Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 488605 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1460 στις: Μάιος 12, 2019, 10:03:11 μμ »
Θα σε φερω σε επαφη με τον CEO να προτεινεις την ιδεα σου, μοδερατορα!!!  ;) ;D

Η αληθεια ειναι οτι το σχετικο σχολιο του Ντενη ηταν πολυ πετυχημενο!!! :lol: :jg: :lol: :jg:

Ευχαρίστως doc.
Να έχετε & έναν απ´ την παρέα μέσα στο «στρατηγείο».
Εκεί να δεις μετά: τα “my watch” & “paneristi hellas” edition, θα πέφτουν βροχή :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1461 στις: Μάιος 12, 2019, 11:13:33 μμ »
https://www.patek.com/en/collection/movements#quartz

"As a pioneering company that always remains faithful to its philosophy of excellence, Patek Philippe was among the very first watchmakers to explore the potential of electronic timekeeping in 1948. It has every reason to be proud of its high-precision quartz movements whose plates, bridges and wheel trains comply with the same high quality standards that apply to its mechanical movements".

Σπύρο, όπως ήδη επεσήμανε παραπάνω ο Άγγελος,  όχι μόνο εξακολουθεί έως και σήμερα να διαθέτει quartz ρολόγια στη γκάμα της, αλλά δηλώνει και υπερήφανη για τις δημιουργίες της.  Δεν φαντάζομαι  ότι πρόκειται ποτέ να  ξεσηκωθεί  η κοινή γνώμη για τα quartz της Patek.

Το ίδιο πιστεύω ότι θα  ίσχυε και για τη Rolex, στο υποθετικό σενάριο που θα την ήθελε να εκδίδει αύριο κάποια quartz μοντέλα. Παρότι το έχει κάνει ήδη στο παρελθόν, αυτή τη στιγμή κάτι τέτοιο φαίνεται απίθανο.  Εάν για κάποιο λόγο συνέβαινε, με τη δυναμική που έχει η Rolex δεν θα με εξέπλητε εάν  (και) τα quartz μοντελάκια της γίνονταν ανάρπαστα !  Εντάξει, θα έπεφτε το αναμενόμενο από μια μερίδα «πουριτανών» κράξιμο στα blogs και στα fora, αλλά δεν είναι τα fora σε θέση να επηρεάσουν την πορεία της Rolex, ειδικά της Rolex, τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα.

Για την Panerai, δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω, ότι έτσι και κατασκεύαζε quartz,  η  καλίμπρα θα μπορούσε κάλλιστα να δουλεύει με αλκαλική μπαταρία ΑΑ, με ελάχιστο στρίμωγμα  ::)


O Master and Commander θα βγει από στιγμή σε στιγμή από την καμπίνα του, προκειμένου να ανακοινώσει την ποινή που επιβληθεί στον Άρη911 για τα αδικήματα της κακόβουλης βλασφημίας κατά της SEIKO και της περιύβρυσης  Ιαπωνικών Συμβόλων. Αισιοδοξούμε όλοι ότι δεν πρόκειται να αρκεστεί την ποινή-χάδι που εισηγήθηκε ο Captain Δημήτρης, αλλά θα φανεί πολύ αυστηρότερος. Πετάξτε τον στη θάλασσα κ. Κυβερνήτα, βλέπω ήδη στο νερό κάτι πειναλέους καρχαρίες να τον κοιτάνε και να ξερογλείφονται...



«-Χαρίλαε, δεν πιστεύω να αγόρασες κάνα Rolex !»
«-Πως είναι δυνατόν να σου πέρασε από το μυαλό αυτή η ηλίθια ιδέα ; »
«-Ε, σε βλέπω τόση ώρα που κρύβεις τα χέρια πίσω απ’ την πλάτη και πήγε ο νους μου στο κακό..»




«Μα καλά είσαι με τα καλά σου ROLEX θα αγοράσω να γίνω ο περίγελος των απανταχού COMMANDERS!!!!!»
«Τόσα έχουν δει τα μάτια μου! Για μια στιγμή, ομολογώ, πως πέρασε από το μυαλό μου πως υπαναχώρησες και παραδόθηκες στην τρυφηλή λαγνεία των ατσάλινων της ακατανόμαστης»
«Δεν κόβω καλύτερα το δεξί χέρι και το αριστερό πόδι (του Άρη 911!!!!) καλύτερα. Ο όρκος που δώσαμε είναι ιερός και μας κρατάει χωρίς παρεκλίσεις στον δρόμο του Σεικιανισμού»

ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΕ ΣΤΟ IMESSAGE ΜΟΥ!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1462 στις: Μάιος 12, 2019, 11:42:18 μμ »

«Δεν κόβω καλύτερα το δεξί χέρι και το αριστερό πόδι (του Άρη 911!!!!) καλύτερα.
:shocked: :shocked: :?
Αυτό που άλλος θελει να κοψει το αριστερο μου ποδι, άλλος να με ριξει στην θαλλασα με τους καρχαριες και καποιοι αλλοι να με κρεμασουν αναποδα δεν μπορω να το καταλαβω με τιποτα.
Αισθανωμαι και κατι σουβλιες στην πλατη μου.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1463 στις: Μάιος 13, 2019, 12:21:52 πμ »
Πάντως ΑΝ ΔΕΝ απατώμαι, μία χαρά Quartz βγαζουν και σημερα στα γυναικεια και οι πρωτοκλασαάτοι Ελβετοί:
Και ro ,και ναυτιλους,και aquanaut και αλλα..Και ο FP Journe βγάζει...

