Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 488607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1280 στις: Απρίλιος 04, 2019, 09:37:08 πμ »
To "Special" του ’71. 

Ηλικία : 48 (ολογράφως : σαρανταοκτώ) ετών

Χρονομετρία :  +0,5 sec στο 24ωρο. 

Dial : Αλφάδι !

Και για να μην ξεχνιόμαστε : SEIKO RULES !

Το 71. Και;
Λεει κατι το Dial : Αλφάδι !για την ποιοτητα. Μπορει να μην ειχε ανοιχτη σχεδον ποτε και οταν ανοιχτηκε να το προσεξανε.
Να και κατι σχεδον παρομοιο ηλικιακα


Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1281 στις: Απρίλιος 04, 2019, 10:14:44 πμ »

Ένιωσα πανευτυχής τον περασμένο Σεπτέμβρη όταν βρήκα σε  κατάστημα στην Αθήνα ετοιμοπαράδοτο το παραπάνω ρολοι.Τους πήρα τηλεφωνο την ίδια στιγμή και ζήτησα να μου το κρατήσουν για να το δω από κοντά.Οταν έφτασα στο κατάστημα και το δοκίμασα ενθουσιάστηκα!.....μέχρι που άρχισα να παρατηρώ προσεκτικά το dial για τα γνωστά θέματα τα οποία γνώριζα από τα χελωνάκια.Το dial ήταν ορτσα!!!...ένα κλικ δεξιά ολόκληρο!!! Το έδειξα στην πωλήτρια και της είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω ρολοι του χιλιάρικου(ούτε και φθηνότερο)και να είναι στραβό.Ευτυχως την άλλη ημέρα με πήρε τηλεφωνο και μου είπε ότι βρήκε και δεύτερο ρολοι στη Seiko,το οποίο μου έφερε και το έλεγξε και η ίδια ότι είναι οκ για να μην με φέρνει άδικα στο κατάστημα.
Το θέλω αυτό το ρολόι..   

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1282 στις: Απρίλιος 04, 2019, 02:59:26 μμ »


Τα περί  "κατά φαντασίαν misalignment που κάνουν κάθε τόσο την εμφάνισή τους στα fora", πάνε άπατα..

Το ΘΕΟΣΤΡΑΒΟ παραπάνω ρολόι δεν εμφανίζεται σε κανένα φόρουμ.
Αν και δεν καταλαβαίνω την συνήθη σε παρόμοιες περιπτώσεις τάση να υποτιμώνται οι εμπειρίες που κατατίθενται στα φόρα (τάχαμου ελιτίστικα.. ::)), θα πρέπει να σημειωθεί ότι τόσο οι τρεις αυτές φωτογραφίες, όσο και άλλες, περιέχονται σε προωθητικό κείμενο του Fratellowatches.

Απολύτως αποκαλυπτικό της προχειρότητας Σέικο, είναι το γεγονός ότι έστειλε για review ΑΥΤΟ το ρολόι με ΑΥΤΟ το chapter ring: https://www.fratellowatches.com/hands-seiko-mm300-sbdx017-review/
 
Αν κάποιος αμφισβητεί, ας πάρει χάρακες, ας πάρει διαβήτες, ας πάρει ό,τι άλλο θέλει, το ρολόι είναι στραβό!
Και βέβαια, δεν είναι το μόνο.
Κυκλοφορούν πολλά και σίγουρα περισσότερα απ'όσα θα επέτρεπαν η τιμή του ρολογιού και το κύρος της εταιρείας.
Όρεξη να έχει κανείς, με λίγη εξάσκηση και με αμερόληπτο μάτι μπορεί να τα εντοπίσει.
Το ρολόι το γνωρίζω κι εγώ ΠΟΛΥ καλά, αλλά σταματώ εδώ.
Το ποιός θα αποδείξει στον άλλον τι ακριβώς φαίνεται στις παραπάνω φωτογραφίες, αν χρειασθεί, θα το δούμε.




@capt-dim. Δημήτρη, ό,τι κι αν λες, το δικό σου το πούλησες.
Μάλιστα θυμάμαι κάποτε είχες μιλήσει εδώ για κάποιο "σοβαρό ελάττωμα" των ΜΜ300, ευκαιρία να μας το πεις τώρα.



