Αποστολέας Θέμα: Γαμηλιο δωρο  (Αναγνώστηκε 6201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpsilosss

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Γαμηλιο δωρο
« στις: Οκτώβριος 26, 2016, 04:47:00 μμ »
Γεια σας φίλοι μου!!! Έμαθα την ύπαρξη του φόρουμ απο ένα φιλο μου που μου είπε να απευθυνθώ σε σας για βοήθεια στην επιλογη του επόμενου ρολογιου μου.  Ετοιμάζομαι να παντρευτώ και οι γονείς της μελλουσας γυναικας μου θέλουν να μου κάνουν δωρο ενα ρολόι! Το μπάτζετ μου είναι γύρω στις 2.500 ευρώ. Καταρχας να σας πω πως προσωπικά δεν είχα κανενα προβλημα να κοιτάξω σε vintage (το ρολοι μου τωρα ειναι ενα αυτοματο Σεικο του 70΄, 6105-8110) και μεταχειρισμενα αλλά η γυναικα μου δεν το συζηταει καν, οποτε παμε για καινουργιο.

Με την μικρη έρευνα αγορας στο ιντερνετ που εχω κανει εχω καταληξει πως  θέλω αυτοματο και στα λεφτα που διαθετω η μαρκες που μου αρεσουν πιο πολυ είναι η longines και Tag Heur, με τα μοντελα που εχω ξεχωρισει να είναι απο longines  το L26294785 και το L26734783 και απο Tag τα Tag Heuer Carrera Calibre 6 Heritage Automatic WAS2112.FC6181 και το TAG HEUER TAG-WAS2111 FC6293.

Δεν σας κρυβω οτι μου αρεσουν πολυ και τα ρολογια της NOMOS αλλά ειμαι σκεπτικος λογω της μικρης ιστοριας της εταιρειας και του μικρότερου ειδικου βαρους που εχει το ονομα της, τουλαχιστον σε αυτους που ξερουν λιγα απο ρολογια (οπως εγω).

Εσεις τι μου προτεινετε? και ακομα μια ερωτηση ειδα σε παλιοτερα ποστ πως υπηρχαν καποιοι που πηραν OMEGA με 2 χιλιαρικα. Υπαρχουν ακομα αυτες οι τιμες γιατι όσο εψαξα, επαναλαμβανω μονο στο ιντερνετ, δεν είδα ΟΜΕGA αυτοματο κατω απο 3000.

Ευχαριστω πολυ και παλι καλως σας βρηκα

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 04:57:36 μμ »
Πάρε ένα swatch με 50 ευρώ και τα υπόλοιπα να στα δώσουν μετρητά να πάρεις όποιο μεταχειρισμένο τραβάει η καρδιά σου ;D



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 05:00:12 μμ »
Tudor black Bay φυσικα ή breitling
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 06:28:56 μμ »
Θα πήγαινα σε omega η seiko marinemaster απο Japan φυσικά
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Wolf-

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 266
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 10:48:45 μμ »
Εγώ για την συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα πήγαινα σε κάτι λιγότερο από ένα omega seemaster(αυτόματο εννοείται)...! Νομίζω πρέπει να το βρίσκεις εκεί γύρω στα 2.500 μετρητά με την έκπτωση...! Τώρα και 2.700 να σου πάει... εντάξει...  σιγά...! Τα tag είναι ωραία και ποιοτικά ρολόγια αλλά χάνουν πολύ στην μεταπώληση και δεν συγκρίνονται σε κύρος με τα omega...!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 11:14:26 μμ »
Ρίξε μια ματιά και στα edox... (ψαγμένη επιλογή) ;)
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 11:29:24 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα για ένα τέτοιο επετειακό ρολόι να κινηθείς αποκλειστικά και μόνο στα βαριά χαρτιά και ονόματα του χώρου ακομα και αν χρειαστεί να κανεις πάρα πολύ μεγάλη υπέρβαση. Επίσης δεν σε υποχρεώνει κανεις να πάρεις ντε και καλά ρολόι των 2.500 € τώρα. Βάλε τα λεφτά στον ρολογοκουμπαρα και δούλεψε το σιγά σιγά για το βαρύ χαρτί. Και δεν θα μεταπωληθεί (λογικά) το συγκεκριμένο  για αλλο ρολόι και θα πάει απευθείας στους απογόνους όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 11:38:08 μμ »
Θεμα μεταπωλησης δεν τιθεται.

Εγω θα σου προτεινα να παρεις σιγουρα ρολοι με μπρασελε.
Καλα τα λουρια, αλλα θα πρεπει καθε τοσο να βαζεις το χερι στην τσεπη αν φορασψτο ρολοι 24/7.

Θεωρω οτι δεν πρεπει να σου προτεινω κατι. Το ρολοι αυτο θα εχει συγκεκριμενη σημασια και αξια για σενα, η επιλογη πρεπει να ειναι καθαρα δικη σου.
Αφιερωσε μερικα απογευματα για βολτα και δοκιμες, και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις κατι στο μπατζετ σου που οταν το φορεσεις θα πεις, ´εδω ειμαί´.

Επισης συμφωνω με τη γυναικα σου πως αυτο το ρολοι πρεπει να ειναι καινουριο.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Elpsilosss

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 01:56:08 μμ »
Στράτο σίγουρα δεν παίζει θέμα μεταπωλησης και έχεις δίκιο πως πρέπει να παω να τα δω απο κοντα να δω και πως είναι στο χέρι μου. Σχετικά με τα NOMOS, είδα ότι πως ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος είναι μεγάλο μαγαζί στο Σύνταγμα, ξέρει κανείς αν έχουν διαφορά οι τιμές του με αυτές που έχει το online καταστημα της εταιρείας;

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 01:59:48 μμ »
Νομίζω ότι στα λεφτά αυτά παίρνεις ένα πολύ ωραίο Ωμέγα ή breitling
Αν έχεις μικρό καρπό με 2 παραπάνω παίρνεις ένα 36 date just

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 02:02:00 μμ »
Στράτο σίγουρα δεν παίζει θέμα μεταπωλησης και έχεις δίκιο πως πρέπει να παω να τα δω απο κοντα να δω και πως είναι στο χέρι μου. Σχετικά με τα NOMOS, είδα ότι πως ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος είναι μεγάλο μαγαζί στο Σύνταγμα, ξέρει κανείς αν έχουν διαφορά οι τιμές του με αυτές που έχει το online καταστημα της εταιρείας;


το συγκεκριμένο μαγαζί ... έχει τρομερές τιμές στα Nomos ... απο τις καλύτερες συμπεριλαμβανομένων Ευρώπη, Αμερική .... !!!

βέβαια θέλει προσπάθεια ... !!! ;D

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 09:25:03 πμ »
Αφου σου αρεσουν τα longines ,και συγκεκριμενα η σειρα master,θα σου προτεινα να κοιταξεις ενα μοντελο στα 40mm και λιγο πιο λιτης σχεδιασης,για να ειναι ενα κλασικο κομματι σε στυλ,που θα εχει διαχρονικη αξια.

Ενα μοντελο πχ της σειρας αυτης,με τους αραβικους αριθμους και ημερομηνια ή αυτο με το small seconds στο 6,γυρω στα 40mm ,ειναι κατα τη γνωμη μου ιδανικο για ρολοι γαμου,γιατι περνωντας ο καιρος ειναι παντα επικαιρο σχεδιαστικα.


Και τα νομος ειναι ωραια και καλα αλλα τα longines εχουν αυτους τους πολυ ωραιους αριθμους που εκπεμπουν μια ωραια νοσταλγια θυμιζοντας τα παλια χρονια της ωρολογοποιιας.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 03:28:00 μμ »
Αυτό το εκπληκτικό longines ποσό κάνει?



Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 03:41:28 μμ »
Αυτό το εκπληκτικό longines ποσό κάνει?





Πολύ ωραία επανέκδοση, που δυστυχώς δεν ''περπάτησε''.
Πλέον, η προτεινόμενη λιανική του είναι κάπου στα 2.350Ε
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 04:05:12 μμ »
Υπάρχει στα καταστήματα εδώ? Ποιοι έχουν longines?

Το 25% είναι εφικτό?
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 04:10:02 μμ »
Δυσκολο να το δεις απο κοντα. Σε οσα ειχα κοιταξει για το lld που ψαχνομαι αυτο δεν το ειχα πετυχει. Λονζιν εχουν οι Αλεξοπουλος Ιμανογλου Ιγγλεσης Γκοφας στο κεντρο.

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 04:38:25 μμ »
Υπάρχει στα καταστήματα εδώ? Ποιοι έχουν longines?

To είχε φέρει ο Ιμάνογλου (Καραγεώργη Σερβίας) σε λευκό καντράν, πριν από 2μισυ χρόνια. Υπήρχε περίπου για 1μισυ χρόνο στις προθήκες του. Πλέον δεν υπάρχει, μόνο κατόπιν παραγγελίας.
Επίσης ο Γκιουζένης (Βουκουρεστίου). Δε θυμάμαι εάν το έχει ακόμη, νομίζω ότι σχετικά προσφάτως πρέπει να το έδωσε.

Το 25% είναι εφικτό?

Ναι, απολύτως εφικτό!
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 28, 2016, 06:26:49 μμ »
Με μια μικρη υπερβαση πλησιαζεις το Ω seamaster professional, που ειναι μια εξαιρετικη επιλογη με πολυ καλη μηχανη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Koupanis Christos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 04:58:14 μμ »
Κοιτα μόνο για omega το ίδιο είχα κάνει και εγώ πριν πολλά χρόνια και δεν το μετάνιωσα
Μην συμβιβαστείς με τίποτα άλλο σε αυτά τα λεφτά
Άποψη μου
Καλή τύχη και οι  ώρες οι καλές !

Αποσυνδεδεμένος Elpsilosss

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Γαμηλιο δωρο
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 10, 2016, 02:02:14 μμ »
Παιδια OMEGA κατω απο 2800 δεν παιζει! Γενικα μπορεί να μου εξηγησει καποιος γιατι ανεβηκε τόσο η τιμη τους? Απο οσο εχω καταλαβει μέχρι το 2008-09 επαιρνες omega με τετοια ποσα, πλεον πας απο 3.500 και πανω!
Οσον αφορα το ψαξιμο ακομα δεν έχω καταληξει αν θέλω ενα ρολοι που θα το φορας καθε μερα ή κατι  που θα ειναι για πιο επισημες καταστασεις. Αφου απερριψα τα longines , οι μαρκες που κοιταω για πιο επισημα ειναι η baume&mercier, και για το καθημερινο τo  TAG HEUER AQUARACER CALIBRE 5 AUTOMATIC WAY201BBA0927 με κεραμικη στεφανη. Πηγα και ειδα τα NOMOS και μου αρεσαν αρκετα αλλα ακομα ειμαι λιγο διστακτικος.
Γενικα ρε παιδια να σας πω το πονο μου δεν εχω δει ενα ρολοι και να πω αυτο θελω τελος! και δεν σας το κρυβω με εχει κουρασει λιγο αυτο το ψαξιμο! εχω παει σε περιπου 8 μαγαζια και απειρες ωρες online!!