Αυτό ως προς τον Σπύρο (SVL) που αναρωτιέται γιατί βγαίνουν GS με quartz.
Οπότε ίσως θα πρέπει να γενικευτεί ο προβληματισμός ;)

Αν πάλι κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος, δεν προλαβαίνω να googl-άρω :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ σωστός, Άγγελε.
Συμπληρώνω, τα καρτιέ.





https://www.patek.com/en/collection/movements#quartz

"As a pioneering company that always remains faithful to its philosophy of excellence, Patek Philippe was among the very first watchmakers to explore the potential of electronic timekeeping in 1948. It has every reason to be proud of its high-precision quartz movements whose plates, bridges and wheel trains comply with the same high quality standards that apply to its mechanical movements".

Σπύρο, όπως ήδη επεσήμανε παραπάνω ο Άγγελος....

Ναι, Ντένη, ο Άγγελος σωστά το επεσήμανε: στα γυναικεία.




Ας δούμε όμως σε ποιά συγκεκριμένα ρολόγια μπαίνουν οι quartz μηχανισμοί από το λινκ που παρέθεσες:











Ευχαριστώ και τους δύο, ρίξατε νερό στον μύλο των επιχειρημάτων μου.  :)





Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1464 στις: Μάιος 13, 2019, 07:09:14 πμ »
Οπότε Σπύρο τι συμπέρασμα βγαίνει;
Ότι τα quartz σίγουρα έχουν κάποιο ικανό (αριθμητικά) αγοραστικό κοινό. Του οποίου πιθανότατα ο κοινός παρονομαστής, είναι ότι δεν ενδιαφέρεται ποσώς για τον μηχανισμό του ρολογιού του.
Ενδιαφέρεται για την ποιότητα κατασκευής, όπως αυτό την αντιλαμβάνεται (σχέδιο, ποιότητα κάσας, brand) και τη συνεχή και ακριβή λειτουργία του.
Υποθέσεις κάνω, δε βγάζω συμπεράσματα.

Δεν ξέρω, ακούω και άλλες ερμηνείες :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1465 στις: Μάιος 13, 2019, 10:07:35 πμ »
Και ενώ οι PANEROμοδεράτορες κανονίζουν VAR συναντήσεις τις υψηλές ώρες οι SEIKAδες πίνουν καφέ (όχι πρωινό βέβαια!!!) μεσημεριανό ΓΙΑΤΙ ως γνωστόν «η δουλειά κάνει τους άντρες».



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1466 στις: Μάιος 13, 2019, 10:34:31 πμ »
Το κάναμε που το κάναμε σαλάτα το θέμα....παραθέτω ακόμα μερικά γυναικεία quartz παρακάτω για να βοηθήσω τη συζήτηση...




















Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1467 στις: Μάιος 13, 2019, 10:36:02 πμ »
 :D :D :D
Οπως τους συμφερει ερμηνευουν οι καπεταναιοι το τραγουδι.
Το τραγουδι λεει για τους σκληρα εργαζομενους (οικοδομη) και οχι για κρουαζιεραδες (τουριστες).

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1468 στις: Μάιος 13, 2019, 10:52:47 πμ »
Τι λετε να ανοιξω ενα νεο τοπικ για quartz ρολογια και να μεταφερω εκει τις φωτο αλλα και την κουβεντα για τα quartz;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1469 στις: Μάιος 13, 2019, 10:59:16 πμ »
Τι λετε να ανοιξω ενα νεο τοπικ για quartz ρολογια και να μεταφερω εκει τις φωτο αλλα και την κουβεντα για τα quartz;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι αμέ

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1470 στις: Μάιος 13, 2019, 11:03:28 πμ »
Οπότε Σπύρο τι συμπέρασμα βγαίνει;
Ότι τα quartz...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άγγελε, αν αρχίσουμε με τα quartz, γενικά, θα μπερδευτούμε πάλι.
Προτείνω να επικεντρωθούμε στα GS quartz και στο κατά πόσο έχει βάση το "SEIKO RULES" όταν ως high-end εταιρεία ακόμα και σήμερα επιμένει στους συγκεκριμένους μηχανισμούς.
Από την κουβέντα μέχρις στιγμής μάλλον αμηχανία φαίνεται να δημιουργείται στους hardcore seikoholics, φίλους Χάρη & Ντένη, αφού εκείνο που προτείνουν είναι να συμβιβάζεται κανείς με τα GS quartz και με την ιδέα κάποιας αόριστης (και αμφίβολης) Ιαπωνικής "παράδοσης" στους ηλεκτρονικούς μηχανισμούς.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1471 στις: Μάιος 13, 2019, 11:09:25 πμ »
Τι λετε να ανοιξω ενα νεο τοπικ για quartz ρολογια και να μεταφερω εκει τις φωτο αλλα και την κουβεντα για τα quartz;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και να ανοίξεις Σπύρο πάλι σε Seiko vs Rolex ή σε κάτι άλλο δε θα καταλήξει?

Από την πλευρά μου έχω κουραστεί να σημειώνω 2 θέματα συνεχώς ως διαβασμένα, γιατί δε μου αρέσει να διαβάζω συνεχώς αντιπαραθέσεις, αν και ομολογώ αποτυπώνονται γνώσεις και ιστορικά γεγονότα εταιρειών, αλλά σε απαντήσεις του να βγεις από πάνω...

Προσωπικά ωρολογόφιλος θεωρώ ότι είμαι, αλλά όπως έχω ξαναπεί ακούγοντας Seiko & Rolex πλέον κόβω λάσπη... ούτε θέλω να διαβάζω.

Φιλικά πάντα μιλάω...
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1472 στις: Μάιος 13, 2019, 01:21:36 μμ »
Άγγελε, αν αρχίσουμε με τα quartz, γενικά, θα μπερδευτούμε πάλι.
Προτείνω να επικεντρωθούμε στα GS quartz και στο κατά πόσο έχει βάση το "SEIKO RULES" όταν ως high-end εταιρεία ακόμα και σήμερα επιμένει στους συγκεκριμένους μηχανισμούς.
Από την κουβέντα μέχρις στιγμής μάλλον αμηχανία φαίνεται να δημιουργείται στους hardcore seikoholics, φίλους Χάρη & Ντένη, αφού εκείνο που προτείνουν είναι να συμβιβάζεται κανείς με τα GS quartz και με την ιδέα κάποιας αόριστης (και αμφίβολης) Ιαπωνικής "παράδοσης" στους ηλεκτρονικούς μηχανισμούς.
Σπύρο φίλε μου πρόσεχε τι λες για εμένα και τον Ντένη!
ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΜΗΧΑΝΙΑ δεν υπάρχει ούτε πουθενά αναφέρθηκε ότι κάποιος «συμβιβάζεται» με τα GS QUARTZ.
Προσπαθήσαμε και οι δύο να σου απαντήσουμε στο ερώτημα - αμφιβολία σου περί της αναγκαιότητας/λόγου ύπαρξης των «υποδεέστερων Quartz» σε σχέση με τα «ανώτερα μηχανικά».
ΠΡΟΣΟΧΗ: Εσύ έθεσες και χωρίς να το αιτιολογήσεις τον διαχωρισμό αυτόν. Εμείς δεν τον δεχόμαστε! ΟΛΑ τα GS είναι ρολογάρες και έχουν εκτός από λόγο ύπαρξης και φανατικό κοινο (όχι απαραίτητα ανθρώπους των φόρα). Για τους περισσότερους δε η πεμπτουσία είναι στο γεγονός ότι φοράνε μια ΡΟΛΟΓΑΡΑ από μια ΕΤΑΙΡΙΑΡΑ που δείχνει πάντα σωστή ώρα και είναι κομψοτέχνημα στον καρπό τους.
Αυτά τα απλά και ολίγα.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1473 στις: Μάιος 13, 2019, 01:25:19 μμ »
:D :D :D
Οπως τους συμφερει ερμηνευουν οι καπεταναιοι το τραγουδι.
Το τραγουδι λεει για τους σκληρα εργαζομενους (οικοδομη) και οχι για κρουαζιεραδες (τουριστες).
Δυστυχώς αναγκάζομαι για μια ακόμα φορά να σε επαναφέρω στην τάξη μιας και τα μπέρδεψες εντελώς.
Οι εργαζόμενοι στην οικοδομοί μπορούν να συγκριθούν μόνο με τους εργαζόμενους σε οποιαδήποτε άλλη δουλειά ΚΑΙ ΟΧΙ με τους τουρίστες που κάνουν διακοπές σε ένα κρουαζιερόπλοιο.



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1474 στις: Μάιος 13, 2019, 01:26:48 μμ »
Άγγελε, αν αρχίσουμε με τα quartz, γενικά, θα μπερδευτούμε πάλι.
Προτείνω να επικεντρωθούμε στα GS quartz και στο κατά πόσο έχει βάση το "SEIKO RULES" όταν ως high-end εταιρεία ακόμα και σήμερα επιμένει στους συγκεκριμένους μηχανισμούς.
Από την κουβέντα μέχρις στιγμής μάλλον αμηχανία φαίνεται να δημιουργείται στους hardcore seikoholics, φίλους Χάρη & Ντένη, αφού εκείνο που προτείνουν είναι να συμβιβάζεται κανείς με τα GS quartz και με την ιδέα κάποιας αόριστης (και αμφίβολης) Ιαπωνικής "παράδοσης" στους ηλεκτρονικούς μηχανισμούς.
Τα GS quartz υπάρχουν και θα υπάρχουν γιατί η εταιρία έγινε γνωστή σε όλον τον κόσμο, ταυτόχρονα έβαλε το ρόλοι σε όλους τους καρπούς, από το quartz θα το γράψω αγγλικά για να το καταλάβουν όλοι!!

