Αποστολέας Θέμα: Τι φοράμε σήμερα;  (Αναγνώστηκε 21433508 φορές)

0 μέλη και 66 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106980 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 05:05:36 μμ »
Ο ΑΡΗ ,ο Άρης,ο Παοκ και οι αρες μαρες κουκουναρες Εδω κύριοι!!! Seikara λεμε

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι έχουμε εδώ ;;; Θυμάμαι κάτι δηλώσεις του στυλ μόνο R και P 😀 και τώρα ξαφνικά S ... επανάσταση έχουμε;
Επαναστάτης χωρίς αιτία !!! 😀😀😀

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106981 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 05:11:29 μμ »
Απίστευτο πραγματικά.
Πρώτη φορά ακούω αυτήν την ιστορία κι αν δεν έβλεπα το ρολόι, θα δυσκολευομουν να την πιστέψω κιόλας.
Μιλάμε για πολλά κανταρια μάρκετινγκ για να κάνεις το ελαττωματικό, συλλεκτικό.
Από την άλλη αναρωτιέμαι πόσα συλλεκτικά θα έπρεπε να έχει η Seiko.


Δεν είναι καθόλου θέμα μάρκετινγκ. Είναι στην ιδιοσυγκρασία του συλλέκτη να αποζητά σπανιότητες και να προσβλέπει σε υπεραξίες. Το βλέπουμε κατά κόρον στα νομίσματα και στα γραμματόσημα. Απλώς είναι άλλη η συλλεκτική αξία μιας χρυσής λίρας με σφάλμα κοπής και άλλη μιας δραχμής.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106982 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 05:21:35 μμ »
Δεν είναι κατι νέο, Rolex GMT II 16760  ''Fat Lady'', Sub 16610LV MK1 ''Fat Four'', Daytona 116520 ''APH'' κτλ κτλ είναι γνωστά

Υ.Γ.: Πάντως οι λάτρεις της Seiko δεν είδα να στέλνουν κανα πμ  :dielaughing: --> Συλλεκτικο GS [url]http://www.mywatch.gr/index.php?topic=23659.0[/url]


Δεν ανταποκριθήκαμε για τους εξής λόγους  α) επειδή έχουμε τιγκάρει στα Γκραν Σέϊκο. Οι δυό μας, μαζί με τον Κάπτεν Χάρυ, παίζει να έχουμε κάνει το μισό τζίρο της GS πανευρωπαϊκά, μέσα στην τελευταία πενταετία. Χώρια η διαφήμιση, πόσος κόσμος δηλαδή πήγε κι αγόρασε, μόνο και μόνο επειδή φορούσαμε εμείς, ως influencers.  Εντούτοις, τα γαϊδούρια οι Ιάπωνες ούτε ένα μπόνους δεν μας δώσανε και αυτός β) είναι ο δεύτερος λόγος που δεν επενδύουμε περαιτέρω σε GS, ενώ τέλος γ) αξία, όπως φαίνεται, αποκτούν τα ελαττωματικά ρολόγια, τύπου Rolex. Tα Grand Seiko, δυστυχώς, είναι από κατασκευής αψεγάδιαστα, διαχρονικά αυτό.

Κατά συνέπεια, το ρολόϊ που δίνεις, μπορεί μεν να αποτελεί ένα αριστούργημα, όντως, της παγκόσμιας ωρολογοποιίας, πλην όμως δεν έχει κανένα κουσούρι και αυτό ακριβώς είναι το κουσούρι του.  Προσωπικά, η επόμενη επιλογή μου θα είναι είτε προβληματικό Rolex -και ως φαίνεται δεν θα δυσκολευτώ να βρω- είτε κανένα Αmphibia των 70 €, με μικρότερες όμως πιθανότητες να πέσω σε προβληματικό -ως τώρα υπήρξα εξαιρετικά άτυχος και όλα μου τα Amphibia ήσαντε αστέρια. Η κατακλείδα, όπως έλεγα και τις προάλλες, είναι μόνο Rolex. Μούρη, επένδυση, τυχαία κατασκευαστικά λάθη που μεταφράζονται από την αγορά ως υπεραξία, τι διάβολο άλλο να ψάξει κανείς να βρει και που ;

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106983 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 05:37:36 μμ »
καλησπερα σας



Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106984 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 05:40:40 μμ »
Tα τελευταια χρονια πριν βγει η ceramic εκδοση της daytona ειχαν βγει διάσπαρτα καποιες φουρνιες με dials που ειχαν error
στην εκτυπωση της λεξης chronograph στο dial, ειχαν ενα κενο αναμεσα το r και το a, με αποτελεσμα η λεξη να ειναι CHRONOGR APH.
Αυτα τα dials βγηκαν στην αγορα σε μικρη ποσοστητα παραλληλα με τα κανονικα dials (χωρις κενο) και ετσι ειναι πιο σπανια.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Σουρρεαλιαστικο βεβαια, αλλα ενδιαφερον.

