Αποστολέας Θέμα: νεο μέλος: kostas k  (Αναγνώστηκε 9377 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 06, 2016, 11:38:24 μμ »
Welcome συνονόματε!

Αποσυνδεδεμένος kostas k

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 07, 2016, 12:07:46 μμ »
Αγαπητοί svl, koubilaihan, kosdome6, glg, cupra73, GiannisTissot, Chris_Superocean, strifteros, dgl, Johnny, Aris2176, gerogian, georges ( Γιώργος), Tourbillion, Charilaos, capt-dim, skydives13, andrey_ (και όχι Ανδρέα) και οι συνονόματοι  shmaioforos & kkostas, θέλω να σας ευχαριστώ θερμά για το καλωσόρισμα

Χθες δεν διάβασα, είχε μπαλίτσα και μάλιστα ωραία (γενικά δεν είμαι φαν της μπάλας, έτυχε).   

Εβαλα και logo όπως είδατε τρομάρα μου. Είναι το εξώφυλο από το “The seer” των Swans. Δεν προτρέπω κανένα να το ακούσει απλά εμένα μου αρέσει και ηταν το 1ο που σκέφτηκα να βάλω ως logo. Κάποιος το χαρακτήρισε ως η μπανάνα (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Velvet_Underground_%26_Nico ) των ημερών μας και συμφωνώ μαζί του.

Συμφωνώ επίσης και με την άποψη του Tom Waits αμέσως παραππανω ότι το καλό όταν έχεις κόψεις το κάπνισμα, είναι ότι μπορείς να κάνεις κανένα τσιγαράκι στο έτσι.   

.. όσο για την φράση ''.....δεν αναμένεται να αγοράσω σύντομα άλλο...'' μην την δένεις και κόμπο....  :D
Όλοι ξέρουμε πως η επιθυμία μετατρέπεται εύκολα σε ανάγκη.  Οπότε διορθώνω:
«με τα τωρινά δεδομένα δεν αναμένεται να αγοράσω σύντομα άλλο»

…Από πούθε έρχεσαι δε μας είπες... :) :) :)
Ο παππούς μου ο Κώστας, ήρθε γιαλό γιαλό με το βαρκάκι του από την Πρέβεζα στον Πειραιά μπας και γλύτωνε αυτός και η γιαγιά μου από την φτώχεια που τους έδερνε. Ο παππούς μου ο Θόδωρος, ήρθε με το βαπόρι από Κωνσταντινούπολη για να γλυτώσει από άλλα χειρότερα. Έμεινε και αυτός στον Πειραιά και έκανε εκεί οικογένεια.
Οι γονείς μου γεννήθηκαν, μεγάλωσαν, παντρεύτηκαν και έκαναν οικογένεια στον Πειραιά. Εγώ έμεινα στον Πειραιά μέχρι τα 19 μου οπότε και έφυγα αρχικά για σπουδές στον Πολυτεχνείο Κρήτης  και στην συνέχεια για να υπηρετήσω την Πατρίδα. Όταν ξεμπέρδεψα με αυτά και επέστρεψα και έπιασα δουλειά, επιασα ένα σπιτάκι στο Μαρούσι και στην συνέχεια στα Μελίσσια. 
«Όλα τελειώνουνε κι όλα περνάνε, ιδέες βασίλισσες κακογερνάνε.
Στις νέες ανάγκες σου, κόπος βαρύς!
Σκοπούς αλάθευτους κοίτα να βρεις».

Αποσυνδεδεμένος enzo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 07, 2016, 05:30:12 μμ »
Καλώς όρισες φίλε Κώστα !
Άρης

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 07, 2016, 05:33:31 μμ »
Καλώς όρισες και απο μενα φιλε Κωστα....


G ...

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 07, 2016, 09:33:10 μμ »
Εβαλα και logo όπως είδατε τρομάρα μου. Είναι το εξώφυλο από το “The seer” των Swans. Δεν προτρέπω κανένα να το ακούσει απλά εμένα μου αρέσει και ηταν το 1ο που σκέφτηκα να βάλω ως logo. Κάποιος το χαρακτήρισε ως η μπανάνα (https://en.wikipedia.org/wiki/The_Velvet_Underground_%26_Nico ) των ημερών μας και συμφωνώ μαζί του.

Συμφωνώ επίσης και με την άποψη του Tom Waits αμέσως παραππανω ότι το καλό όταν έχεις κόψεις το κάπνισμα, είναι ότι μπορείς να κάνεις κανένα τσιγαράκι στο έτσι.   


Εκτός από παρόμοιο nickname έχουμε και παρόμοια ακούσματα!

Αποσυνδεδεμένος kostas k

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 08, 2016, 03:45:19 μμ »
enzo και gkblues σας ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.

Αγαπητέ Κώστα, ειδικά ο κύριος Waits παραμένει σταθερά υψηλά στις προτιμήσεις του τα τελευταία 15 χρόνια. Ανεπανάληπτος. 
«Όλα τελειώνουνε κι όλα περνάνε, ιδέες βασίλισσες κακογερνάνε.
Στις νέες ανάγκες σου, κόπος βαρύς!
Σκοπούς αλάθευτους κοίτα να βρεις».