Seiko invented the first portable quartz clock and the first quartz watch!!!!

Εξάλλου ένα χαι εντ quartz σε βγάζει από πολλά προβλήματα!! Όπως: δεν ταξιδεύει το ρόλοι σου για να σερβιριστεί, δεν το πας για σέρβις, έχει μεγαλύτερο χρόνο ζωής (αλλαγή μπαταρίας vs σέρβις μηχανικού) εννοώ, έχει καλύτερη ακρίβεια, δε ρυθμίζεις καμία ώρα, ότι ώρα θες απλά το βάζεις και φεύγεις! Κτλ κτλ

Εσύ δηλαδή θεωρείς μια εταιρία που το quartz Την έκανε γνωστή σε όλον τον κόσμο και ταυτόχρονα έκλεισε εκατοντάδες ελβετικές δηλαδή ανταγωνισμό να το πετάξει;;; δε σε καταλαβαίνω ειλικρινά...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1475 στις: Μάιος 13, 2019, 01:36:29 μμ »
Είναι σα να λέμε επειδή πλέον υπάρχουν βιδωτες κορώνες η πανεραι να πετάξει το γκαρντ επειδή ήταν πατέντα της εποχής...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1476 στις: Μάιος 13, 2019, 03:40:11 μμ »
Ωραιότατη απάντηση, Ντένη.
Ωραιότατη γιατί έρχεσαι και παίρνεις επίσης και εσύ κριτική θέση στο ζήτημα, κάτι που απ'όσο έχω δει δεν είναι και τόσο συνηθισμένο.
Τουλάχιστον σε συζητήσεις σε ξένα φόρα, συνήθως πετάγονται κάποιοι, σφοδροί υποστηρικτές των quartz, εκθειάζουν τη σχετική τεχνολογία και βάλλουν εναντίον όποιου 'τολμά' να θέσει παρόμοια ερωτήματα.
..

Αφαιρείται η λέξη 'ξένα', που μπήκε σκόπιμα και για ξεκάρφωμα, και τα'πα όλα.
15 ποστ πριν.. :smoker:


Επαναλαμβάνω, για 2η-3η φορά: αφορμή, έμπνευση, αλλά και εγγύηση, για τη διατύπωση μιας συγκεκριμένης απορίας σχετικά με τα GS quartz αποτέλεσε η παρουσία των Χαρίλαου και Ντένη.
Είμαι αρκετά 'παλιός' για να μην κάνω πια γκάφες και ν'ανοίγω κουβέντες, έτσι, στο βρόντο..

Και ναι μεν ο Χαρίλαος είναι δογματικός -σε βαθμό που του δείχνεις ένα στραβό dial και απλά γυρνάει τη φωτό και σου λέει, "ορίστε, τώρα, είναι ίσιο", παρόλα αυτά, τον αγαπάμε έτσι - ο Ντένης όμως έχει δείξει ότι είναι συμφορουμίτης με υψηλή κατανόηση, εκφραστικότητα και ευγένεια και είμαι σίγουρος, κατάλαβε τι έχω ρωτήσει.

Ως προς ο,τιδήποτε άλλο, πλέον, η κουβέντα από μένα θεωρείται λήξασα.










Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1477 στις: Μάιος 13, 2019, 04:46:45 μμ »
Είναι σα να λέμε επειδή πλέον υπάρχουν βιδωτες κορώνες η πανεραι να πετάξει το γκαρντ επειδή ήταν πατέντα της εποχής...

Sent from Huawei P8 using Tapatalk

 Ωραίο ποστ Μητσαρα .... :smt023 :smt111



Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1478 στις: Μάιος 13, 2019, 05:24:58 μμ »
Από την κουβέντα μέχρις στιγμής μάλλον αμηχανία φαίνεται να δημιουργείται στους hardcore seikoholics, φίλους Χάρη & Ντένη, αφού εκείνο που προτείνουν είναι να συμβιβάζεται κανείς με τα GS quartz και με την ιδέα κάποιας αόριστης (και αμφίβολης) Ιαπωνικής "παράδοσης" στους ηλεκτρονικούς μηχανισμούς.

