Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 484182 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1040 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:01:08 μμ »
Επειδή γράφω από κινητό και δεν είναι εύκολο αύριο από τον υπολογιστή θα βαλω το Λινκ και θα ψάξω και τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1041 στις: Οκτώβριος 27, 2018, 08:03:05 μμ »
Κανένα πρόβλημα, έτσι κι αλλιώς φεύγω κι εγώ σε δέκα λεπτά, οπότε αύριο. Καλά να περάσεις.

E, και για καληνύχτα, τι άλλο ;  - Μα SEIKO RULES φυσικά !

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2018, 08:14:08 μμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1042 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 08:17:45 πμ »


E, και για καληνύχτα, τι άλλο ;  - Μα SEIKO RULES φυσικά !






Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1043 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 08:40:54 πμ »
Ας βάλω και εγώ μερικές καλλιτεχνικές του gs που πέρασε από τα χέρια μου










Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1044 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 01:31:26 μμ »


Iαπωνική τέχνη σε πρώτο πλάνο. Σε δεύτερο πλάνο, σοκολάτες και λοιπά off topic.
(Ακόμη  περιμένω να δω εκείνα τα ντοκουμένα που αποδεικνύουν ότι η Patek Philippe έλεγε φούμαρα όταν ανακοίνωνε πως καταργεί  τη Σφραγίδα της Γενεύης από τα δικά της ρολόγια... )

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1045 στις: Οκτώβριος 28, 2018, 08:54:14 μμ »
Ας βάλω και εγώ μερικές καλλιτεχνικές του gs που πέρασε από τα χέρια μου







Sent from my iPhone using Tapatalk


Ωραίες φωτογραφίες και ωραίο ρολόι βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1046 στις: Οκτώβριος 29, 2018, 06:13:22 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1047 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 02:42:17 μμ »

(Ακόμη  περιμένω να δω εκείνα τα ντοκουμένα που αποδεικνύουν ότι η Patek Philippe έλεγε φούμαρα όταν ανακοίνωνε πως καταργεί  τη Σφραγίδα της Γενεύης από τα δικά της ρολόγια... )

Συγνωμη που εχουμε και αλλα θεματα εκτος του φορουμ και δεν τα αφησαμε ολα για να απαντησουμε σε σενα.
Δεν θα ξαναγινει.
Στην εκρεμοτητα εχω να πω οτι εκανα λαθος στην φιρμα.
Ηταν Vacheron και οχι Patek.
Η απαντηση μου ηταν εδω:
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,17137.msg459284.html#msg459284

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1048 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 03:46:22 μμ »
Seiko ρολογάρες κορυφαία επιλογή παντού και πάντα

Με ένα Seiko την ημέρα τον Ελβετό διώξε παραπέρα...

Ατάκα όχι παίζουμε...

JAPAN ΟΕΟ

Στάλθηκε από άλλο πλανήτη

myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1049 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 04:37:39 μμ »
mm300 εν δράση …..!!!!!



Αποσυνδεδεμένος H8breed

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 624
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1050 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 05:16:11 μμ »
mm300 εν δράση …..!!!!!




Τούμπανο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1051 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 05:45:16 μμ »
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1052 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:25:24 μμ »
mm300 εν δράση …..!!!!!




Γιατί είχα τη (λανθασμένη) εντύπωση ότι το είχες δώσει αυτό κάπταιν ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1053 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:26:47 μμ »
Αγγελε το εχει δωση.
Αλλα ειναι αυτο που λενε: τρυκιμια εν κρανιο.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1054 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 10:55:45 πμ »
Στην εκρεμοτητα εχω να πω οτι εκανα λαθος στην φιρμα.
Ηταν Vacheron και οχι Patek.
Η απαντηση μου ηταν εδω:
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,17137.msg459284.html#msg459284


Δεν υπάρχει πρόβλημα, τα λάθη ανθρώπινα.

Πάντως, ακόμη δεν έχει δοθεί εξήγηση στο γιατί κανείς δεν αμφισβητεί την χρονομετρία των ρολογιών της (παράδειγμα) PP -παρότι οι μηχανισμοί της δεν φέρουν Σφραγίδα Γενεύης. Δεν περιμένω απάντηση, την απάντηση την ξέρω, η Patek είναι αυτή που είναι και σιγά να μην έχει ανάγκη τον οποιονδήποτε τρίτο φορέα να πιστοποιήσει την ποιότητα των ρολογιών της.

Όταν  όμως φτάνει η κουβέντα στη Seiko και τη GS εύκολα λέμε "ακριβό το τάδε ρολόϊ, χωρίς μάλιστα να φέρει πιστοποίηση COSC".  Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, κατ' αρχάς η Seiko/GS δεν δικαιούται de jure πιστοποίησης COSC για τον εξαιρετικά απλό λόγο ότι δεν είναι ελβετική εταιρεία.  Eίναι κλειστό το κλαμπ, μόνο για ελβετικές, πάει και τελείωσε. Άρα, άμα πας και ζητήσεις πιστοποίηση και δουν ότι είσαι σχιστομάτης τρως πόρτα, είναι τόσο απλό.

