Αποστολέας Θέμα: Rolex Rolex Rolex  (Αναγνώστηκε 36752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Rolex Rolex Rolex
« στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:26:18 μμ »
Σήμερα λοιπόν, φορώντας αυτό:



Δοκίμασα αυτό:



Και αυτό:



Τα είχα ξαναδεί / ξαναφορέσει το 116610 και το LV αλλά όχι σε "άμεση αντιπαράθεση" με το 16610.
Εντυπώσεις / σκέψεις:
Τα 11-άρια "βρωμάνε" καλύτερη ποιότητα από το πενταψήφιο. Το bezel τους είναι "αλλού" η αίσθηση στο γύρισμα δεν έχει καμία σχέση.
Το maxi dial μου άρεσε επίσης, αλλά μαζί με το "έπος" που έχει η R στα dial των sub "γεμίζει" απίστευτα όλο το dial.
Το μπρασελέ καλύτερο, η μικρορύθμιση καταπληκτική, αλλά δε θα ήταν ο παράγοντας που θα με έκανε να δώσω το παλιό για ένα από τα καινούργια.
Αυτό που μου "κλωτσάει" ακόμα στο μάτι είναι αυτό το τετράγωνο lug. Το μπρασελέ στο καινούργιο μου δίνει την εντύπωση ότι μπήκε εκεί κατά λάθος, δεν αποτελεί φυσική συνέχεια της κάσας όπως στο παλιό. Κάτι άλλο θα έπρεπε να είχαν κάνει.

Μεταξύ μαύρου και πράσινου: το μαύρο είναι πιο γυαλιστερό, όσο και αν ακούγεται περίεργο. Το bezel του είναι πιο blinky, νομίζω το bezel του "hulk" είναι σαν ματ. Δε γυαλίζει τόσο πολύ. Το dial του "hulk" αλλάζει χρώματα με απίστευτη ευκολία. Ο άνθρωπος που μου το έδειχνε φορούσε ένα και στο ένα μέτρο είχες την αίσθηση ότι το dial ήταν μαύρο και μόνο το bezel πράσινο.
Νομίζω επίσης ότι φαινόταν στο μάτι ένα "κλικ" πιο μεγάλο από το μαύρο... Μπορεί να ήταν ιδέα μου.

Δε θα έδινα το 16610 για το καινούργιο μαύρο, θα το σκαφτόμουν όμως πολύ σοβαρά για το hulk. Ποιότητα σε άλλο επίπεδο, διαφορετικότητα σε άλλο επίπεδο επίσης. Αυτό το τελευταίο δεν ξέρω όμως πόσο "βολικό" είναι για κάθε μέρα και δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα μπορούσε να "κουράσει"...

Μου άρεσε το "hulk". Aπλά το 16610 μου φαινόταν να "κουμπώνει" στο χέρι μου, ενώ το "hulk" δεν μου καθόταν τόσο αρμονικά. Μπορεί να ήταν και η πρώτη εντύπωση βέβαια...
Πάντως εντυπωσιάστηκα για άλλη μία φορά με το πως ένα ελάχιστο "τρυκ" στα lugs δίνει τόσο διαφορετική τελική εντύπωση όσον αφορά στο μέγεθος.

Οψόμεθα και σκεφτόμεθα  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2016, 11:38:22 μμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:27:47 μμ »
Και;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 09, 2016, 11:41:04 μμ »
Και;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μόλις το συμπλήρωσα...
Για πες, θέλω γνώμη από εσένα ειδικά  ;)