Αποσυνδεδεμένος kostas k

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 09, 2016, 01:51:48 μμ »
Καλή εβδομάδα κύριοι.
Έκλεισα ένα μήνα στο φόρουμ.
Όταν γράφτηκα νόμιζα ότι automatic και kinetic είναι το ίδιο πράγμα. Τώρα μπορώ να διαβάζω χωρίς να πονοκεφαλιάζω ιδιαίτερα μια συζήτηση-διαμάχη σχετικά με coaxial VS tranditional escapement ή για tourbillion VS carrousel mechanism.
Κατανοώ πλήρως γιατί ένα από τα σημαντικότερα πράγματα στο μηχανικό ρολόι είναι ο ισοχρονισμός του ελάσματος του μπαλανσιέ  (ήτοι η ιδιότητα του να διατηρεί σταθερή περίοδο ανεξαρτήτως του εύρους ταλάντωσης) γούσταρω όμως και την αιρετική προσέγγιση επί του θέματος που έχει το seiko spring drive.

Τέλος να αναφέρω ότι μου αρέσουν πολύ στο μάτι ρολόγια που πριν τα απεχθανόμουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα divers τύπου rolex submariner. 

Οφείλω να πω ότι υπάρχει πολύ πληροφορία στο forum και θα ήθελα να σας συχγαρώ όλους για την δουλειά που έχει γίνει. Το μόνο σχόλιο μου είναι ότι είναι κρίμα που σε κάποια θέματα (κυρίως παλαιά) δεν παίζουν οι εικόνες που έχουν ανέβει.


Τάδε έφη kostas k στο παρθενικό του post:
Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου ένα Hamilton khaki και δεν αναμένεται να αγοράσω σύντομα άλλο
«Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις» λέει ο σοφός λαός. Και ο σοφός cupra73 είπε επίσης 
…. όσο για την φράση ''.....δεν αναμένεται να αγοράσω σύντομα άλλο...'' μην την δένεις και κόμπο....  :D

Κύριοι υπέκυψα. Μην φαντάζεστε ακριβά πράγματα, και να ήθελα δηλαδή δεν μπορώ. Όμως ένα 2ο ρολογάκι έπρεπε να το χτυπήσω, δεν άντεχα.
Είχα καταλήξει σε 1-2 ρολόγια και περίμενα την αφορμή.  Η οποία δεν άργησε να μου δοθεί μιας και το Σάββατο το πρωί έλαβα ένα πολύ χαρμόσυνο νέο. Αγόρασα λοιπόν την ίδια ημέρα το ρολογάκι για να μου θυμίζει αυτό το χαρμόσυνο νέο. Τα υπόλοιπα στο νήμα περί SEIKO.
«Όλα τελειώνουνε κι όλα περνάνε, ιδέες βασίλισσες κακογερνάνε.
Στις νέες ανάγκες σου, κόπος βαρύς!
Σκοπούς αλάθευτους κοίτα να βρεις».

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 09, 2016, 02:08:46 μμ »
Τώρα μπορώ να διαβάζω χωρίς να πονοκεφαλιάζω ιδιαίτερα μια συζήτηση-διαμάχη σχετικά με ... tourbillion VS carrousel mechanism.

Επιτέλους, να έχω έναν άνθρωπο να συζητάω...
 
Είχα καταλήξει σε 1-2 ρολόγια και περίμενα την αφορμή.  Η οποία δεν άργησε να μου δοθεί μιας και το Σάββατο το πρωί έλαβα ένα πολύ χαρμόσυνο νέο. Αγόρασα λοιπόν την ίδια ημέρα το ρολογάκι για να μου θυμίζει αυτό το χαρμόσυνο νέο. Τα υπόλοιπα στο νήμα περί SEIKO.

Συγχαρητήρια για το χαρμόσυνο νέο και καλοφόρετο το νέο σου ρολογάκι!

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 09, 2016, 02:32:36 μμ »
Χαιρομαι ιδιαιτερα που βρηκε επιτελους ο Βικτωρας ενανα ανθρωπο να κουβεντιαζει περι Υ.Ω !!!! ;) ;D

Πιο πολυ βεβαια χαιρομαι με τη χαρα σου και με το νεο σου αποκτημα!!!! :cheers: :cheers:

Σου ευχομαι να το χαρεις με υγεια και να ερθουν και πολλα ακομη στο μελλον!!!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 09, 2016, 02:54:17 μμ »
Καλώς ήρθες Κώστα!

Έκανες καλη επιλογή στο πρώτο σου ρολόι φάινεται ότι ακούσες την Καμπάνα.

:)

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 09, 2016, 02:56:41 μμ »
Καλώς ήρθες φίλε!!

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: νεο μέλος: kostas k
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 09, 2016, 05:18:21 μμ »
Επιτέλους, να έχω έναν άνθρωπο να συζητάω...

Να σε δω Βικτωρα να συζητάς για Υ.Ω. και τιποτα άλλο.
Περιμενω την αναλυση σου περι Co-Axial, Tourbilon και αλλα θεματα:stick2: