Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 488411 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1420 στις: Μάιος 11, 2019, 03:00:55 μμ »
Κάντο pin αυτό στην αρχή της συζήτησης να ξεμπερδεύουμε...πραγματικά και εγώ δεν καταλαβαίνω τι κάνουμε argue

:lol:

Εντάξει αντιλαμβάνομαι τη χαρά της συζήτησης για τη συζήτηση, αλλά να το ξέρουμε κιόλας από την αρχή ;)

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1421 στις: Μάιος 11, 2019, 04:09:25 μμ »
Πραγματικά αδυνατώ να εντοπίσω το θέμα της συζήτησης (αν υπάρχει κιόλας...)

Έλα τώρα..
Μόνο εσύ και άλλος ένας δεν καταλάβατε.  ::)
Ως μοδεράτορας που είσαι σου δίνω το ελεύθερο να δεις τα πμ μου.
Μαζί με τα viber που πήρα είναι 6 και σε όλα μου λένε ότι τα αναπτύσσω καλά.
Ως μοδεράτορας, επιπλέον, γιατί πρέπει να απαξιώνεις μια κουβέντα- από τις σπάνιες πλέον- λέγοντας ότι δεν 'καταλαβαίνεις';
Αν μη τι άλλο, όχι και πολύ ευγενικό.



Ως προς τα υπόλοιπα, αγαπητοί φίλοι, αναμένω και επιφυλάσσομαι.  :)

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1422 στις: Μάιος 11, 2019, 04:12:05 μμ »
Τι δεν καταλαβαίνει ρε παιδιά ....;;;;;;


Σ αυτό το τοπικ εμείς οι seikoholic μνημονεύουμε το μεγαλείο της Seiko ....!!!

Είναι τόσο απλό ....

Όπως απλό είναι το οποίος έχεις διαφορετική άποψη και διαφωνεί ( σεβαστό και αποδεκτό ) απλά δεν μπαίνει εδώ μέσα για να διαβάσει και να γράψει  ....!!!!

Έχω ζητήσει μάταια από τους διαχειριστές του  φόρουμ άπειρες φορές να σβήσει τα εκτός θέματος και εμπρηστικά σχόλια που κατά καιρούς εμφανίζονται εδώ μέσα ...!!!!

Έχει καταντήσει κουραστικό ....


Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1423 στις: Μάιος 11, 2019, 04:17:13 μμ »


Μάλιστα!
Ο κάπτεν που εκθειάζει τα σέικο, αλλά από GS - γιοκ, επίσης δεν καταλαβαίνει.
Δεν μου λες, ρε κάπτεν, η ημερομηνία στην χελώνα παίζει καλά;
Μήπως γυρίζει πριν την ώρα της;

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1424 στις: Μάιος 11, 2019, 04:18:27 μμ »
Τι δεν καταλαβαίνει ρε παιδιά ....;;;;;;


Σ αυτό το τοπικ εμείς οι seikoholic μνημονεύουμε το μεγαλείο της Seiko ....!!!

Είναι τόσο απλό ....

Όπως απλό είναι το οποίος έχεις διαφορετική άποψη και διαφωνεί ( σεβαστό και αποδεκτό ) απλά δεν μπαίνει εδώ μέσα για να διαβάσει και να γράψει  ....!!!!

Έχω ζητήσει μάταια από τους διαχειριστές του  φόρουμ άπειρες φορές να σβήσει τα εκτός θέματος και εμπρηστικά σχόλια που κατά καιρούς εμφανίζονται εδώ μέσα ...!!!!

Έχει καταντήσει κουραστικό ....
Δημήτρη-σαν φίλε μου!!!!!!!

Κάπως έτσι μπορείς να απαντάς, χωρίς να απαντάς!!!!


Τώρα στο δια ταύτα:
SEIKO RULES .-


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1425 στις: Μάιος 11, 2019, 04:37:30 μμ »


καλά δεν είχαν λίγο ακόμα μελάνι να τελειώσουν το λαιμό?

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1426 στις: Μάιος 11, 2019, 05:07:39 μμ »
Seiko Rules, μακράν το κορυφαίο topic του forum, σε σασπένς και τηλεθέαση !  –Τυχαίο, δε νομίζω. Κανείς πια δεν δικαιούται να το νομίζει. Ας μην ξεχνάμε να αποδώσουμε τα εύσημα στον OP Kάπτεν Χάρη.
Εντάξει λοιπόν αλλά θα κεράσει τους καφέδες!
Έτσι για να μάθει να θέλει να κατασκοπεύει την SEIKO.
Εκτός από την SIM από το κινητό του θα του αφαιρέσουμε και ..... τον λόγο από την συνάντηση αυτή.
Θα στέκεται εκει στην άκρη με δεμένα τα μάτια και χωρίς SIM στο κινητό και θα βασανίζεται που δεν θα έχει τον λόγο.
Ο δε Δημήτρης θα τον επιτηρεί ακατάπαυστα για μπορούμε εμείς να ασχοληθούμε με τα υψηλά και γεμάτα καφείνη κόλπα μας,
Πωπω κάπτεν, είσαι πιο σκληρός κι από Εγγλέζο κυβερνήτη φρεγάτας του 17oυ/18ου αιώνα ! Ο Νelson θα ήταν υπερήφανος να σε είχε στο στόλο του. Κοντολογής, θέλεις να τον φέρουμε τον καψερό τον Σπύρο ίσα ίσα για να πληρώσει τους καφέδες –και να πληρώσει αδρά. Δεμένος, φιμωμένος, τιμωρία  στη γωνία, λες κι είναι ο Κακοφωνίξ σε Γαλατικό γλέντι. 
Χμ !  Δεν είναι κι άσχημη ιδέα.  Εγώ προτείνω, εκτός από τη SIM, να του βγάλουμε και το πανέρι απ' τον καρπό. Αυτό θα τον τσακίσει ψυχολογικά και θα ομολογήσει εύκολα ότι είναι κατάσκοπος για λογαριασμό της Panerai.  Mε τέτοια μεταχείριση, ό,τι θέλουμε εμείς  θα ομολογήσει.