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 10, 2016, 12:08:45 πμ »
Είμαι 5ψηφιος. Δεν μου λένε τίποτα τα περί αίσθησης στο bezel του κεραμικού, ανεβασμένης ποιότητας  και το καινούργιο μπρασελέ. Το μόνο 6ψηφιο που θα έπαιρνα ειναι το SDc και αυτό γιατί δεν έχει την τετραγωνισμενη κάσα των πιο πάνω αλλά αναλογίες που φέρνουν στα 5ψηφια. Απο τα καινούργια μπρασελέ το μόνο που ζηλεύω και θα ήθελα ειναι το glidelock clasp στα μπρασελέ των 5ψηφιων.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 10, 2016, 12:16:34 πμ »
Είμαι 5ψηφιος. Δεν μου λένε τίποτα τα περί αίσθησης στο bezel του κεραμικού, ανεβασμένης ποιότητας  και το καινούργιο μπρασελέ. Το μόνο 6ψηφιο που θα έπαιρνα ειναι το SDc και αυτό γιατί δεν έχει την τετραγωνισμενη κάσα των πιο πάνω αλλά αναλογίες που φέρνουν στα 5ψηφια. Απο τα καινούργια μπρασελέ το μόνο που ζηλεύω και θα ήθελα ειναι το glidelock clasp στα μπρασελέ των 5ψηφιων.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Ναι και εγώ πιστεύω ότι αν δεν είχαν αλλάξει την κάσα και είχαν κάνει μόνο τις υπόλοιπες αλλαγές (bezel, μπρασελέ, maxi dial) θα μιλούσαμε σε άλλη βάση...
Και όντως το καινόυργιο SD είναι το μόνο που έχει διατηρήσει την παλιά κάσα. Ή τέλος πάντων που δεν έχει "απομακρυνθεί" τόσο πολύ. Και το ΥΜ βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 10, 2016, 12:25:55 πμ »
Είμαι προκατειλημμένος αλλά αυτό ειναι το καλύτερο sub που βγήκε ποτέ (από τα σύγχρονα τουλάχιστον)

Οι αναλογίες του ειναι απλά τέλειες και το μαξι dial μαζί με τους ενισχυμένους δείκτες  του δίνουν τον απαραίτητο "όγκο" στην σύγκριση με τα 6ψηφια





Και σε μαύρο








Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2016, 07:18:53 πμ »
Είμαι προκατειλημμένος αλλά αυτό ειναι το καλύτερο sub που βγήκε ποτέ (από τα σύγχρονα τουλάχιστον)

Οι αναλογίες του ειναι απλά τέλειες και το μαξι dial μαζί με τους ενισχυμένους δείκτες  του δίνουν τον απαραίτητο "όγκο" στην σύγκριση με τα 6ψηφια



Και σε μαύρο



Sent from my iPad using Tapatalk HD


Ναι το δεύτερο το έχω δει & σε "ανάποδη μοντίφα" δλδ ήταν 16610 με το maxi dial & τους δείκτες του LV & μου είχε φανεί πολύ ενδιαφέρον.
Υπάρχει βέβαια & η "μοντίφα karteo" με το 16610 & το bezel του LV.
Όρεξη να ´χεις ;)


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 10, 2016, 07:56:04 πμ »

Και όντως το καινόυργιο SD είναι το μόνο που έχει διατηρήσει την παλιά κάσα. Ή τέλος πάντων που δεν έχει "απομακρυνθεί" τόσο πολύ. Και το ΥΜ βέβαια...
Βασικά μόνο δύο μοντέλα έχουν τετράγωνες κάσες,sub και gmt και όλα τα άλλα,όχι μόνο το sd,έχουν τις κλασικές .

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:14:00 πμ »
Η κάσα του gmt έχεις μικρότερα lugs από του Sub αν δεν κάνω λάθος. Και δείχνει λιγότερο τετράγωνη
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:18:20 πμ »
Άγγελε με τιμές και εκπτώσεις, ποια είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή?





Χωρίς να γενικεύσω για όλες τις σειρές, μιας και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Μεταξύ δύο mint Sub 16610 και 116610, θα διάλεγα κι εγώ το πενταψήφιο.


Από κει και πέρα όμως, πόσο εύκολα βρίσκεις mint/αφόρετο ρολόι του οποίου η παραγωγή έχει σταματήσει εδώ και 10 χρόνια.
Και αν το βρεις, σε τι τιμή θα είναι.

Πήρα το 114060, γιατί ήθελα ένα ατσάλινο καθημερινό για όλες τις περιστάσεις.
Ξεκίνησα για 16710, αλλά στην πορεία βρήκα το εαυτό να αρνείται να δώσει τόσα λεφτά για ρολόι που είναι γυαλισμενο 1 ή και 2 φορές, όχι πλήρες και στην τελική φορεμένο από άλλον ή άλλους επί μία δεκαετία.

Έκρινα λοιπόν ότι ένα καινούριο ταίριαζε καλύτερα σε αυτό που είχα στο μυαλό μου.
Το glidelock είναι απίστευτη ευκολία, ενώ και η ποιότητα συνολικά του κεραμικού είναι (και φαίνεται) αναβαθμισμένη.
Συνεχίζω όμως να προτιμώ τα πενταψήφια. ;) ;)
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:32:21 πμ »
Συνεχίζει να υπάρχει το φάουλ των lugs. Οι διάφορες σε αυτόν τον τομέα με το δικο μου 216570 (το πρωτο εξαψήφιο της Rolex) συνεχίζουν να ειναι χαοτικές. Προσωπική μου άποψη η Rolex συνεχίζει να ταλαιπωρείτε απο την επιλογή των 40mm αλλα απο την άλλη πως να πάρει το ρίσκο να ανεβεί στα 42mm οταν τα παραπάνω ρολόγια κανουν το 70% των πωλήσεων. Η ποιοτητα κατασκευής είμαι σίγουρος οτι ειναι τουλαχιςτον αντίστοιχη με το 216570 που εχει θέσει τα νέα στάνταρτς της εταιρίας. Αν θα πουλήσουν? σαν τρελα! Τίποτε δν εχει σημασία ..... A sub is a sub and Rolex is sub , όλα τα αλλα ειναι απλά υποκατάστατα . Ακομη και σαν ιδιοκτητης ενα explorer II ποτε δεν θα κυριαρχήσει στην δίκη μου ζωή σαν τον ορισμό ενός Rolex. Απλά υπέροχα 


Sent from my iPad using Tapatalk
Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 10, 2016, 09:59:20 πμ »
Τα 6ψήφια εχουν απειρως καλυτερη ποιότητα κατασκευής!!
Αλλα....είναι και πιο πολύ πιο βαριά αλλα και δύσχρηστα ρολόγια(προσωπικά κριτήρια)
Αν έπαιρνα ξανά απο την καινουρια σειρά  θα ξαναέπαιρνα το πρασινάκι και μόνο .....αλλιώς τα 5513-1680, 14060 και το 16710 είναι αξίες διαχρονικές που κάθονται καλύτερα στο χέρι μου και το κυριότερο αποτελούν μια πρώτης τάξεως επένδυση!!!
Για το δε 16710 (αλλα και για όλα τα ρολόγια) φίλε Στράτο χρειάζεται ψάξιμο και υπομονή μεγάλη αλλιώς ότι κερδίζεις σε χρόνο το πληρώνει η τσέπη σου!!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:08:53 πμ »
Άγγελε με τιμές και εκπτώσεις, ποια είναι η κατάσταση αυτή τη στιγμή?

Χωρίς να γενικεύσω για όλες τις σειρές, μιας και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Μεταξύ δύο mint Sub 16610 και 116610, θα διάλεγα κι εγώ το πενταψήφιο.

Από κει και πέρα όμως, πόσο εύκολα βρίσκεις mint/αφόρετο ρολόι του οποίου η παραγωγή έχει σταματήσει εδώ και 10 χρόνια.
Και αν το βρεις, σε τι τιμή θα είναι.

Πήρα το 114060, γιατί ήθελα ένα ατσάλινο καθημερινό για όλες τις περιστάσεις.
Ξεκίνησα για 16710, αλλά στην πορεία βρήκα το εαυτό να αρνείται να δώσει τόσα λεφτά για ρολόι που είναι γυαλισμενο 1 ή και 2 φορές, όχι πλήρες και στην τελική φορεμένο από άλλον ή άλλους επί μία δεκαετία.

