνων ανάλογα με τα γούστα και τις δυνατότητες. Αν κάνουμε καμιά φορά κοντρίτσες και πειραζόμαστε μεταξύ μας, είναι μόνο για την πλάκα και για να ανεβαίνει η τηλεθέαση. Ο dennis ας πούμε δε γράφει όλο το χρόνο και μόλις δει καυγά τρέχει .

Γι αυτόν δουλεύουμε!

Συμφωνώ φίλε μου, δεν υπάρχει ανταγωνισμός (που θα μου πας, θα σε σκίσω με το χρυσό που θα αγοράσω σε λίγο καιρό) αλλά επίπεδα υπάρχουν...πολλά επίπεδα μάλιστα. Κόντρες και διαφωνίες φυσικά και πρέπει να υπάρχουν...έτσι μαθαίνουμε πραγματάκια, ακούμε απόψεις, εμπειρίες ... και προχωράμε.
Ο Dennis δεν ξέρω πόσο συχνά γράφει αλλά τον πάω με χίλια !!!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107828 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:47:23 μμ »
Συμφωνώ φίλε μου, δεν υπάρχει ανταγωνισμός (που θα μου πας, θα σε σκίσω με το χρυσό που θα αγοράσω σε λίγο καιρό) αλλά επίπεδα υπάρχουν...πολλά επίπεδα μάλιστα. Κόντρες και διαφωνίες φυσικά και πρέπει να υπάρχουν...έτσι μαθαίνουμε πραγματάκια, ακούμε απόψεις, εμπειρίες ... και προχωράμε.
Ο Dennis δεν ξέρω πόσο συχνά γράφει αλλά τον πάω με χίλια !!!
Ε ξεκίνα ένα καυγαδακι και θα εμφανιστεί. Είναι σαν τους Γαλάτες στο Αστερίξ.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107829 στις: Δεκέμβριος 30, 2020, 10:51:09 μμ »
Το zenith του Δημήτρη βασικά είναι πιο ακριβό από το rootbeer και την Daytona μαζί

Γιατί εγώ κάνω το κέφι μου και αύριο τα δίνω και δεν έχω χάσει ούτε ευρώ ενώ την ίδια στιγμή ο Δημήτρης έχει ρίξει λεφτά σε κάτι που γουστάρει, ξέροντας ότι αν κάποια στιγμή το βαρεθεί και το βγάλει στην αγορά θα χάσει.... Ποιος τελικά είναι πραγματικά ο "μάγκας";;

Μακάρι να είχα το Original Zenith του '69 (ακριβότερο από την Daytona)...αλλά τό Zenith που έχω τάξει στον γιο μου έχει πραγματικά μεγαλύτερη αξία από οποιαδήποτε Daytona :)
Τα αγαπώ τα ρολόγια μου...περισσότερο αισθηματίας είμαι παρά μάγκας...χαμένος από χέρι δηλαδή, τουλάχιστον προς το παρόν :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107830 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 12:51:18 πμ »

ΟΥΑΟΥ ! Τι ΟΥΑΟΥ ήταν αυτό !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107831 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 08:56:41 πμ »
Μπράβο Άγγελε, με μόλις δύο κινήσεις σου, τις τελευταίες, δηλαδή το ex-arvac BOCTOK και τώρα τον κινέζικο χρονογράφο κατάφερες να συλλάβεις την εσάνς του όλου πράγματος. Το έχεις ξανακάνει βέβαια, και με άλλα ρολόγια, όπως κάθε ΜΗ watch-snob. Δεν είναι κι εύκολο αυτό, να πετύχεις δηλαδή την ουσία, φαντάσου ότι άλλοι την ψάχνουν ακόμη σε κουτιά και αυτοκόλλητα, ακόμη δε και στο εξωτερικό χαρτόνι που προστατεύει τις κούτες καθαυτές. Ή στο να σνομπάρουν τα ρολόγια των αλλωνώνε. Γνώμη μου, για την εκδοχή που απέκτησες καλύτερα ν' αποφύγεις το Nato, θα σου κρύψει τη θέα προς τη μηχανή και θα ψηλώσει άσκοπα την ήδη παχουλή κάσα. Περιμένουμε ένα αναλυτικό review. Της προκοπής.

Στον δε φίλο maestro, που φαίνεται πως υποφέρει χωρίς εμένα, θα πω δύο πράγματα, πρώτον ότι θα προσπαθήσω εφεξής να γράφω συχνότερα, δεύτερον πως ότι και να λένε, εμένα πάντα μ' άρεσε περισσότερο το αντατζιο ντι μόλτο του δευτερου μέρους, παρά το δημοφιλέστερο  αλέγκρο μα νον τάντο του τρίτου. Για το έργο 47 μιλάω και πάντα με δύο προϋπόθέσεις, το βιολί να είναι Στραντιβάρι και ο βιολιστής  Εβραίος, τίποτ' άλλο.

Κατά τα λοιπά, θα χαρούμε να δούμε και σήμερα στο καρπό του το βαρύτιμο ολόχρυσο τρόπαιο, που το σήκωσαν κάποτε όλες οι μυθικές ομαδάρες, από Ουρουγουάη μέσα στο Μαρακανά ίσαμε την Αρχεντίνα του Ντιεγκίτο, ίσως δε και ο Μανώλης ο Αγγελόπουλος himself  8)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107832 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 08:58:32 πμ »

Χωράω ή σας χαλάω τα χρώματα?