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106985 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 05:54:40 μμ »
Δεν ανταποκριθήκαμε για τους εξής λόγους  α) επειδή έχουμε τιγκάρει στα Γκραν Σέϊκο. Οι δυό μας, μαζί με τον Κάπτεν Χάρυ, παίζει να έχουμε κάνει το μισό τζίρο της GS πανευρωπαϊκά, μέσα στην τελευταία πενταετία. Χώρια η διαφήμιση, πόσος κόσμος δηλαδή πήγε κι αγόρασε, μόνο και μόνο επειδή φορούσαμε εμείς, ως influencers.  Εντούτοις, τα γαϊδούρια οι Ιάπωνες ούτε ένα μπόνους δεν μας δώσανε και αυτός β) είναι ο δεύτερος λόγος που δεν επενδύουμε περαιτέρω σε GS, ενώ τέλος γ) αξία, όπως φαίνεται, αποκτούν τα ελαττωματικά ρολόγια, τύπου Rolex. Tα Grand Seiko, δυστυχώς, είναι από κατασκευής αψεγάδιαστα, διαχρονικά αυτό.

Κατά συνέπεια, το ρολόϊ που δίνεις, μπορεί μεν να αποτελεί ένα αριστούργημα, όντως, της παγκόσμιας ωρολογοποιίας, πλην όμως δεν έχει κανένα κουσούρι και αυτό ακριβώς είναι το κουσούρι του.  Προσωπικά, η επόμενη επιλογή μου θα είναι είτε προβληματικό Rolex -και ως φαίνεται δεν θα δυσκολευτώ να βρω- είτε κανένα Αmphibia των 70 €, με μικρότερες όμως πιθανότητες να πέσω σε προβληματικό -ως τώρα υπήρξα εξαιρετικά άτυχος και όλα μου τα Amphibia ήσαντε αστέρια. Η κατακλείδα, όπως έλεγα και τις προάλλες, είναι μόνο Rolex. Μούρη, επένδυση, τυχαία κατασκευαστικά λάθη που μεταφράζονται από την αγορά ως υπεραξία, τι διάβολο άλλο να ψάξει κανείς να βρει και που ;


Kαλα τα λες Dennis, αλλα 2 ρολογαρες σεικο εβαλα, που δεν βρισκεις καν Ελλαδα και κανεις δεν ψήθηκε. Και δεν μιλαμε για τυχαια μοντελα. 
Το GS ειναι  πολυ σπανιο να βρεθει στην Ελλαδα, πιστευω το γνωριζεις,  σε top κατασταση και σε νορμαλ τιμη αφου ειναι ελαχιστων μηνων.
Το αλλο παραδειγμα, δες εδω: http://www.mywatch.gr/index.php?topic=23578.0    Παλι ρολοι θρυλος, τιμη τοπ, κατασταση τοπ, τελικα εφυγε εκτος φορουμ. Εδω μιλαμε για 2500ευρω και παλι κανεις δεν το πηρε απο εδω. Μαλλον αγοραζουν tudor με τοσα :D  ;D

Οπως καταλαβαινεις στις  συζητησεις του φορουμ περι σεικο κτλ ολοι πρωτοι ειναι, στην πραξη 0, μετα τους φταιει η rolex, το marketing, τα καπελα κτλ κτλ :D

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106986 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 06:19:39 μμ »
Kαλα τα λες Dennis, αλλα 2 ρολογαρες σεικο εβαλα, που δεν βρισκεις καν Ελλαδα και κανεις δεν ψήθηκε. Και δεν μιλαμε για τυχαια μοντελα. 
Το GS ειναι  πολυ σπανιο να βρεθει στην Ελλαδα, πιστευω το γνωριζεις,  σε top κατασταση και σε νορμαλ τιμη αφου ειναι ελαχιστων μηνων.
Το αλλο παραδειγμα, δες εδω: http://www.mywatch.gr/index.php?topic=23578.0    Παλι ρολοι θρυλος, τιμη τοπ, κατασταση τοπ, τελικα εφυγε εκτος φορουμ. Εδω μιλαμε για 2500ευρω και παλι κανεις δεν το πηρε απο εδω. Μαλλον αγοραζουν tudor με τοσα :D  ;D

