Αποστολέας Θέμα: Τι φοράμε σήμερα;  (Αναγνώστηκε 21607384 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107060 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 10:29:11 πμ »
Καλημέρα παίδες.
Φωτό αφιερωμένη στον Merlon !!!


Αποσυνδεδεμένος Efthimis

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2916
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107061 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 10:31:38 πμ »
Μ' αρέσει που απορείς για τα 25 δευτερόλεπτα λες μιλάς για κανονικό ρολόι. Σέικο πήρες ρε μάνα μου
Μη στενοχωριεσαι Ευθυμη, οπως σου ειπε και ο ψηλος θα στρωσει!!
Σκεψου και το καλο της υποθεσης, το Φλεβαρη θα χρειαστει να γυρισεις μια μερα λιγοτερη!!! :lol: :jg:

Ρε συ, δεν χρειαζεται να το πας σε τεχνιτη.
Στειλτο στα παιδια , στους σεικακηδες. Θα σε εξυπηρετησουν!!!!! ;)
Τοσα προβληματικα που εχουν παρει, εχουν μαθει και τα ρεγουλαρουν μονοι τους,  ;)

Τι να κανω με σενα δεν ξερω!!  [-X
Μου πειραζεις τους καλους μου φιλους!! :finga:



Ορεξάτοι σήμερα ξυπνήσατε και οι δυο


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107062 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 11:25:50 πμ »
Seiko για σήμερα


Αλλά μάλλον προβληματικό γιατί χάνει μόνο ένα δευτερόλεπτο το χρόνο   ;)
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107063 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 11:50:55 πμ »
Seiko για σήμερα


Αλλά μάλλον προβληματικό γιατί χάνει μόνο ένα δευτερόλεπτο το χρόνο   ;)
Ρε συ Κωστα, με κανεις και ανησυχω, τσεκαρισε το !!!
Μπορει να ειναι μαιμου!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107064 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 12:04:00 μμ »
Ρε συ Κωστα, με κανεις και ανησυχω, τσεκαρισε το !!!
Μπορει να ειναι μαιμου!!!

Γιατρέ μου με βάζεις σε σκέψεις.  :-k

Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι νομίζω πως δεν είμαι καλά τελευταία, γιατί έχω αρχίσει και κοιτάζω τα πανέρια.
Λες να με έχει πειράξει ο εγκλεισμός του lockdown;
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107065 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 12:13:59 μμ »
Γιατρέ μου με βάζεις σε σκέψεις.  :-k

Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι νομίζω πως δεν είμαι καλά τελευταία, γιατί έχω αρχίσει και κοιτάζω τα πανέρια.
Λες να με έχει πειράξει ο εγκλεισμός του lockdown;
Ανασταση!!!

Ειδες το Φως το Αληθινο!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107066 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 12:25:14 μμ »
Γιατρέ μου με βάζεις σε σκέψεις.  :-k

Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι νομίζω πως δεν είμαι καλά τελευταία, γιατί έχω αρχίσει και κοιτάζω τα πανέρια.
Λες να με έχει πειράξει ο εγκλεισμός του lockdown;

Σε σκέψεις μπες γιατί κοιτάζεις τα πανέρια και λες να πάρεις ένα εδώ και 5-6 χρόνια και το έχεις ξεχάσει.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107067 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 12:49:10 μμ »
Σε σκέψεις μπες γιατί κοιτάζεις τα πανέρια και λες να πάρεις ένα εδώ και 5-6 χρόνια και το έχεις ξεχάσει.
Δεν το έχω ξεχάσει.
Απλά επειδή άλλα κομμάτια είχαν στο μυαλό μου προτεραιότητα, το είχα βάλει αρκετά χρόνια στον πάγο.
Και ακόμα και τώρα που γλυκοκοιτάζω ένα ραδιομίρι, δεν είμαι σίγουρος πως δεν θα καταλήξω αλλού πάλι.  :-\
Αλλά anyway, το ταξίδι έχει σημασία.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Didorsi

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 808
  • Love for Dive Watches
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107068 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 12:50:12 μμ »

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2020, 01:43:53 μμ από Didorsi »

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107069 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 01:17:59 μμ »
Ρε συ Κωστα, με κανεις και ανησυχω, τσεκαρισε το !!!
Μπορει να ειναι μαιμου!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι αυτό οντως του το χω πει κι εγω... δεν δικαιολογειται αλλιώς τετοια αποκλιση..

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107070 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 02:26:01 μμ »
καλησπέρα σας ...






Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107071 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 02:58:03 μμ »


Xαχα, άκρως διασκεδαστικοί και σήμερα οι γκουρούδες της Ρόλεξ και οι Πανερόπληκτοι του φόρουμ, βρίσκοντας πάλι την ευκαιρία που εναγωνίως επιζητούν όλη την ώρα, να επιτεθούν στη SEIKO, το μεγάλο τους απωθημένο και σύμπλεγμα.

Βέβαια, καθώς είναι και λίγο προχωρημένης  ηλικίας, η μνήμη τους είναι ασθενής και ξεχνούν. Ξεχνούν, ας πούμε, ότι ο Ευθύμης έχοντας ήδη το Snowflake στην κατοχή του, γνωρίζει τι εστί υποδειγματική χρονομετρία από πρώτο χέρι.  Όπως βέβαια και κάθε άλλος εδώ, χωρίς ωρολογιακές αγκυλώσεις. Ξεχνούν ακόμη ότι όταν η SEIKO σάρωνε στους διεθνείς διαγωνισμούς  χρονομετρίας, ταπεινώνοντας τους Ελβετούς στο έδαφός τους, αυτοί ακόμη δεν είχαν πάρει ούτε το πρώτο τους Timex. Και δωστ’ του τα χρυσά μετάλλια για τους Ιάπωνες.

-Πώς ;  Όχι, η Rolex δεν πήρε καμία διάκριση σ’ αυτούς τους διαγωνισμούς, ίσως επειδή τότε ακόμη ήταν αρκετά απασχολημένη με τα προβλήματα στεγανότητας του θρυλικού Sub, ήδη απορριφθέντος μετά πολλών επαίνων στις δοκιμασίες του Πολεμικού Ναυτικού της ΗΠΑ.

-Tί ; Εάν η Panerai κέρδισε ποτέ διαγωνισμό χρονομετρίας ; Η απάντηση είναι, ποιά Panerai  ; Aλλά, για να είμαστε δίκαιοι, να πούμε ότι αυτήν την προτίμησε, όχι βέβαια το αμερικάνικο, αλλά το Αιγυπτιακό ναυτικό. Απ΄ ολότελα καλή κι η Αιγυπτιώταινα. Άλλωστε ο Νείλος δεν φημίζεται για το τεράστιο βάθος του –για το μήκος του μόνο και για τους κροκοδείλους του. Πάντως, εξ όσων καταλαβαίνω,  οι Αιγύπτιοι δεν πρέπει να κατευχαριστήθηκαν με το κελεπούρι που τους φόρτωσαν οι Ιταλιάνοι. Εάν  δεν κάνω λάθος, το GPF 2/56, που το λένε τώρα “Big Egiziano” δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ από το Αιγυπτιακό ναυτικό.  Είχαν πάρει το μάθημά τους, οι καψεροί. -Καλά τα λέω Πανερώτατε ;  Εντάξει, δεν είμαι και Πανερολόγος. 

Ευθύμη, άσε το ρολόϊ να τρέξει για κάνα μήνα, παρακολουθώντας το.  Το +25 sec μου φαίνεται πάρα πολύ, είναι ακριβώς στο όριο του εύρους της ακρίβειας που ορίζει ο κατασκευαστής για το μοντέλο. Eλάχιστη  υπέρβαση ενεργοποιεί την εγγύηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2020, 03:04:32 μμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107072 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 03:25:13 μμ »

Xαχα, άκρως διασκεδαστικοί και σήμερα οι γκουρούδες της Ρόλεξ και οι Πανερόπληκτοι του φόρουμ, βρίσκοντας πάλι την ευκαιρία που εναγωνίως επιζητούν όλη την ώρα, να επιτεθούν στη SEIKO, το μεγάλο τους απωθημένο και σύμπλεγμα.


Aν υποψιαστω οτι εχω απωθημενο τη seiko, σας το λεω, θα τραβηξω τις κοτσιδες μου!!!!! :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Ακου απωθημενο τη σεικο, ελα ρε Ντενη, λυσσα τοκανες!!!!!! :lol: :jg: :lol: :jg:

Αφου ειναι γνωστο οτι δεν ασχολουμαι με δαυτα, παρα μονο με αντρικα ρολογια!! που τα βλεπουν οι κροκοδειλοι και την κανουν!!! ;)

Απλα μου αρεσει να πειραζω το φιλο μου τον καπεταν- Χαριλαο!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107073 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 03:28:04 μμ »
Εν τω μεταξύ, όχι τίποτε άλλο αλλά και μια συμπάθεια να έχουμε στη Seiko, με όσα διαβάζουμε από ταλιμπάν όπως ο Ντένης θα τη σιχαθούμε τελείως.

Όπως έχουμε σιχαθεί τη Rolex λόγω των αντίστοιχων ταλιμπάν.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107074 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 03:43:46 μμ »
Για βάστα ρε συ mod, στα σοβαρά τώρα, επειδή κάπου το χάνουμε το τόπι και δεν βλέπω κάνα Μαραντόνα τριγύρω, ώστε να εξηγηθεί επιστημονικά το φαινόμενο. Όταν  δηλαδή κάνουν πλάκα οι άλλοι θεωρείται χιούμορ, αλλά άμα κάνω πλάκα εγώ –ακριβώς στον αντίποδα και δη εις «ανταπόδοση»-  είναι ταλιμπανισμός ;  Είναι η δεύτερη  φορά που χρησιμοποιείς τον όρο αναφερόμενος ειδικά σε μένα, μέσα σε λίγες ημέρες. Εν πάση περιπτώσει, όρισε το πλαίσιο της πολιτικά ορθής, κατά τη γνώμη σου, εκδήλωσης προτιμήσεων στα πλαίσια του φόρουμ.  Και κυρίως, κράτα ίσες αποστάσεις, επειδή αυτό που γράφεις, με την ιδιότητα που το γράφεις, είναι έως και παρεξηγήσιμο. Τώρα, αν θ΄αντιπαθήσεις τη SEIKO εξαιτίας μου, τι να σου πω, ό,τι νομίζεις, απλά, θα σε παρακαλέσω διακριτικά, να μην το μάθει η SEIKO. Να βασίζομαι ;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107075 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 04:18:39 μμ »
Λόγω ιδιότητας είμαι πολύ σαφής όταν γράφω κάτι.

Εσύ αγαπητέ μου Ντένη μπορείς να λες ό,τι θέλεις, στα όρια βέβαια των κανόνων του φόρουμ. Μπάτσος εγώ δεν είμαι.
Εγώ, από την άλλη, έχω κάθε δικαίωμα να σε θεωρώ ταλιμπάν με αυτά που γράφεις, δηλαδή καθόλου αντικειμενικό, τελείως υπερβολικό και φανατισμένο υπέρ μιας εταιρίας (που είναι και ό,τι πιο παράλογο να φανατίζεσαι αλλά οκ, αυτή είναι προσωπική μου άποψη).
Τέλος, είναι παράσημο ότι δε με χωνεύουν και οι αντίστοιχοι ταλιμπάν της ρολεξ και με μέμφεσαι τώρα εσύ για χάρη (τι γράφω θεέ μου) της σεικο.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση, όμως και θα ήθελα να μου απαντήσεις σχετικά, είναι το εξής: αμέσως στο πιο πάνω ποστ μου χρησιμοποιώ τον ίδιο χαρακτηρισμό για όσους μας έχουν πρήξει με τη ρολεξ. Παράλληλα, θα θυμάσαι, φαντάζομαι, ότι έχω διαφωνήσει πολλές φορές ακριβώς για το ίδιο θέμα. Πώς στο διάβολο με κατηγορείς ότι δεν τηρώ ίσες αποστάσεις; Δηλαδή πραγματικά, προσπαθείς σ' αυτό το φόρουμ να είσαι όσο πιο αντικειμενικός μπορείς και τ' ακούς από πάνω. Δεν παίζεστε με τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2020, 07:02:04 μμ από andrey_ »

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107076 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 04:59:58 μμ »
                               




Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107077 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 05:06:44 μμ »
Λόγω ιδιότητας είμαι πολύ σαφής όταν γράφω κάτι.

Εσύ αγαπητέ μου Ντένη μπορείς να λες ό,τι θέλεις, στα όρια βέβαια των κανόνων του φόρουμ. Μπάτσος εγώ δεν είμαι.
Εγώ, από την άλλη, έχω κάθε δικαίωμα να σε θεωρώ ταλιμπάν με αυτά που γράφεις, δηλαδή καθόλου αντικειμενικό, τελείως υπερβολικό και φανατισμένο υπέρ μιας εταιρίας (που είναι και ό,τι πιο παράλογο να φανατίζεσαι αλλά οκ, αυτή είναι προσωπική μου άποψη).
Τέλος, είναι παράσημο ότι δε με χωνεύουν και οι αντίστοιχοι ταλιμπάν της ρολεξ και με μέμφεσαι τώρα εσύ για χάρη (τι γράφω θεέ μου) της σεικο.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση, όμως και θα ήθελα να μου απαντήσεις σχετικά, είναι το εξής: αμέσως στο πιο πάνω ποστ μου χρησιμοποιώ τον ίδιο χαρακτηρισμό για όσους μας έχουν πρήξει με τη ρολεξ. Παράλληλα, θα θυμάσαι, φαντάζομαι, ότι έχω διαφωνήσει διάφορες φορές ακριβώς για το ίδιο θέμα. Πώς στο διάβολο με κατηγορείς ότι δεν τηρώ ίσες αποστάσεις; Δηλαδή πραγματικά, προσπαθείς σ' αυτό το φόρουμ να είσαι όσο πιο αντικειμενικός μπορείς και τ' ακούς από πάνω. Δεν παίζεστε με τίποτα.

Έχεις κάθε δικαίωμα, καλέ μου Βίκτωρα,  να με θεωρείς ο,τιδήποτε, αλλά δεν έχεις –πιστεύω- κανένα δικαίωμα να με αποκαλείς δημόσια «ταλιμπάν», ούτε εμένα ούτε οποιονδήποτε άλλον.  Οφείλεις να έχεις συναίσθηση της βαρύτητας του χαρακτηρισμού,  είναι άκρως υποτιμητικός  και το ξέρεις καλά. Εάν τώρα δεν αντιλαμβάνεσαι ότι ο όρος σημαίνει στενόμυαλος, φανατικός, κάφρος, με ακραίες εκδηλώσεις κι όλ’ αυτά μαζί, δεν έχει  κανένα νόημα να σου ζητήσω ν’ ανακαλέσεις, πράγμα που υπό άλλες συνθήκες θα έκανα. 

Αν διάβαζες απροκατάληπτα λίγο παραπάνω, θα καταλάβαινες ότι το δικό μου σχόλιο ήταν ακριβώς απάντηση σε προηγούμενο, σημερινό πάντως, πείραγμα του Σπύρου. Έτσι το εξέλαβα εγώ : Πείραγμα. Και σαφώς περιπαικτικά απάντησα. Εγώ δεν παρεξήγησα το σχόλιο του Σπύρου, ούτε (φαντάζομαι) ο Σπύρος το δικό μου.

Αντίστοιχα, εσύ δεν παρεξήγησες ποτέ τους συνεχείς «κομπασμούς» του Πανερώτατου για την Panerai του. Δεν θυμάμαι ποτέ να τον αποκάλεσες, για τον λόγο αυτό, ταλιμπάν. Και καλά έκανες, επειδή –πολύ απλά- δεν είναι. Και το ξέρουμε όλοι ότι δεν είναι.

Κανένας δεν παρεξήγησε κανέναν, κανένας δεν παραπονέθηκε για κάτι, ουδείς εκνευρισμός σημειώθηκε.

Η τσαντίλα μόνο δικιά σου ήταν, αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Τώρα, τι είδους μύγα σ’ έχει τσιμπήσει τις τελευταίες μέρες, ειδικά εσένα, ειδικά με μένα  –που δεν θυμάμαι να σ’ ενόχλησα πρόσφατα-  και προς τι τα επίμονα σχόλια περί ταλιμπανισμού, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω και -να σου πω- δεν με νοιάζει καν να καταλάβω.   

Σε κάθε όμως περίπτωση (και εδώ θα κάνω την ανατροπή, το μέλος δηλαδή να υποδεικνύει στη διαχείριση και όχι το σύνηθες αντίστροφο) θα σε παραπέμψω αμέσως στον κανονισμό του φόρουμ, που δεν σου επιτρέπει να με αποκαλείς ταλιμπάν, ούτε εμένα ούτε κανένα άλλον «ταλιμπάν», είτε της Seiko είτε της Rolex είτε της Panerai, τουλάχιστο στο βαθμό που κανένας από εμάς δεν εντάσσεται στο Αφγανικό Επαναστατικό Μετώπο.


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107078 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 05:07:18 μμ »
..

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #107079 στις: Νοέμβριος 27, 2020, 05:19:16 μμ »
Mod μην ξεχνάς ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να του ρίξεις ban όπως είχες ρίξει σε μένα και μετά αντί ταλιμπάν θα σε βγάλουμε παλιμπάν