Αποστολέας Θέμα: Το ρολόι του προπάππου  (Αναγνώστηκε 1650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Izdranis

• 36mm case
    • Προφίλ
Το ρολόι του προπάππου
« στις: Αύγουστος 23, 2017, 03:47:01 μμ »
Βρήκα αυτό το ρολόι στο σπίτι του παππού μού και είναι του πατέρα του δεν ξέρει Πληροφορίες η ηλικία. Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος και γνωρίζει να μου πει 2 λόγια για αυτό

Επίσης εχω βρει και αυτό το 5αρι του πατέρα μου αλλα δεν γνωρίζω κάτι ούτε για αυτό

Αποσυνδεδεμένος Aris911

• Tourbillion
    • Προφίλ
Απ: Το ρολόι του προπάππου
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2017, 09:37:37 μμ »
Το ρολοι τσεπης ειναι Ελβετικο.
Πρεπει να ειναι δεκαετιας 50.
Μεταλλο κασωματος μπρουτζος επιμεταλλωμενος (με επιφυλαξη) η ατσαλι. Αλλα μαλλον μπρουτζος.
Μηχανη της AS η UT.
Η μηχανη αυτη υπαρχει και σε αλλα ρολογια τσεπης διαφορετικης φιρμας. Η συγκεκριμενη ειναι ποιο εξελιγμενη καθως απο οτι βλεπω τα ρουμπηνια ειναι πανω σε σατον ενω η ροδα του μπαλανσιε ειναι με βιδες γυρω του για καλυτερη ρυθμιση στην χρονομετρια.
Βλεπω οτι ο ενας δεικτης εχει φυγει απο την θεση του και ειναι χυμα. Αυτο δειχνη οτι το ρολοι εχει φαει σφαλιαρα. Αρα καλα ειναι πριν μπει σε λειτουργια να γινει ελεγχος.

Το ρολοι χειρος Σεικο ισως ειναι Κινεζικης κατασκευης και οχι Ιαπωνικης και η μηχανη ειναι η 7S26 που ειναι η επομενη γενια και αντικατεστησε την σειρα 7000.
Αρα ειναι σχετικα προσφατο.

Ελπιζω να σε βοηθησα με τις απαντησεις μου.

Αποσυνδεδεμένος Izdranis

• 36mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:51:07 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ πράγματι το τσέπης είναι αγορασμένο το 57 αποτι εμαθα και δουλεύει Θέλω να το φτιάξω αυτό και αλλα 2 Seiko που έχω ξέρεις κανένα τεχνίτη που να μπορεί να τα αναλάβει; Σε ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος Aris911

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:53:51 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ πράγματι το τσέπης είναι αγορασμένο το 57 αποτι εμαθα και δουλεύει Θέλω να το φτιάξω αυτό και αλλα 2 Seiko που έχω ξέρεις κανένα τεχνίτη που να μπορεί να τα αναλάβει; Σε ευχαριστώ..
Φιλε μου δεν μπορω να σε βοηθησω στο θεμα τεχνιτη.
Σου ευχωμαι καλο αποτελεσμα να εχεις.