καλά δεν είχαν λίγο ακόμα μελάνι να τελειώσουν το λαιμό?
Οι λαιμός είναι  όντως φρίκη, ούτε η Μαρία Αντουανέτα τέτοιο χάλι, jesus….

Ναι καλα.
Θα σε αφησω να συνεχιζεις να θεοποιεις  μια εταιρεια που η πλειοψηφια τεχνικα εχει καταντηση σκια του εαυτου της.
Άρη, για εξήγησέ μας το λίγο αυτό. Τεχνικά, πάντα.
Για να γίνω σαφής, ας  ξεκινήσουμε  από κάποιες μηχανικές καλίμπρες τρέχουσας παραγωγής, που προσωπικά  θεωρώ αξιόλογες, όπως  τις  9S65, 9S85, 9R15, 9R65, 9R66, 9R86, 8R45, 8R28, 8R39, 8L21, 8L35, 8L55, 6R15, 6R20, 6R21, 6R27, 6S78, 6L35.

Θα είχε ενδιαφέρον ν’ ακούσουμε, από τη σκοπιά του τεχνικού δηλαδή, ποια ή ποιες από τις παραπάνω μηχανές θεωρείς ότι αποτελούν απόδειξη ότι η SEIKO «έχει καταντήσει σκιά του εαυτού της», όπως γράφεις.

Κοίτα, εμένα δεν με πειράζει το τρολλάρισμα, το θεωρώ το αλατοπίπερο των fora.  Επίσης δεν με πειράζει καθόλου η άγνοια, ιδίως όταν συνοδεύται από σαφή διάθεση απόκτησης γνώσης. Εκείνο που μ’ ενοχλεί είναι ο γκουρουδισμός, η τάχα μου παντογνωσία, αυτό το -και καλά- αφ’υψηλού «ακούτε με εμένα, ξέρω που σας λέω».  Αυτό ναι, μ’ ενοχλεί.

Επιχειρείται  εδώ ένας διάλογος, που ξεφεύγει από τα συνήθη όρια του «ρολογάρα η δικιά σου-ρολογάρα κι η δικιά μου-φατσούλες-μπύρες» και τον εκτροχιάζεις. Μιλάμε για μηχανές quartz που μπαίνουν σε ρολόγια χιλιάδων ευρώ κι εσύ μας φλομώνεις στην πλαστικούρα των πέντε δολλαρίων, που την εμφανίζεις  ως τάχα χαρακτηριστικό δείγμα ποιότητας της Seiko. Φωτογραφίες από κάτι ξεχαρβαλωμένα χρέπια, λες κι ο πάγκος σου είναι ο ομφαλός της παγκόσμιας ωρολογοποιίας . Λοιπόν, εάν η κρίση σου για την τάδε ή δείνα  εταιρεία βασίζεται στα δείγματα που περνούν από τα χέρια σου για επισκευή, έχεις πέσει εντελώς έξω.

Ορίστε, ένα σκασμό μηχανές έχω αναφέρει πιο πάνω, πες μας εσύ που ξέρεις ποιες είναι οι σκάρτες, όχι τίποτ’ άλλο δηλαδή, αλλά για να προσέχουμε στο μέλλον, μην την πατήσουμε. Σε κάθε περίπτωση, προσπάθησε να καταλάβεις το εντελώς στοιχειώδες και προφανές, ότι από την καρακινεζιά των πενήντα ευρώ  με την μηχανή των πέντε μέχρι και το GS των δεκάδων χιλιάδων, υπάρχει μια τεράστια γκάμα ρολογιών, σε διάφορες ποιότητες και αντίστοιχα επίπεδα τιμών. Μπορεί και να αγνοείς την ύπαρξή τους, δεν είναι κακό. Αλλά σκέψου ότι υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούν κι εκατομμύρια άλλα ρολόγια εκτός από αυτά που φτάνουν στα χέρια σου.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1427 στις: Μάιος 11, 2019, 05:08:46 μμ »
Έλα τώρα..
Μόνο εσύ και άλλος ένας δεν καταλάβατε.  ::)
Ως μοδεράτορας που είσαι σου δίνω το ελεύθερο να δεις τα πμ μου.
Μαζί με τα viber που πήρα είναι 6 και σε όλα μου λένε ότι τα αναπτύσσω καλά.
Ως μοδεράτορας, επιπλέον, γιατί πρέπει να απαξιώνεις μια κουβέντα- από τις σπάνιες πλέον- λέγοντας ότι δεν 'καταλαβαίνεις';
Αν μη τι άλλο, όχι και πολύ ευγενικό.

Ως προς τα υπόλοιπα, αγαπητοί φίλοι, αναμένω και επιφυλάσσομαι.  :)

Μα δεν την απαξιώνω. Ίσα-ίσα απολαμβάνω τη συζήτηση που γίνεται. Απλά, παραδέξου το, δεν υπάρχει πλέον θέμα. Ή ίσως υπάρχουν περισσότερα του ενός θέματα ;)

Κατά τ΄άλλα, ας αφήσουμε τους SEIKO-fans να εκφράζουν το θαυμασμό τους για τη Super εταιρία τους :lol:
Και ας τους τσιγκλάμε που και που, για να ελέγχουμε τα ανακλαστικά τους. Γιατί πολύ στους καφέδες το έχουν ρίξει τελευταία και φοβάμαι μη χάσουν τη φόρμα τους.
Φυσικά το ότι ένας εξ΄αυτών, αντί να πάρει GS πήγε και πήρε Cartier, δε θέλω ούτε να το συζητήσω :p

Και τώρα το έγραψα περί Cartier, έχω μεγάλο παράπονο που σε αυτό το forum η Cartier και η Bulgari αντιμετωπίζονται ως οι...φτωχοί συγγενείς της ωρολογοποιίας... Ειδικά η Cartier που έχει φτιάξει μερικά από τα πλέον κλασσικά και διαχρονικά ρολόγια στην ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1428 στις: Μάιος 11, 2019, 05:13:24 μμ »
.....
....
....
Για να γίνω σαφής, ας  ξεκινήσουμε  από κάποιες μηχανικές καλίμπρες τρέχουσας παραγωγής, που προσωπικά  θεωρώ αξιόλογες, όπως  τις  9S65, 9S85, 9R15, 9R65, 9R66, 9R86, 8R45, 8R28, 8R39, 8L21, 8L35, 8L55, 6R15, 6R20, 6R21, 6R27, 6S78, 6L35.
...
...
...