@Χαρίλαε, όταν μιλάς για εμπάθειες, φαντάζομαι δεν αναφέρεσαι σε μένα.
Κάνω κριτική σε εταιρείες & ρολόγια που αγαπώ και ίσως έχω. Επίσης, σε αντίθεση με πάρα πολλούς, ΔΕΝ τα πουλάω!!
Έχω νομίζω το δικαίωμα να αναδεικνύω ό,τι ελαττωματικό πέφτει στην αντίληψή μου.
Αυτό, το να μη 'τολμάει' κανείς να αναφέρει κάτι κακό και αμέσως να πετάγονται οι συνήθεις γνωστοί, που σε τελική ανάλυση μπορεί κιόλας να μεροληπτούν εξαιτίας σχέσεών τους με εταιρείες και καταστήματα, δεν γίνεται αντιληπτό.
Φυσικά, δεν αναφέρομαι στην παρούσα συζήτηση, ούτε μόνο στα Σέικο.
Σπύρο φυσικά και δεν αναφέρομαι σε εσένα για εμπάθεια!
Νομίζω πως η τοποθέτησή μου ήταν ξεκάθαρη!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1283 στις: Απρίλιος 04, 2019, 03:59:07 μμ »



@capt-dim. Δημήτρη, ό,τι κι αν λες, το δικό σου το πούλησες.
Μάλιστα θυμάμαι κάποτε είχες μιλήσει εδώ για κάποιο "σοβαρό ελάττωμα" των ΜΜ300, ευκαιρία να μας το πεις τώρα.



Σπύρο είσαι παλιό μέλος και γνωρίζεις πολλά απο εδώ μέσα .. επίσης εχεις και πάρα πολύ καλή μνήμη ... :smt023

αν και δεν νομίζω να ενδιαφέρει κανέναν εδώ μέσα για το οτι εγώ πούλησα το MM300 μου και για ποιον λόγο το έκανα αυτό .... εξηγούμε ...

το MM300 μου όπως και άλλα 4 ρολόγια μου έφυγαν τότε για να χρηματοδοτησω την αγορά ενός άλλου ρολογιού που το ήθελα πολύ εκείνη την περίοδο και ήταν πραγματικά ευκαιρία ... μιας και ήταν άψογο ρολόι φίλου μου και γνώριζα το ιστορικο του ... !!!


επίσης τότε όταν έφυγε το ρολόι είχα πει ότι μια μέρα θα ξαναβρεθεί ενα τέτοιο ρολόι στον καρπό μου .. γιατί έφυγε απο ανάγκη και οχι απο επιλογή ...


εν συντομία

εγώ ΔΕΝ εχω γράψει ΠΟΤΕ ΜΟΥ για ελαττωματικό αλλά ούτε και για κακοτεχνίες σε mm300 ...τπάντα έγραφα και γράφω τα προτερήματα του και όλα τα καλά του σαν ρολόι αλλά και τα πολλά σοβαρά και σημαντικά μειονεκτήματα του ... (βλέπε βάρος ... εργονομία ...μπρασελε ... κούμπωμα ... αίσθηση λειτουργίας κορώνας  .... κλπ)



αυτό που είχα πει   τότε  για να σου θυμίσω ... είχα αναφερθεί σε  αδύναμο σημείο και όχι ως ελάττωμα σε δυο πολύ λεπτά και αδύναμα λαμάκια τιτάνιου που έχει το κούμπωμα του ..

για αυτά τα λαμακια υπάρχουν αναφορές ότι έχουν σπάσει σε μερικά ρολόγια ....!!!!

όμως για να είμαστε σωστοί ... να ενημερώσω επίσης κυκλοφορούν πολλά κινέζικα κλασπ mm300 που μπαίνουν και προσαρμόζονται  αφτερ μαρκετ σε μπρασελε άλλον καταδυτικών σεικο ...

οπότε συμπεράσματα δεν μπορούν να βγουν αφού κανείς δεν γνωρίζει την προέλευση αυτών των κουμπωμάτων που έσπασαν ...

είμαι και εγώ ένας κάτοχος τέτοιου κουμπώματος που μου έσπασε  στο χέρι ευτυχώς χωρίς να μου πέσει το σουμο από τον καρπό μου ... (δεν γνωρίζω την προέλευση και την αυθεντικότητα του κουμπώματος αυτού μιας και είχε έρθει πακέτο μαζί με το ρολόι)


από καμιά 10αρια mm300 που γνωρίζω προσωπικά μαζι και με το δικό μου εδώ στην Ελλάδα δεν έχει εμφανιστεί αναφερθεί τέτοιο περιστατικό ...



Ελπίζω να σε κάλυψα ..... :smt023

ΥΓ- με έκανες και έγραψα ολόκληρο σεντόνι ...δεν τα γουστάρω με τίποτα τα σεντόνια στα φόρα .... :wallbash: :wallbash: :wallbash:
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2019, 04:08:23 μμ από capt-dim »

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1284 στις: Απρίλιος 04, 2019, 04:04:01 μμ »
θυμήθηκα την ρολογαρα αυτή και συγκινήθηκα ας βάλω μια φωτο .... προς τιμή του !!!!



Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #1285 στις: Απρίλιος 04, 2019, 06:43:16 μμ »
Ρε ´σεις είχα και εγώ ενα ΜΜ κάποτε...
Πάω να βρω καμιά φωτό.
Δύο θέματα έχει κατά τη γνώμη μου αυτό το ρολόϊ:

1) είναι πιο πολύ προς το «φάσμα» του sport, λόγω ύψους κυρίως, παρά του all around.
Αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, αρκεί να ξερει κάποιος τι ρολόϊ αγοράζει...

2) το βασικό θέμα για εμένα είναι ότι πρέπει να φύγει έξω για service, όταν έρθει εκείνη η ώρα.
Εδώ δεν θα το έδινα ποτέ των ποτών εδώ για service & δεν είχα καμία διάθεση να μπω σε διαδικασία πήγαιν´ έλα.

Κατά τ´ άλλα μία χαρά tool watch :up:


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1286 στις: Απρίλιος 04, 2019, 08:29:28 μμ »
Σπύρο φυσικά και δεν αναφέρομαι σε εσένα για εμπάθεια!
Νομίζω πως η τοποθέτησή μου ήταν ξεκάθαρη!


Sent from my iPad using Tapatalk

Χαριλάκο, ευχαριστώ για την απάντηση!  :up:






....

Ελπίζω να σε κάλυψα ..... :smt023

ΥΓ- με έκανες και έγραψα ολόκληρο σεντόνι ...δεν τα γουστάρω με τίποτα τα σεντόνια στα φόρα .... :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Κι εσένα ευχαριστώ, Δημήτρη!  :up:
Μια χαρά τα είπες και δεν μου φαίνεται καθόλου 'σεντόνι'.

Πρώτη φορά ακούω αυτό το θέμα με τα λαμάκια..

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1287 στις: Απρίλιος 05, 2019, 07:29:39 μμ »


Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1288 στις: Απρίλιος 06, 2019, 01:55:16 μμ »
SEIKO RULES λέμε!!!!

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1289 στις: Απρίλιος 06, 2019, 06:25:28 μμ »
SEIKO RULES λέμε!!!!

Και τα δύο, υπέροχα κομμάτια!!!  :smt007

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1290 στις: Απρίλιος 06, 2019, 06:29:15 μμ »
SEIKO RULES λέμε!!!!

Δεν σηκώνει συζήτηση !

Ορίστε, η ίδια φάση, από άλλη κάμερα. Όπως ακριβώς στα έλεγα Χαρίλαε,  ούτε υποψία off-side.

Τώρα, oι εκατοντάδες χιλιάδες αναγνώστες του topic θα αναρωτηθούν, οπωσδήποτε, τι στην ευχή μπορεί να γύρευαν τα δύο Ελβετικά δείγματα πάνω στο τραπέζι των δύο μοναχικών  Ronin.
Η απάντηση είναι απλή : -Για ξεκάρφωμα ! Εξάλλου, η αλήθεια είναι πως όταν κουβαλάς ένα Grand Seiko, καλό είναι να ΄χεις στον καρπό κι ένα beater...   :o :o














Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1291 στις: Απρίλιος 07, 2019, 12:08:16 μμ »






Nτροπή, ζώντας σε μια χώρα τόσο πλούσια σε εναλλακτικές ενεργειακές πηγές, να μην τις αξιοποιούμε στο μέγιστο βαθμό.   Μ’ αυτό το σκεπτικό  διάλεξα το Solar, αλλά από τη μέρα που το πήρα  όλο παλιόκαιρο κάνει. Τέλος πάντων, θα έρθει, μοιραία, και το καλοκαίρι.

Χαμηλό βάρος, τρομερή ενεργειακή αυτονομία (0 λίτρα στο χιλιόμετρο, power reserve 365 ημερών, jesus !), tuna look, τι άλλο πια να ζητήσει κανείς ;

-Ίσιο dial ;   Ε, έχει κι απ’ αυτό !    :smt059



Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1292 στις: Απρίλιος 08, 2019, 03:16:02 μμ »

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1293 στις: Απρίλιος 08, 2019, 05:45:42 μμ »
Αντιλαβάνομαι ότι οι δύο Sohei της ιαπωνικής ωρολογιακής παράδοσης το είχαν ρίξει στα τσίπουρα, με θέα στο Σαρωνικό.

Την ίδια στιγμή, λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα, ένας ακάματος εργάτης -εγώ ειμ’ αυτός !- μοχθούσε σκληρά για την καταγραφή,  συντήρηση και ανάδειξη σπάνιων και πολύτιμων κειμηλίων της Αυτοκρατορίας.

