Αποστολέας Θέμα: αγορά από chrono24  (Αναγνώστηκε 3926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
αγορά από chrono24
« στις: Ιούνιος 04, 2016, 06:47:59 μμ »
θέλω να αγοράσω ένα ρολόι από chrono24 όμως ο πωλητής είναι ιδιότης και δεν ξέρω αν πρέπει να τον εμπιστευτώ και ποιός είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για μια τετοια συναλλαγη ?

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2016, 08:14:43 μμ »
Ο πιο ασφαλης τροπος ειναι να το παρεις απο εμπορο με trusted-checkout.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2016, 08:21:30 μμ »
ο συγκεκριμένος δεν προσφέρει τέτοια επιλογή. Μπορώ βέβαια να του το προτείνω αν θέλει. Με αυτό είμαι διασφαλισμένος πως απλός θα το στείλει ? ή και να είναι σύμφωνα με την περιγραφή ? Είναι κάτι σαν το Ebay που αν δεν είναι όπως τα περιγράφουν σου επιστρέφει τα χρήματα ?

Συνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
αγορά από chrono24
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2016, 08:47:09 μμ »
Απο ιδιωτη δε θα επαιρνα απ´ το chrono24. Αν ειναι σχετικα κοντα, θα προτιμουσα να δωσω 100-200 σε αεροπορικα και να το δω απο κοντα.
Εννοειται αφου πρωτα εχω λαβει πληροφοριες, φωτο κτλ..

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2016, 09:34:04 μμ »
αν δεν πας από κοντά όπως λέει ο Βίκτωρας, τότε μόνο paypal για να έχεις κάποια προστασία. Το chrono24, εξ όσων γνωρίζω δεν προσφέρει κάποια προστασία στον αγοραστή..
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 06, 2016, 02:56:23 μμ »
Επίσημη απάντηση του chrono24 σε παράπονο αγοραστή στο WUS:

"As you write, there is no buyers protection other than that we are constantly seeking for dealers/sellers that are not offering authentic watches or have other nasty business going on. We try to be as pro-active as we can to prevent these type of sellers to offer their goods on Chrono24. Although I am not familiar with your specific case yet, it seems to me that it must have been frustrating for you."

Μτφ: Βλέπουμε αγαπητέ αγοραστή ότι έφαγες αγγούρι και ζορίστηκες. Τι κρίμα!

Αποσυνδεδεμένος Nick1150

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:26:47 πμ »
Καλησπέρα σε όλους,

Ανοίγω ξανά το θέμα αυτό...

Έχει αγοράσει κάποιος από Chrono24, αν ναι από ποιον seller, τι προτείνετε γενικά σε αυτούς που ψάχνουν το θέμα αγοράς από Chrono24;

Δώστε τα φώτα σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ
Νίκος

ROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEXROLEX

Αποσυνδεδεμένος DOCORTHO

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3233
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 06, 2019, 10:52:32 μμ »
Μακρυά από Wingoo watches απατεώνας μεγαλος

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 06, 2019, 11:09:23 μμ »
Δυο αγορές έχω κάνει από το Chrono24.Η πρώτη,πήρα ένα ΜΜ300,από κατάστημα στην Γερμανία πήγε άψογα.Η δεύτερη,για ένα Squale,από Ιταλικό κατάστημα πήγε χαλια! Θεωρώ όμως ότι το Chrono24 με προστάτεψε και θα αγόραζα ξανά μέσω αυτού.
Ρίξε μια ματια στο online αγορές του forum.Τα έχω γράψει όλα εκεί.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 06, 2019, 11:15:56 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν έχω αγοράσει από το chrono24 ξέρω ομως αρκετά παιδιά από εδώ μέσα που έχουν αγοράσει ρολόγια με επιτυχία .....!!!

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 06, 2019, 11:30:25 μμ »
Μείνετε μακριά από το chrono24. Έχω δύο περιπτώσεις φίλων στις οποίες έκαναν trusted checkout και παρέλαβαν μαιμούδες ρολόγια ενώ μετά ο πωλητής έλεγε ότι τα αντικατέστησαν αυτοί. Και οι δύο κατάφεραν να πάρουν πίσω τα χρήματά τους αλλά με πάρα πολύ κόπο, χρόνο και με παρέμβαση της ελληνικής αστυνομίας. Η δεύτερη περίπτωση μάλιστα ήταν για 17000 ευρώ μία κεραμική daytona.

Αν αποφασίσετε να το κάνετε να ξέρετε ότι θέλει υποχρεωτικά βιντεοσκόπηση την ώρα που έρχεται ο κούριερ και σας παραδίδει το πακέτο, λήψη του tracking number στο βίντεο από το αυτοκόλλητο του κουτιού και άνοιγμα μπροστά στον κούριερ, έτσι ώστε αν έχει μέσα μια πέτρα πχ να φαίνεται ότι δεν την βαλατε εσεις εκ των υστέρων!

Αυτοί είναι οι άγραφοι κανόνες του chrono24, σχεδόν όλοι κάνουν αυτό με το βίντεο, αλλά επαναλαμβάνω προτιμήστε αγορές χέρι με χέρι, καλύτερα ένα αεροπορικό εισιτήριο και μια εκδρομούλα παρά τόσο άγχος και ρίσκο.

Αποσυνδεδεμένος nuber1

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 07, 2019, 04:06:12 μμ »
και εγώ επισης  θα σου έλεγα μακριά από το crono24..δεν σε καταληπτή σε τίποτα!

Αποσυνδεδεμένος xRallyArt

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 09, 2019, 08:57:59 πμ »
Μείνετε μακριά από το chrono24. Έχω δύο περιπτώσεις φίλων στις οποίες έκαναν trusted checkout και παρέλαβαν μαιμούδες ρολόγια ενώ μετά ο πωλητής έλεγε ότι τα αντικατέστησαν αυτοί. Και οι δύο κατάφεραν να πάρουν πίσω τα χρήματά τους αλλά με πάρα πολύ κόπο, χρόνο και με παρέμβαση της ελληνικής αστυνομίας. Η δεύτερη περίπτωση μάλιστα ήταν για 17000 ευρώ μία κεραμική daytona.

Αν αποφασίσετε να το κάνετε να ξέρετε ότι θέλει υποχρεωτικά βιντεοσκόπηση την ώρα που έρχεται ο κούριερ και σας παραδίδει το πακέτο, λήψη του tracking number στο βίντεο από το αυτοκόλλητο του κουτιού και άνοιγμα μπροστά στον κούριερ, έτσι ώστε αν έχει μέσα μια πέτρα πχ να φαίνεται ότι δεν την βαλατε εσεις εκ των υστέρων!

Αυτοί είναι οι άγραφοι κανόνες του chrono24, σχεδόν όλοι κάνουν αυτό με το βίντεο, αλλά επαναλαμβάνω προτιμήστε αγορές χέρι με χέρι, καλύτερα ένα αεροπορικό εισιτήριο και μια εκδρομούλα παρά τόσο άγχος και ρίσκο.
Ακριβώς +1000
Την ίδια διαδικασία και στο ebay.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bluesax

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: αγορά από chrono24
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 09, 2019, 09:05:08 πμ »
Έχω κάνει 1 αγορά από το chrono από μαγαζί στην Ισπανία με καλό feedback και πήγε πολύ καλά. Ρολόι μεσαίας κατηγορίας ~600 ευρώ. Δεν θα έκανα συναλλαγή εξ αποστάσεως για κάτι ακριβότερο, πόσο μάλλον με ιδιώτη, πόσο μάλλον για ρολόι το οποίο είναι χιλιοκοπιαρισμένο.