Sent from my SM-T865 using Tapatalk
Αυτό είναι το μόνο «εξαψήφιο» που μπορεί να σκεφτόμουν να αποκτήσω κάποτε... Αν μπορούσα φυσικά ;)
Αν και το «απωθημένο» μου είναι άλλο:




Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107833 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 09:21:48 πμ »
Καλημέρα στην παρέα με τις ρολογαρες,
Σήμερα με το Monaco...μεγάλο, εντυπωσιακό και χοντροκομμένο αλλά, μετά από έναν χρόνο στην συλλογή το φοράω όλο και περισσότερο...να το κοιτάξω αυτό;


Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107834 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 10:01:15 πμ »
Αυτό είναι το μόνο «εξαψήφιο» που μπορεί να σκεφτόμουν να αποκτήσω κάποτε... Αν μπορούσα φυσικά ;)
Αν και το «απωθημένο» μου είναι άλλο:




Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν περίμενα ποτέ ότι μπορεί να ήθελες κάποιο εξαψηφιο, πόσο μάλλον two-tone...
Καλημέρα στην παρέα με τις ρολογαρες,
Σήμερα με το Monaco...μεγάλο, εντυπωσιακό και χοντροκομμένο αλλά, μετά από έναν χρόνο στην συλλογή το φοράω όλο και περισσότερο...να το κοιτάξω αυτό;


Δημήτρη δεν ξέρω τι λες για επίπεδα, συλλογές και οτιδήποτε άλλο! Η συλλογή σου είναι από τις πιο όμορφες εδώ μέσα και αντιπροσωπεύει έναν αληθινό ρολογοφιλο, με ποικιλία από πολλές ιστορικές brands στο χώρο και από εμβληματικά ρολόγια! Να εισαι γερός, να τα χαίρεσαι! Κι αύριο, μεθαύριο να τα χαρεί το/τα παλικαρι/α σου!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107835 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 10:08:25 πμ »
Πολύ ωραία ποστ παιδιά. Μπράβο. Ωραίο πράγμα να συμφωνούμε μερικές φορές όλοι.

Μην μας γίνει συνήθεια μόνο και αρχίσουμε να βαριομαστε.  ;D

Όντως μπορεί να υπάρχουν επίπεδα και αντικειμενικές αξίες αλλά κανενα ρόλο δεν θα πρέπει να παίζουν στην πραγματική αξία των συλλογών μας που είναι η χαρά που προσφέρουν σε εμάς και τους ανθρώπους με τους οποίους τις μοιραζόμαστε.

Στα του Δημήτρη τώρα όντως από τις πληρέστερες και ομορφότερες συλλογές.

Να τα χαίρεσαι Δημήτρη.
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107836 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 10:21:58 πμ »
Στον δε φίλο maestro, που φαίνεται πως υποφέρει χωρίς εμένα, θα πω δύο πράγματα, πρώτον ότι θα προσπαθήσω εφεξής να γράφω συχνότερα, δεύτερον πως ότι και να λένε, εμένα πάντα μ' άρεσε περισσότερο το αντατζιο ντι μόλτο του δευτερου μέρους, παρά το δημοφιλέστερο  αλέγκρο μα νον τάντο του τρίτου. Για το έργο 47 μιλάω και πάντα με δύο προϋπόθέσεις, το βιολί να είναι Στραντιβάρι και ο βιολιστής  Εβραίος, τίποτ' άλλο.

Αχ αγαπημένε χτύπησες ευαίσθητη χορδή. Το συγκεκριμένο το έπαιξα μεταξύ άλλων για το δίπλωμα μου στο βιολί το 1993 και έκτοτε το έχω παίξει και διευθύνει πολλές φορές, μία από τις εκτελέσεις  μάλιστα βρίσκεται και στο youtube. Βεβαίως να σου πω ότι δεν θα διαχώριζα ποτέ μέρη σε ένα τέτοιο έργο, προτιμώ να το ακούω πάντα ολόκληρο. Επίσης, το 2017 στη Λετονία είχα διευθύνει την τελική φάση ενός διαγωνισμού βιολιού και αναγκάστηκα να το διευθύνω ΤΡΕΙΣ συνεχόμενες φορές με τρεις διαφορετικούς σολίστ δίχως πρόβα!  Μαραθώνιος άγχους φίλε μου. Κλείνοντας να σου πω ότι η καλύτερη εκτέλεση παγκοσμίως θεωρείται του Καβάκου από τότε που κέρδισε το διαγωνισμό Σιμπέλιους, αν και εγώ έχω μια κλίση προς τους Εβραίους στο συγκεκριμένο σπορ, οπότε σε κάτι μοιάζουμε...

Πάντως απορώ γιατί υπονοείς ότι είμαι ωρολογοσνόμπ. Έχεις ξαναδεί σνομπ με g-shock, vostoc και swatch στη συλλογή του? Seikosnob μπορείς να με λες άντε και Orientsnob θα το δεχτώ.

Τελειώνοντας να σου πω ότι τρόπαιο δεν έχει σήμερα, ως γνωστός φιλάνθρωπος θα σε αφήσω να αλλάξεις χρονιά ήρεμος

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107837 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 10:23:52 πμ »
Ημέρες ωρολογομπαλαμουτιού, χαϊδέματος και κουρδίσματος  οι τελευταίες του έτους, οπότε double green for today.



Αποσυνδεδεμένος vasios

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2104
  • Μια αστραπη η ζωη,μα προλαβαινουμε
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107838 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 10:41:15 πμ »
Καλή χρόνια εύχομαι με υγεία και πολλά ρολόγια!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ο σωστος δρομος ειναι ο ανηφορος.

dpsaromialos

  • Επισκέπτης
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107839 στις: Δεκέμβριος 31, 2020, 11:03:59 πμ »
Δυστυχώς δουλειά μέχρι αργά σήμερα.
Παρέα με το Aerospace Evo.
Αν και βροχερός καιρός πολύ καλή η θερμοκρασία ..

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.




« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2020, 11:09:24 πμ από dpsaromialos »