«Αμηχανία», Σπύρο, καμία, σε διαβεβαιώ.  Έθεσες ένα ερώτημα και επιχειρήθηκε καλόπιστα να δοθεί απάντηση σ’ αυτό. Το ότι, πιθανότατα, δεν σε καλύπτουν οι έως τώρα απαντήσεις, δεν αποτελεί  γεγονός το οποίο θα μπορούσε να μας προκαλέσει αμηχανία, δεδομένου ότι δεν είμαστε, ούτε ο Χαρίλαος ούτε γώ ούτε κανείς άλλος εδώ απολογητές της SEIKO ούτε συνήγοροί της ούτε υποχρεούμεθα σε λογοδοσία για λογαριασμό της.  Άλλωστε, δεν είναι καν μεμπτή η ένταξη quartz σειράς στη γκάμα της GS, ώστε να τίθεται ζήτημα παροχής εξηγήσεων από οποιονδήποτε. Ούτε, επομένως, τίθεται ζήτημα «συμβιβασμού» με την ιδέα αυτή, σε μια ανοιχτή πλέον προς τη Δύση αγορά, απ’ όπου ο καθένας διαλέγει και παίρνει αυτό που προτιμά, κουρδιστό, αυτόματο, spring drive ή και quartz, ό,τι του αρέσει του καθενός κι όπως θέλει ας πορεύεται.  Τα αυτονόητα.

Περί «δογματισμού» του Χαρίλαου, ένα σχόλιο : Στον βαθμό που τον γνωρίζω προσωπικά, μόνο δογματικός δεν είναι Captain. Το αντίθετο, είναι εξαιρετικά ανοιχτόμυαλος και δεκτικός της όποιας αντίθετης άποψης. Λογικό, άνθρωπος που έχει γυρίσει τον πλανήτη κι έχει ανοίξει για τα καλά το μάτι του δεν μπορεί, de facto, να είναι δογματικός. Eντάξει, κάνουμε εδώ την πλάκα μας, περί Σεϊκιανισμού και τα λοιπά, αλλά μην μπερδευόμαστε. Θαυμάζω τον Ιαπωνικό πολιτισμό, δεν συνεπάγεται και εγκρίνω πχ εγκλήματα πολέμου  διαπραχθέντα στην Κίνα και αλλού ή ότι νοσταλγώ τη σκληρή φεουδαρχία της προ Mεϊτζι περιόδου. Ειδικεύοντας, εκτιμώ, προτιμώ ενδεχομένως τα προϊόντα της Seiko δεν σημαίνει ούτε ότι μ’ αρέσουν όλα τα προϊόντα ανεξαιρέτως, ούτε ότι παραβλέπω τα όποια στραβά, κυριολεκτικά και μεταφορικά μιλώντας. 

Τώρα, στην ουσία της κουβέντας, καταληκτικά  πιστεύω ότι ο λόγος για τον οποίον δεν θα μπορούσες ποτέ να καλυφθείς από τις απαντήσεις που δόθηκαν παραπάνω, είναι η εξής  θεμελιώδης άποψή σου :
«Ρολόι είναι το μηχανικό και μόνο, μπαταρίες και λοιπά μπαταριούχα δεν αποτελούν παρά γκατζετάκια. Δεν πάει να λένε κάποιοι ό,τι άλλο θέλουν.»


Ως άποψη απόλυτα σεβαστή, μόνο που, ξεκινώντας απ’ αυτή τη βάση, ήταν περίπου προεξοφλημένη η έκβαση της συζήτησης.
Προσωπικά, αδυνατώ να συμμεριστώ τέτοιο αφορισμό, συμπάθα με !  Για μένα ρολόϊ είναι ο,τιδήποτε φοριέται και αξιοποιείται από τον κάτοχό του σαν ρολόϊ. -Διασταλτική προσέγγιση ; Πιθανόν, αφού αφήνει χώρο για να θεωρηθεί ρολόϊ ακόμη και το smartwatch. Το οποίο, όντως, θεωρώ ρολόϊ με τα όλα του, στο βαθμό που φοριέται στον καρπό, έχει τη μορφή ρολογιού, δείχνει την ώρα (και, παρεμπιπτόντως, κάνει κι ένα σωρό άλλα πράγματα, που το δικό μου το ρολόϊ δεν τα έχει δει ούτε στον ύπνο του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Eίμαι βέβαιος πως δεν θα με ρωτήσεις γιατί τότε δεν φοράω smartwatch, διότι την απάντηση την ξέρεις ήδη. 

-Όμως, εάν το smartwatch δεν είναι ρολόϊ, τότε γιατί έχουν κατουρηθεί απάνω τους όλοι οι ρολογοβιομήχανοι από την βίαιη εισβολή του στο χώρο του ρολογιού ; Διότι από τα συμβατικά ρολόγια πετσοκόβει μερίδιο το smartwatch, όχι από τις ελβετικές σοκολάτες.  Το ίδιο ακριβώς ίσχυε για το quartz όταν εμφανίστηκε. –Εάν δεν ήταν ρολόϊ, τότε πως γίνεται να αφάνισε τα δύο τρίτα της ελβετικής ωρολογοποιίας ;