Ορίστε. Εδώ ο ένας εκ των SAMURAI-γενίτσαρους, γνωρίζει απ΄έξω τις καλίμπρες τις SEIKO. Λογικά τις γνωρίζει όλες, απλά εδώ αναφέρει μερικές.
Υποθέτω ότι είναι ικανός και για λύση-άρμωση κάθε καλίμπρας, με δεμένα μάτια, πάνω σε ένα σκοινί μεταξύ του Empire State Building και του Rockfeller. Αλλά αυτό δεν μας το έχει αποκαλύψει ακόμα, θα το κάνει εν καιρώ...

Πάντως ομολογώ ότι οι fans της SEIKO και της ROLEX, έχουν αφήσει χιλιόμετρα πίσω όλους τους υπόλοιπους :p

Φλερτάρω με την ιδέα να ενοποιήσω τα νήματα "SEIKO RULES" και "ROLEX".....

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1429 στις: Μάιος 11, 2019, 05:22:00 μμ »
ένα θέμα με το οποίο εγώ πραγματικά έχω αντίρρηση, είναι η εξομοίωση του πιο απλού μηχανικού, με το καλύτερο quartz, μόνο και μόνο επειδή το πρώτο είναι μηχανικό...και για να το κάνω πιο οπτικό το παράδειγμα:

Όταν συγκρίνουμε μια απλή ελβετική ETA με ένα Spring Drive το οποίο έχει 400+ εξαρτήματα και 50 ρουμπίνια, είναι σα να λέμε ότι αυτό



είναι καλύτερο από αυτό



γιατί το πρώτο είναι καθαρά μηχανικό, ενώ το δεύτερο έχει πολλά ηλεκτρικά μέρη, και κινείται με πετρέλαιο


Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1430 στις: Μάιος 11, 2019, 05:22:31 μμ »
Ορίστε. Εδώ ο ένας εκ των SAMURAI-γενίτσαρους, γνωρίζει απ΄έξω τις καλίμπρες τις SEIKO. Λογικά τις γνωρίζει όλες, απλά εδώ αναφέρει μερικές.
Υποθέτω ότι είναι ικανός και για λύση-άρμωση κάθε καλίμπρας, με δεμένα μάτια, πάνω σε ένα σκοινί μεταξύ του Empire State Building και του Rockfeller. Αλλά αυτό δεν μας το έχει αποκαλύψει ακόμα, θα το κάνει εν καιρώ...

Πάντως ομολογώ ότι οι fans της SEIKO και της ROLEX, έχουν αφήσει χιλιόμετρα πίσω όλους τους υπόλοιπους :p

Φλερτάρω με την ιδέα να ενοποιήσω τα νήματα "SEIKO RULES" και "ROLEX".....


Xαχαχα, πως να μην τις ξέρω βρε, αφού τις 6R15, 8R45, 8L35, 8L55, 9S65, 9S85 τις έχω κιόλας !

Αλλά να τις λύνω, όχι δεν ξέρω.

Μη νομίζεις βέβαια ότι ξέρει και κανείς άλλος στην Ελλάδα να τις λύνει !  Πόσο μάλλον να τις δένει !  :snakeman: :snakeman: :snakeman:

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1431 στις: Μάιος 11, 2019, 05:35:33 μμ »
ένα θέμα με το οποίο εγώ πραγματικά έχω αντίρρηση, είναι η εξομοίωση του πιο απλού μηχανικού, με το καλύτερο quartz, μόνο και μόνο επειδή το πρώτο είναι μηχανικό...και για να το κάνω πιο οπτικό το παράδειγμα:

Όταν συγκρίνουμε μια απλή ελβετική ETA με ένα Spring Drive το οποίο έχει 400+ εξαρτήματα και 50 ρουμπίνια, είναι σα να λέμε ότι αυτό



είναι καλύτερο από αυτό



γιατί το πρώτο είναι καθαρά μηχανικό, ενώ το δεύτερο έχει πολλά ηλεκτρικά μέρη, και κινείται με πετρέλαιο

Σαφέστατα και είναι καλύτερο το πρώτο για αντικειμενικούς λόγους:
1) χωράει 4 άτομα
2) πηγαίνει χαλαρά και χωματόδρομο άμα λάχει

Η άλλη η "σαύρα" (καλά που το βρήκες αυτό το χρώμα σε Ferrari...) χωράει με το ζόρι δύο, με ελάχιστες αποσκευές και αν κάνεις καμία πλάκα να το πάρεςι στο νησί για να πας στην παραλία, θα μείνει στην μέση του χωματόδρομου...

Βάλε κάποιο πιο δύσκολο συγκριτικό την επόμενη φορά :p


Xαχαχα, πως να μην τις ξέρω βρε, αφού τις 6R15, 8R45, 8L35, 8L55, 9S65, 9S85 τις έχω κιόλας !

Αλλά να τις λύνω, όχι δεν ξέρω.