Έκρινα λοιπόν ότι ένα καινούριο ταίριαζε καλύτερα σε αυτό που είχα στο μυαλό μου.
Το glidelock είναι απίστευτη ευκολία, ενώ και η ποιότητα συνολικά του κεραμικού είναι (και φαίνεται) αναβαθμισμένη.
Συνεχίζω όμως να προτιμώ τα πενταψήφια. ;) ;)

Στράτο σε επίπεδο εκπτώσεων τα πράγματα είναι πολύ "σφιχτά".
Πιο συγκεκριμένα, το LV με retaill αν θυμάμαι καλά 8,550€ μου το έδιναν απολύτως μετρητοίς (με τραπεζική μεταφορά γιατί τόσα λεφτά cash ξέρουν και οι ίδιοι ότι δεν παίζουν) 7,900€. Μιλάμε για 8% δηλαδή.
Για το μαύρο δε ρώτησα (που είναι περίπου 500€ φθηνότερο νομίζω).

Από εκεί και πέρα καλά τα λες. Βεβαια το 16610 έχει σταματήσει πιο πρόσφατα, το δικό μου είναι του 2010 το τελευταίο μοντέλο. Νομίζω το "Μ" αν δεν κάνω λάθος. Φυσικά δεν ήταν mint σε καμία περίπτωση. Και φυσικά μιλάμε για ένα ρολόϊ που είναι στην καλύτερη 6-ετίας (το 16610 εννοώ...)

Το δε 114060 δεν το είχε και δεν το φόρεσα. Είχα δει μόνο του Κώστα (κοσντόμη) κάποια στιγμή στα γρήγορα.
Από εκεί και πέρα, συμφωνώ στο ότι η ποιότητα των καινούργιων είναι ακόμα καλύτερη και -κυρίως- είναι και πιο "ορατή".

Υπάρχει βέβαια και η option του να πάρω ένα 116610 και να πάω στον κουμπάρο να "φέρουμε" τα lugs στο "σωστό" σχήμα με τα καταπληκτικά εργαλειάκια που έχει  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:11:40 πμ »
Με τι καρδιά θα βάλεις χέρι σε ένα τέτοιο ρολόι. Γνώμη μου, πρέπει ή Rolex να βάλει 40αρι και 42αρι

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:24:11 πμ »
Με τι καρδιά θα βάλεις χέρι σε ένα τέτοιο ρολόι. Γνώμη μου, πρέπει ή Rolex να βάλει 40αρι και 42αρι

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Εντάξει, πλάκα κάνω... Είπαμε να βάλουμε χέρι αλλά όχι κι΄ έτσι  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:47:13 πμ »

Η κάσα του gmt έχεις μικρότερα lugs από του Sub αν δεν κάνω λάθος. Και δείχνει λιγότερο τετράγωνη


Correct




Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:49:07 πμ »



Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος DIMITRIS-MILANO

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:00:07 πμ »
Υπάρχει θέμα με την απόσταση του link και του lug πάντως

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Be plural, like the Universe
www.rolexmagazine.com

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:06:07 πμ »
Θα μπορούσαν να έχουν 21-άρια ή 22-άρια lugs και το μπρασελέ να αρχίζει από μεγαλύτερη διάσταση (21-18 ή 20-18).
Κουμπάρε το 'χουμε; Το φτιάχνουμε μόνοι μας; Να πάρω ένα 116610 να το δοκιμάσουμε;  :weedman: :weedman: :weedman:

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: Rolex Rolex Rolex
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:09:26 πμ »
Το νέο sd μπορεί να εχει λεπτότερα lugs απο το subc αλλα σε καμια περίπτωση δεν είναι ίδιο με το παλιό , η διαφορα είναι μεγάλη .


Sent from my iPhone using Tapatalk