Και για να μην πάμε μακριά : Εδώ κοτζάμ Patek Philippe και δηλώνει υπερήφανη για τις quartz καλίμπρες της. Δεν είδα εγώ πουθενά να τις αποκηρύσσει σαν μπάσταρδα τέκνα της. «Είμαστε περήφανοι», λέει, «που φτιάχνουμε τέτοιες μηχανές».  Όλες ή σχεδόν όλες οι παραδοσιακές ελβετικές φίρμες και δη ΥΩ εξακολουθούν, εν έτει 2019, να συμπεριλαμβάνουν στη γκάμα τους πανάκριβα ρολόγια εφοδιασμένα με  quartz μηχανισμούς.  Εσύ λες ότι δεν είναι ρολόγια. Έλα όμως που αυτοί λένε ότι είναι !  Και κορδώνονται κιόλας γι’ αυτά. Και, το κυριότερο, συνεχίζουν να τα  παράγουν και να τα πουλάνε, σαν ρολόγια εννοείται, όχι σαν «γκατζετάκια».  Και μιλάμε τώρα για Ελβετούς, όχι  για Ιάπωνες.

Ο αντίλογός σου, από χθες,  είναι ότι πρόκειται για γυναικεία ρολόγια. Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που κατατείνει αυτή η διάκριση.–Τα γυναικεία, δηλαδή, δεν πιάνονται κι αυτά για ρολόγια ; Κανονικά ρολόγια είναι, που τους έβαλαν μέσα οι Ελβετοί μηχανισμό quartz, με τη λογική ότι δεν θα το φοράει η άλλη, ένα σκασμό λεφτά ρολόϊ, από το πρωϊ ίσαμε το βράδυ, μπορεί η γυναίκα να θέλει να το έχει για πιο καλό, να το καταχωνιάσει δηλαδή και να το φοράει μόνο στην κατάλληλη περίσταση. Οπότε, σου λέει ο Ελβετός  (αλλά και ο Ιάπων τα ίδια λέει), θα έχει που θα έχει η χριστιανή τρεις ώρες προετοιμασία- ε, μην τη φορτώσουμε και με άλλα, ξεβίδωνε, κούρδιζε, φτιάχνε ώρες, ημερομηνίες, ξαναβίδωνε, πάνω στη φούρια της εξόδου. Εδώ έρχεται το quartz και λύνει τέτοια πρακτικά προβλήματα.

Έχουμε κατά καιρούς ακούσει κι άλλες ερμηνείες, όπως ας πούμε ότι «οι γυναίκες δεν νοιώθουν από ρολόγια» και γι’ αυτό τους πασσάρουν τα quartz  ή ότι τα ρολόγια είναι -και καλά- «αντρική υπόθεση» και κάτι τέτοια άκυρα που λέγονται συχνά κι αρνούμαι και να τ’ ακούσω ακόμη, δεν τα δέχομαι.  Δηλαδή τι, θέλει αντριλίκι για να ξεβιδώσεις την κορώνα και να βάλεις τη σωστή ώρα ; Και μπορούμε εμείς οι macho  και δεν μπορούν οι γυναίκες ; Ή μήπως δεν μπορούν να το πάνε μόνες τους στο μάστορα ; Διότι, ήμαρτον, αυτά είναι όλα κι όλα που θέλει ένα μηχανικό ρολόϊ, τίποτε περισσότερο και σίγουρα τίποτε που να μην μπορεί να το κάνει εξίσου καλά οποιαδήποτε γυναίκα.  Εάν θέλει. Εάν την ενδιαφέρει.

Ανακεφαλαιώνοντας, αποτελεί δεδομένο της συζήτησης ότι τα πολυτελή ρολόγια quartz έχουν έως και σήμερα το δικό τους καταναλωτικό κοινό εντός της δυτικής κοινωνίας. Και αν αυτό δεν μας εντυπωσιάζει, με τη λογική ότι τα ρολόγια αυτά είναι ...γυναικεία, τότε, με την ίδια  ακριβώς λογική, δεν θα πρέπει καθόλου να μας ξενίζει το γεγονός ότι στην Ιαπωνική αγορά  τα ακριβά ρολόγια quartz της GS έχουν τόσο γυναικείο όσο και ανδρικό κοινό.  Κάτι τέτοιο δεν είναι περισσότερο παράδοξο από το ότι πολλοί άνθρωποι, κάτι χιλιάδες μίλια μακριά, προτιμούν να τρώνε το ψάρι τους ωμό. Άλλες κοινωνίες, άλλα ήθη, άλλα έθιμα, ισχύει παντού, γιατί όχι και στα ρολόγια ; Δεν είναι λοιπόν μόνο η παράδοση της κατασκευάστριας, είναι  επιπλέον (και ιδίως) η εξοικείωση των Ιαπώνων καταναλωτών (των ανδρών συμπεριλαμβανομένων) με την ιδέα του quartz ρολογιού, ακόμη και πολυτελούς, για λόγους που έχουν προεκτεθεί.   
 

 



Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1479 στις: Μάιος 13, 2019, 06:41:27 μμ »
«Αμηχανία», Σπύρο, καμία, σε διαβεβαιώ.  Έθεσες ένα ερώτημα και επιχειρήθηκε καλόπιστα να δοθεί απάντηση σ’ αυτό. Το ότι, πιθανότατα, δεν σε καλύπτουν οι έως τώρα απαντήσεις, δεν αποτελεί  γεγονός το οποίο θα μπορούσε να μας προκαλέσει αμηχανία, δεδομένου ότι δεν είμαστε, ούτε ο Χαρίλαος ούτε γώ ούτε κανείς άλλος εδώ απολογητές της SEIKO ούτε συνήγοροί της ούτε υποχρεούμεθα σε λογοδοσία για λογαριασμό της.  Άλλωστε, δεν είναι καν μεμπτή η ένταξη quartz σειράς στη γκάμα της GS, ώστε να τίθεται ζήτημα παροχής εξηγήσεων από οποιονδήποτε. Ούτε, επομένως, τίθεται ζήτημα «συμβιβασμού» με την ιδέα αυτή, σε μια ανοιχτή πλέον προς τη Δύση αγορά, απ’ όπου ο καθένας διαλέγει και παίρνει αυτό που προτιμά, κουρδιστό, αυτόματο, spring drive ή και quartz, ό,τι του αρέσει του καθενός κι όπως θέλει ας πορεύεται.  Τα αυτονόητα.

Περί «δογματισμού» του Χαρίλαου, ένα σχόλιο : Στον βαθμό που τον γνωρίζω προσωπικά, μόνο δογματικός δεν είναι Captain. Το αντίθετο, είναι εξαιρετικά ανοιχτόμυαλος και δεκτικός της όποιας αντίθετης άποψης. Λογικό, άνθρωπος που έχει γυρίσει τον πλανήτη κι έχει ανοίξει για τα καλά το μάτι του δεν μπορεί, de facto, να είναι δογματικός. Eντάξει, κάνουμε εδώ την πλάκα μας, περί Σεϊκιανισμού και τα λοιπά, αλλά μην μπερδευόμαστε. Θαυμάζω τον Ιαπωνικό πολιτισμό, δεν συνεπάγεται και εγκρίνω πχ εγκλήματα πολέμου  διαπραχθέντα στην Κίνα και αλλού ή ότι νοσταλγώ τη σκληρή φεουδαρχία της προ Mεϊτζι περιόδου. Ειδικεύοντας, εκτιμώ, προτιμώ ενδεχομένως τα προϊόντα της Seiko δεν σημαίνει ούτε ότι μ’ αρέσουν όλα τα προϊόντα ανεξαιρέτως, ούτε ότι παραβλέπω τα όποια στραβά, κυριολεκτικά και μεταφορικά μιλώντας. 

Τώρα, στην ουσία της κουβέντας, καταληκτικά  πιστεύω ότι ο λόγος για τον οποίον δεν θα μπορούσες ποτέ να καλυφθείς από τις απαντήσεις που δόθηκαν παραπάνω, είναι η εξής  θεμελιώδης άποψή σου :
«Ρολόι είναι το μηχανικό και μόνο, μπαταρίες και λοιπά μπαταριούχα δεν αποτελούν παρά γκατζετάκια. Δεν πάει να λένε κάποιοι ό,τι άλλο θέλουν.»


Ως άποψη απόλυτα σεβαστή, μόνο που, ξεκινώντας απ’ αυτή τη βάση, ήταν περίπου προεξοφλημένη η έκβαση της συζήτησης.
Προσωπικά, αδυνατώ να συμμεριστώ τέτοιο αφορισμό, συμπάθα με !  Για μένα ρολόϊ είναι ο,τιδήποτε φοριέται και αξιοποιείται από τον κάτοχό του σαν ρολόϊ. -Διασταλτική προσέγγιση ; Πιθανόν, αφού αφήνει χώρο για να θεωρηθεί ρολόϊ ακόμη και το smartwatch. Το οποίο, όντως, θεωρώ ρολόϊ με τα όλα του, στο βαθμό που φοριέται στον καρπό, έχει τη μορφή ρολογιού, δείχνει την ώρα (και, παρεμπιπτόντως, κάνει κι ένα σωρό άλλα πράγματα, που το δικό μου το ρολόϊ δεν τα έχει δει ούτε στον ύπνο του, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Eίμαι βέβαιος πως δεν θα με ρωτήσεις γιατί τότε δεν φοράω smartwatch, διότι την απάντηση την ξέρεις ήδη. 

-Όμως, εάν το smartwatch δεν είναι ρολόϊ, τότε γιατί έχουν κατουρηθεί απάνω τους όλοι οι ρολογοβιομήχανοι από την βίαιη εισβολή του στο χώρο του ρολογιού ; Διότι από τα συμβατικά ρολόγια πετσοκόβει μερίδιο το smartwatch, όχι από τις ελβετικές σοκολάτες.  Το ίδιο ακριβώς ίσχυε για το quartz όταν εμφανίστηκε. –Εάν δεν ήταν ρολόϊ, τότε πως γίνεται να αφάνισε τα δύο τρίτα της ελβετικής ωρολογοποιίας ;

Και για να μην πάμε μακριά : Εδώ κοτζάμ Patek Philippe και δηλώνει υπερήφανη για τις quartz καλίμπρες της. Δεν είδα εγώ πουθενά να τις αποκηρύσσει σαν μπάσταρδα τέκνα της. «Είμαστε περήφανοι», λέει, «που φτιάχνουμε τέτοιες μηχανές».  Όλες ή σχεδόν όλες οι παραδοσιακές ελβετικές φίρμες και δη ΥΩ εξακολουθούν, εν έτει 2019, να συμπεριλαμβάνουν στη γκάμα τους πανάκριβα ρολόγια εφοδιασμένα με  quartz μηχανισμούς.  Εσύ λες ότι δεν είναι ρολόγια. Έλα όμως που αυτοί λένε ότι είναι !  Και κορδώνονται κιόλας γι’ αυτά. Και, το κυριότερο, συνεχίζουν να τα  παράγουν και να τα πουλάνε, σαν ρολόγια εννοείται, όχι σαν «γκατζετάκια».  Και μιλάμε τώρα για Ελβετούς, όχι  για Ιάπωνες.

Ο αντίλογός σου, από χθες,  είναι ότι πρόκειται για γυναικεία ρολόγια. Και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που κατατείνει αυτή η διάκριση.–Τα γυναικεία, δηλαδή, δεν πιάνονται κι αυτά για ρολόγια ; Κανονικά ρολόγια είναι, που τους έβαλαν μέσα οι Ελβετοί μηχανισμό quartz, με τη λογική ότι δεν θα το φοράει η άλλη, ένα σκασμό λεφτά ρολόϊ, από το πρωϊ ίσαμε το βράδυ, μπορεί η γυναίκα να θέλει να το έχει για πιο καλό, να το καταχωνιάσει δηλαδή και να το φοράει μόνο στην κατάλληλη περίσταση. Οπότε, σου λέει ο Ελβετός  (αλλά και ο Ιάπων τα ίδια λέει), θα έχει που θα έχει η χριστιανή τρεις ώρες προετοιμασία- ε, μην τη φορτώσουμε και με άλλα, ξεβίδωνε, κούρδιζε, φτιάχνε ώρες, ημερομηνίες, ξαναβίδωνε, πάνω στη φούρια της εξόδου. Εδώ έρχεται το quartz και λύνει τέτοια πρακτικά προβλήματα.

Έχουμε κατά καιρούς ακούσει κι άλλες ερμηνείες, όπως ας πούμε ότι «οι γυναίκες δεν νοιώθουν από ρολόγια» και γι’ αυτό τους πασσάρουν τα quartz  ή ότι τα ρολόγια είναι -και καλά- «αντρική υπόθεση» και κάτι τέτοια άκυρα που λέγονται συχνά κι αρνούμαι και να τ’ ακούσω ακόμη, δεν τα δέχομαι.  Δηλαδή τι, θέλει αντριλίκι για να ξεβιδώσεις την κορώνα και να βάλεις τη σωστή ώρα ; Και μπορούμε εμείς οι macho  και δεν μπορούν οι γυναίκες ; Ή μήπως δεν μπορούν να το πάνε μόνες τους στο μάστορα ; Διότι, ήμαρτον, αυτά είναι όλα κι όλα που θέλει ένα μηχανικό ρολόϊ, τίποτε περισσότερο και σίγουρα τίποτε που να μην μπορεί να το κάνει εξίσου καλά οποιαδήποτε γυναίκα.  Εάν θέλει. Εάν την ενδιαφέρει.

Ανακεφαλαιώνοντας, αποτελεί δεδομένο της συζήτησης ότι τα πολυτελή ρολόγια quartz έχουν έως και σήμερα το δικό τους καταναλωτικό κοινό εντός της δυτικής κοινωνίας. Και αν αυτό δεν μας εντυπωσιάζει, με τη λογική ότι τα ρολόγια αυτά είναι ...γυναικεία, τότε, με την ίδια  ακριβώς λογική, δεν θα πρέπει καθόλου να μας ξενίζει το γεγονός ότι στην Ιαπωνική αγορά  τα ακριβά ρολόγια quartz της GS έχουν τόσο γυναικείο όσο και ανδρικό κοινό.  Κάτι τέτοιο δεν είναι περισσότερο παράδοξο από το ότι πολλοί άνθρωποι, κάτι χιλιάδες μίλια μακριά, προτιμούν να τρώνε το ψάρι τους ωμό. Άλλες κοινωνίες, άλλα ήθη, άλλα έθιμα, ισχύει παντού, γιατί όχι και στα ρολόγια ; Δεν είναι λοιπόν μόνο η παράδοση της κατασκευάστριας, είναι  επιπλέον (και ιδίως) η εξοικείωση των Ιαπώνων καταναλωτών (των ανδρών συμπεριλαμβανομένων) με την ιδέα του quartz ρολογιού, ακόμη και πολυτελούς, για λόγους που έχουν προεκτεθεί.   
Πέστα Ντένη γιατί εγώ μανουβράρω και δεν μπορώ μα ασχολούμαι συνέχεια με το πληκτρολόγιο!!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης