Αποστολέας Θέμα: Αθλητικα παπουτσια (running)  (Αναγνώστηκε 23010 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Αθλητικα παπουτσια (running)
« στις: Νοέμβριος 01, 2016, 06:02:55 μμ »
Ψάχνω, για τρέξιμο, κυρίως μεσαίων αποστάσεων (συνήθως 5αρια, σπανιοτερα 10αρια).
Μου αρέσουν τα ελαφρά όχι τα κουτσουρα αλλα απο την άλλη θέλω να αγκαλιάζουν ωραία το πόδι.
Δεν θα ήθελα Nike, δεν τα πολυσυμπαθω. Επίσης δεν θα ήθελα να κοστίζουν άνω των €100.
Οποίος κατέχει, ας πει μια γνώμη, σε αυτη τη δύσκολη εξίσωση.

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1119
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 08:12:30 μμ »
Saucony ride 9..
Asics nimbus (κάποιο προηγούμενο μοντέλο λόγω τιμής πχ 16)..

Φιλικά, Μάνος.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 10:13:37 μμ »
Τα saucony τα δοκίμασα. Μου φάνηκαν πολυ μαλακά στο επάνω μερος τους. Τα σκέφτομαι.
Τα nimbus τα είχα. Είναι πολυ ωραίο παπουτσι, αλλα ξανά? :-\ θα ήθελα λίγο αλλαγή...

Δεν έχω δοκιμάσει mizuno, brooks και NB.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 10:54:22 μμ »
Δοκίμασε Brooks. Θα σε καλύψουν.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:06:05 μμ »
Κάνε πελματογράφημα σε κάποιο ίντερσπορ ή σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα όπως της Μιζούνο, Ασίκς κλπ. Μπες στα σάιτ runrepeat.com, runningshoesguru.com, runnersworld.com και δες τι προτείνουν σε σχέση με το πόδι σου, το στυλ που τρέχεις,  το δρόμο κλπ. Επίσης μπες και στα σάιτ των εταιρειών Μιζούνο, Μπρουκς,  Ασίκς κλπ να δεις τι σε προτείνουν κι αυτές. Πήγαινε και δοκίμασε αυτά που σε πρότειναν για να δεις τι σε ταιριάζει περισσότερο. Προτίμησε παλιότερες εκδόσεις γιατί είναι αρκετά φθηνότερες απ' τις φετινές.



Το λουρί είναι το ρολόι.


Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:43:36 μμ »
Κουράστηκα και μονο που διάβασα το πόστ...

Αστο Λάμπρο βγες ξυπόλητος


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 12:04:22 πμ »
Κουράστηκα και μονο που διάβασα το πόστ...

Αστο Λάμπρο βγες ξυπόλητος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Κενυάτης, Νιγηριανός κι' έτσι...

:lol: :lol:



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 12:52:20 πμ »
Adidas ultra η energy boost. Πηγαινε στο stock στην μεσογειων προς Αγια Παρασκευη. Εγω αγορασα εκει απο 110 αρχικη στα 55 ε.
Μια χαρα παπουτσια. Παρομοια τρεξιματα κανω με σενα αλλα ειμαι στην φαση που ανεβαζω στα 10αρια περισσοτερο

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 01:29:53 πμ »
Τα ultra παραειναι μαλακα, βυθοζεται πολυ το ποδι. Energy καλυτερα.
Επισης αν θες ενα λεβελ πιο κατω σε τιμη, glide boost.

Τα nimbus τα θεωρω κορυφη, αλλα αφου θες κατι αλλο...

Τα mizuno επισης ειναι αξιολογα αλλα εχουν ιδοατερο πατημα. Εχουν μια μικρη υποστηριξη στην καμαρα τους, το λεγομενο wave που θα δεις στις ονομασιες. Ε εμενα αυτο μου φανηκε πολυ σκληρο.

Για παρομοιο πατημα με τα nimbus θα πας ή σε energy boost ή σε saucony ride οπως σου ειπαν.

Επισης το πελματογραφημα ειναι αναγκαιο για καποιον που ασχολειται σοβαρα, να δει τι πρηνισμο εχει..
Κι ετσι να επιλεξει καταλληλο παπουτσι ή πατο.

Εγω ειχα προπονητρια την Τσουμελεκα οσο ακομα μπορουσα να τρεξω(καταραμενα γονατα) και ηταν υπερ του παπουτσιου με ουδετερο πατημα και πατο που θα προσαρμοσεις στα μετρα σου αν χρειαστει.


Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 02:33:12 πμ »
Adidas adizero boost ή το supernova glide 8 ή και το 7. Και τα response.
Έχω γράψει πολλά και δεν καταλαβαίνουν τίποτας.

Πρώτα πελματογράφημα, που λέει κι ο μαυροπούλης και μετά βουρ για στοκατζιδικο που λέει κι ο Χρήστος.
Αλλιώς... σκρουτζάρεις.

Και ρίξε και μια ματιά εδώ https://www.solereview.com/list-of-performance-reviews/ αν έχεις χρόνο και όρεξη...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2016, 02:44:35 πμ από pontioz1 »

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 08:21:23 πμ »
Το παπουτσι ειναι ο δρομεας

 :-\ ωχ, στο google ηθελα να το γραψω


Ευχαριστω παιδες!



Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 12:51:07 μμ »
Τα adizero ειναι αγωνιστικα παπουτσια με πολυ μικρη απορροφηση κραδασμων και σκληρα. Ειναι για ελαφριους δρομεις που ενδιαφερονται για ταχυτητα

Καμια σχεση με τα nimbus και σιγουρα οχι για τον μεσο δρομεα..

Εγω εχω τα boston boost που ειναι ενα κλικ πιο πανω απο τα adizero αλλα δυστυχως κι αυτα ηταν λαθος αγορα.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 02:47:04 μμ »
..... μιλάμε το έχετε κάνει επιστήμη .... μπράβο παιδιά .... πολύ ψαγμένοι ...   :2thumbs:


όταν θα έρθει η ώρα μου για αθλητικό παπούτσι θα ζητήσω βοήθεια σας ...  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 03:24:23 μμ »
Κουράστηκα και μονο που διάβασα το πόστ...

Αστο Λάμπρο βγες ξυπόλητος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παίρνοντας αφορμή την πλάκα του Άρη και τα σχόλια των υπολοίπων να κάνω μερικές παρατηρήσεις. Το αθλητικό παπούτσι δεν είναι το ρολόι που αγοράσαμε και δεν πρόκειται να μας επηρεάσει την υγεία μας ασχέτως αν μας πάει ή όχι, αν είναι μικρό ή μεγάλο ή αν το φοράει ο Σταλόνε και ο μαέστρος της φιλαρμονικής της Βιέννης. Το παπούτσι είναι κάτι πολύ προσωπικό και συμβουλές του τύπου πάρε το τάδε ή το δείνα είναι τουλάχιστον άκυρες. Εγώ είμαι 20 χρονών, 150 κιλά, τρέχω την εβδομάδα 100 χλμ σε παρκέ με ταχύτητα 7,5'/χλμ, έχω στενό πέλμα και πλατυποδία. Ο Λάμπρος είναι 40 χρονών, 75 κιλά, τρέχει την εβδομάδα 10 χλμ σε βουνό με ταχύτητα 5'/χλμ, έχει φαρδύ πέλμα και μεγάλη καμάρα στο πόδι του. Από τι στιγμή που δεν έχουμε καμία απολύτως σχέση ως δρομείς πως μπορούμε να προτείνουμε ο ένας στον άλλο παπούτσια με βάση την εμπειρία μας; Πόσο μάλλον όταν δε γνωρίζουμε πως είναι και πως τρέχει ο άλλος; Όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα αυξάνονται προσθετικά οι πιθανότητες τραυματισμού γιατί αλλιώς πατάει το πόδι κι αλλιώς το παπούτσι. Και το καλό παπούτσι σε προστατεύει, το άσχετο σε τραυματίζει. Οι εταιρείες έχουν πολλά διαφορέτικά μοντέλα για να ικανοποιήσουν τις διαφορετικές ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 03:28:30 μμ »
Το πελματογράφημα πως γίνεται ρε παιδιά;
Για πείτε να μαθαίνουμε !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 03:35:26 μμ »
Σε τσιγγάνα τουρκογύφτισσα με φούστα κλαρωτή και γαρύφαλλο στ' αυτί. Με κάτι παραπάνω σε λέει και τη μοίρα σου και το ριζικό σου.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 03:41:44 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 03:46:22 μμ »
Παίρνοντας αφορμή την πλάκα του Άρη και τα σχόλια των υπολοίπων να κάνω μερικές παρατηρήσεις. Το αθλητικό παπούτσι δεν είναι το ρολόι που αγοράσαμε και δεν πρόκειται να μας επηρεάσει την υγεία μας ασχέτως αν μας πάει ή όχι, αν είναι μικρό ή μεγάλο ή αν το φοράει ο Σταλόνε και ο μαέστρος της φιλαρμονικής της Βιέννης. Το παπούτσι είναι κάτι πολύ προσωπικό και συμβουλές του τύπου πάρε το τάδε ή το δείνα είναι τουλάχιστον άκυρες. Εγώ είμαι 20 χρονών, 150 κιλά, τρέχω την εβδομάδα 100 χλμ σε παρκέ με ταχύτητα 7,5'/χλμ, έχω στενό πέλμα και πλατυποδία. Ο Λάμπρος είναι 40 χρονών, 75 κιλά, τρέχει την εβδομάδα 10 χλμ σε βουνό με ταχύτητα 5'/χλμ, έχει φαρδύ πέλμα και μεγάλη καμάρα στο πόδι του. Από τι στιγμή που δεν έχουμε καμία απολύτως σχέση ως δρομείς πως μπορούμε να προτείνουμε ο ένας στον άλλο παπούτσια με βάση την εμπειρία μας; Πόσο μάλλον όταν δε γνωρίζουμε πως είναι και πως τρέχει ο άλλος; Όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα αυξάνονται προσθετικά οι πιθανότητες τραυματισμού γιατί αλλιώς πατάει το πόδι κι αλλιώς το παπούτσι. Και το καλό παπούτσι σε προστατεύει, το άσχετο σε τραυματίζει. Οι εταιρείες έχουν πολλά διαφορέτικά μοντέλα για να ικανοποιήσουν τις διαφορετικές ανάγκες.


Πολύ ωραίο ποστ.

Ακριβώς στο δικό μου τρόπο σκέψης.
Έχω τρέξει αρκετά όταν ήμουν μικρότερος σε παρκέ και στίβο, όσο έπαιζα μπάσκετ.

Πάντα με λάθος παπούτσια.
Με χονδροπάθεια στα γόνατα και αστράγαλο/αχίλλειο μονίμως με πρόβλημα.

Τώρα που είμαι κάποια χρόνια μεγαλύτερος, 10 κιλά βαρύτερος και μόνη εκγύμναση κάποια προπόνηση με βάρη, καταλαβαίνω πόσο επιβαρύνω το σώμα μου.

Βγήκα να τρέξω στην παραλία, που έχει σκληρό έδαφος και σε κάθε πάτημα ένιωθα ότι θα πάρω τα γόνατα στο χέρι.

Το πελματογράφημα πως γίνεται ρε παιδιά;
Για πείτε να μαθαίνουμε !


Sent from my iPhone using Tapatalk

ωραία ερώτηση.

επίσης προς όσους γνωρίζουν, το πελματογράφημα αρκεί για να γίνει σωστή επιλογή παπουτσιού?
γνωρίζοντας φυσικά τις άλλες παραμέτρους που αναφέρει ο Δημήτρης παραπάνω...

Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 03:53:11 μμ »
Πελματιαία απονευρωσίτιδα ξέρετε τι είναι;


http://www.onmed.gr/ygeia/story/322576/akantha-pternas-ti-einai-kai-pos-tha-tin-kseperasete

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Αθλητικα παπουτσια (running)
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 02, 2016, 04:00:50 μμ »
Φαντάζομαι πως αν δε λέγεσαι Bolt δεν υπάρχουν bespoke αθλητικά. Οπότε κοιτάζεις να συγκεράσεις τα δικά σου δεδομένα με τις προτάσεις της αγοράς για να βρεις τη χρυσή (έστω 14κ) τομή. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα πελματογραφήματος μπες στο σάιτ της Μιζούνο ή της Brooks (και πιθανόν κι άλλες) και ακολούθησε τα βήματα επιλογής παπουτσιού να δεις τι προτείνουν. Το σκεπτικό των εταιρειών για την επιλογή είναι πάνω κάτω το εξής: Φύλο, βάρος, πέλμα, κινησιολογία, είδος δρόμου, τύπος προπόνησης.