Αποστολέας Θέμα: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...  (Αναγνώστηκε 5439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

anchron

  • Επισκέπτης
Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 05:15:33 μμ »
Καλησπέρα σας!

Σκέφτομαι εδώ και αρκετό καιρό να αγοράσω ένα Seiko για να κάνει παρέα στο SKX007 μου. Αν και δεν έχω αποφασίσει ακόμα το μοντέλο, καθώς είναι πολλά που μου αρέσουν, με αφορμή τα επερχόμενα γενέθλιά μου άρχισα να ψάχνω για το δώρο που αποφάσισα οτι θα κάνω στον εαυτό μου. Την ώρα που χάζευα κάτι 5άρια περνούσε πίσω μου ο πατέρας μου και αισθάνθηκα οτι κοντοστάθηκε κοιτάζοντας την οθόνη.

"Ωραίο ρολόι αυτό", μου είπε. Εντόπισα μια νότα νοσταλγίας στη χροιά της φωνής του. "Σου αρέσουν τα ρολόγια;", τον ρώτησα. "Δεν σε έχω δει να φοράς ποτέ". Συνέχισε να κοιτάζει την οθόνη. "Δεν θυμάσαι όταν ήσουν μικρός που έπαιρνες και φορούσες το ρολόι μου;", απάντησε χαμογελώντας. Όταν τον άκουσα ξύπνησαν μνήμες στο μυαλό μου, εικόνες θολές, που είχα ξεχάσει εντελώς και είχαν θαφτεί βαθιά στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Πράγματι, θυμάμαι να παίρνω ένα ρολόι απο το κομοδίνο του, να το φοράω στο χέρι μου, να το χαζεύω και να σκέφτομαι οτι μια μέρα θα γίνω μεγάλος και θα στέκεται όπως πρέπει στον καρπό μου. "Ναι, έχεις δίκιο, το θυμάμαι". Χαθήκαμε και οι δυο για λίγο σε σκέψεις. "Τι απέγινε εκείνο το ρολόι;", τον ρώτησα τελικά. "Είχε χαλάσει", απάντησε φεύγοντας. Λίγες μέρες αργότερα, σε ανύποπτο χρόνο, με πλησίασε πονηρά και μου είπε "Κοίτα τι βρήκα!".






Δεν μπορώ να περιγράψω αυτό που αισθάνθηκα όταν το έπιασα στα χέρια μου. Ταλαιπωρημένο και βρώμικο, γεμάτο χτυπήματα και γρατσουνιές που μαρτυρούν τα 25-30 χρόνια που κουβαλάει στην πλάτη του. Ποιος ξέρει πόσα χρόνια έχουν περάσει απο τότε που η καρδιά του χτύπησε για τελευταία φορά. Δεν είπα τίποτα στον πατέρα μου, αλλά εκείνη τη στιγμή το αποφάσισα. Θα πάρει κι εκείνος ένα Seiko 5 δώρο στα γενέθλιά του. Το δικό του! Φρεσκαρισμένο, ανανεωμένο και όσο το δυνατόν καλύτερα επιδιορθωμένο, με την καρδιά του να χτυπάει ξανά.

Δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ, δεν ξέρω πόσο θα μου στοιχίσει, δεν ξέρω καν αν είναι εφικτό να επιδιορθωθούν ή να αντικατασταθούν όσα χρειάζεται για να γίνει και πάλι "καινούργιο", τόσο λειτουργικά όσο και εμφανισιακά. Δεν ξέρω καν την αξία του ρολογιού, ίσως κάποιοι πουν οτι δεν αξίζει. Η απάντηση φυσικά μοναδική και ξεκάθαρη: για εμένα αξίζει! Γι' αυτό θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια και πληροφορίες ώστε να βάλω σε εφαρμογή το σχέδιο "αναπαλαίωση". Χρόνος υπάρχει, ο μπαμπάς έχει γενέθλιά τον Μάιο.  Shhhh... :-$

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 05:31:46 μμ »
Πολύ δυνατό πόστ! Όμορφο ρολόι με συναισθηματική αξία! Ο aris911 νομιζω οτι μπορει να σε κατευθύνει για το restoration project.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 05:39:54 μμ »
πολυ πολυ ομορφο και συγκινητικο ποστ... και πολυ ωραιο ρολοι φιλε! αν και σιγουρα για σενα μετραει η ιστορια του.... τα παιδια που ξερουν σιγουρα θα σε κατευθυνουν...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος PiNiOn

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 06:18:50 μμ »
Ωραίο project και για καλό σκοπό :), να μας γράφεις updates σε τί στάδιο βρίσκεται και πού εντόπισες υλικά/γνώστες του θέματος.
Time is ticking
......................
Sector ADV3000 :: Sector ADV3500 :: Sector SGE200 :: Invicta 8926OB :: Philip Watch AQ2000 :: Bulova Accutron Diver

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 06:44:44 μμ »
προχωρα το και να εισαι βεβαιος οτι θα του δωσεις πολυ μεγαλη χαρα!!!
Ισως μεγαλυτερη και απο τη δικη σου!! ;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 06:57:52 μμ »
Αγαπητε φιλε το ποστ σου μου δημιουργησε μεγαλη συγκινηση μιας και η απωλεια του δικου μου πατερα ειναι σχετικα προσφατη.
Ευχωμαι συντομα να δωσης χαρα στον πατερα σου.
Ειναι πολυ σημαντικο προσωπο στην ζωη μας και αξιζει να ειναι παντα χαρουμενος.
Καλη συνεχεια σου ευχωμαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2016, 07:27:07 μμ από Aris911 »

anchron

  • Επισκέπτης
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 08:20:34 μμ »
Σας ευχαριστώ θερμά όλους για τα σχόλια. Η θετική ενέργεια και η υποστήριξη σας με γεμίζει δύναμη και αισιοδοξία για να καταφέρω να κάνω την μεγάλη μου επιθυμία πραγματικότητα, προσφέροντας στον πατέρα μου ένα ανέλπιστο δώρο ανεκτίμητης συναισθηματικής αξίας που είμαι βέβαιος πως θα τον κάνει πολύ πολύ χαρούμενο. Η απόφασή μου για την αναπαλαίωση του ρολογιού με γέμισε χαρά, αλλά ταυτόχρονα και αγωνία, καθώς δεν γνωρίζω καθόλου το θέμα και δεν σας κρύβω οτι η όλη ιστορία μου φαινόταν Γολγοθάς. Ήμουν όμως αποφασισμένος και να που η αισιοδοξία και η θετική ενέργεια έφερε αποτέλεσμα, καθώς έχουμε ήδη θετικές εξελίξεις. Ο φίλος Aris911 (στο εξής σκέτο Άρης, μιας και γνωριστήκαμε τηλεφωνικά) προθυμοποιήθηκε να αναλάβει την πλήρη λειτουργική και εμφανισιακή αναπαλαίωση του ρολογιού. Τα εν οίκω μη εν δήμω λέει ο λαός, κάτι που προσωπικά πάντοτε σέβομαι και εκτιμώ. Ωστόσο, όπως συμβαίνει με όλους τους γραπτούς ή άγραφους νόμους και κανόνες, υπάρχουν πάντοτε εξαιρέσεις. Στην προκειμένη, θέλοντας να εκφράσω την υπέρμετρη ευγνωμοσύνη μου, αισθάνομαι την ανάγκη να σπάσω αυτόν τον κανόνα περί εμπιστευτικότητας και να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο Άρη που μου ξεκαθάρισε εξ αρχής οτι θα αναλάβει την αναπαλαίωση του ρολογιού χωρίς καμία χρέωση! Αγαπητέ φίλε, θέλω και πάλι να σε ευχαριστήσω και να σου πω οτι με συγκίνησε διπλά το μήνυμά σου. Γιατί είναι πράγματι συγκινητικό να ανακαλύπτεις πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι εκεί έξω που αναγνωρίζουν τις συναισθηματικές αξίες παραβλέποντας τις υλικές. Συγκινήθηκα όμως ακόμη περισσότερο μαθαίνοντας για τον δικό σου πατέρα που έχασες πρόσφατα. Λυπάμαι πολύ, σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά και να τον θυμάσαι με αγάπη. Ευχαριστώ και πάλι, θα τα πούμε σύντομα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2016, 08:25:38 μμ από anchron »

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 09:45:30 μμ »
Ωραια κινηση απο τους δυο σας!! πολλα μπραβο!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:42:02 μμ »
Respect συνονοματε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 10:48:10 μμ »
Respect συνονοματε!


Sent from my iPhone using Tapatalk
:cheers:

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:42:31 μμ »
Μπραβο σου Αρη, ωραια κινηση! Ευχομαι να ευοδωθουν γρηγορα οι εργασιες και να δωσει διπλη χαρα σε κατοχο και αναστηλωτη!! :applaus:
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2016, 11:51:40 μμ »
Ωραια πραγματα, ωραιοι ανθρωποι, περιμενουμε το ομορφο αποτελεσμα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος igk73

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 822
  • Γιάννης
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 12:23:58 πμ »
Αυτά είναι τα ωραία του φόρουμ...Καλή επιτυχία παίδες και περιμένουμε τα αποτελέσματα.

Στάλθηκε από το SM-A300FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 10:43:39 πμ »
Σας ευχαριστω παιδια ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω σε τετοιες περιπτωσεις.
Αφου δεν προλαβα να κανω κατι αντιστοιχο στην δικη μου περιπτωση :wallbash: ας βοηθησω σε μια παρομοια.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 11:16:15 πμ »
συγχαρητηρια Αρη! πολυ σημαντικη κινηση!

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Seiko 5 - Το νέο είναι ωραίο αλλά το παλιό είναι αλλιώς...
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 28, 2016, 11:33:40 πμ »
Ωραια κινηση απο τους δυο σας!! πολλα μπραβο!!
Να εισαι καλα Δημητρη.
Ευχαριστω.