Αποστολέας Θέμα: Τι φοράμε σήμερα;  (Αναγνώστηκε 21428519 φορές)

0 μέλη και 87 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105880 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 10:10:08 πμ »
Συνειδητά ειχα επιλέξει να μη συμμετέχω σει όλο αυτό το ρολεξο-πανηγύρι επενδύσεων και κερδών, ειναι γνωστή και απόλυτα σαφής η θέση μου, αλλα τα πολλά μηνύματα που έλαβα με αναγκάζουν, σαν διαχειριστή, να το κάνω.
Θα μεταφέρω τα λόγια των συμφορουμιτων μας, τα οποια προσυπογράφω :

< φίλοι επενδυτές ρολεξακηδες , μας τα έχετε κανει τσουρέκια!!!! >

Τα ρολογια ειναι το χόμπι μας, τα αγαπάμε και η ενασχόληση μας με αυτα γινεται σε αυτό το πλαίσιο!!
Της αγάπης για αυτα, της χομπιστικης νοοτροπίας, της ευχαρίστησης που πηγάζει απο την απόκτηση τους  και της παρουσίας τους στο χέρι μας.
Ειλικρινά δεν μπορω να εννοήσω πως γινεται το κύριο θεμα συζήτησης να ειναι το οικονομικό, το κέρδος που θα έρθει απο την πώληση. Οταν αγοράζουμε κατι που μας αρέσει, δεν ειναι δυνατόν να σκεφτόμαστε αμέσως την πώληση του.
Εκτός αν το κύριο μέλημα μας ειναι το χρηματικό και επεται το γεγονός οτι μας αρέσει.
Διότι ρε παιδια το μπρονζο μου και 30k να μου δώσουν, δεν θα το κάνω, επειδή το γουστάρω, το καμαρώνω και το αγόρασα για μένα.
Αντίθετα βλεπω οτι κομπαζουμε που πουλήσαμε κίτρινα και πράσινα κλπ σε μεγάλες τιμές.
Προφανώς δεν τα γουστάρουμε και η αγορά εγινε για να βγάλουμε το χαρτζιλίκι μας.
Λες και δεν εχουμε τις δουλειές μας γι αυτό το σκοπό και τα ρολογια ειναι μέσο βιοπορισμού.
Αν ειναι ετσι, δεν ειναι ντροπή, ας δηλώσουμε έμποροι.
Βγάζω το καπέλο στον Γιωργη που πούλησε το hulk, κατάλαβε οτι του άρεσε πολυ, οτι του έλειψε και προχώρησε στην επαναγορά του!!!!και όχι σε χαμηλή τιμή!!!
Προς Θεού δεν λέω οτι δεν πρεπει να μας ενδιαφέρει εαν κρατάνε την αξία τους η να χαιρόμαστε που χάνουμε χρήματα, αλλα δεν μπορεί να ειναι αυτό το μοναδικό και απόλυτα κυρίαρχο κριτήριο αγοράς τους.
Εξ άλλου δεν τα πουλάμε κάθε μέρα, μιλάμε για την περίπτωση που θελήσουμε να δώσουμε κάποιο.
Εδώ εχουμε καταντήσει να φιλάμε κατουρημένες ποδιές για να πάρουμε ενα ρόλεξ με σκοπό να ανεβάσει την αξία του και να το πουλήσουμε με κέρδος.
Εαν σε αυτη την τακτική μου βρείτε κάπου ψίχουλα χομπίστα..........
Εκθειάζουμε τη ρόλεξ γιατι κατάφερε να απογειώσει τις τιμές - κάποιων- ρολογιών της.
Κι εγω θα πω μπράβο στο τμήμα μάρκετινγκ , γιατι κατάφερε το προϊόν της, που η ίδια κοστολογεί  χ ευρω , να μην υπαρχει στα μαγαζιά της, με αποτέλεσμα να κάνουν πάρτι οι κερδοσκόποι και οι μαυραγορίτες.
Ενα άριστα κατασκευασμένο ρολοι, που ομως σαφώς και ειναι ορολογιακη μετριότητα. Υπάρχουν κολοσσοί πάνω απο αυτη την εταιρεία και γι αυτό βγάζω το καπέλο  στους ανθρώπους της που εχουν καταφέρει να την εμφανίσουν βασίλισσα.
Θεωρώ παράλογο οταν το προϊόν κοστολογείται απο τον κατασκευαστή του ενα συγκεκριμένο ποσό, να φτάνει στα χέρια μου με πολυ μεγάλο καπέλο. Και με παρακάλια. Και να κάνω μάγκα τον κάθε έμπορο που μου πουλάει και εκδούλευση!!!
Βέβαια αυτό συμβαίνει σε ορισμένα μοντέλα της και όχι σε ολα. Στα γνωστά επαγγελματικά της . Στα υπολοιπα ακομα και έκπτωση βρίσκεις. Με την ίδια λογική και σε άλλες εταιρείες υπαρχουν μοντέλα που πωλούνται σε μεγαλύτερες τιμές απο την απόκτηση τους, αλλα δεν το κάνουμε θεμα. Και καλα κάνουμε.