Του Ήλιου.

Το κάτωθι εικονιζόμενο έκθεμα, εφεξής καλούμενο «Exhibit A» (αν και εν προκειμένω δεν υπάρχει καν «Exhibit Β»), αποτέλεσε επί δεκαετίες  το εργαλείο της δουλειάς Ιαπώνων Σιδηροδρομικών υπαλλήλων. Αμέτρητοι συρμοί ξεκίνησαν κι άλλοι τόσοι  σταμάτησαν, πριν πάλι ξεκινήσουν, υπακούοντας πιστά στους χτύπους αυτού εδώ του ρολογιού.

Στον τόπο με το καλύτερο σιδηροδρομικό δίκτυο στον κόσμο, στη χώρα που παραδοσιακά κατασκεύαζε και κατασκευάζει τα καλύτερα τρένα της υφηλίου, τα χρονόμετρα των σιδηροδρομικών δεν θα ήταν δυνατόν να υστερούν. -Και τι άραγε πιο αξιόπιστο, τι πιο ακριβές από ένα χρονόμετρο Seiko ;  -Τίποτε, είναι η απάντηση.  Εάν στην Ιαπωνία τα τρένα ήταν πάντα στην ώρα τους, αυτό δεν οφειλόταν παρά στη Seiko και, βεβαίως, στην ευσυνειδησία των ανθρώπων που εργάζονταν στις γραμμές.

Αυτό το δείγμα, από τη δεκαετία του ’50, μοιράζεται την ίδια, πάνω ή κάτω,  Sheikosha  19 Ligne, που φορούσαν τα Tensoku των Kamikaze.  Ω, ναι !  –Εάν λειτουργεί ακόμη ; Ασφαλώς λειτουργεί –Seiko είναι, του κερατά να μη λειτουργεί- και όχι μόνο αυτό, αλλά επιδεικνύει και αξιοθαύμαστη χρονομετρία ! -Πόσο αξιοθαύμαστη ; -Μμμ, ας πούμε λίγο πιο αξιοθαύμαστη από τον ΙWC Μεγάλο Πιλότο μου –όπως λέμε μεγάλα καράβια, μεγάλες φουρτούνες ή οπως λέμε μεγάλα ρολόγια-μεγάλα σέρβις ...

Το πιο εκπληκτικό όλων είναι η εγχάρακτη φράση στο πίσω μέρος του ρολογιού. Δυστυχώς, δεν γνωρίζω Ιαπωνικά. Όμως γνωρίζει Ιαπωνικά Ιάπων φίλος –λογικό ακούγεται αυτό, έτσι ;- στον οποίον έστειλα φωτογραφία του ρολογιού, με το ερώτημα τι στο δαίμονα γράφει το ρολόϊ από πίσω.

Σε λίγη ώρα έφθασε με mail η απάντηση, απ’ τα πέρατα του Ειρηνικού :
                                                                                        -Δικέ μου, μάθε ότι το ρολόϊ σου από πίσω γράφει «Seiko Rules, ρε ! - 1957»


Εντάξει τώρα, τη χρονολογία την είχα καταλάβει και μόνος μου.











« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2019, 05:51:42 μμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1294 στις: Απρίλιος 08, 2019, 07:05:12 μμ »




















''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1295 στις: Απρίλιος 08, 2019, 07:16:26 μμ »
Είστε προκλητικοί κύριοι αυτά δεν είναι σεικο!! Για προσέξτε λίγο!!

Sent from Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1296 στις: Απρίλιος 08, 2019, 07:46:05 μμ »

-Ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, ναι !
Tenno Heika Banzai !


Είστε προκλητικοί κύριοι αυτά δεν είναι σεικο!! Για προσέξτε λίγο!!

-Mάλλον το λες επειδή έχουν ίσιο dial !  Kαι όμως, είτε το πιστεύεις είτε όχι,  όλα Seiko είναι.  Απλά, είναι handpicked.  Ή αυτό ή παίζει κάποιο βύσμα στην Ιαπωνία. Ξέρεις τώρα, τα καλά κομμάτια «στα δικά μας τα παιδιά» και τα ταιαύτα. Μη νομίζεις, παντού γίνονται !


Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1297 στις: Απρίλιος 10, 2019, 11:08:07 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1298 στις: Απρίλιος 17, 2019, 01:56:16 μμ »
   Το λουράκι του presage τα σπάει νομίζω ε;

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1299 στις: Απρίλιος 17, 2019, 04:37:51 μμ »
μην κουράζεται τα ματάκια σας ψάχνοντας   ....

ειναι αλφαδιά η χελωνίτσα /// :D :D :D