Μη νομίζεις βέβαια ότι ξέρει και κανείς άλλος στην Ελλάδα να τις λύνει !  Πόσο μάλλον να τις δένει !  :snakeman: :snakeman: :snakeman:

H αλήθεια είναι ότι αυτό με το Service-συντήρηση αυτών των ρολογιών, είναι ένα θεματάκι στη Ζιμπάμπουε που ζούμε :(
Ήταν και ένας από τους λόγους που αποφάσισα να δώσω το Marine Master...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1432 στις: Μάιος 11, 2019, 05:49:58 μμ »
Σαφέστατα και είναι καλύτερο το πρώτο για αντικειμενικούς λόγους:
1) χωράει 4 άτομα
2) πηγαίνει χαλαρά και χωματόδρομο άμα λάχει

Η άλλη η "σαύρα" (καλά που το βρήκες αυτό το χρώμα σε Ferrari...) χωράει με το ζόρι δύο, με ελάχιστες αποσκευές και αν κάνεις καμία πλάκα να το πάρεςι στο νησί για να πας στην παραλία, θα μείνει στην μέση του χωματόδρομου...

Βάλε κάποιο πιο δύσκολο συγκριτικό την επόμενη φορά :p

H αλήθεια είναι ότι αυτό με το Service-συντήρηση αυτών των ρολογιών, είναι ένα θεματάκι στη Ζιμπάμπουε που ζούμε :(
Ήταν και ένας από τους λόγους που αποφάσισα να δώσω το Marine Master...
ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ έκανες που έδωσες το ΜΜ!!!!!!
Έχει σε λιγότερο από 1 χρόνο διπλασιάσει τιμή και πλέον σερβίρεται σε όλα τα service center της Ευρώπης!
Στέλνεις με κούριερ το ρολογάκι στην Γαλλία ή Γερμανία ή Ισπανία ή και Αγγλία ακόμα και στο σενιάρουν σωστά και σε τιμές που κάνουν τις τιμές του SWATCH group να φαντάζουν υπερβολικές!!!!!!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1433 στις: Μάιος 11, 2019, 06:05:21 μμ »
H αλήθεια είναι ότι αυτό με το Service-συντήρηση αυτών των ρολογιών, είναι ένα θεματάκι στη Ζιμπάμπουε που ζούμε :(
Ήταν και ένας από τους λόγους που αποφάσισα να δώσω το Marine Master...

Κάθε άλλο παρά θεματάκι !  Μεγάλη υπόθεση αυτό, να μην μπω καν στον πειρασμό να παραδώσω  τα Seikάκια μου οπουδήποτε εντός ελληνικών συνόρων για σέρβις.  Όξω ! Όλα όξω, με τη σειρά (πλην του SPB051, που μπορεί να γίνει κι εδώ το σέρβις του). Κανένα απολύτως πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα, η αποστολή για σέρβις στον κατασκευαστή (ή εν ανάγκη σε εξουσιοδοτημένο σέρβις της Ευρώπης) σημαίνει ψυχική ηρεμία. Το έχω δοκιμάσει ήδη κατά το παρελθόν, όταν είχα τα IWC. Πήγαν όλα όξω, διαδοχικά.  Γύριζαν πίσω σ’ ένα μήνα και κάτι, κάθε φορά. Και γύριζαν καινούργια. Γύριζαν τέλεια. Κόστος αποστολής μηδέν. Άγχος  μηδέν. Πλήρης ενημέρωση για το πλάνο των εργασιών, αντικατάσταση αναλωσίμων με γνήσια, έγγραφη εγγύηση κατασκευάστριας (αυτό το τελευταίο μέτρησε πολύ, όταν ήρθε η ώρα να τα σφυρίξω).

Το έχω ξαναγράψει νομίζω, ο μόνος ημεδαπός επισκευαστής στον οποίον εμπιστεύομαι ρολόϊ δικό μου είναι η ντόπια Rolex-επίσημο σέρβις. Ουδείς άλλος. Και αυτό, επειδή με τόσα Rolex που κυκλοφορούν εδώ χάμω, οι άνθρωποι τα έχουν μάθει τα ρολόγια πιο καλά κι από τους Ελβετούς. Σε λίγο θα στέλνουν στους Ελβετούς και υπομνήματα με υποδείξεις για τεχνικές βελτιώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1434 στις: Μάιος 11, 2019, 06:16:41 μμ »
Πραγματικά αδυνατώ να εντοπίσω το θέμα της συζήτησης (αν υπάρχει κιόλας...)
Ποιό ακριβώς είναι;

1) Quartz vs μηχανικών; Υπάρχει τέτοιο θέμα; Τι συγκρίνουμε; Αν η Ferrari είναι καλύτερη από τη Honda CBR 1000RR; Ανόμοια πράγματα. Και τα δύο πολύ καλά κάνουν και υπάρχουν. Άλλες ανάγκες καλύπτουν τα μεν, άλλα τα δε.

2) Γιατί η SEIKO βγάζει και Quartz GS; Γιατί μπορεί και γιατί έτσι γουστάρει. Θα δώσει λογαριασμό σε μία χούφτα ανθρώπων ανά την υφήλιο (σε σχέση με το αγοραστικό της κοινό εννοώ) που έχουν τέτοιους προβληματισμούς; Τεράστια εταιρία είναι, έχει τη δυνατότητα να καλύπτει ευρύτατη γκάμα προϊόντων (εν αντιθέσει με τις περισσότερες high-end Ελβετικές) και το κάνει.

3) Εάν οι Γιαπωνέζοι έχουν τη ψυχοσύνθεση των υπόλοιπων Ασιατών; Δεν την έχουν. Η ψυχοσύθεση και η νοοτροπία των Ασιατών, είναι πολύ μακριά από αυτή των Ευρωπαίων και των Αμερικάνων και διαφέρει και από χώρα σε χώρα.

4) Εάν οι Γιαπωνέζοι "αντιγράφουν"; Το έκαναν κάποτε. Αλλά η λογική τους είναι να τελειοποιούν κιόλας. Όχι μόνο να αντιγράφουν. Θυμίζω ότι ξεκίνησαν με αυτοκίνητα τύπου Datsun (μετέπειτα Nissan) με τα οποία γελούσε ο κάθε πικραμένος (πλην της αξιοπιστίας) και έχουν πλέον την κορυφαία τετρακίνηση με τα SUBARU, και μοντέλα τύπου Nissan GTR που "δέρνει" παραδοσιακές αυτοκινητιστικές "δυνάμεις" τύπου Porsche και Ferrari. Οι Ιάπωνες είναι μία αξιοθαύμαστη κατηγορία από μόνοι τους. Ομαδικότατοι, εγατικότατοι, στοχοπροσηλωμένοι κλπ. Έχουν και τα στραβά τους φυσικά, όπως όλοι. Αλλά το συνολικό "πρόσημο" είναι θετικό.

5) Εάν τα φτηνά quartz της SEIKO είναι μάπα και τα ακριβά καλά; Είναι σα να λέμα αν τα ρούχα του Zara είναι καλύτερα από τα Ferragamo. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Άλλο κόστος, άλλο κοινό, άλλος "στόχος".

Προσωπικά ως ωρολογόφιλος, αν μπορούσα θα ήθελα να έχω και Rolex και SEIKO απλά και SEIKO GS και AP και VC και, και, και.
Όπως ως μηχανόφιλος παλαιότερα, αν μπορούσα, θα ήθελα να έχω και μία DUCATI και μία YAMAHA και ένα ΚΤΜ κλπ.

Ποτέ δεν μπορούσα να αντιληφθώ τον οπαδισμό σε όλα τα επίπεδα. Ξεκνώντας από ομάδες και κόμματα και καταλήγοντας σε πράγματα που σχετίζονται με το όποιο hobby έχει ο καθένας.

Λεφτά παραπάνω να είχαμε να αγοράζαμε ό,τι γουστάρουμε και σε ωρολογιακό επίπεδο ;)

Αλλά ας είμαστε καλά πρωτίστως, για να κάνουμε αυτές τις συζητήσεις και για τα άλλα βλέπουμε...
Αγγελε σε βρισκω βαθια φιλοσοφημενο ατομο :D

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1435 στις: Μάιος 11, 2019, 07:05:03 μμ »
Άρη, για εξήγησέ μας το λίγο αυτό. Τεχνικά, πάντα.
Για να γίνω σαφής, ας  ξεκινήσουμε  από κάποιες μηχανικές καλίμπρες τρέχουσας παραγωγής, που προσωπικά  θεωρώ αξιόλογες, όπως  τις  9S65, 9S85, 9R15, 9R65, 9R66, 9R86, 8R45, 8R28, 8R39, 8L21, 8L35, 8L55, 6R15, 6R20, 6R21, 6R27, 6S78, 6L35.

Θα είχε ενδιαφέρον ν’ ακούσουμε, από τη σκοπιά του τεχνικού δηλαδή, ποια ή ποιες από τις παραπάνω μηχανές θεωρείς ότι αποτελούν απόδειξη ότι η SEIKO «έχει καταντήσει σκιά του εαυτού της», όπως γράφεις.

Κοίτα, εμένα δεν με πειράζει το τρολλάρισμα, το θεωρώ το αλατοπίπερο των fora.  Επίσης δεν με πειράζει καθόλου η άγνοια, ιδίως όταν συνοδεύται από σαφή διάθεση απόκτησης γνώσης. Εκείνο που μ’ ενοχλεί είναι ο γκουρουδισμός, η τάχα μου παντογνωσία, αυτό το -και καλά- αφ’υψηλού «ακούτε με εμένα, ξέρω που σας λέω».  Αυτό ναι, μ’ ενοχλεί.

Επιχειρείται  εδώ ένας διάλογος, που ξεφεύγει από τα συνήθη όρια του «ρολογάρα η δικιά σου-ρολογάρα κι η δικιά μου-φατσούλες-μπύρες» και τον εκτροχιάζεις. Μιλάμε για μηχανές quartz που μπαίνουν σε ρολόγια χιλιάδων ευρώ κι εσύ μας φλομώνεις στην πλαστικούρα των πέντε δολλαρίων, που την εμφανίζεις  ως τάχα χαρακτηριστικό δείγμα ποιότητας της Seiko. Φωτογραφίες από κάτι ξεχαρβαλωμένα χρέπια, λες κι ο πάγκος σου είναι ο ομφαλός της παγκόσμιας ωρολογοποιίας . Λοιπόν, εάν η κρίση σου για την τάδε ή δείνα  εταιρεία βασίζεται στα δείγματα που περνούν από τα χέρια σου για επισκευή, έχεις πέσει εντελώς έξω.

Ορίστε, ένα σκασμό μηχανές έχω αναφέρει πιο πάνω, πες μας εσύ που ξέρεις ποιες είναι οι σκάρτες, όχι τίποτ’ άλλο δηλαδή, αλλά για να προσέχουμε στο μέλλον, μην την πατήσουμε. Σε κάθε περίπτωση, προσπάθησε να καταλάβεις το εντελώς στοιχειώδες και προφανές, ότι από την καρακινεζιά των πενήντα ευρώ  με την μηχανή των πέντε μέχρι και το GS των δεκάδων χιλιάδων, υπάρχει μια τεράστια γκάμα ρολογιών, σε διάφορες ποιότητες και αντίστοιχα επίπεδα τιμών. Μπορεί και να αγνοείς την ύπαρξή τους, δεν είναι κακό. Αλλά σκέψου ότι υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορούν κι εκατομμύρια άλλα ρολόγια εκτός από αυτά που φτάνουν στα χέρια σου.
Ντενη μιας και με ρωτας θα σου πω καποια πραγματα από την φτωχη μου τεχνικη εμπειρια 35 + χρονων.
Εχω δουλεψει και ακομα δουλευω ολες τις παλιες μηχανες τις Σεικο. Και μαλιστα στο πολλαπλασιο. Μεχρι και τον παλιο φοβερο χρονογραφο της Σεικο.
Επισης παρα πολλες μηχανες quartz.
Ακομα και Kingk Seiko(1) που αυτό μπορει να στο επιβεβαιωση καποιος γνωστος σου ότι δεν είναι λογια του αερα. Ποιος είναι θα το πει αυτος.
Επισης εχω δουλεψει από τις νεες: 7s, 4r, 6r.
Ειχα πει καποια στιγμη να κανω συγκρητικο καποιον παλλιων μηχανών (παχος μεταλλων, αριθμο πλαστικων εξαρτηματων) και των αντιστοιχων νεων αλλα το αφησα για 2 λογους
1. υπερβολικος φορτος δουλειας
2. στράβωμα ακομα μεγαλυτερο καποιον γνωστων.
Θα σου βαλω τωρα ένα γρηγορο συγκρητικο και το βραδυ θα βαλω μια ακομα φωτο οπου θα δειχνη διαφορα παλιου και νεου εξαρτήματος ως προς το παχος μεταλλου.
Εκει θα καταλάβεις γιατι λεω για σκια του εαυτου της.
Υγ. χωρις παρεξηγηση στα Σεικο αλλα βλέπεις εσυ και αλλα βλεπω εγω.
Εχουμε και λεμε.
Παλια γενια. Ο αριθμος μηχανης φαινεται. Δες τα κυκλακια που εχω κανει και δειχνουν το τοτε συστημα απόσβεσης κραδασμων εξαρτημάτων. Ένα συστημα απαραιτητο για την ασφαλεια των εξαρτημάτων της μηχανης

Αντικαταστατης της παλιας. Δες τον κυκλο που εχω κανει.

Τελος δες που πηγε το παλιο συστημα απόσβεσης κραδασμων

Στα GS λεει η εταιρια ότι φορα τα καλυτερα υλικα.
Ελπιζω μια ιδεα από αυτά που λεω, γιατι τα λεω να πηρες.
 

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1436 στις: Μάιος 11, 2019, 08:32:57 μμ »
Ντενη μιας και με ρωτας θα σου πω καποια πραγματα από την φτωχη μου τεχνικη εμπειρια 35 + χρονων.
Εχω δουλεψει και ακομα δουλευω ολες τις παλιες μηχανες τις Σεικο. Και μαλιστα στο πολλαπλασιο. Μεχρι και τον παλιο φοβερο χρονογραφο της Σεικο.
Επισης παρα πολλες μηχανες quartz.
Ακομα και Kingk Seiko(1) που αυτό μπορει να στο επιβεβαιωση καποιος γνωστος σου ότι δεν είναι λογια του αερα. Ποιος είναι θα το πει αυτος.
Επισης εχω δουλεψει από τις νεες: 7s, 4r, 6r.
Ειχα πει καποια στιγμη να κανω συγκρητικο καποιον παλλιων μηχανών (παχος μεταλλων, αριθμο πλαστικων εξαρτηματων) και των αντιστοιχων νεων αλλα το αφησα για 2 λογους
1. υπερβολικος φορτος δουλειας
2. στράβωμα ακομα μεγαλυτερο καποιον γνωστων.
Θα σου βαλω τωρα ένα γρηγορο συγκρητικο και το βραδυ θα βαλω μια ακομα φωτο οπου θα δειχνη διαφορα παλιου και νεου εξαρτήματος ως προς το παχος μεταλλου.
Εκει θα καταλάβεις γιατι λεω για σκια του εαυτου της.
Υγ. χωρις παρεξηγηση στα Σεικο αλλα βλέπεις εσυ και αλλα βλεπω εγω.
Εχουμε και λεμε.
Παλια γενια. Ο αριθμος μηχανης φαινεται. Δες τα κυκλακια που εχω κανει και δειχνουν το τοτε συστημα απόσβεσης κραδασμων εξαρτημάτων. Ένα συστημα απαραιτητο για την ασφαλεια των εξαρτημάτων της μηχανης

Αντικαταστατης της παλιας. Δες τον κυκλο που εχω κανει.

Τελος δες που πηγε το παλιο συστημα απόσβεσης κραδασμων

Στα GS λεει η εταιρια ότι φορα τα καλυτερα υλικα.
Ελπιζω μια ιδεα από αυτά που λεω, γιατι τα λεω να πηρες.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λοιπόν, εν προκειμένω κάνεις σύγκριση ανάμεσα σε μια ήδη παρωχημένη μηχανή εικοσαετίας και πλέον (7s26) με μια ακόμη πιο απηρχαιωμένη, σαράντα ετών και βάλε(7019Α).  Κατ’ αρχάς δεν έχω αντίρρηση, αλλά  βέβαια περίμενα κάτι που να υποστηρίζει τον ισχυρισμό ότι η SEIKO φθίνει ποιοτικά- σε ενεστώτα χρόνο. Με τη σύγκριση ανάμεσα στις δυο παραπάνω μηχανές, το πολύ που θα μπορούσε ν’ αποδειχτεί  -και αυτό υπό πολλές επιπλέον προϋποθέσεις-  θα ήταν ότι η SEIKO από τη δεκαετία του ‘70 μέχρι τη δεκαετία του ’90 είχε χαμηλώσει τα ποιοτικά της standards  (και ακόμη κι αυτό μιλώντας μόνον για τις low end  καλίμπρες της).

Θυμίζω όμως το εξής κυρίαρχο σε μια τέτοια συζήτηση : Τιμή ρολογιού.   Πόσο κόστιζε στη δεκαετία του ’70 ένα ρολόϊ Seiko εφοδιασμένο με την  7019Α και πόσο ένα αντίστοιχης κατηγορίας ρολόϊ με την 7s26 στα μέση-τέλη δεκαετίας του ’90 και κατόπιν. Δεν έχω πρόχειρους τους καταλόγους (πάντως θα τους βρω), αλλά θεωρώ  βέβαιο ότι τα μεταγενέστερα SEIKO ήταν φθηνότερα ρολόγια από τα αντίστοιχά τους της δεκαετίας του ‘70. Θα έλεγα μάλιστα πολύ φθηνότερα ρολόγια, κατ’ αναλογία  πάντα και με υπολογισμό του ενδιάμεσου πληθωρισμού. Είναι εύκολο να αποδειχτεί αυτό κι ας μην πάμε μακρυά, θυμήσου απλά το άνοιγμα της ψαλίδας ανάμεσα σε τιμές Rolex-Seiko δεκαετίας ’70 και το αντίστοιχο άνοιγμα στη δεκαετία του ’90, ήδη έκτοτε μεγάλη η διαφορά.   

Η προσπάθεια της SEIKO να γίνει  ακόμη πιο ανταγωνιστική, ρίχοντας ολοένα και περισσότερο τις τιμές των ρολογιών της είναι εύλογο να συνοδεύεται από «ψαλίδια» στο κόστος κατασκευής  -δεν χρειάζονται καν οι  κύκλοι που (καλά έκανες και) έβαλες, μόνο το φινίρισμα να δεις, καταλαβαίνεις.  Επαναλαμβάνω όμως, η μείωση του κόστους παραγωγής στα low end ρολόγια της SEIKO συνοδεύτηκε από αντίστοιχη μείωση του τιμήματος πώλησης. Υπ’ αυτή τη σκοπιά, η συναλλαγή μεταξύ της SEIKO  και του όποιου πελάτη της είναι μια έντιμη συναλλαγή. Η Seiko, δεν ξέρω τι θα κάνει εφεξής, αλλά  ποτέ μέχρι τώρα δεν «έριξε» τον πελάτη της, αυτό που πληρώνεις αυτό παίρνεις, πάει και τελείωσε. Kαι πρακτικά αν το δεις, η 7s26 ήταν μια θαυμάσια –για τα λεφτά της- μηχανή, εξαιρετικά επιτυχημένη στην κατηγορία της. Το ότι πχ μετακινήθηκε  το σύστημα απόσβεσης κραδασμών (έχω την εντύπωση ότι αυτό έγινε για λόγους ευκολίας στο σέρβις) δεν λέει τίποτε από μόνο του, στο βαθμό που η 7s26 ήταν εξίσου –εάν όχι και περισσότερο- ανθεκτική στους κραδασμούς με την προκάτοχό της. Θεωρώ ότι ήταν/είναι. 

Ξαναλέω όμως, ενδιαφέρον μεν το τελευταίο σου ποστ, πλην όμως απόδειξη ή έστω ένδειξη ότι «η Seiko έχει καταντήσει σκιά του εαυτού της» δεν συνιστά,ούτε κατά διάνοια, ακόμη κι αν μιλάμε για τα low end μοντέλα της. Εγώ έβαλα εκεί πάνω ένα κάρο καλίμπρες, σκοπίμως εξαιρώντας αυτές που μπαίνουν στα ρολόγια των δύο και τριών κατοστάρικων. Έβαλα όμως πολλές άλλες σύγχρονες μηχανές, απλές S και GS, από μεσαία κατηγορία και άνω  και περίμενα αυτές τις μηχανές να κρίνεις σαν τεχνικός.  Διότι κάπου τα έχουμε μπερδέψει εδώ τα πράγματα και για κάποιο λόγο που δεν κατανοώ θα πρέπει σώνει και καλά όταν μιλάμε για SEIKO να εξυπακούεται ότι μιλάμε όλοι για ρολόγια  από τρία κατοστάρικα και κάτω ή κάτι τέτοιο. Όχι λοιπόν. Υπάρχει η σοβαρή πιθανότητα όταν εγώ και κάμποσοι ακόμη μιλάμε για SEIKO να αναφερόμαστε  σε ρολόγια που τα σπάνε –και το ξέρουμε ότι τα σπάνε επειδή ζούμε  μ’ αυτά, όχι επειδή το διαβάσαμε στο τάδε μπλογκ.  Και την ίδια στιγμή, εσύ και κάποιοι άλλοι να μιλάτε για άλλα SEIKO, πιο φθηνά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αυτό οδηγεί σε Βαβυλωνία. Εγώ προτείνω σαν λύση συνεννόησης να λείπουν οι γενικεύσεις. Η Seiko έχει την ιδιαιτερότητα να βγάζει μοντέλα σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής, καλό λοιπόν είναι να διευκρινίζουμε σε τι αναφερόμαστε αντί να γενικεύουμε διαρκώς και συστηματικά, σε στυλ «η Seiko έχει καταντήσει σκιά του εαυτού της» και δώσ’ του κι οι φωτογραφίες από μηχανές των πέντε δολλαρίων, σαν χαρακτηριστικές της σημερινής SEIKO.

Τουλάχιστον σ’ αυτό το topic ανεβαίνουν κάθε τόσο φωτογραφίες δικές μας, αξιόλογων, πιστεύω, ρολογιών, οπότε δεν μπορεί κάποιος που μπαίνει και σχολιάζει εδώ να πει «α, συγγνώμη δεν ήξερα, νόμιζα ότι η SEIKO βγάζει μόνο φτηνιάρικα ρολογάκια made in China». Εάν το κάνει και αναφέρεται συστηματικά και αποκλειστικά στα κάποια φτηνιάρικα της SEIKO, τότε εθελοτυφλεί, που σημαίνει είναι προκατειλημμένος, για λόγους που αγνοώ.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1437 στις: Μάιος 11, 2019, 08:53:02 μμ »
Παιδιά εν ολίγοις και στο ρεζουμέ όλων των ωραίων πραγματικά απαντήσεων (που απόλαυσα) και που συμφωνώ στην πλειοψηφία, η seiko παραμένει value for money ασχέτως ατασθαλιών, το θέμα είναι απλά να ξέρεις τι παίρνεις και τίποτε παραπάνω (μιλάω για την χαμηλή και μεσαία κατηγορία), ειναι εξελισσόμενος κολοσσός που δεν τον ενδιαφέρουν οι φανφάρες σε αυτά τα budget, εξαγόρασε εδω και χρονια και την Orient και μαζί με τα υπο brands (epson, pulsar κλπ) παίζει μπάλα εκτός από ρολογια και σε αναλώσιμα (στα οποία συγκαταλεγονται και οι μηχανές) κι αυτό έγινε για να κοντράρει την citizen miyota που ειχε πάρει κεφάλι ενα διάστημα.Με λιγα λόγια οι Ιάπωνες ξερουν να παιζουν μπάλα απο τα χαμηλά μέχρι τα πολυ ψηλά και ανάλογα τις εποχές προσαρμόζονται και δημιουργούν κατηγορίες.!!!
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1438 στις: Μάιος 11, 2019, 09:27:04 μμ »
Παιδιά εν ολίγοις και στο ρεζουμέ όλων των ωραίων πραγματικά απαντήσεων (που απόλαυσα) και που συμφωνώ στην πλειοψηφία, η seiko παραμένει value for money ασχέτως ατασθαλιών, το θέμα είναι απλά να ξέρεις τι παίρνεις και τίποτε παραπάνω (μιλάω για την χαμηλή και μεσαία κατηγορία), ειναι εξελισσόμενος κολοσσός που δεν τον ενδιαφέρουν οι φανφάρες σε αυτά τα budget, εξαγόρασε εδω και χρονια και την Orient και μαζί με τα υπο brands (epson, pulsar κλπ) παίζει μπάλα εκτός από ρολογια και σε αναλώσιμα (στα οποία συγκαταλεγονται και οι μηχανές) κι αυτό έγινε για να κοντράρει την citizen miyota που ειχε πάρει κεφάλι ενα διάστημα.Με λιγα λόγια οι Ιάπωνες ξερουν να παιζουν μπάλα απο τα χαμηλά μέχρι τα πολυ ψηλά και ανάλογα τις εποχές προσαρμόζονται και δημιουργούν κατηγορίες.!!!

Οι Ιάπωνες είναι άμπαλοι. Έχει αποδειχθεί περίτρανα σε οποιοδήποτε σοβαρό τουρνουά ποδπσφαίρου έχουν συμμετάσχει.
Να πεις ότι ξέρουν καράτε, να το δεχτώ :p

Αυτή την εποχή νοσταλγώ τα «ανεβάσματα» μου στο χωριό σου ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1439 στις: Μάιος 11, 2019, 10:00:14 μμ »


Έχεις ρόλεξ, αγαπάς τη ρόλεξ, πας να πεις κάτι που συνιστά κριτική για την εταιρεία, σου την πέφτουν.
Έχεις πανεράι, αγαπάς την πανεράι, τα ίδια.
Έχεις σέικο, αγαπάς τη σέικο, σου την πέφτουν μέχρι κι αυτοί που είχαν σέικο και τα πούλησαν!!... :lol:

Βασικά την κουβέντα την άνοιξα λόγω παρουσίας Χαρίλαου & Ντένη που σαφώς αγαπούν την εταιρεία και μπορούν να θεωρηθούν ως πιο ειδήμονες.
Αφορούσε αποκλειστικά στα GS quartz και συγκεκριμένα τέθηκε ως απορία το κατά πόσο δικαιολογείται μέχρι και σήμερα η συνύπαρξή τους δίπλα στα αξιολογότατα και αξιοθαύμαστα μηχανικά GS.
Ούτε στα φθηνά σέικο αφορούσε, ούτε σε άλλα quartz, ούτε στη Φερράρι, ούτε σε άμαξες με άλογα, που είδαμε, ούτε σε τίποτα άλλο.
Τόσο απλά.

Κι όμως, παρότι τόσο απλά, ακούσαμε μέχρι και ότι ο άνθρωπος είναι ρεύμα, ο κόσμος είναι ρεύμα και τέτοια.
Ασφαλώς και όχι, τα λέω για σένα, Δημήτρη (μπάτμαν), δεν είναι έτσι και απορώ και που τα βρήκες.
'Ρεύμα' έχει πάψει να θεωρείται ότι είναι ο άνθρωπος ήδη από τον καιρό του Τζ. Μάξγουελ (πέθανε το 1879, αν ξέρεις).
Οι Θεμελιώδεις δυνάμεις είναι 4 και σε κάτι LIGO & VIRGO -αν τυχόν έχεις ακουστά- τα τελευταία χρόνια οι επιστήμονες προσπαθούν να διαπιστώσουν πως ενοποιούνται.
Ούτε χρόνος βέβαια υπάρχει, αλλά δεν είναι να ανοίγονται τέτοιες κουβέντες γιατί, εδώ, χαθήκαμε στα εύκολα.
Σε κάθε περίπτωση, καμία - μα καμία σχέση - δεν έχουν όλα αυτά με το θέμα της συζήτησης, σαφώς δε, ούτε και με τα ρολόγια γενικότερα.
Ρολόι είναι το μηχανικό και μόνο, μπαταρίες και λοιπά μπαταριούχα δεν αποτελούν παρά γκατζετάκια.
Δεν πάει να λένε κάποιοι ό,τι άλλο θέλουν.


Και επειδή το θέμα μπερδεύτηκε τόσο, θα ήθελα να θέσω το ερώτημα κάπως αλλιώς:
Τι θα λέγαμε αν άλλες εταιρείες, για παράδειγμα, η ρόλεξ, η πανεράι κλπ, δίπλα στα γνωστά και αγαπημένα μοντέλα διέθεταν και εκδόσεις τους με μηχανές quartz;
Αν δηλαδή δίπλα στο σαμπ υπήρχε και ένα λίγο φθηνότερο -αλλά πάντως και πάλι ακριβό- sub quartz και αντίστοιχα, ένα dj41 quartz, ένα gmt quartz, ένα pamXXX quartz, κλπ.;
Όχι σε άλλες εποχές, αλλά, όπως συμβαίνει με τη Σέικο, ΣΗΜΕΡΑ!.