Τεσπα, αυτός ειναι ο τρόπος που βλεπω εγω - και πολλοί ακομα βέβαια- τα πραγματα και σαφώς δεν σημαίνει κατι.
Εσείς φίλοι ρολεξακηδες , έχετε κάθε δικαίωμα να συμφωνείτε με την τακτική της ρόλεξ, να σας αρέσει και να διαχειρίζεστε τα χρήματα σας, οπως επιθυμείτε. Αυτό έλλειπε να σας κάνω κουμάντο!!!!
Aλλα μη γίνεστε κουραστικοί με τα ίδια και τα ίδια. Μη μας πρήζετε!!!


Και για να ειμαι στο πνεύμα του νήματος.
Αγοράζουμε τα ρολογια που γουστάρουμε, ......για να τα φοράμε,.........όχι να τα πουλάμε!!




Φοράμε και τη μάσκα μας για να ειμαστε ασφαλείς!!!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105881 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 10:18:27 πμ »
Συνειδητά ειχα επιλέξει να μη συμμετέχω σει όλο αυτό το ρολεξο-πανηγύρι επενδύσεων και κερδών, ειναι γνωστή και απόλυτα σαφής η θέση μου, αλλα τα πολλά μηνύματα που έλαβα με αναγκάζουν, σαν διαχειριστή, να το κάνω.
Θα μεταφέρω τα λόγια των συμφορουμιτων μας, τα οποια προσυπογράφω :

< φίλοι επενδυτές ρολεξακηδες , μας τα έχετε κανει τσουρέκια!!!! >

Τα ρολογια ειναι το χόμπι μας, τα αγαπάμε και η ενασχόληση μας με αυτα γινεται σε αυτό το πλαίσιο!!
Της αγάπης για αυτα, της χομπιστικης νοοτροπίας, της ευχαρίστησης που πηγάζει απο την απόκτηση τους  και της παρουσίας τους στο χέρι μας.
Ειλικρινά δεν μπορω να εννοήσω πως γινεται το κύριο θεμα συζήτησης να ειναι το οικονομικό, το κέρδος που θα έρθει απο την πώληση. Οταν αγοράζουμε κατι που μας αρέσει, δεν ειναι δυνατόν να σκεφτόμαστε αμέσως την πώληση του.
Εκτός αν το κύριο μέλημα μας ειναι το χρηματικό και επεται το γεγονός οτι μας αρέσει.
Διότι ρε παιδια το μπρονζο μου και 30k να μου δώσουν, δεν θα το κάνω, επειδή το γουστάρω, το καμαρώνω και το αγόρασα για μένα.
Αντίθετα βλεπω οτι κομπαζουμε που πουλήσαμε κίτρινα και πράσινα κλπ σε μεγάλες τιμές.
Προφανώς δεν τα γουστάρουμε και η αγορά εγινε για να βγάλουμε το χαρτζιλίκι μας.
Λες και δεν εχουμε τις δουλειές μας γι αυτό το σκοπό και τα ρολογια ειναι μέσο βιοπορισμού.
Αν ειναι ετσι, δεν ειναι ντροπή, ας δηλώσουμε έμποροι.
Βγάζω το καπέλο στον Γιωργη που πούλησε το hulk, κατάλαβε οτι του άρεσε πολυ, οτι του έλειψε και προχώρησε στην επαναγορά του!!!!και όχι σε χαμηλή τιμή!!!
Προς Θεού δεν λέω οτι δεν πρεπει να μας ενδιαφέρει εαν κρατάνε την αξία τους η να χαιρόμαστε που χάνουμε χρήματα, αλλα δεν μπορεί να ειναι αυτό το μοναδικό και απόλυτα κυρίαρχο κριτήριο αγοράς τους.
Εξ άλλου δεν τα πουλάμε κάθε μέρα, μιλάμε για την περίπτωση που θελήσουμε να δώσουμε κάποιο.
Εδώ εχουμε καταντήσει να φιλάμε κατουρημένες ποδιές για να πάρουμε ενα ρόλεξ με σκοπό να ανεβάσει την αξία του και να το πουλήσουμε με κέρδος.
Εαν σε αυτη την τακτική μου βρείτε κάπου ψίχουλα χομπίστα..........
Εκθειάζουμε τη ρόλεξ γιατι κατάφερε να απογειώσει τις τιμές - κάποιων- ρολογιών της.
Κι εγω θα πω μπράβο στο τμήμα μάρκετινγκ , γιατι κατάφερε το προϊόν της, που η ίδια κοστολογεί  χ ευρω , να μην υπαρχει στα μαγαζιά της, με αποτέλεσμα να κάνουν πάρτι οι κερδοσκόποι και οι μαυραγορίτες.
Ενα άριστα κατασκευασμένο ρολοι, που ομως σαφώς και ειναι ορολογιακη μετριότητα. Υπάρχουν κολοσσοί πάνω απο αυτη την εταιρεία και γι αυτό βγάζω το καπέλο  στους ανθρώπους της που εχουν καταφέρει να την εμφανίσουν βασίλισσα.
Θεωρώ παράλογο οταν το προϊόν κοστολογείται απο τον κατασκευαστή του ενα συγκεκριμένο ποσό, να φτάνει στα χέρια μου με πολυ μεγάλο καπέλο. Και με παρακάλια. Και να κάνω μάγκα τον κάθε έμπορο που μου πουλάει και εκδούλευση!!!
Βέβαια αυτό συμβαίνει σε ορισμένα μοντέλα της και όχι σε ολα. Στα γνωστά επαγγελματικά της . Στα υπολοιπα ακομα και έκπτωση βρίσκεις. Με την ίδια λογική και σε άλλες εταιρείες υπαρχουν μοντέλα που πωλούνται σε μεγαλύτερες τιμές απο την απόκτηση τους, αλλα δεν το κάνουμε θεμα. Και καλα κάνουμε.

