Αποστολέας Θέμα: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή  (Αναγνώστηκε 11859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Πριν ένα χρόνο είχα πιάσει κουβέντα με έναν φίλο μου για επιτραπέζια ρολόγια και ρολόγια τοιχου. Ηθελα να αγοράσω κάτι που θα μου άρεσε και δεν εβρισκα τίποτα. Τα υπολοιπα είναι ιστορία, αποφασισα να φτιάξω ένα μόνος μου. Και τι να φτιάξεις και πως να το φτιάξεις. Ξεκίνησα το ψαξιμο στο χαβαλε, άρχισα να βρίσκω μερικά πράγματα - και να το βλέπω πιο σοβαρα. Η βασική μου αρχή ήταν να παίξω εντός έδρας με πράγματα που ξέρω, προσθέτοντας παράλληλα τις πινελιές ενός DIY για να μάθω και πράγματα που δεν ξέρω.

Κατέληξα λοιπόν στην ιδέα να φτιάξω ένα ρολόι επιτραπέζιο που θα (ήθελα) να έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:
- Να είναι απλό, χωρίς πολλά μπιχλιμπίδια.
- Να είναι έξυπνο. Να μην είναι μόνο ένα ηλεκτρικο κύκλωμα που πετάει την ώρα σε μια οθόνη
- Να είναι vintage. Νο comments.
- Να έχει μεγάλη ακρίβεια.

Αρα κάνοντας μια μετατροπή των παραπάνω απαιτήσεων σε συγκεκριμένα πράγματα, άρχισα να κάνω ένα πρώτο σχεδιο για το τι θα περιλαμβάνει το ηλεκτρονικό κομμάτι του ρολογιού. Θα πρέπει να έχει μια μονάδα επεξεργασίας όπου θα του προγραμματίζω το τι θέλω να κάνει το ρολόι και πως, μια πηγή για να διαβάζει την ώρα με ακρίβεια και κάτι για να την εμφανίζει. Και όλα αυτά κάπως να στριμωχνονται σε μικρό χώρο αναλόγως το κουτί που θα επιλέξω να κλείσω το ρολόι.

Μια μικρή παρένθεση μόνο για να πω δυο-τρεις ορολογίες. Η μονάδα επεξεργασίας, που στην ουσία είναι ενα πολύ πολύ μικρός υπολογιστης, στον κόσμο των ηλεκτρονικών κτλ λέγεται microcontroller ή mcu. Η πηγή που θα μας δίνει την ώρα θα είναι ένα περιφερειακό της mcu και λέγεται Real Time Clock (rtc). Το rtc βγαίνει σε πολλους συνδιασμούς και απο πολλές εταιρείες αλλα στην ουσία είναι ένας κρύσταλλος που δίνει με μεγαλη ακρίβεια την ώρα. Το συγκεκριμένο που χρησιμοποίησα είναι απ'τα πιο γνωστά και έχει ακρίβεια +-2ppm (ή 0.17 δεύτερα την μέρα ή 1 λεπτό το χρόνο). Εχει επίσης μπαταρία που μπορεί να κρατήσει μέχρι και 3 χρόνια. Ανάλογες υλοποιήσεις χρησιμοποιούνται στα quartz ρολόγια.

Και ας έρθουμε στο κομμάτι που θα εμφανίζει την ώρα. Ναι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω μια οθόνη led και να κάνω την δουλειά μου μια χαρά. Θα ήταν βαρετό όμως και επιπλέον καθόλου vintage. Ψαξιμο, ξαναψάξιμο και μετά θυμάμαι έναν παλιο παλμογράφο που είχε κάτι περιεργες λυχνίες που εμφάνιζαν διάφορες αριθμητικές τιμές. Vuala!! Εψαξα λίγο και τις βρήκα. Μπορούν να εμφανίσουν όλους τους αριθμούς απ'το 0 μεχρι το 9 και στην ουσία λειτουργούν όπως ένα λεντάκι αλλα αντί για μια ανοδο και μια κάθοδο, υπάρχει μία άνοδος που δίνει το ρεύμα και 10 ή περισσότεροι κάθοδοι που ανάβουν το αντίστοιχο ψηφίο. Τα ψηφία είναι κολλητά το ένα πισω απ'το άλλο οπως φαίνεται παρακάτω.





Βγαίνουν σε πολλά διαφορετικά μεγέθη και σχήματα και πλέον δεν χρησιμοποιούνται μιας και έχουν αντικατασταθεί απο led κτλ. Χρησιμοποιούνται όμως απ'οτι είδα απο χομπίστες για να φτιάχνουν ρολόγια! Βρίσκονται εύκολα στο ebay είτε NOS είτε μεταχειρισμένες και συνήθως είναι απ'την δεκαετία του '70 και του '80. Οι περισσότερες είναι Ρώσικες.

Τώρα το μεγαλο αρνητικό με τις λυχνίες αυτές είναι ότι για να λειτουργήσουν (οποιος θέλει να μάθει την αρχή λειτουργίας τους, ας στείλει μήνυμα) χρειάζονται τάση αρχική κοντά στα 180 Volt και απο κει και πέρα αναλόγως τις λυχνίες γύρω στα 130 Volt. Η οποία παρεπιπτόντως είναι και επικίνδυνη. Αρα δεν μπορώ απλά να συνδέσω τις λυχνίες με την mcu μιας και δουλεύει στα 5 Volt. Η λύση είναι ένα κύκλωμα που μετατρέπει χαμηλή τάση των 5 Volt σε υψηλή τάση των 200 Volt για παραδειγμα.

Και εδώ μπαίνει στο παιχνίδι η πλακέτα (ή pcb). Πρώτο τέστ και απλό θα ήταν το εξής. Μια πλακέτα που θα παίρνει σαν είσοδο 5V και θα βγάζει τουλάχιστον 150V. Ταυτόχρονα πάνω στο κύκλωμα πρεπει να υπάρχει και η λογική του προγραμματισμού των λυχνιών και της εμφάνισης της ώρας. Παραγγελία στους κινέζους για την πλακέτα. Μετά απο κάμποσο καιρό είχα στα χέρια μου 10 απο αυτές. Μαζί με ένα έτοιμο microcontroller arduino (η μπλε πλακέτα) και μερικά ακόμη ηλεκτρονικά είχα κάτι στα χέρια μου που επαιζε και μου δινε την απαραίτητη τάση για να ανάψει μια λυχνία τουλάχιστον. Αρχικό proof of concept λοιπόν!





Αφου όλα πήγαν καλά με αυτό το βήμα, στην συνέχεια όμως ήθελα να πετάξω το Arduino (για λόγους χώρου) και να έχω μια μόνο πλακέτα. Κατεληξα λοιπον στην παρακάτω πλακέτα που θα έχει πάνω της και την mcu.




Αρχισα λοιπόν την πραγματική κατασκευή του ρολογιού. Μην σας πω πόσος χρόνος πέρασε, μια το πιανα και μια το αφηνα.




Εδώ ήδη έχω κολλήσει τα ηλεκτρονικά για το κύκλωμα υψηλής τάσης, έχω 170V πλέον!  :supz:




Τα υπόλοιπα είναι απλά ηλεκτρονικά που οδηγούν τις λυχνίες απ'την mcu. Για να γίνει αυτό όμως πρεπει να γραφτεί το λογισμικό, το οποίο είναι σχετικά απλό αλλα γίνεται πολύπλοκο μιας και το ρολόι θα υποστηρίζει αρκετά επιπλέον settings.




Αφού περασα το λογισμικό στην mcu (το γνωστό και ώς κάψιμο, flashing κτλ), πέταξα 2 μέτρα πάνω απ'την Γη όταν είδα αυτό:




Στις παραπάνω φωτογραφίες, φαίνεται η πλακέτα με την mcu (το μεγαλο ορθογώνιο τσιπάκι), το rtc (η μικρή πλακέτα με το κοκκινο φωτάκι) και οι λυχνίες με όλη την καλωδιούρα (10 καλώδια που πάνε σε κάθε λυχνία για τα ψηφία, άλλα 10 που πάνε στην πλακέτα και άλλα 6 για τα ρεύματα).

Ομορφες ε;



Το ηλεκτρονικό κομμάτι είχε τελειώσει! Πάμε τώρα να δούμε που θα στριμωχτούν όλα αυτά. Η επιλογή ήταν ένα ξύλινο κουτί απο πούρα! Σκοπός μου είναι να μην φαίνεται τίποτα απολύτως εκτος απ'τις λυχνίες, ένα κουμπί για τα settings (τα πολλά settings) και μια υποδοχή για τροφοδοσία.




Οι λυχνίες θα επρεπε να στερεωθούν κάπως οπότε μου βγήκε κάπως έτσι (θερμοκολλα is our friend). Τις εδωσα και επιτηδες μια κλήση προς τα πίσω έτσι ώστε να βλέπω καλύτερα την ώρα.




Τώρα σε αυτά τα καλωδιακια που εξέχουν κολλησα κάτι μικρά ανταπτοράκια έτσι ώστε να κουμπώνουν όμορφα στα καλώδια. Έκανα και τις τρύπες στο κουτί για τις λυχνίες και για το κουμπί και την τροφοδοσία.





Εφαρμογή των λυχνιών στο κουτί και προσωρινή στερέωση. Φαίνονται και τα κολλημένα ανταπτοράκια στα οποία θα κουμπώσουν τα καλώδια.





Συνδεσμολογια του κουμπιού:




Συνδεσμολογία της τροφοδοσίας:




Και τελικά όλη η παρέα μαζί:




Εδώ φαίνεται το rtc:




Το καπάκι κλείνει σιγα σιγά....



Και τελικά η απόλαυση!!!! Παρατηρείστε ότι το 5 είναι το 2 ανεστραμμενο!











Το ρολόι υποστηρίζει εκτος απ'την ώρα (12h/24h), την απεικόνιση ημερομηνίας, θερμοκρασίας κτλ. Τα πάντα ρυθμίζονται πολύ εύκολα απο το ένα και μοναδικό κουμπί μιας και έχει 3 λειτουργίες (στιγμιαίο πάτημα, πάτημα για 1 δευτερο, πάτημα για 5 δεύτερα).

Ανέβασα και ένα πρόχειρο βιντεάκι για να πάρετε και λίγο το feeling της αλλαγής των ψηφίων:
https://youtu.be/NyXsZr_hQGo

Υπάρχει μια σκέψη να προστεθεί Wi-Fi για να συγχρονίζει με NTP αλλα παραμένει σκέψη.

Υ.Σ.1 Προσπάθησα να γράψω το DIY έτσι ώστε να μπορούν να το καταλάβουν όλοι υπεραπλουστεύοντας πολλές φορές το τεχνικό κομμάτι. Αν καποιος έχει απορίες για το "how it's made" είτε στο λογισμικό είτε στο υλικό, θα χαρώ να σας απαντήσω.

Υ.Σ.2 Ενα DIY section στο φόρουμ θα ήταν πολύ καλό να δημιουργηθεί.

Υ.Σ.3 Το παραπάνω project χρησιμοποιεί κύκλωμα υψηλής τάσης. Εαν δεν γνωρίζετε να χειριστείτε τέτοια κυκλώματα ΜΗΝ δοκιμασετε ποτέ να το φτιάξετε, υπάρχει μέγάλος κίνδυνος. Δεν φέρω καμια ευθυνη για τυχόν προβλήματα που προκύψουν.

Υ.Σ.4 Χρησιμοποιήθηκαν διάφορα open source projects για την τελική κατασκευή του ρολογιού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2016, 01:26:44 μμ από Centaur »

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 14, 2016, 12:53:41 μμ »
Μπραβο, πολυ εξυπνο! Συγχαρητηρια Κωστα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 14, 2016, 12:55:44 μμ »
 =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>





Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 14, 2016, 12:58:38 μμ »
Απίθανο !!!!!!!! Πανέμορφο !!!! Εισαι ενα μικρός θεος του DIY!!
Σαν mywatch project θα έμενε στην ιστορία !!!! Άπειρα μπραβο Κωστή!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 14, 2016, 01:07:07 μμ »
δεν υπαρχουν λογιαααα..... εισαι απιστευτος!!!! εχεις απογειωσει αυτο που λεμε φτιαξτο μονος σου...
και το αποτελεσμα και η αισθηση οτι ειναι απολυτα δικο σου δημιουργημα μαγικη!!! αμετρητα συγχαρητηριααα!!!

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 14, 2016, 01:23:15 μμ »
μπραβο Κωστα ωραιος!! και γω στον μετεωρολογικο σταθμο μου το ιδιο rtc εχω και ειναι φοβερο!! και του εχω βαλει ηδη wifi για να μην χανει καθολου! μπραβο σου!!! εχεις τρελη ορεξη!!
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 14, 2016, 01:25:46 μμ »
Εύγε, Κωστή!




