Αποστολέας Θέμα: Hamilton Watch Co  (Αναγνώστηκε 136201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #140 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:54:08 μμ »
Προφανώς και δε συγκρίνω το vostok με το Aeromatic! ;D To k3submarine το εχει ο brother και ειναι ρολοι super! ;) Απλώς έχω και το invicta diver που ειναι αυτόματο και μου τη σπάει που χάνει ελάχιστα και που πρέπει να το φοράω συνέχεια. Πιστεύω ότι είναι διαφορετικού στυλ ρολόγια και σε καμμία περίπτωση δεν αντιλέγω σε ότι αναφέρατε! 'Εχω την εντύπωση (ψευδαισθηση?) ότι λόγω χρώματος κάσας και design το Lefty είναι πιο dress ΑΠΟ το vostok. Ίσως κάνω λάθος...Είδα και το ctrela στο Βήχο και μ αρεσε απίστευτα αλλά το θέμα είναι οτι τα χρήματα που έχει δεν τα διαθέτω αυτή τη στιγμή. Από την αλλή στα παρακάτω links είναι 2 ρολογια με το ίδιο ονομα αλλά με αισθητη διαφορά τιμής. Το δεύτερο είδα στο Βήχο..

http://www.smirs.com/product_info.php?products_id=377&section=text#text

http://www.smirs.com/product_info.php?products_id=2613

http://cgi.ebay.com/Russian-POLJOT-Watch-Chronograph-STRELA-BLACK-NEW_W0QQitemZ370198936053QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item56319379f5&_trksid=p4634.c0.m14.l1262&_trkparms=|301%3A0|293%3A1|294%3A30

Διαθέτω μέχρι 300€ για ένα ιδιαίτερο και αξιόλογο ρολόι που θα αξίζει τα λεφτά του(dress or not :))..Ιδεές και προτάσεις δεκτές!
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #141 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:01:55 μμ »
Είδα και το ctrela στο Βήχο και μ αρεσε απίστευτα αλλά το θέμα είναι οτι τα χρήματα που έχει δεν τα διαθέτω αυτή τη στιγμή. Από την αλλή στα παρακάτω links είναι 2 ρολογια με το ίδιο ονομα αλλά με αισθητη διαφορά τιμής. Το δεύτερο είδα στο Βήχο..

[url]http://www.smirs.com/product_info.php?products_id=377&section=text#text[/url]

[url]http://www.smirs.com/product_info.php?products_id=2613[/url]

[url]http://cgi.ebay.com/Russian-POLJOT-Watch-Chronograph-STRELA-BLACK-NEW_W0QQitemZ370198936053QQcmdZViewItemQQptZUK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL?hash=item56319379f5&_trksid=p4634.c0.m14.l1262&_trkparms=[/url]|301%3A0|293%3A1|294%3A30

Διαθέτω μέχρι 300€ για ένα ιδιαίτερο και αξιόλογο ρολόι που θα αξίζει τα λεφτά του(dress or not :))..Ιδεές και προτάσεις δεκτές!

Έχεις απόλυτο δίκιο που σ' αρέσουν τα CTPEΛΑ (Βέλος). Είναι ιστορικό και διάσημο ρολόϊ (ρώσικο αντίστοιχο του Ω speedmaster moonwatch των αμερικάνων). Το πρώτο είναι μοντέρνο αντίγραφο του ορίτζιναλ με άλλη μηχανή (σήμερα 3133) 38μμ κάσα αλλά λεπτή και δεν δείχνει το μικρό της μέγεθος. Θα ήταν η επιλογή μου ανάμεσα στα 2. ;).
Το δεύτερο "εκμεταλλεύεται" τον μύθο Στρελά, κρατά κάποια χαρακτηριστικά του ορίτζιναλ και δίνει το όνομα σ' ένα μοντέλο Στουρμάνσκι της Volmax. Η μηχανή ίδια (3133), η κάσα έχει μεγαλώσει στο "μοντέρνο" μέγεθος 44μμ, όπως και η τιμή. Καμμία σχέση όμως με τον ιστορικό και διάσημο πρόγονο... :-\
Τώρα όσον αφορά τα 300 € θα πρέπει να μας πεις τι στυλ ρολογιού προτιμάς (π.χ. καταδυτικό, πιλότου, military, dress)  για να βοηθήσουμε.
Διάβασε κι εδώ, έχει διάφορες προτάσεις:  http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2615.0.html
κι εδώ http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2712.0.html.
Πάντως για να ξέρεις στο ύψος (+/-) του μπάτζετ σου και με την ανάλογη έκπτωση σε γερμανοελβετικό "παίζεις" κυρίως σε Tissot, Hamilton, Steinhart, Archimede, Aristo, Junkers, Zeppelin, Zeno κλπ.(κύριως αυτόματα αλλά ακόμα και κάποιους μηχανικούς χρονογράφους) και σε ιαπωνικό Seiko, Orient, Citizen κ.α. Σε ρώσικα η επιλογή μεγαλώνει (σε απλά και χρονογράφους). Κυρίως μιλάω για αγορά από ίντερνετ, αλλά όχι απαραίτητα. Κάνε βόλτα στα μαγαζιά, ρώτα τιμές, ζήτα εκπτώσεις... ;)
Ελπίζω να βοήθησα.
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #142 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:07:09 μμ »
Υπερ-βοήθησες!
Το θέμα με το φτηνότερο Στρελα είναι ότι τα 38mm με χαλάνε λιγο!
Από την άλλη αν και τα 80% των προιόντων που αγοράζω είναι online φοβάμαι πάντα για το πως μπορώ να είμαι σίγουρος για την περίπτωση που πληρώνεις για και περιμένεις γνησιο και σκαει replica, όπως εδώ >:( >:( >:(

http://www.hotwatchshop.com/Invicta-wristwatch-9816.html

Παίζει κάποιος τρόπος να ξέρουμε που βαδίζουμε περα απο το feedback? Γιατι το feedback εξαρταται και ποιος το γραφει!

Ευχαριστω!


Από την αλλη ρολόγια σαν αυτο->kinezle atlantis μου κανουν κακη κοπια απο panerai-θα κανεις μπαμ οτι φορας ενα fake ρολοι! κανω λαθος?
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #143 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:03:56 πμ »
Οι on line αγορές είναι ο.κ. και ασφαλείς αν τηρείς κάποιους βασικούς κανόνες.
Επίσης το smirs.com είναι ο.κ. αλλά είναι στη Ρωσία που σημαίνει (ίσως) δασμούς και τελωνείο και έχει λίγο δύσκολη διαδικασία/επιβεβαιώση πληρωμής/αγοράς. Το ξέρω εκ πειρας....
Προτίμησε από Ευρώπη: www.vostokwatches.com www.ruwatch.de www.poljot24.de ναχεις το κεφάλι σου ήσυχο!! :?
Μην αγοράσεις τυχαία από ebay, εκτός αν είναι κάποιος πωλητής που ξέρεις σίγουρα ότι είναι ο.κ. και προτίμησε να έχει shop sto ebay.
To Kienzle Atlantis είναι φανταστικό ρολόϊ, δεν είναι αντίγραφο Πανεράϊ. Τέτοιες κάσες έχουν πολλές φίρμες, Ollech&Wajs, Zeno κλπ. Των Πανεράϊ είναι τελείως διαφορετικές, πιο χοντρές σε ύψος. Η κάσα σε σχήμα cushion  δεν είναι προνόμιο μόνο των Πανεράϊ...
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #144 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:14:15 πμ »
Όπως ανέφερα έχω πολύ μεγάλη εμπειρία απο ebay και online αγορες. Αν παρω οποιοδήποτε απο μη ευρωπαικη χωρα θα ειμαι οκ αν δηλωθει αξια κοντα στα 50€ στο δεμα. Το θεμα είναι οτι ακόμα και με feedback 99.9%+ δεν ειναι στανταρ οτι το ρολοι θα ειναι οκ. Μπορει να ειναι replica και να μην φαινεται στο feedback λογω κοινης συμφωνιας και εξαγορας με κάποια εκπτωση(μιλαω εκ πειρας!). Εν ολιγοις μπορει και ενα replica ενας powerseller να το πασαρει. Απλως ρωταω αν με καποιο τροπο μπορω να μαθω εστω και οταν το παρω αν ειναι οντως replica!
Ευχαριστω!
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #145 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:27:07 πμ »
Στην αντιπροσωπεία ή σε κάποιο εξοσιοδοτημένο κατάστημα. ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #146 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:54:34 πμ »
Απλως ρωταω αν με καποιο τροπο μπορω να μαθω εστω και οταν το παρω αν ειναι οντως replica!
Ευχαριστω!

ο μονος τροπος ισως,ειναι να ζητησεις και αλλες φωτο απο τον πωλητη,να δεις το στυλ της απαντησης και να ελπιζεις να εχεις και λιγη τυχη

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #147 στις: Ιούλιος 02, 2009, 10:02:53 πμ »
Όταν πάρεις κατι στο 1/4 της τιμης απο δημοπρασια τοτε ειναι ΟΚ. Πχ το Invicta που λεω να παρω σαν τιμοκαταλογος στο site που έχω στα links είναι στα 500€(ο αντιπρόσωπος μου το έδινε 750 απο 1000, αλλά ξέρω ότι αυτές οι τιμές μονο στο μυαλό του παίζουν!).Εννοώ ότι με 80€ και replica να είναι τότε μικρό το κακό...είναι σαν ένα τζιν που δε φόρεσες ποτε!
Ο προβληματισμός μου είναι άλλος σε σχέση με τα ρολόγια που μου πρότεινε ο IliasG. Το Hamilton Khaki και ειδικότερα το navy gmt, το γουστάρω πολύ καιρό και απ όσο έχω δει παίζει στα 900€-τιμή τιμοκατάλογου. Μεταξύ άλλων σκέφτομαι να μην πάρω τπτ τώρα με 100-200€ και να πάρω κάτι με τα τριπλα στο άμεσο μέλλον. Έχω όμως τον εξής προβληματισμό:με 1000€ έχω βρει και Omega seamaster quartz το οποίο προ μηνών το έχουμε στην οικογένεια(ο father δλδ.) και πιστεύω ότι σε σχέση με ρολόγια τύπου hamilton,seiko,citizen,longines,tissot tag heuer aquaracer, ctrela κλπ. υπερέχει με διαφορά! Οπότε νομίζω ότι από το να δώσω πχ 500 για ενα hamilton khaki ή ένα ctrela είναι πολύ καλύτερο να κρατήσω τα χρήματα για ένα τέτοιο ρολόι-το συγκεκριμένο όχι γιατί δεν το βρίσκω πλέον(και όπως θα πείτε είναι quartz ;D σας πρόλαβα) αλλά τέτοιας κλάσης.
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #148 στις: Ιούλιος 02, 2009, 11:01:41 πμ »
Φίλοι συνφορουμίστες έχει δεί κανείς φυσικό κατάστημα την Αθήνα να πουλάει Invicta;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #149 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:12:24 μμ »
Υπάρχει κατάστημα στη στοα στη Σταδίου πίσω από το ΕΣΡ στο ύψος του Αττικα. Αυτο πίσω από το ΕΣΡ είναι εδώ -> στοά έναντι πλατείας Κολοκοτρώνη http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85+%CE%BA%CE%B1%CE%B9+%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD%CE%B7&sll=37.982044,23.756518&sspn=175.049549,360&ie=UTF8&ll=38.466493,24.642334&spn=2.511706,5.817261&z=8&iwloc=B

 Υπήρχε ένα ακόμη στην ομόνοια που κάηκε με τα επεισόδια του Δεκεμβρίου.

Αν και έχει τώρα τρελή έκπτωση 50%++ , δεν μ αρέσει το ότι έχει τα Tauchmeister 500€ αρχική ενώ έξω έχουν τα μισά και λιγότερα και έχω πάρει και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αυτός είναι και ο αντιπρόσωπος ;)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #150 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:50:20 μμ »
Oπως πολυ σωστα ανεφερε ο φιλος Mitsman, βρισκεται εντος της στοας -απεναντι απο την Πλ. Κολοκοτρωνη- και τα πληρη στοιχεια ειναι:

'ELITE-INVICTA' (ΔΗΜ. ΚΕΦΑΛΛΗΝΟΣ)
ΣΤΑΔΙΟΥ 10 
Τηλ. 2103230030

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #151 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:45:37 μμ »
Ευχαριστώ τους φίλους γιά την άμεση ανταπόκριση...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #152 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:50:06 μμ »
Αν πας αμεσα ενημέρωσε για το αν έχει Lefty και σε τι τιμες ;D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #153 στις: Ιούλιος 02, 2009, 03:46:06 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να πάω και αύριο, οπότε στειλε μου pm ποιό μοντέλο Lefty ακριβώς και θα σε ενημερώσω.

Γιάννης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 04, 2009, 12:13:46 μμ »
Μετά από μια σύντομη έρευνα αγοράς έφτασα στα εξής συμπεράσματα...
Επιβεβαιώθηκε η άποψη όλων σας (όπως και η δική μου) ότι τα Vostok Europe είναι το καλύτερο value for money!
Είδα μεταξύ άλλων longines hydroconquest,http://www.longines.com/watches/longines-hydroconquest/L3.641.4.56.6
tag heuer aquaracerhttp://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=prod_details&product_id=3381&category_id=74&option=com_virtuemart&Itemid=1,
hamilton khaki navy gmt,http://www.jomashop.com/hamilton-navy-gmt-h77555335.html
 hamilton american classic http://www.luxurywatchstore.com/watches/watch-exp+sku-7173-pid-h32616553.asp
κ.α. To longines ειχε αρχικη 650€ και σαν αισθηση στο χερι μου έδειχνε χειροτερο απο το Invicta Diver που έχω...To tag, το πιο φθηνο της εταιριας, έδειχνε ακριβώς αυτό-πολύ μέτρια υλικά σαν αίσθηση. Από την άλλη αυτό που με ενθουσίασε είναι το khaki :) Ακόμα και με πλαστικό λουρακι άφηνε μια αίσθηση ποιότητας, χώρια ότι στα λεφτά του Longines είχε και Eta μηχανισμο ;) Μάλλον ουτε invicta, ούτε κάποιο άλλο της τάξεως αυτής θα πάρω. Θα το ψάξω για ενα hamilton που πιστεύω αξίζει τα λεφτά του με το παραπάνω! ;) Αλλιώς ένα vostok η moscowclassic που είναι και πιο οικονομικά!
Αν έχω κάπου άδικο ή καποιος θα ήθελε να μου δώσει καμμία ιδέα αντί του hamilton, ακούω προτάσεις! ;D
Ευχαριστώ!
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 04, 2009, 12:26:30 μμ »
Συντάσσομαι και προσυπογράφω την άποψή σου!! ;D
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 04, 2009, 06:59:06 μμ »
Μηπως καποιος μπορεί να ενημερώσει σχετικα με το ποια καταστηματα υπάρχουν γενικότερα με Hamiltοn ρολόγια?
Ευχαριστω! :)
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 04, 2009, 08:18:15 μμ »
Μηπως καποιος μπορεί να ενημερώσει σχετικα με το ποια καταστηματα υπάρχουν γενικότερα με Hamiltοn ρολόγια?
Ευχαριστω! :)
Στη Στοά Φέξη πάντως θα βρεις. ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 04, 2009, 09:30:33 μμ »
Φίλε  mitsman πήγα τελικά σήμερα στην ¨αντιπροσωπεία¨. Τα εισαγωγικά δεν ειναι τυχαία όπως καταλαβαίνεις. Ζήτημα να είχε 10 ρολόγια κι αυτά παλιά μοντέλα και τελείως αδιάφορα. :down: Για Lefty βέβαια ούτε λόγος. Άρα απ'ότι καταλαβαίνω για Invicta μόνο μέσω διαδικτύου, με τους γνωστούς κινδύνους.
 
Από κεί και μετά θα συμφωνήσω 100% μαζί σου και με τον Ηλία για τα Hamilton. :2thumbs:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Hamilton Watch Co
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 05, 2009, 01:12:08 πμ »
Γενικα ειναι πολυ χαλια η υποθεση με το μαγαζι αυτο. Ειναι κρυμμενο και δεν εχει πολυ κινηση και ακομα χειροτερα,εχει βρει τα Tauchmeister απο Γερμανια και τα πουλαει χρυσα.Οταν πηρα το Tauchmeister 100€ απο ebay, αυτος μου το εδινε 300 απο 500  και το Lefty 750 απο 1000!!!Απο τοτε θυμαμαι οτι ηταν πολυ καλο αλλα ποσο μαλλον οταν το βρισκεις και στα 100€ !! Αν και μ αρεσει παρα πολυ, θα κρατησω τα λεφτα μαλλον για να παρω ενα Hamilton.Δε παιρνω και ορκο βεβαια.. :DΜπορει να παρω και τα 2 ;D

Στη στοα Φεξη ειδα σε ενα μαγαζι,οπως ανεφερα,αλλα ειχε λιγα και μου εκανε λιγοτερη εκπτωση απο καποιο γνωστο συνοικιακο μαγαζι...
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...