Τεσπα, αυτός ειναι ο τρόπος που βλεπω εγω - και πολλοί ακομα βέβαια- τα πραγματα και σαφώς δεν σημαίνει κατι.
Εσείς φίλοι ρολεξακηδες , έχετε κάθε δικαίωμα να συμφωνείτε με την τακτική της ρόλεξ, να σας αρέσει και να διαχειρίζεστε τα χρήματα σας, οπως επιθυμείτε. Αυτό έλλειπε να σας κάνω κουμάντο!!!!
Aλλα μη γίνεστε κουραστικοί με τα ίδια και τα ίδια. Μη μας πρήζετε!!!


Και για να ειμαι στο πνεύμα του νήματος.
Αγοράζουμε τα ρολογια που γουστάρουμε, ......για να τα φοράμε,.........όχι να τα πουλάμε!!




Φοράμε και τη μάσκα μας για να ειμαστε ασφαλείς!!!!!
Γιατρέ δεν έχεις πουλήσει ποτέ ρόλεξ με καπέλο εσύ;

Ωραία μάσκα

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105882 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:03:39 πμ »
Ας ανάψουν λιγο τα αίματα!!!καλή φάση:) ...είπαμε το 372 δεν είναι για πώληση!

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105883 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:04:45 πμ »
Ας ανάψουν λιγο τα αίματα!!!καλή φάση:) ...είπαμε το 372 δεν είναι για πώληση!

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχουμε μια καλή προσφορά στα 2900 αλλά τον κόβω να αρχίζει τα παζάρια οπότε άστο

Αποσυνδεδεμένος jimkar

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 438
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105884 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:05:23 πμ »
 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105885 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:21:01 πμ »

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105886 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:21:49 πμ »

Θεωρώ προς την σωστή κατεύθυνση την τακτική της ωμέγα να μη βγάλει limited εκδόσεις τα τελευταία hot μοντέλα ,αλλά περιορισμένες ( bond, Ed white και από ότι ακούγεται snoopy).
Είναι ένας τρόπος να σταματήσει την αισχροκέρδεια κσι να καρπωθεί η ίδια το κέρδος.
Παρόλα αυτά θεωρώ άδικο να την πέφτουμε στη ρόλεξ και τις τακτικές της , όταν όλη η ωρολόγοβιομηχανία  τα τελευταία χρόνια μας φωνάζει όλο και πιο δυνατά ότι η μεσαία τάξη δεν αποτελεί πλέον επιθυμητό target group .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105887 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:30:28 πμ »

Αψογος... σε ολα!
Εκτος απο ενα... δεν φορας ρολεξ, αλλα αυτο συγχωρειται...

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105888 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:38:31 πμ »
Έχουμε μια καλή προσφορά στα 2900 αλλά τον κόβω να αρχίζει τα παζάρια οπότε άστο

Εγώ με την τιμή της αγοράς πήγα. Εσύ είπες ότι δεν πωλείται ούτε 3000 οπότε είπα με 2900 το παίρνω εγω και ο Άγγελος με το χιλιάρικο ένα base
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105889 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:38:39 πμ »
Αψογος... σε ολα!
Εκτος απο ενα... δεν φορας ρολεξ, αλλα αυτο συγχωρειται...

Ωχ! Τωρα το ειδα.. Πως βρεθηκε αυτο στον καρπο μου;

Συνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105890 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:39:07 πμ »
Πεταμένα λεφτά.

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105891 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:43:48 πμ »
Ωχ! Τωρα το ειδα.. Πως βρεθηκε αυτο στον καρπο μου;
Δε ξερω... προσεξέ το...

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105892 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:44:32 πμ »
Πεταμένα λεφτά.

Ετσι ειναι δυστυχως...

Φοβερό Γιώργο!!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105893 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 11:59:24 πμ »
Συνάδελφοι συνφορμουμιστες .... μην μαλώνετε .....

Σας έχω ευχάριστα νέα


Σε λίγο καιρό θα βρέχει ρόλεξ στην Ελλάδα .... όλοι μας θα έχουμε από μια ντουζίνα κορώνες ....


Σήμερα εκεί που ταξίδευα αντίκρισα μπροστά μου μια ευχάριστη έκπληξη

Τα τρυπάνια ακονίζονται και ετοιμάζονται ....

Τρεχάτε να διαλέξετε ρολόγια ...... με καπέλα η  χωρίς δεν μας νοιάζει ..... !!!!!








Sent from North Atlantic Ocean

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105894 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 12:06:44 μμ »

Θεωρώ προς την σωστή κατεύθυνση την τακτική της ωμέγα να μη βγάλει limited εκδόσεις τα τελευταία hot μοντέλα ,αλλά περιορισμένες ( bond, Ed white και από ότι ακούγεται snoopy).
Είναι ένας τρόπος να σταματήσει την αισχροκέρδεια κσι να καρπωθεί η ίδια το κέρδος.
Παρόλα αυτά θεωρώ άδικο να την πέφτουμε στη ρόλεξ και τις τακτικές της , όταν όλη η ωρολόγοβιομηχανία  τα τελευταία χρόνια μας φωνάζει όλο και πιο δυνατά ότι η μεσαία τάξη δεν αποτελεί πλέον επιθυμητό target group .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


Τι ρολογαρα είναι αυτή ρε φίλε ....;;;;; “simply clever” που λέει και η διαφήμιση ....  :smt023


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105895 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 12:07:56 μμ »


Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άγγελε φοράς ρολογαρα φίλε μου .... =D&gt; =D&gt; =D&gt;

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105896 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 12:10:32 μμ »


Εκτός του ότι έχεις τα ποιο ωραία ρολόγια ..... είσαι και η επιτομή του Αντρικού στυλ εδώ μέσα ...

Τα σέβη μου ....  :prayer: :prayer: :prayer:

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105897 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 12:14:18 μμ »
Εκτός του ότι έχεις τα ποιο ωραία ρολόγια ..... είσαι και η επιτομή του Αντρικού στυλ εδώ μέσα ...

Τα σέβη μου ....  :prayer: :prayer: :prayer:

Χαχα

Μην υπερβαλλεις ρε, πες απλα οτι εχω την πιο ωραια επιτομη αντρικου στυλ.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105898 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 12:15:54 μμ »

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: Τι φοράμε σήμερα;
« Απάντηση #105899 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 12:36:30 μμ »
Συνάδελφοι συνφορμουμιστες .... μην μαλώνετε .....

Σας έχω ευχάριστα νέα


Σε λίγο καιρό θα βρέχει ρόλεξ στην Ελλάδα .... όλοι μας θα έχουμε από μια ντουζίνα κορώνες ....


Σήμερα εκεί που ταξίδευα αντίκρισα μπροστά μου μια ευχάριστη έκπληξη

Τα τρυπάνια ακονίζονται και ετοιμάζονται ....

Τρεχάτε να διαλέξετε ρολόγια ...... με καπέλα η  χωρίς δεν μας νοιάζει ..... !!!!!








Sent from North Atlantic Ocean


Κάνε όρεξη καπτεν ...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro