Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 484211 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1320 στις: Απρίλιος 24, 2019, 03:45:27 μμ »



Κουκλιά και τα δύο - Χαιρετισμούς στο Ντένη!  :smt041
Είστε τυχεροί που προφανώς μένετε κοντά.
Οι νότιοι, εκεί κάτω, είστε πολλοί.
Φυσικά, πάντοτε και-πλην Κορέας-παντού, κερδίζουν οι Βόρειοι.. \:D/


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1321 στις: Απρίλιος 24, 2019, 05:01:55 μμ »

Κουκλιά και τα δύο - Χαιρετισμούς στο Ντένη!  :smt041
Είστε τυχεροί που προφανώς μένετε κοντά.
Οι νότιοι, εκεί κάτω, είστε πολλοί.
Φυσικά, πάντοτε και-πλην Κορέας-παντού, κερδίζουν οι Βόρειοι.. \:D/
Ευχαριστούμε Σπύρο!
Μάλλον όμως τα μπέρδεψες λίγο με τους Βόρειους και τους Νότιους!!!!!
Βόρεια έγινε η μάζωξη και οι Νότιοι ήμασταν πιο πολλοί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1322 στις: Απρίλιος 24, 2019, 06:50:05 μμ »
Είμαι περίεργος που μου αρέσει πιο πολύ το "SEIKO GS GRAND SEIKO" από το σκέτο "GRAND SEIKO" στο καντράν?

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1323 στις: Απρίλιος 24, 2019, 07:47:11 μμ »
Είμαι περίεργος που μου αρέσει πιο πολύ το "SEIKO GS GRAND SEIKO" από το σκέτο "GRAND SEIKO" στο καντράν?
Καθόλου Παναγιώτη!!!
Από όταν παρουσιάστηκε το καινούργιο με το GRAND SEIKO κάτω από το «12» σε όλα τα φόρα και τις δημόσιες συζητήσεις θάψανε το καινούργιο και η κυρίοτερη ένσταση ήταν πως μένει «άδειος» ο χώρος πάνω από το «6».


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1324 στις: Απρίλιος 24, 2019, 07:48:49 μμ »
Καθόλου Παναγιώτη!!!
Από όταν παρουσιάστηκε το καινούργιο με το GRAND SEIKO κάτω από το «12» σε όλα τα φόρα και τις δημόσιες συζητήσεις θάψανε το καινούργιο και η κυρίοτερη ένσταση ήταν πως μένει «άδειος» ο χώρος πάνω από το «6».


Sent from my iPad using Tapatalk

Και μου αρέσει το SEIKO πάνω γιατί για όσους δεν ξέρουν είναι απλά ένα SEIKO

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1325 στις: Απρίλιος 24, 2019, 09:40:35 μμ »
Ευχαριστούμε Σπύρο!
Μάλλον όμως τα μπέρδεψες λίγο με τους Βόρειους και τους Νότιους!!!!!
Βόρεια έγινε η μάζωξη και οι Νότιοι ήμασταν πιο πολλοί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χαριλάκο, δεν ξέρω, μπορεί και να τα μπέρδεψα.
Όμως απ'την άλλη, σκέπτομαι μήπως θεωρείς 'βόρεια' ο,τιδήποτε πάνω από την Παραλιακή.  :lol:

Σε κάθε περίπτωση, τα ρολόγια σας σήμερα ήταν, ποιό να πάρει και ποιό ν'αφήσει κανείς..
Και τα δύο, τέλεια!!! :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:








Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1326 στις: Απρίλιος 24, 2019, 10:19:03 μμ »
Και μου αρέσει το SEIKO πάνω γιατί για όσους δεν ξέρουν είναι απλά ένα SEIKO

Και γι' αυτό, αλλά και επειδή ένα Seiko, οποιασδήποτε κατηγορίας τιμής, οφείλει να τη διαδηλώνει, να τη βροντοφωνάζει, την ταυτότητά του, όχι να την κρύβει (όπως λέμε "είμαι ολίγον Seiko"). Επειδή από πίσω υπάρχει μακρά και σημαντική ιστορία και παράδοση (μακρότερη και σημαντικότερη από αρκετές επώνυμες ελβετικές μπράντες πρώτης γραμμής) κι ένα μητρώο απίστευτων τεχνικών καινοτομιών και επιτευγμάτων.

H απαλοιφή του λογότυπου SEIKO από τα dials των GS για λόγους  marketing είναι τελικά κομπλεξισμός και ασέβεια προς την ίδια την ιστορία της φίρμας. Εξάλλου, τη φήμη τους σαν σπουδαία ρολόγια τα GS την απέκτησαν με το SEIKO φόρα-παρτίδα, το να σνομπάρουν λοιπόν τώρα τον ίδιο εαυτό τους, είναι λάθος. Λάθος που φαίνεται ακόμη  πιο χτυπητό, ειδικά στην παρούσα στιγμή, που η Seiko αποφασίζει να μικρύνει τις αποστάσεις (σε μερικές περιπτώσεις γκρεμίζοντας και τα σύνορα, βλ. περίπτωση Prospex LX ή ακόμη περίπτωση Presage με Arita dial και μηχανάρα 6L35) ανάμεσα στα "κοινά" Seiko και στα Grand.

Είναι σα να χωρίζεις την πραμάτεια σου σε α΄ και β΄ διαλογής εμπόρευμα. Όμως, η πραγματικότητα είναι πως η Seiko, η μόνη εταιρεία στον κόσμο που μπορεί να κατασκευάσει ρολόϊ σε οποιαδήποτε κατηγορία τιμής και μάλιστα ολομόναχη, δεν έχει στη γκάμα της ούτε ένα προϊόν β΄ διαλογής, με γνώμονα πάντα την τιμή πώλησης. Έτσι, ένα 5άρι είναι -στα λεφτά του- τόσο πρώτης διαλογής ρολόϊ όσο ακριβώς ένα Grand Seiko στα δικά του λεφτά, ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο. Είναι εξίσου τίμια ρολόγια, και τα δύο.

Βλέπω, ακούω, διαβάζω -ενίοτε, δυστυχώς, βιώνω και ο ίδιος- φοβερά προβληματικές καταστάσεις με προϊόντα της ελβετικής ωρολογοβιομηχανίας, προϊόντα "υπεράνω πάσης  υποψίας", προϊόντα πολυτελείας, προϊόντα πρώτης ποιότητας -υποτίθεται. Και για να μη μυγιαστούν κάποια ευαίσθητα αυτιά, δηλώνω ευθέως, δεν μιλάω για τη Rolex, τα Rolex, ασχέτως του πως αξιοποιούνται και "δουλεύονται" στην αγορά, σαν ρολόγια -κατασκευαστικά- είναι αστέρια,. για μένα τα μόνα αξιόπιστα ελβετικά ρολόγια, τουλάχιστον μέχρι την κατηγορία τιμής που μπορώ εγώ ν' απλωθώ (δεν είχα ποτέ PP, AP και τοιαύτα ξωτικά, μήτε και θ' αποκτήσω ποτέ, άρα δεν γνωρίζω-δεν απαντώ, δεν με αφορούν και δεν με κόφτουν στο ελάχιστο).  Μιλάω όμως για άλλες πρωτοκλασσάτες φίρμες, που πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Πέντε, έξι, εφτά, δέκα χιλιάρικα, τέτοια ρολόγια. Καλίμπρες που αλλάζουν κάθε δυο χρόνια, επειδή στην πράξη αποδεικνύεται ότι η τελευταία εκδοχή του τάδε ιστορικού χρονογράφου χάνει ίσαμε και τριάντα δεύτερα τη μέρα, ακατέβατα. Ρολογάκια της σειράς, με την 7750 να κουδουνάει μέσα σαν κοπάδι γίδια, και να πωλούνται στα πέντε χιλιάρικα και έξι, ένεκα "ιστορικά" κι αυτά. Ρολόγια αδιάβροχα, υποτίθεται,  που μπάζουνε νερά στ' αμπάρια μόλις πας να πλύνεις στα χέρια σου, ρολόγια δύο ετών που θέλουν ρεκτιφιέ από το πουθενά και τόσα άλλα τραγελαφικά. Αυτά είναι ανέντιμα ρολόγια, όχι τόσο επειδή είναι κακοσχεδιασμένα-κακοφτιαγμένα, αλλά ιδίως επειδή είναι πανάκριβα και πουλάνε την αναγραφόμενη τιμή ως δήθεν ποιότητα (και όχι, ως έδει, την ποιότητα σε ορισμένη τιμή).

Λοιπόν, δεν ξέρω, εγώ αυτό που νοιώθω είναι πως όσος κόσμος παραμένει στα μηχανικά ρολόγια εν έτει 2019 -θέλει και δεν θέλει- μια στοιχειώδη γνώση την αποκτά και σήμερα είναι τόσο εύκολο πια να μάθεις πράγματα με λίγο ψάξιμο, τόσο εύκολο να βγούν τη φόρα τ' άπλυτα της καθεμίας εταιρείας, τόσο εύκολο να γκρεμιστούν ορισμένοι μύθοι που θα έπρεπε δηλαδή από καιρό να έχουν γκρεμιστεί, αλλά δε βαριέσαι, ποτέ δεν είν' αργά.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1327 στις: Απρίλιος 24, 2019, 11:07:24 μμ »
Χαριλάκο, δεν ξέρω, μπορεί και να τα μπέρδεψα.
Όμως απ'την άλλη, σκέπτομαι μήπως θεωρείς 'βόρεια' ο,τιδήποτε πάνω από την Παραλιακή.  :lol:

Σε κάθε περίπτωση, τα ρολόγια σας σήμερα ήταν, ποιό να πάρει και ποιό ν'αφήσει κανείς..
Και τα δύο, τέλεια!!! :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:



Aυτό εδώ, καλή ώρα, με το karesansui dial. Ο ορισμός του έντιμου ρολογιού, είναι και φαίνεσθαι, σαν τη γυναίκα του Καίσαρα. Τώρα, η αλήθεια είναι πως δεν βρήκε ο Iάπων κάποιον μεγάλο, προ πολλού αποβιώσαντα συγγραφέα, για να συνδέσει τ' όνομά του με το ρολόϊ, ούτε έκατσε να σταμπάρει από πίσω αεροπλάνα και βαπόρια, όμως στην πραγματικότητα υπάρχει σημαντική ιστορική αναφορά προς τα Laurel της δεκαετίας του '30. Υπάρχει επίσης μέσα μια μηχανή-σκύλος, πολύ καλό φινίρισμα,. κρύσταλλο, λουράκι βεριταμπλ κροκόδειλος και το όλο κοστούμι στα έξι-εφτά κατοστάρικα, εάν δεν απατώμαι.  Για μένα, φανταστικό ρολόϊ. Αποκτήσιμο και φορέσιμο κατά κυριολεξία, όχι στη θυρίδα με τ' αυτοκόλλητα ακόμη πάνω, μιλάμε έξω, στον κόσμο. Και μεταπωλητικά, εδώ είναι η πλάκα, πολύ καλύτερο από κάτι τρισχιλιοστές limited editions με πομπώδεις τίτλους -ονόματα δεν λέμε. - (-μα που πάνε και τους βρίσκουν, ακόμη δεν στρέρεψαν από "ιδέες"  ;),  που έχουν απωλέσει το 50% της αξίας τους με το που θα βγεις από την πόρτα του AD. Και εκεί μιλάμε για απώλειες τάξης χιλιάδων ευρώ, όχι δυο κατοστάρικα κάτω που θα φύγει το Presage, το οποίο μάλιστα έχεις κατευχαριστηθεί πριν το δώσεις.

-Να δεις πώς το λένε αυτό ; -Ρολογάρα ! -Ε, εδώ κολλάει !

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1328 στις: Απρίλιος 25, 2019, 02:02:13 μμ »
Φίλε Ντένη, πολύ ενδιαφέροντα ποστ.
Σχεδόν κάθε πρότασή σου, νομίζω,  θα μπορούσε να αποτελέσει αφορμή για ωραία κουβέντα!  :)

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1329 στις: Απρίλιος 25, 2019, 02:15:51 μμ »

Sunburst σε Snowflake dial!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1330 στις: Απρίλιος 25, 2019, 02:46:04 μμ »

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1331 στις: Απρίλιος 25, 2019, 03:11:23 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1332 στις: Απρίλιος 25, 2019, 06:45:49 μμ »
λες να πάει το tropic αυτό στο Oris?
Παναγιώτη σύνελθε!!!!!!!
Το ORIS παίρνει 21mm μπρασελέ/λουρί.



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1333 στις: Απρίλιος 25, 2019, 07:20:32 μμ »

Sunburst σε Snowflake dial!!!!!


Σχεδόν πιστεύεις ότι θα λιώσει το χιόνι στο dial, έτσι όπως πέφτει πάνω του η αχτίδα του ήλιου  ! Τόσο τέλειο, που σε μεταφέρει στα υψίπεδα του Shinshu, απ’ όπου άλλωστε είναι και εμπνευσμένο.

Κατόπιν αυτών, εισηγούμαι την πλήρωση του κενού που έχει δημιουργηθεί στο νότιο τμήμα του dial των νέων GS με το το logo :
                                               “Seiko Rules”



Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1334 στις: Απρίλιος 25, 2019, 07:44:45 μμ »
Παναγιώτη σύνελθε!!!!!!!
Το ORIS παίρνει 21mm μπρασελέ/λουρί.



Sent from my iPad using Tapatalk

δεν είναι 22άρι το Seiko? κοίταξα online πάντως και πρέπει να είναι 200+ το Oris! Και το αστείο είναι ότι γενικά δε μου αρέσουν τα tropic...πιο πολύ για αλλαγή το ήθελα!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1335 στις: Απρίλιος 25, 2019, 08:05:42 μμ »
δεν είναι 22άρι το Seiko? κοίταξα online πάντως και πρέπει να είναι 200+ το Oris! Και το αστείο είναι ότι γενικά δε μου αρέσουν τα tropic...πιο πολύ για αλλαγή το ήθελα!
Το ORIS σίγουρα δεν είναι 22αρι!


Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1336 στις: Απρίλιος 25, 2019, 10:16:51 μμ »



Με τη φόρα που έχει πάρει τελευταία το "Seiko Rules", θ'αρχίσουν να πέφτουν κάστρα..   ;D

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1337 στις: Απρίλιος 25, 2019, 10:23:42 μμ »



Με τη φόρα που έχει πάρει τελευταία το "Seiko Rules", θ'αρχίσουν να πέφτουν κάστρα..   ;D
Τα «πεσμένα» λες!!!!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1338 στις: Απρίλιος 25, 2019, 10:48:08 μμ »
Το ORIS σίγουρα δεν είναι 22αρι!


Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ναι το ξέρω ότι είναι 21 αλλά ένα μαλακό 22άρι δε νομίζω να έχει πρόβλημα...το θέμα είναι πως δεν ξέρω εάν θα το φορέσω το tropic

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1339 στις: Απρίλιος 25, 2019, 11:04:46 μμ »
Καταραμένοι, αλωνίζετε μόνοι σας, ανεβάζοντας συνεχώς φωτογραφίες, εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι έχω μαζέψει όλα τα φωτογραφικά μου εν όψει αυριανής αναχώρησης.

Θα επιστρέψω σαν εκδικητής !

Παναγιώτη, 22άρι rubber μια χαρά χωράει, βαλ'το άφοβα.