Οπως καταλαβαινεις στις  συζητησεις του φορουμ περι σεικο κτλ ολοι πρωτοι ειναι, στην πραξη 0, μετα τους φταιει η rolex, το marketing, τα καπελα κτλ κτλ :D

Φίλε μου! Έλλειψη χρημάτων στάση εμπορίου..........
Ας μην είχε επέλθει αυτό το οικονομικό στραπατσάρισμα (ειδικά στον τομέα της κρουαζιέρας που δούλευα) και να είσαι σίγουρος πως το σούπερ καταδυτικό θρύλος θα έμενε σίγουρα εντός φόρουμ!!!
Εξάλλου εκτός των SEIKO και GRAND SEIKO πολλά άλλα ρολόγια και μάρκες κοσμούν τον καρπό μου και δεν μπορεί κανένας να με κατατάξει σαν οπαδό (χούλιγκαν για την ακρίβεια!) μιας μάρκας.
ΒΕΒΑΙΑ η αλήθεια να λέγεται τα SEIKO και τα GRAND SEIKO αποτελούν μια προτίμηση αλλά και όχι την μόνη προτίμηση.



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106987 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 06:32:14 μμ »
Αχ  καπετανιε μου!!!
Αληθεια ειναι, ελλειψη χρηματων, σταση εμποριου!!!
Αλλα επειδη αυτα που κοβουμε πρωτα ειναι τα περιττα........
 αφηνουμε τα σεικο στα ραφια και φορτωνουμε ρολεξ ( ας ειναι φεσωμενα και τα πληρωνουμε ..καραβισια ) και πανερια!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106988 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 06:39:09 μμ »
Kαλα τα λες Dennis, αλλα 2 ρολογαρες σεικο εβαλα, που δεν βρισκεις καν Ελλαδα και κανεις δεν ψήθηκε. Και δεν μιλαμε για τυχαια μοντελα. 
Το GS ειναι  πολυ σπανιο να βρεθει στην Ελλαδα, πιστευω το γνωριζεις,  σε top κατασταση και σε νορμαλ τιμη αφου ειναι ελαχιστων μηνων.
Το αλλο παραδειγμα, δες εδω: http://www.mywatch.gr/index.php?topic=23578.0    Παλι ρολοι θρυλος, τιμη τοπ, κατασταση τοπ, τελικα εφυγε εκτος φορουμ. Εδω μιλαμε για 2500ευρω και παλι κανεις δεν το πηρε απο εδω. Μαλλον αγοραζουν tudor με τοσα :D  ;D

Οπως καταλαβαινεις στις  συζητησεις του φορουμ περι σεικο κτλ ολοι πρωτοι ειναι, στην πραξη 0, μετα τους φταιει η rolex, το marketing, τα καπελα κτλ κτλ :D



Δεν μπορώ να κάνω σχόλιο επ’ αυτού, επιγραμματικά θα πω ότι η Ελλάδα, ως αγορά ρολογιού (και όχι μόνο) παρουσιάζει υψηλό κίνδυνο εγκλωβισμού, ειδικά όταν μιλάμε για εξεζητημένες (με εγχώρια κριτήρια σχεδόν εξωτικές) επιλογές, όπως τα δυό απίθανα ρολόγια που ανέφερες. Η (αυθεντικά) συλλεκτική κοινότητα είναι μικρή, επομένως και οι πιθανότητες να βρεις αγοραστή τη στιγμή πoυ τον θέλεις στην τιμή που θέλεις είναι δραματικά μικρές, σε σχέση με τις μεγάλες, προηγμένες αγορές  του εξωτερικού. Προσωπικά, αγοραπωλησίες αποκλειστικά εκτός Ελλάδας, εδώ και χρόνια, για διάφορους λόγους. Μια δεύτερη παρατήρηση, ότι ρολόγια όπως το 033 είναι, νομίζω, για διακράτηση, όχι για πώληση, ειδικά όπως έχει η οικονομική κατάσταση, παγκόσμια.  Τέλος, να πω ότι στο βαθμό που κάνουμε χόμπυ η υπόθεση  ρολόγια σημαίνει γενικά οικονομική χασούρα (με αντίστοιχο ψυχικό κέρδος !). Και μη νομίζεις, και κάμποσοι άλλοι που πήγαν να το παίξουν επενδυτάρες με εμπορικά ρολόγια πολυτελείας, στο τέλος, στη συντριπτική τους πλειοψηφία ξεπουπουλιάστηκαν από τους εμπόρους –πρόσφατα έκανε νομίζω ο nikosl ένα πολύ ενδιαφέρον σχόλιο περιγράφοντας με δυό λόγια την κατάσταση με τα «καπέλα», από την πλευρά του αγοραστή και –αντίστροφα- από την πλευρά του εμπόρου. Βλέπουν μερικοί τις τιμές στο chrono και νομίζουν ότιθ αυτές θα πιάσουν όταν βγουν πωλητές –αμ, δε ! έχουνε γνώση οι έμπορες, το spread είναι τεράστιο, θέλει χρόνο και υπομονή  για να έρθεις -καν- στα λεφτά σου, χώρια που το όλο παίγνιο είναι εξαιρετικά επικίνδυνο και τέλος πάντων όλη αυτή η συζήτηση είναι για το capital.gr, όχι για εδώ.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106989 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 06:57:53 μμ »

Δεν μπορώ να κάνω σχόλιο επ’ αυτού, επιγραμματικά θα πω ότι η Ελλάδα, ως αγορά ρολογιού (και όχι μόνο) παρουσιάζει υψηλό κίνδυνο εγκλωβισμού, ειδικά όταν μιλάμε για εξεζητημένες (με εγχώρια κριτήρια σχεδόν εξωτικές) επιλογές, όπως τα δυό απίθανα ρολόγια που ανέφερες. Η (αυθεντικά) συλλεκτική κοινότητα είναι μικρή, επομένως και οι πιθανότητες να βρεις αγοραστή τη στιγμή πoυ τον θέλεις στην τιμή που θέλεις είναι δραματικά μικρές, σε σχέση με τις μεγάλες, προηγμένες αγορές  του εξωτερικού. Προσωπικά, αγοραπωλησίες αποκλειστικά εκτός Ελλάδας, εδώ και χρόνια, για διάφορους λόγους. Μια δεύτερη παρατήρηση, ότι ρολόγια όπως το 033 είναι, νομίζω, για διακράτηση, όχι για πώληση, ειδικά όπως έχει η οικονομική κατάσταση, παγκόσμια.  Τέλος, να πω ότι στο βαθμό που κάνουμε χόμπυ η υπόθεση  ρολόγια σημαίνει γενικά οικονομική χασούρα (με αντίστοιχο ψυχικό κέρδος !). Και μη νομίζεις, και κάμποσοι άλλοι που πήγαν να το παίξουν επενδυτάρες με εμπορικά ρολόγια πολυτελείας, στο τέλος, στη συντριπτική τους πλειοψηφία ξεπουπουλιάστηκαν από τους εμπόρους –πρόσφατα έκανε νομίζω ο nikosl ένα πολύ ενδιαφέρον σχόλιο περιγράφοντας με δυό λόγια την κατάσταση με τα «καπέλα», από την πλευρά του αγοραστή και –αντίστροφα- από την πλευρά του εμπόρου. Βλέπουν μερικοί τις τιμές στο chrono και νομίζουν ότιθ αυτές θα πιάσουν όταν βγουν πωλητές –αμ, δε ! έχουνε γνώση οι έμπορες, το spread είναι τεράστιο, θέλει χρόνο και υπομονή  για να έρθεις -καν- στα λεφτά σου, χώρια που το όλο παίγνιο είναι εξαιρετικά επικίνδυνο και τέλος πάντων όλη αυτή η συζήτηση είναι για το capital.gr, όχι για εδώ.

Θα σχολίαζα κάτι, αλλά ειλικρινά βαριέμαι να ρίξω και άλλο νερό στον νερόμυλο της Rolex.
Και απ´ όσο φτάνει στα αυτιά μου τελευταία, το έχει βαρεθεί πλέον αρκετός κόσμος...
Έχει γίνει η φάση σαν το «Πρώτο Θέμα»: ακόμα και για την εξαφάνιση της μπεκάτσας του Μίτσιγκαν να γράφει ένα άρθρο, θα καταλήξει στα χάλια του Τσίπρα :lol:

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106990 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:08:18 μμ »
Θα σχολίαζα κάτι, αλλά ειλικρινά βαριέμαι να ρίξω και άλλο νερό στον νερόμυλο της Rolex.
Και απ´ όσο φτάνει στα αυτιά μου τελευταία, το έχει βαρεθεί πλέον αρκετός κόσμος...
Έχει γίνει η φάση σαν το «Πρώτο Θέμα»: ακόμα και για την εξαφάνιση της μπεκάτσας του Μίτσιγκαν να γράφει ένα άρθρο, θα καταλήξει στα χάλια του Τσίπρα :lol:

Ν' αρχίσω να σβήνω ποστ;

Αποσυνδεδεμένος Kkost

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106991 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:10:31 μμ »
Το εχω αποσυρει. Δεν το ειπα με αυτη την εννοια.
 
Το λεω με την εννοια οτι βλεπω παντου να κραζουν ρολεξ και να βαζουν στην κουβεντα την seiko και την GS αλλα ολοι αυτοι στην πραξη ειναι 0. Για να γινω πιο πειστικος πανω σε αυτο τον ισχυρισμο μου βασιστηκα στο παραδειγμα των δυο σεικο που προσφατα πουλουσα.

Ας μην γελιομαστε δεν εχει να κανει με την οικονομικη κριση, αυτο κατα την γνωμη μου ειναι μια ευκολη εξηγηση που δεν πρεπει να ισχυριστουμε. Γιατι αν ισχυριστούμε πως αυτο εχει να κανει καθαρα με την οικονομικη κριση, τοτε γιατι να μην ισχυριστούμε το ιδιο και ως βασικο λογο κραξίματος της ρολεξ ;  ;)

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106992 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:14:31 μμ »
Υπάρχουν και τα Zenith ρε παιδιά 😀😉😀😉
Καλησπέρα με το νέο μου Pilot 👨✈




Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106993 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:26:07 μμ »
Υπάρχουν και τα Zenith ρε παιδιά 😀😉😀😉
Καλησπέρα με το νέο μου Pilot 👨✈


πολύ ωραίο combo και φωτο ρολογάρα  :up:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106994 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:32:29 μμ »
Υπάρχουν και τα Zenith ρε παιδιά 😀😉😀😉
Καλησπέρα με το νέο μου Pilot 👨✈

Εμένα που έδωσα Zenith για να παρω Cartier πόσο συμβιβασμένο με λες;

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106995 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:36:38 μμ »
Υπάρχουν και τα Zenith ρε παιδιά
Καλησπέρα με το νέο μου Pilot


Πολυ ωραια φωτό!! Ρολογάρα και του παει το μες!!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106996 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:44:45 μμ »
Εμένα που έδωσα Zenith για να παρω Cartier πόσο συμβιβασμένο με λες;
Εσένα κανονικά, μετά την αγορά του Cartier, θα έπρεπε να σε έχουμε διαγράψει απ´ το forum. Αλλά έχε χάρη μου είσαι moderator :lol:

Εμένα μου αρέσει το Cartier και ας μην είναι κανονικό ρολόι. Δηλαδή ρολόι για forum. Ας έπαιρνες ένα Sinn να μπορείς να μας κοιτάς στα μάτια :p


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Dimitris Real

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1587
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106997 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:51:22 μμ »
Εμένα που έδωσα Zenith για να παρω Cartier πόσο συμβιβασμένο με λες;

Cartier και συμβιβασμός δεν πάνε μαζί...υπέροχα ρολόγια !!!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106998 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 07:54:37 μμ »
Το εχω αποσυρει. Δεν το ειπα με αυτη την εννοια.
 
Το λεω με την εννοια οτι βλεπω παντου να κραζουν ρολεξ και να βαζουν στην κουβεντα την seiko και την GS αλλα ολοι αυτοι στην πραξη ειναι 0. Για να γινω πιο πειστικος πανω σε αυτο τον ισχυρισμο μου βασιστηκα στο παραδειγμα των δυο σεικο που προσφατα πουλουσα.

Ας μην γελιομαστε δεν εχει να κανει με την οικονομικη κριση, αυτο κατα την γνωμη μου ειναι μια ευκολη εξηγηση που δεν πρεπει να ισχυριστουμε. Γιατι αν ισχυριστούμε πως αυτο εχει να κανει καθαρα με την οικονομικη κριση, τοτε γιατι να μην ισχυριστούμε το ιδιο και ως βασικο λογο κραξίματος της ρολεξ ;  ;)
Η αλήθεια είναι ότι και πριν την οικονομική κρίση, πολλοί εθαύμαζαν τα GS, λίγοι τα αγόρασαν. Και ακόμα πιο λίγοι τα έχουν κρατήσει κιόλας...
Τέλος πάντων, τα έχουμε ξαναπεί. Ωραία η ωρολογοφιλία, ειδικότερα με τα λεφτά των...άλλων :lol:

Τώρα που το σκέφτομαι, αναρωτιέμαι και για εκείνο το τέως «hot» ρολόι των fora, το LLD. Πόσοι από αυτούς που το είχαν πάρει, το έχουν ακόμα; Εγώ πάντως το έδωσα. Το ομολογώ....

Τέλος πάντων, επειδή η συζήτηση είναι για τα GS. Προσωπικά αν είχα εντοπίσει κάποιο που να μου αρέσει ιδιαίτερα, δε θα είχα σοβαρό πρόβλημα να το πάρω. Τις εποχές που έκανα αγορές εννοώ. Εδώ είχα πάρει «στα τυφλά» το ZRC. Αλλά για να πω την μαύρη μου αλήθεια, δεν με έχει εξιτάρει αισθητικά κανένα τόσο πολύ, ώστε να κάνω κάποια κίνηση.
Τα κριτήρια μου για ένα ρολόι, είναι πρωτίστως τα «μου αρέσει, δεν μου αρέσει» και «με βολεύει, δεν με βολεύει» και δευτερευόντως το εάν κουβαλάει μεγατόνους ωρολογιακής ιστορίας, αν έχει πάει πρώτο στο φεγγάρι, αν το φορούσε ο Cousteau στις υποβρύχιες εξερευνήσεις του, ή ο πιλότος του πρώτου αεροπλάνου στον ΑΠΠ. Αλλά εγώ δεν είμαι purist, το έχω ξαναδηλώσει ευθαρσώς και δημοσίως.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #106999 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 08:12:22 μμ »

Το λεω με την εννοια οτι βλεπω παντου να κραζουν ρολεξ και να βαζουν στην κουβεντα την seiko και την GS αλλα ολοι αυτοι στην πραξη ειναι 0. Για να γινω πιο πειστικος πανω σε αυτο τον ισχυρισμο μου βασιστηκα στο παραδειγμα των δυο σεικο που προσφατα πουλουσα.

Το κράξιμο στη Rolex δεν είναι σημάδι μεταστροφής των εν Ελλάδι καταναλωτικών ηθών,  ούτε ένδειξη καν προσανατολισμού προς εναλλακτικές επιλογές. Η R έχει ισχυρότατη παρουσία στην Ελλάδα –άσε έξω τα fora, τους συλλέκτες, τους γνώστες, μιλάμε γενικά, στον αδαή πληθυσμό.  Όλοι τα ξέρουν –κι ας μην ξέρουν από ρολόγια- όλοι θέλουν από ένα.

Κοινωνιολογικά αν το δεις, μάλλον η R είναι πιο δυνατή σε χώρες που έχουν ιστορικά γνωρίσει ξελιγωμάρα. Βλέπε Κίνα, ας πούμε. Μόλις λάδωσε μερικών τ’ άντερό τους, το πρώτο πράγμα να ορμήσουν στα Rolex. Ποιός τα εκτίναξε δηλαδή και δημιούργησε την καραφουσκάρα, οι Ελβετοί ή οι Αμερικανοί ; Οι νεόπλουτοι Κινέζοι την έκαναν τη δουλειά και συνεχίζουν να την κάνουν, για όσο. Εδώ πάλι, η κατοχή άφησε ισχυρά βιώματα και είναι πλέον στο Dna του Έλληνα δύο πράγματα, η διαρκής πείνα  και η πίστη στην ισχύ της εγγλέζικης  λίρας. To R είναι, όταν μιλάμε για ρολόγια, το ομόλογο της sovereign. Θέλω να πω, πες τώρα στον άλλον να πάει ν’ αγοράσει Krugerrand, θα σε κοιτάζει σα να είσαι εξωγήϊνος.

-Ξέρεις πότε θ’ αρχίσει ο Έλληνας να εκτιμάει, γενικά,  κι άλλες μπράντες ; Όταν θα πάψουμε να είμαστε ανάμεσα στους πιο παχύσαρκους λαούς στον κόσμο. Τότε. –Ξέρεις πόσο αργεί αυτό ;  Άσε, μη ρωτάς.