Αποστολέας Θέμα: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω  (Αναγνώστηκε 60285 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #120 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 08:43:48 μμ »
Ρε Σπύρο, σε όλες σου τις μέχρι τώρα δημοσιεύσεις, την πέθανες την εταιρία !...   :dielaughing:   :lol:
Αυτή δεν ήταν το θέμα;  :)












 από την ίδια εποχή, δεν μπορεί να μην μελαγχολήσει κανείς..



Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #121 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 08:49:53 μμ »


Πελέ-ρε

Όλοι είμαστε φαν του Πελέ!!

Εντιτ: εκτός ισως του Καρτεο που θα ισχυριστεί οτι ο Κούλης ήξερε περισσότερα καντάρια μπάλα ...


Sent from my iPhone using Tapatalk


Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #122 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 08:50:59 μμ »
Ποιός δεν πλήρωνε για διαφημίσεις στην ΕΛΛΑΔΑ; η Πελερέ;



Για να θυμηθούμε λίγο τι τιμή ζητούσε η πτωχή, πλην τιμία, Πελερέ...



Φίλε Σπύρο,
Για την εποχή του, βάσει ανταγωνισμού και όσων προσέφερε (όνομα, αυτόματο μηχανισμό με 2πλή μεγάλη πολυπλοκότητα, pointer date, 100Μ αδιαβροχότητα, open back κ.λπ.), λαμβάνοντας υπόψη και την αξία μετά την έκπτωση -συγνώμη εάν σε στενοχωρώ- αλλά καλά ζητούσε.
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #123 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 09:09:28 μμ »
Θα ξεπούλησε το retrograde.
Ήταν και ευκαιρία, αφού το ΑΡ κόστιζε τα διπλά.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #124 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 09:15:41 μμ »
Θα ξεπούλησε το retrograde.
Ήταν και ευκαιρία, αφού το ΑΡ κόστιζε τα διπλά.  ;D

Πολύ πιθανόν φίλε Σπύρο, ο καιρός θα δείξει !...
Πάντως, λαμβάνοντας υπόψη άλλες εταιρίες με τόσο βαρύ όνομα, παρόλο που δεν έχει τη δική τους προ'ι'στορία και κατ' επέκταση το ανάλογο promotion, δε θα μπορούσε να ζητήσει λιγότερα.
Η αντίστοιχη πολυπλοκότητα στις Breguet, Βlanpain ή VC θα στοίχιζε δεκάδες χιλιάδες ευρώ !
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #125 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 09:17:15 μμ »
Σπύρο, νομίζω πως μου κάνεις πλάκα!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #126 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 09:26:12 μμ »
Σπύρο, νομίζω πως μου κάνεις πλάκα!
Εμ, τι κάνω ρε Κοσμά;

Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την έως λίγο πριν το 2000 ανύπαρκτη, με την ΑΡ;


Το 2007 δεν έμπαινα στο φόρουμ.
Σκέπτομαι όμως ότι αν έμπαινα να ρωτήσω για την Πελερέ θα ήθελα να με έχετε πλακώσει, χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #127 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 09:48:18 μμ »
Σκέπτομαι όμως ότι αν έμπαινα να ρωτήσω για την Πελερέ θα ήθελα να με έχετε πλακώσει, χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ισχυει Σπυρο.
Γι αυτο επιμενω και λεω οτι το φορουμ δεν ειναι καλος συμβουλατορας.
Πρεπει να φιλτραρεις πολυ καλα αυτα που λεγονται και γραφονται, προκειμενου να επωφεληθεις.




Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #128 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 03:14:08 μμ »
Εμ, τι κάνω ρε Κοσμά;
Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε την έως λίγο πριν το 2000 ανύπαρκτη, με την ΑΡ;

Φίλτατε Σπύρο, με βρήκες μικρό και με κοροϊδεύεις! χαχαχαχα
Καλή Χρονιά!  :cheers: :cheers:

Για να το κλείσω από τη μεριά μου, δεν έκανα λόγο για ιστορικότητα – δεν ξέρω καν αν η σύγχρονη φίρμα σχετίζεται με τον εφευρέτη του αυτόματου μηχανισμού. Απλά μίλησα για πρωτότυπο σχεδιασμό, ποιότητα κ.λπ. Όπως έγραψε και ο Άρης για το Retrograde, ένα ρολόι με αντίστοιχα complications θα είχε πολλαπλάσια τιμή αν ήταν άλλης φίρμας, λόγω ονόματος και μόνο. Εξυπακούεται πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με την AP. Και η Bell & Ross ανύπαρκτη ήταν και με το σωστό marketing έχει φτάσει σε σημείο να βγάζει στην αγορά μοντέλα με τίτλο "Legacy", ούσα γαλλική μάλιστα. Οh mon dieu!
Θέλω, ακόμα, να σημειώσω ότι η σελίδα που ανάρτησες δεν ήταν καν καταχώρηση, μια πρόταση αγοράς ήταν που έγινε από το περιοδικό σε συνεννόηση με τον αντιπρόσωπο, προφανώς επειδή ο τελευταίος είχε κάνει διαφημιστικές καταχωρήσεις άλλων προϊόντων που εμπορεύεται.
Τέλος, να δηλώσω άσχετος από ρολόγια και μηχανισμούς, αυτό που με ελκύει σε αυτά τα αντικείμενα είναι η σχεδίαση και φυσικά το φινίρισμα/ποιότητα κατασκευής, όπως και τον φίλο vsklav.
Από τη μεριά σας πολύ καλά κάνετε και προσπαθείτε να του θέσετε υπόψη και τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #129 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 07:05:37 μμ »
Φίλτατε Σπύρο, με βρήκες μικρό και με κοροϊδεύεις! χαχαχαχα
Καλή Χρονιά!  :cheers: :cheers:

Για να το κλείσω από τη μεριά μου, δεν έκανα λόγο για ιστορικότητα – δεν ξέρω καν αν η σύγχρονη φίρμα σχετίζεται με τον εφευρέτη του αυτόματου μηχανισμού. Απλά μίλησα για πρωτότυπο σχεδιασμό, ποιότητα κ.λπ. Όπως έγραψε και ο Άρης για το Retrograde, ένα ρολόι με αντίστοιχα complications θα είχε πολλαπλάσια τιμή αν ήταν άλλης φίρμας, λόγω ονόματος και μόνο. Εξυπακούεται πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με την AP. Και η Bell & Ross ανύπαρκτη ήταν και με το σωστό marketing έχει φτάσει σε σημείο να βγάζει στην αγορά μοντέλα με τίτλο "Legacy", ούσα γαλλική μάλιστα. Οh mon dieu!
Θέλω, ακόμα, να σημειώσω ότι η σελίδα που ανάρτησες δεν ήταν καν καταχώρηση, μια πρόταση αγοράς ήταν που έγινε από το περιοδικό σε συνεννόηση με τον αντιπρόσωπο, προφανώς επειδή ο τελευταίος είχε κάνει διαφημιστικές καταχωρήσεις άλλων προϊόντων που εμπορεύεται.
Τέλος, να δηλώσω άσχετος από ρολόγια και μηχανισμούς, αυτό που με ελκύει σε αυτά τα αντικείμενα είναι η σχεδίαση και φυσικά το φινίρισμα/ποιότητα κατασκευής, όπως και τον φίλο vsklav.
Από τη μεριά σας πολύ καλά κάνετε και προσπαθείτε να του θέσετε υπόψη και τις υπόλοιπες παραμέτρους.

Ετσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Καλά κάνουν και λένε όλοι τι πιστεύουν προσπαθώντας να με "προστατεύσουν" αλλά δυστυχώς είμαι κατασταλαγμένος ως προς τα θέλω μου. Θέλω πρωτίστως να μου αρέσει το φινίρισμα και σίγουρα να ναι λεπτό όσο γίνεται αλλά και η ποιότητα κατασκευής. Αφού κάποιο ρολόι στα μάτια μου προκρίνεται τότε κοιτάω και την μάρκα/ιστορία και που κατασκευάζεται και γι αυτό μπαίνω και ρωτάω, γιατί οκ καλό το google αλλά οι εμπειρίες μελών είναι καλύτερες και ακριβέστερες.

Καταρχήν τα μιντο πληρούν όλες τις προυποθέσεις μου αλλά περιμένω να κάνω το ταξίδι μπας και δοκιμάσω κάποιο στον καρπό μου πριν τα παραγγείλω online.
Βγαίνοντας στην γύρα στα κοσμηματοπωλεία και δοκιμάζοντας λονζιν, ταγκ, χαμιλτον. baume mercier και αρκετά άλλα συνειδητοποίησα οτι κανένα δε μου λέει κάτι, πέραν του brand. Ισως τα ταγκ καρερα των 2κ+ αλλά και πάλι πολλά λεφτά για κάτι απλά αποδεκτό. Πολλά ήταν χοντροκομμένα και σχεδόν κανενός το φινίρισμα δε δικαιολογούσε το χρηματικό αντίτιμο. Τα τιτονι όσο κουφό και αν ακούγεται έχουν πολύ προσεγμένη ποιότητα κατασκευής και το seascoper στα 1100 περίπου ευρώ είναι άψογα φινιρισμένο και αρκετά λεπτό. Ειδικά με το λουρί απο καουτσούκ αγκαλιάζει απίστευτα τον καρπό.
Τώρα το μόνο που με ενοχλούσε ήταν το οτι ήταν άγνωστη μάρκα. Εμαθα όμως οτι τουλάχιστον είναι μια οικογενειακή ελβετική επιχείρηση με μία ιστορία από πίσω της και δεν είναι τόσο τυχαία όσο νόμιζα, οπότε δε με ενοχλεί. Αν μάθαινα οτι είναι ας πούμε κινέζικη ή οτι είναι φτιάχνει φασόν από άλλες μάρκες τα ρολόγια της σίγουρα δε θα την κοίταζα και ας μου αρέσανε.
Τώρα με το περρελετ επίσης έπαθα σοκ όταν το είδα και όταν το έβαλα στον καρπό. Μου κάθησε απίστευτα και το φινίρισμα ήταν υπεράνω κριτικής. Λεπτό και με πολύ εξεζητημένη κάσα και πολύ πρωτότυπο καντράν, το μαύρο χρώμα του απλά δεν υπήρχε. Ξεχείλιζε class, τόσο απλά. Τιμή σίγουρα πάνω απο 2κ μετρητά πάει, αλλά βλέπω οτι έχει inhouse μηχανισμό (οκ δε ξέρω πόσο inhouse είναι) και για μένα έχει και βαρύ όνομα. Δε με νοιάζει που ήταν πριν και που είναι τώρα, εξακολουθεί να ναι ελβετική, ή έτσι νομίζω :P
Next stop Ebel που επίσης είναι πρωτότυπα και άψογα φινιρισμένα αλλά λίγο μικρά ίσως στον καρπό μου και ακριβά επίσης.

Που θέλω να καταλήξω. Τα ταγκ στα μάτια μου σε σχέση με περρελετ απέχουν αρκετά σε ομορφιά. Είναι αναμενόμενα τελείως και αν είναι να δώσω 2κ θα τα δώσω σε κάτι μη αναμενόμενο. Τώρα η λονζιν έχει πολλά μοντέλα στο εύρος τιμών που χω βάλει αλλά και πάλι το τιτόνι κερδίζει όντας πιο φθηνό και στα μάτια μου πιο όμορφο.

Εν αναμονη λοιπόν όπως είπα για ebel, raymond weil nabucco και oris.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #130 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 09:40:00 μμ »
πάντως εγώ όταν έβαλα το τιτόνι μου φάνηκε πολύ φθηνιάρικο. ειδικά το μπεζελ στην κίνησή του ήταν βράστα....Κι όταν με τα ίδια χρήματα κάποιος βρίσκει  πχ ορις, τότε απλά δεν το κοιτάει...Την άποψή μου λέω...
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #131 στις: Ιανουάριος 01, 2017, 11:05:50 μμ »
πάντως εγώ όταν έβαλα το τιτόνι μου φάνηκε πολύ φθηνιάρικο. ειδικά το μπεζελ στην κίνησή του ήταν βράστα....Κι όταν με τα ίδια χρήματα κάποιος βρίσκει  πχ ορις, τότε απλά δεν το κοιτάει...Την άποψή μου λέω...

Ορις δεν έχω βάλει ακόμα, οπότε μπορεί και να χεις δίκιο. όλα αυτά που κοιτάω είναι ποιοτικά, έτσι;! Δεν τα ισοπεδώνω...απλά δεν έχουν ωραίο φινίρισμα, το κυριότερο για μένα. Το τιτόνι είχε δύσκολο γύρισμα στην στεφάνη, έχεις δίκιο. Δεν φάνηκε φθηνιάρικο, απλά δε γύριζε άνετα. Είναι ένα feature που δε θα το χρησιμοποιήσω και ποτέ αλλά ναι αν δεν γυρνάει εύκολα, είναι φάουλ.

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #132 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 10:42:54 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Εχοντας σήμερα συνάντηση με τον Αρη aka watch-collector έχω να πω οτι άνθρωποι σαν τον Αρη όχι απλά σπανίζουν, αλλά είναι είδος προς εξαφάνιση. Ευγενής με μια αγνή αγάπη για την ωρολογοποιία και δη το ελβερικό μηχανικό ρολόι που ένιωσα οτι μπορεί να μιλάει για ώρες και ώρες χωρίς να γίνεται κουραστικός. Γιατί όταν κάποιος αγαπάει ένα αντικείμενο φαίνεται στα μάτια του και στο πρόσωπο του και σε όλες τις εκφράσεις του σωματός του.
Με βοήθησε απίστευτα πολύ με την εμπεριστατωμένη άποψή του πάνω στο θέμα του ρολογιού και θέλω να του πω και δημόσια ένα ευχαριστώ.
Αρη ειλικρινά χάρηκα πολύ που σε γνώρισα και γω αλλά και η μέλλουσα γυναίκα μου και σου εύχομαι τα καλύτερα για σένα και την οικογενειά σου.

Υ.γ. Τα διλήμματα μου περιορίστηκαν αρκετά μετά από την συναντησή μας και πλέον θα πορευτώ ακόμα πιο κατασταλαγμένα και συνειδητοποιημένα σε συγκεκριμένες μάρκες και μοντέλα. Θα σας ενημερώσω εννοείται μόλις κάνω κάποιες βόλτες ακόμα.

Καλό σας βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #133 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 12:18:35 πμ »
Φίλε Βαγγέλη,

Σ' ευχαριστώ για τις ευχές και τα καλά σου λόγια.
Η ευχαρίστηση ήταν όλη δική μου, ελπίζω να ήμουν χρήσιμος και να μη σας κούρασα με τη ''φλυαρία'' μου ...
Η Ώρα η Καλή και εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις και να φοράς αυτό που σ' ευχαριστεί και σε εκφράζει περισσότερο !
Στην αναζήτησή σου αυτή -σε ό,τι χρειαστείς και μπορώ να με τον τρόπο μου να συμβάλω- θα είμαι ανά πάσα στιγμή στη διάθεσή σου.
Χάρηκα που σας γνώρισα, τους χαιρετισμούς μου στη γυναίκα σου !

Καλό βράδυ,
'Αρης
 

Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #134 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 01:40:58 μμ »
Λοιπόν λογικά δε θα κοιτάξω το τιτόνι όπως όλα δείχνουν και ενδεχομένως θα ρίξω κάποια στάνταρ που χα θέσει, πιο πολύ για την υδατοστεγανότητα.

Μιντο δηλώνω ερωτευμένος με αρκετά μοντέλα και ευελπιστώ να δω κάποια στο επικείμενο ταξίδι. Το commander που φόρεσα ύστερα από την ευγενική χορηγία του Αρη θεωρώ οτι απλά αγκάλιασε τον καρπό μου ιδανικά και είναι και σε σουπερ τιμή αλλά θα θελα να δω και άλλα μοντέλα της πριν αποφασίσω.

Μετά θα δοκιμάσω από baume το μοντέλο classima, από Maurice το μοντέλο Pontos day date, κάποια bell ross που από την σειρά vintage όπως το br 123 heritage sport και σίγουρα θα ξανακοιτάξω στο χέρι μου το περρελετ.

Επίσης Raymond weil μάλλον δεν, και θα κοιτάξω το ορις 65 που μου κανε καλή εντύπωση επίσης, ενδεχομένως κάποια φορτις που επίσης μου κάνανε καλή εντύπωση αλλά μάλλον δεν είναι το στυλ μου και ίσως θα ξαναδοκιμάσω ένα mont blanc automatic απλό τελείως που μου χε κάνει καλή εντύπωση απλά κάπου κολλάω στο όνομα και το οτι ο κόσμος την γνωρίζει σχεδόν αποκλειστικά σαν κατασκευαστή πενών. Εχουμε και μεις τα κολλήματα μας :P

Μερικά μοντέλα ξεφεύγουν από τις τιμές που θα θελα να επιτύχω αλλά ίσως κάνω την υπέρβαση, ίδωμεν.

Σας ευχαριστώ ξανά για τις συμβουλές σας και εννοείται περιμένω να σχολιάσετε, αν θέλετε, τις επιλογές. Ελπίζω κανείς να μη παρεξηγείται άλλωστε, απόψεις υπάρχουν πολλές και διαφορετικές και καλό είναι να ακούγονται.

Χαιρετώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 03, 2017, 01:51:19 μμ από vsklav »

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #135 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 01:52:40 μμ »
Εξυπακούεται πως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με την AP. Και η Bell & Ross ανύπαρκτη ήταν και με το σωστό marketing έχει φτάσει σε σημείο να βγάζει στην αγορά μοντέλα με τίτλο "Legacy", ούσα γαλλική μάλιστα. Οh mon dieu!

Διόρθωση, τώρα που είδα το post του Βαγγέλη: Όχι Legacy, αλλά Heritage.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #136 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 01:58:06 μμ »
...θα δοκιμάσω από baume την σειρά classima...


Πολύ όμορφα ρολόγια, αν και άλλου στυλ.














Μια πιο τολμηρή εναλλακτική πρόταση, που σίγουρα ξεχωρίζει, είναι η παρακάτω.

Γύρω στα 1.500 αρχική και 35mm (αν τα σηκώνει ο καρπός).


Μάλλον, ό,τι πιο inhouse μπορεί να αγοράσει κανείς με 1.500ευρώ.








Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 01:58:39 μμ »
Ελπίζω κανείς να μη παρεξηγείται άλλωστε, απόψεις υπάρχουν πολλές και διαφορετικές και καλό είναι να ακούγονται.

  :smt023
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος vsklav

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 02:25:55 μμ »
Πολύ όμορφα ρολόγια, αν και άλλου στυλ.














Μια πιο τολμηρή εναλλακτική πρόταση, που σίγουρα ξεχωρίζει, είναι η παρακάτω.

Γύρω στα 1.500 αρχική και 35mm (αν τα σηκώνει ο καρπός).


Μάλλον, ό,τι πιο inhouse μπορεί να αγοράσει κανείς με 1.500ευρώ.





Από baume είχα δει κάποια της σειράς Clifton http://www.baume-et-mercier.com/en/clifton-10054.html και ήταν απλά οκ στα μάτια μου. Δε τρελάθηκα. Τώρα το κλασιμα θα θελα να το δω απο κοντά γιατί θεωρώ οτι θα μου αρέσει πιο πολύ.

Η νομος που πόσταρες είναι αγαπημένη...αλλά τα εκατοστά είναι εξαιρετικά λίγα...και αν δεν κάνω λάθος είναι κουρδιστό;

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14998
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Αγορα ρολογιου εως 1.500 ευρω
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 03, 2017, 02:55:48 μμ »
Το συγκεκριμένο Nomos (Orion) βγαίνει και σε 38 (και τα δύο κουρδιστά).
Υπάρχει όμως και αυτόματη έκδοση, στα 36mm.

http://www.nomos-store.com/en/Watches/Model-series/Orion/