Αποστολέας Θέμα: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;  (Αναγνώστηκε 17108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maktoumpis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 08:23:29 πμ »
​Καλημέρα σε όλους. Μετά από καιρό που διαβάζω το φορουμ και πολλές αλλαγές γνώμης, σκέφτομαι να κάνω την 1η αγορά "αξιοπρεπούς" ρολογιού (μόλις καταφέρω να πουλήσω το Hamilton Pilot quartz που έχω). Έχω καταλήξει σε 2 και θα ήθελα τη γνώμη σας. Το ρολόι θα χρησιμοποιηθεί για καθημερινή χρήση γραφείου (έχω ακόμη ένα ρολόι: Seiko Solar SSC077P1).

Sinn 104 St Sa A 41mm http://www.sinn.de/en/Modell/104_St_Sa_A.htm
+ Πιο συμμαζεμένο μέγεθος = περισσότερο ευέλικτο με οποιοδήποτε ντύσιμο
+ Ευκολότερη αλλαγή λουριού
+ Καλύτερο grade στη μηχανή; (κάπου πήρε το μάτι μου ότι η Sinn χρησιμοποιεί top grade)
- Δεν το έχω δει στο χέρι μου, ούτε έχω τη δυνατότητα να το κάνω

Oris Aquis Date 43mm μπλε dial https://www.oris.ch/en/watch/oris-aquis-date/01-733-7653-4155-07-4-26-34eb
- Βαρύ με μπρασελέ
- Λουρί κατά παραγγελία
- Πιο "βαρετό" σχέδιο;
+ Το έχω δοκιμάσει


Υπάρχει κάτι άλλο που θεωρείτε ότι θα έπρεπε να λάβω υπόψη μου για την αγορά; Ποιο θα επιλέγατε;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τα σχόλια.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 09:13:39 πμ »
​Καλημέρα σε όλους.
Το ρολόι θα χρησιμοποιηθεί για καθημερινή χρήση γραφείου...
Καλημέρα.  ;)

Έχεις κάνει σωστές σκέψεις, που μπορούν να δώσουν την κατεύθυνση της τελικής επιλογής.
To oris έχει σοβαρό περιορισμό στα εναλλακτικά λουράκια.
Επίσης και το μπρασελέ του έχει γυαλισμένες επιφάνειες που ακόμα και σε περιβάλλον γραφείου θα σημαδευτούν αναπόφευκτα.

Από την άλλη, ίσως δεν είναι εύκολο να διαχειρισθεί κανείς την αγορά του πρώτου καλού ρολογιού του μέσω ίντερνετ.

Γιαυτό, θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε άλλα ρολόγια, π.χ. κάτι σε φόρτις.

Αποσυνδεδεμένος maktoumpis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 09:54:06 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο, δεν είχα σκεφτεί το γυαλισμένο μπρασελέ.. Αν και λόγω βάρους νομίζω ότι θα έπρεπε να παραγγείλω δερμάτινο λουρί για το Oris..

Η αλήθεια είναι ότι πριν από τις τελευταίες μου 2 επιλογές είχα σκεφτεί το Fortis Official Cosmonauts B-42. Το απέρριψα γιατί μου φαίνεται αρκετά «χοντροκομμένη» η κάσα του. Πάλι βέβαια μέσω φωτό στο νετ, γιατί όντας επαρχία δεν υπάρχει η άμεση δυνατότητα να το δω από κοντά...


Μία ακόμη επιλογή, αν και τελείως διαφορετικό στυλ, που με προβλημάτισε είναι το Fortis Cockpit Two (μου αρέσει πολύ ο κόκκινος δείκτης). Δεν ξέρω όμως γιατί, αλλά σκέφτηκα ότι θα ήταν επιλογή που θα έπρεπε να λάβω υπόψη μου για επόμενη αγορά και όχι σαν 1ο και «βασικό» ρολόι  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2016, 10:00:23 πμ από maktoumpis »

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 10:19:08 πμ »
Πάγια (και σωστή) οδηγία του φόρουμ, είναι να παίρνουμε το ρολόι πάντα με μπρασελέ.

Αν το βάρος είναι πρόβλημα, να μια καλή επιλογή μόλις 120 γραμμαρίων:



http://www.righttime.com/rt/fortis/647.29.41m.htm


Αποσυνδεδεμένος maktoumpis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 10:45:30 πμ »
Αν έχω καταλάβει σωστά, είναι προτιμότερο το μπρασελέ λόγω κόστους απόκτησής του αργότερα.

Δεν είναι άσχημο και δεν φαίνεται «χοντροκοπιά», αλλά νομίζω με χαλάνει οι τεράστιοι αριθμοί στο dial... Πρότεινες τα φορτις γιατί υπάρχει διαθεσιμότητα στην εγχώρια αγορά ώστε να τα δω από κοντά, σωστά; Δεν έχει σχέση με την ποιότητα ή κάτι άλλο σε σύγκριση με τις αρχικές μου επιλογες;

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:08:34 πμ »
Πρότεινα τα φόρτις γιατί μου αρέσουν περισσότερο, ειδικά το συγκεκριμένο από τιτάνιο.
Ασφαλώς, μετράει ότι μπορεί κανείς να τα δοκιμάσει (σε αντίθεση με τα sinn), καθώς και ότι φοράνε ΕΤΑ (σε αντίθεση με το oris που φοράει sellita). 
Ως προς την αισθητική, οι ευμεγέθεις αριθμοί ταιριάζουν με τον χαρακτήρα του ρολογιού και είναι πάντα πιο ευανάγνωστοι.
Βέβαια, γούστα είναι αυτά.

Για το μπρασελέ, σωστά, η μεταγενέστερη απόκτησή του δεν συμφέρει.
Όμως, ένα ρολόι όταν βγαίνει σε έκδοση με μπρασελέ και χωρίς, ολοκληρωμένο είναι μόνο με το μπρασελέ.
Υποκειμενική άποψη βέβαια και αυτή.
 

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:11:59 πμ »
Καλά είναι τα Sinn και αρκετά ποιοτικά αλλά τα περισσότερα είναι άοσμα και άγευστα. Σαν συντηρητικά ντυμένες Γερμανίδες σαράντα χρονών που μοιάζουν με πενήντα, με αυτό το παγερό ύφος νωθρής αυστηρότητας.
Και πλέον τα θεωρώ ακριβά.
Τα Oris πολύ καλά και όμορφα, αλλά αυτό με τα lugs που είτε βάζεις το (ογκώδες) μπρασελέ τους είτε το λουρί της μάνας τους είναι πολύ περιοριστικό κατά τη γνώμη μου.
Το Fortis που πρότεινε ο  Σπύρος svl είναι πολύ καλή επιλογή. Σκύλος, μηχανή ΕΤΑ, ευανάγνωστο και οικονομικό ρολόι. Δεν ξέρω μόνο αν υπάρχει ακόμη το συγκεκριμένο μοντέλο…

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:38:19 πμ »
Σαν συντηρητικά ντυμένες Γερμανίδες σαράντα χρονών που μοιάζουν με πενήντα, με αυτό το παγερό ύφος νωθρής αυστηρότητας....



Η γνώμη του φίλου Χάρη (nin) για τα sinn, μετράει, γιατί ο ίδιος είχε.  ;)


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:45:52 πμ από svl »

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:46:50 πμ »
Σαν συντηρητικά ντυμένες Γερμανίδες σαράντα χρονών που μοιάζουν με πενήντα, με αυτό το παγερό ύφος νωθρής αυστηρότητας....



Η γνώμη του φίλου Χάρη (nin) για τα sinn, μετράει, γιατί ο ίδιος είχε.  ;)




:lol:

Ρε Σπύρο, σίγουρα δεν δουλεύεις στην KGB;

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:54:30 πμ »
Φαίνεται, ε;   :cheers:

Αποσυνδεδεμένος maktoumpis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 12:51:18 μμ »
Το ανησυχητικό δεν είναι οτι τα Sinn είναι "Σαν συντηρητικά ντυμένες Γερμανίδες σαράντα χρονών που μοιάζουν με πενήντα, με αυτό το παγερό ύφος νωθρής αυστηρότητας", αλλά ότι εγώ τα βρίσκω ελκυστικά  :? :noidea:

Πέραν την πλάκας, η γνώμη ενός που είχε Sinn φυσικά και μετράει.
Το πρόβλημα με τα Oris και το λουρί ξεπερνιέται με hand made παραγγελίες, αλλά είναι κοστοβόρο και καθόλου πρακτικό...

Αυτό που πρότεινε ο svl το βρήκα κάπου (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω). Αλλά γμτ δε με πείθει το dial.. Θα ξαναδώ τα Fortis, αλλα 13mm κάσα τουλάχιστον στις φωτό φαίνονται «γκουμούτσες». Κι εκεί που νόμιζα ότι είχα καταλήξει κάπου..  ???
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 16, 2016, 01:12:02 μμ από maktoumpis »

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 01:42:55 μμ »
Αν δε σε πειράζουν τα 13χιλ του Όρις, πιθανόν δε θα σ' ενοχλούν τα 13χιλ του Φόρτις.

Υπάρχει και το Cosmonauts που έχει πιο κλασσική εμφάνιση.











Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 10:33:40 μμ »
Αν δε σε πειράζουν τα 13χιλ του Όρις, πιθανόν δε θα σ' ενοχλούν τα 13χιλ του Φόρτις.

Υπάρχει και το Cosmonauts που έχει πιο κλασσική εμφάνιση.




Σωστός, ο Δημήτρης!
Επιπλέον, ως προς την εφαρμογή, το oris έχει μια ιδιοτροπία στα lugs και πετάνε.
Ολοφάνερα, το φόρτις έχει καλύτερη εφαρμογή στον καρπό.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 10:42:12 μμ »
Φίλε maktoumpis, προσωπικά για την αγορά του πρώτου μου "αξιοπρεπούς" ρολογιού, όπως το θέτεις, δε θα προτιμούσα μία εταιρία που έχει μηδενική αντιπροσώπευση στην Ελλάδα.
Οπότε θα "έβγαζα" εκτός τη Sinn με το "καλημέρα".
Αν μιλούσαμε για το 3ο, 4ο κλπ. ρολόϊ της συλλογής, θα το έβλεπα αλλιώς...

Μεταξύ των Oris & Fortis, που αναφέρονται παραπάνω, η μικρή δυνατότητα αλλαγών λουριών του Oris, θα με απέτρεπε. Αλλά αυτό είναι 100% δικό μου κριτήριο, καθώς είμαι πολύ "λουράκιας" :)

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον είσαι εκτός Αθήνας αν θυμάμαι καλά, κατέληξε μέσω ιντερνετικού ψαξίματος σε 4-5 ρολόγια και κανόνισε μία "εκδρομή" στην Αθήνα, για να τα δεις από κοντά και να τα φορέσεις.

Πρώτο ρολόϊ χωρίς live δοκιμή, μην πάρεις. Κρίμα είναι :/

Καλό ψάξιμο :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:52:24 μμ »
https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2517454/LONGINES-HydroConquest-Automatic/


Καλημέρα σε όλους. Μετά από καιρό που διαβάζω το φορουμ και πολλές αλλαγές γνώμης, σκέφτομαι να κάνω την 1η αγορά "αξιοπρεπούς" ρολογιού (μόλις καταφέρω να πουλήσω το Hamilton Pilot quartz που έχω). Έχω καταλήξει σε 2 και θα ήθελα τη γνώμη σας. Το ρολόι θα χρησιμοποιηθεί για καθημερινή χρήση γραφείου (έχω ακόμη ένα ρολόι: Seiko Solar SSC077P1).

Sinn 104 St Sa A 41mm http://www.sinn.de/en/Modell/104_St_Sa_A.htm
+ Πιο συμμαζεμένο μέγεθος = περισσότερο ευέλικτο με οποιοδήποτε ντύσιμο
+ Ευκολότερη αλλαγή λουριού
+ Καλύτερο grade στη μηχανή; (κάπου πήρε το μάτι μου ότι η Sinn χρησιμοποιεί top grade)
- Δεν το έχω δει στο χέρι μου, ούτε έχω τη δυνατότητα να το κάνω

Oris Aquis Date 43mm μπλε dial https://www.oris.ch/en/watch/oris-aquis-date/01-733-7653-4155-07-4-26-34eb
- Βαρύ με μπρασελέ
- Λουρί κατά παραγγελία
- Πιο "βαρετό" σχέδιο;
+ Το έχω δοκιμάσει


Υπάρχει κάτι άλλο που θεωρείτε ότι θα έπρεπε να λάβω υπόψη μου για την αγορά; Ποιο θα επιλέγατε;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τα σχόλια.
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 16, 2016, 11:54:36 μμ »
Oris Aquis_03

Καλημέρα σε όλους. Μετά από καιρό που διαβάζω το φορουμ και πολλές αλλαγές γνώμης, σκέφτομαι να κάνω την 1η αγορά "αξιοπρεπούς" ρολογιού (μόλις καταφέρω να πουλήσω το Hamilton Pilot quartz που έχω). Έχω καταλήξει σε 2 και θα ήθελα τη γνώμη σας. Το ρολόι θα χρησιμοποιηθεί για καθημερινή χρήση γραφείου (έχω ακόμη ένα ρολόι: Seiko Solar SSC077P1).

Sinn 104 St Sa A 41mm http://www.sinn.de/en/Modell/104_St_Sa_A.htm
+ Πιο συμμαζεμένο μέγεθος = περισσότερο ευέλικτο με οποιοδήποτε ντύσιμο
+ Ευκολότερη αλλαγή λουριού
+ Καλύτερο grade στη μηχανή; (κάπου πήρε το μάτι μου ότι η Sinn χρησιμοποιεί top grade)
- Δεν το έχω δει στο χέρι μου, ούτε έχω τη δυνατότητα να το κάνω

Oris Aquis Date 43mm μπλε dial https://www.oris.ch/en/watch/oris-aquis-date/01-733-7653-4155-07-4-26-34eb
- Βαρύ με μπρασελέ
- Λουρί κατά παραγγελία
- Πιο "βαρετό" σχέδιο;
+ Το έχω δοκιμάσει


Υπάρχει κάτι άλλο που θεωρείτε ότι θα έπρεπε να λάβω υπόψη μου για την αγορά; Ποιο θα επιλέγατε;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τα σχόλια.
ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού

Αποσυνδεδεμένος maktoumpis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:00:46 πμ »
Αν δε σε πειράζουν τα 13χιλ του Όρις, πιθανόν δε θα σ' ενοχλούν τα 13χιλ του Φόρτις.

Έχεις απόλυτο δίκιο  :)

Επιπλέον, ως προς την εφαρμογή, το oris έχει μια ιδιοτροπία στα lugs και πετάνε.
Ολοφάνερα, το φόρτις έχει καλύτερη εφαρμογή στον καρπό.

Αναφέρεσαι στη γωνία που κάνουν, έτσι; Και ότι το φόρτις «αγκαλιάζει» περισσότερο τον καρπό;

https://www.oroloi.gr/el-gr/product/2517454/LONGINES-HydroConquest-Automatic/

Το HydroConquest μια περίοδο ήταν μία από τις επιλογές μου. Αν θυμάμαι καλά το είχα απορρίψει γιατί «γυάλιζε» πολύ στο μάτι (το είχα δει στην πόλη που βρίσκομαι). Ήταν όμως κομψό και όμορφο.

Φίλε maktoumpis, προσωπικά για την αγορά του πρώτου μου "αξιοπρεπούς" ρολογιού, όπως το θέτεις, δε θα προτιμούσα μία εταιρία που έχει μηδενική αντιπροσώπευση στην Ελλάδα.
Οπότε θα "έβγαζα" εκτός τη Sinn με το "καλημέρα".
Αν μιλούσαμε για το 3ο, 4ο κλπ. ρολόϊ της συλλογής, θα το έβλεπα αλλιώς...

Μεταξύ των Oris & Fortis, που αναφέρονται παραπάνω, η μικρή δυνατότητα αλλαγών λουριών του Oris, θα με απέτρεπε. Αλλά αυτό είναι 100% δικό μου κριτήριο, καθώς είμαι πολύ "λουράκιας" :)

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον είσαι εκτός Αθήνας αν θυμάμαι καλά, κατέληξε μέσω ιντερνετικού ψαξίματος σε 4-5 ρολόγια και κανόνισε μία "εκδρομή" στην Αθήνα, για να τα δεις από κοντά και να τα φορέσεις.

Πρώτο ρολόϊ χωρίς live δοκιμή, μην πάρεις. Κρίμα είναι :/

Όπως συμπεραίνω κι εγώ μετά τη συζήτηση μαζί σας, είναι εξαιρετικά χρήσιμο να έβλεπα από κοντά το ρολόι και να το δοκίμαζα. Αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα να αποκλείσω το Sinn, γιατί δεν έχω το δικό σας «μάτι» και εμπειρία ώστε να κάνω μία αγορά από το ιντερνετ. Ίσως όπως λες να πρέπει να συλλέξω υποψηφιότητες και ένα σε ταξίδι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη να δοκιμάσω τα υποψήφια (για την ώρα Fortis και Oris). Αν έχετε πάντως στο μυαλό σας άλλες υποψηφιότητες, είναι φυσικά καλοδεχούμενες.

Το Fortis τιτάνιο που προαναφέρθηκε, από μία γρήγορη ματιά ξεφέυγει στα χρήματα που είχα σκοπό να δαπανήσω (κάπου πήρε το μάτι μου 1700)...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:11:36 πμ »
Σαν συντηρητικά ντυμένες Γερμανίδες σαράντα χρονών που μοιάζουν με πενήντα, με αυτό το παγερό ύφος νωθρής αυστηρότητας....



Cougar ατάϊγο
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:31:19 πμ »
Cougar ατάϊγο

Kοίτα μάτι..




Κατευθείαν απ'το εξχάμστερ λέμε.. :lol:

Αποσυνδεδεμένος maktoumpis

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Sinn 104 ή Oris Aquis Date;
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 17, 2016, 09:31:51 πμ »