Κάτι παρόμοιο (όμως επιτοίχιο):






Κάποια περίπου ίδια:







Και κάποιο με οδηγίες στα "κινέζικα" (τις οποίες δεν αποκλείεται εσύ να μπορέσεις να καταλάβεις  ;) ):

https://geektimes.ru/post/257790/





Από ό,τι εγώ καταλαβαίνω, η δική σου κατασκευή υπερέχει γιατί λειτουργεί με μονάδα που ΕΣΥ προγραμμάτισες!   :respect:

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 14, 2016, 01:37:29 μμ »
μπραβο Κωστα ωραιος!! και γω στον μετεωρολογικο σταθμο μου το ιδιο rtc εχω και ειναι φοβερο!! και του εχω βαλει ηδη wifi για να μην χανει καθολου! μπραβο σου!!! εχεις τρελη ορεξη!!

μήπως εννοείς στο batcave?

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2016, 01:39:15 μμ »
συγχαρητήρια ... για άλλη μια φορά ... καταπληκτικός ...μπράβο Κώστα  =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Αποσυνδεδεμένος Centaur

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1259
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 14, 2016, 02:06:28 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ, τα DIY είναι η τρέλα μου, κυρίως τα ηλεκτρονικά. Απλά αυτό ταίριαζε με το φορουμ γι'αυτό και το ανέβασα, να δίνω ιδέες και σε άλλους που θέλουν να ασχοληθούν.

Σπύρο, στο ιντερνετ θα βρεις παρα πολλά ρολόγια με λυχνίες. Τα περισσότερα παίρνουν συχνότητα για την μέτρηση του χρόνου κατευθείαν απ'το ηλεκτρικό δίκτυο που παίζει μεταξύ 50-60 κυκλων αρα καταλαβαίνεις και τις επιπτώσεις στην ακρίβεια. Πολλά χρησιμοποιούν ένα απλό ολοκληρωμένο κύκλωμα και ελάχιστα επεξεργαστή. Η διαφορα είναι ότι στην συγκεκριμένη υλοποίηση μιλάμε για ένα είναι έξυπνο ρολόι που μπορεί να αναβαθμιστεί με πολλά περιφερειακά. Για παραδειγμα η σκέψη που είπα παραπάνω, θα μου επιτρέπει να το ρυθμίζω απο μια σελιδα στο ιντερνετ και να συγχρονιζει στην σωστή ώρα κάθε 24ωρο ας πούμε.

Να σημειώσω ότι με το πλήθος των διαφορετικών σχεδίων λυχνιών μόνο η φαντασία μας μπορει να μας περιορίσει στα σχεδια που θα έχουν τα ρολόγια μας. Ηδη έχω μια εξάδα απο χωνευτές λυχνίες :)


Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 14, 2016, 03:02:35 μμ »
Κώστα πολλά ΜΠΡΑΒΟ, άψογη κατασκευή πάνω από όλα με μεράκι.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος dgl

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 999
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 14, 2016, 03:25:03 μμ »
Κώστα το μπράβο είναι λίγο... θαυμάζω την ικανότητα σου να καταπιάνεσαι με επιτυχία με πολλά πράγματα μα πάνω από όλα η θέληση και η επιμονή σου εντυπωσιάζει !!!

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2016, 06:57:34 μμ »
Κώστα συγχαρητήρια, ωραίο και πρωτότυπο.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 14, 2016, 07:05:40 μμ »
Κωστή,
συγχαρητήρια !
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2016, 07:10:07 μμ »
Μπράβο Κώστα. Εξαιρετική δουλειά.
Γαυρος οπαδος....

Συνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2016, 07:25:33 μμ »
Μπράβο Κωστα!! =D>
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 14, 2016, 07:26:20 μμ »
Ωραιος Κωστα.
Ομορφο.

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 14, 2016, 08:12:43 μμ »
Πολυ ωραίο! Και πρωτότυπο!

Εχεις κανει καποια προβλεψη για την ασφαλεια του? ρωτω κυριως λογω των πολλων καλωδίων που έχει η κατασκευή.
Επίσης, για τι κόστος μιλάμε περίπου?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 14, 2016, 08:19:56 μμ »
Μπορώ να κάθομαι όλο το βράδυ με καλή μουσική κι ένα μποτιλιόνι comfort και να το χουζουρεύω.
Ατμοσφαιρικό.
Σπίτσλες για το μεράκι...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: DIY: Επιτραπέζιο ρολόι με λυχνίες και μικροεπεξεργαστή
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 14, 2016, 09:30:14 μμ »
Πολύ ξεχωριστή δημιουργία, μπράβο!