Δεύτερον, η Seiko με τα GS ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του '70, δηλαδή πενήντα χρόνια τώρα, έχει την τεχνογνωσία να κατασκευάζει τα πιο ακριβή μηχανικά ρολόγια. Ή μήπως όχι ; Έτριβαν τα ματάκια τους oι Ελβετοί στο Neuchatel και στη Γενεύη όταν μέτρησαν τα γιαπωνέζικα, το '67-'68. Όταν λοιπόν αυτή η εταιρεία πιστοποιεί τα ρολόγια της σαν VFA, προσωπικά η δική της πιστοποίηση μου φτάνει και μου περισσεύει, διότι ξέρω ότι το κάθε ρολόϊ το ρεγουλάρουν επί 34 μέρες για να το φέρουν στα ίσα του, διαδικασία στην οποία σχεδόν κανείς Ελβετός δεν μπαίνει. Ακόμη και με standard (πόσο μάλλον με special) adjustment, μια Seiko μηχανή σε τίποτε δεν υπολείπεται μιας πιστοποιημένης COSC, τουλάχιστον η πράξη αυτό αποδεικνύει.

Τώρα, ως προς το τι είναι φθηνό και τι ακριβό τα είπαμε και παραπάνω, υπενθυμίζω απλά ότι τα ιαπωνικά μεροκάματα, πόσο μάλλον εξειδικευμένων τεχνιτών είναι πανάκριβα, άρα ρολόγια 100% made in Japan δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να χαρίζονται ώστε να τα βρίσκει ο Έλληνας "φτηνά". Ας μην τα βρίσκει φτηνά, δε χάθηκε ο κόσμος. Θα τα πάρει ο Ιάπων, θα τα παρει ο Αμερικάνος, θα τα πάρει ο Ισπανός κι ο Γερμανός κι ο Ιταλός, όσα πάρει κι όποιος πάρει τέλος πάντων. Για τους υπόλοιπους, δόξα τω Θεώ, υπάρχουν πάντα και τα ελβετικά (βέβαια με μόλις το ένα πέμπτο εξ αυτών πιστοποιημένα COSC). Κατά πόσον τώρα όλ΄ αυτά τα ρολόγια, COSC ή μη,  είναι όντως Swiss made, μόνο οι Ελβετοί (ε, και οι Κινέζοι) το ξέρουν, γιατί είπαμε και τις προάλλες, όταν λέμε Swiss made δεν εννοούμε ακριβώς Swiss made, εννοούμε στο περίπου Swiss made, ήτοι 60% μηχανή κι όλα τα υπόλοιπα μπορεί και κάπως εξωτικής προελεύσεως ή μπορεί και όχι, στο κάτω κάτω Ελβετοί είν΄αυτοί, λογαριασμό θα δώσουνε στους υπανάπτυχτους ;

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1055 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 11:23:03 πμ »
Δεν υπάρχει πρόβλημα, τα λάθη ανθρώπινα.

Πάντως, ακόμη δεν έχει δοθεί εξήγηση στο γιατί κανείς δεν αμφισβητεί την χρονομετρία των ρολογιών της (παράδειγμα) PP -παρότι οι μηχανισμοί της δεν φέρουν Σφραγίδα Γενεύης. Δεν περιμένω απάντηση, την απάντηση την ξέρω, η Patek είναι αυτή που είναι και σιγά να μην έχει ανάγκη τον οποιονδήποτε τρίτο φορέα να πιστοποιήσει την ποιότητα των ρολογιών της.

Όταν  όμως φτάνει η κουβέντα στη Seiko και τη GS εύκολα λέμε "ακριβό το τάδε ρολόϊ, χωρίς μάλιστα να φέρει πιστοποίηση COSC".  Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, κατ' αρχάς η Seiko/GS δεν δικαιούται de jure πιστοποίησης COSC για τον εξαιρετικά απλό λόγο ότι δεν είναι ελβετική εταιρεία.  Eίναι κλειστό το κλαμπ, μόνο για ελβετικές, πάει και τελείωσε. Άρα, άμα πας και ζητήσεις πιστοποίηση και δουν ότι είσαι σχιστομάτης τρως πόρτα, είναι τόσο απλό.

Δεύτερον, η Seiko με τα GS ήδη από τα τέλη της δεκαετίας του '70, δηλαδή πενήντα χρόνια τώρα, έχει την τεχνογνωσία να κατασκευάζει τα πιο ακριβή μηχανικά ρολόγια. Ή μήπως όχι ; Έτριβαν τα ματάκια τους oι Ελβετοί στο Neuchatel και στη Γενεύη όταν μέτρησαν τα γιαπωνέζικα, το '67-'68. Όταν λοιπόν αυτή η εταιρεία πιστοποιεί τα ρολόγια της σαν VFA, προσωπικά η δική της πιστοποίηση μου φτάνει και μου περισσεύει, διότι ξέρω ότι το κάθε ρολόϊ το ρεγουλάρουν επί 34 μέρες για να το φέρουν στα ίσα του, διαδικασία στην οποία σχεδόν κανείς Ελβετός δεν μπαίνει. Ακόμη και με standard (πόσο μάλλον με special) adjustment, μια Seiko μηχανή σε τίποτε δεν υπολείπεται μιας πιστοποιημένης COSC, τουλάχιστον η πράξη αυτό αποδεικνύει.

Τώρα, ως προς το τι είναι φθηνό και τι ακριβό τα είπαμε και παραπάνω, υπενθυμίζω απλά ότι τα ιαπωνικά μεροκάματα, πόσο μάλλον εξειδικευμένων τεχνιτών είναι πανάκριβα, άρα ρολόγια 100% made in Japan δεν μπορεί εκ των πραγμάτων να χαρίζονται ώστε να τα βρίσκει ο Έλληνας "φτηνά". Ας μην τα βρίσκει φτηνά, δε χάθηκε ο κόσμος. Θα τα πάρει ο Ιάπων, θα τα παρει ο Αμερικάνος, θα τα πάρει ο Ισπανός κι ο Γερμανός κι ο Ιταλός, όσα πάρει κι όποιος πάρει τέλος πάντων. Για τους υπόλοιπους, δόξα τω Θεώ, υπάρχουν πάντα και τα ελβετικά (βέβαια με μόλις το ένα πέμπτο εξ αυτών πιστοποιημένα COSC). Κατά πόσον τώρα όλ΄ αυτά τα ρολόγια, COSC ή μη,  είναι όντως Swiss made, μόνο οι Ελβετοί (ε, και οι Κινέζοι) το ξέρουν, γιατί είπαμε και τις προάλλες, όταν λέμε Swiss made δεν εννοούμε ακριβώς Swiss made, εννοούμε στο περίπου Swiss made, ήτοι 60% μηχανή κι όλα τα υπόλοιπα μπορεί και κάπως εξωτικής προελεύσεως ή μπορεί και όχι, στο κάτω κάτω Ελβετοί είν΄αυτοί, λογαριασμό θα δώσουνε στους υπανάπτυχτους ;
ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ που με απάλλαξες απο το «φορτίο» του να ξανα-γράφω όλα αυτά!!!!!!!


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1056 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 11:36:51 πμ »
...με απάλλαξες απο το «φορτίο» του να ξανα-γράφω όλα αυτά!!!!!!!
Καλημερα Χαριλαε.
Εισαι και φουσκωμενος απο το Κρητικο τσιμπουσι :D

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1057 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 11:44:47 πμ »
Ντενις συμφωνω με πολλα απο αυτα που εγραψες.
Εχω σε καποια ενστασεις αλλα δεν μπορω να αναπτυξω αυτη την στιγμη.
Το θεμα ειναι οτι Βασερον και Πατεκ κανονικα δεν χρειαζωνται καμια πιστοποιηση.
Τα ονοματα τους ειναι βαρια σε οτι εχει σχεση με την ποιοτητα. Και ετσι εχουν καθιερωθη.
Η Σεικο δυστηχως η ευτηχως (και με δικη της αποφαση στο παρελθον) φερει το ονομα του λαικου ρολογιου.
Αν και εχω φτασει στο σημειο να αναρωτιεμαι αν σημερα την ξερουν αρκετοι Ελληνες.
Το λεω γιατι οταν προτεινω να ειναι η επομενη αγορα ρολογιου αντικαθηστωντας το φασιον ρολοι τους με καποιο Γιαπωνεζικο δεν παει το μυαλο τους αμεσως στην Σεικο.
Ενω στην Ωμεγα και στην Ρολεξ παει αμεσως.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1058 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 11:50:59 πμ »
Ντενις συμφωνω με πολλα απο αυτα που εγραψες.
Εχω σε καποια ενστασεις αλλα δεν μπορω να αναπτυξω αυτη την στιγμη.
Το θεμα ειναι οτι Βασερον και Πατεκ κανονικα δεν χρειαζωνται καμια πιστοποιηση.
Τα ονοματα τους ειναι βαρια σε οτι εχει σχεση με την ποιοτητα. Και ετσι εχουν καθιερωθη.
Η Σεικο δυστηχως η ευτηχως (και με δικη της αποφαση στο παρελθον) φερει το ονομα του λαικου ρολογιου.
Αν και εχω φτασει στο σημειο να αναρωτιεμαι αν σημερα την ξερουν αρκετοι Ελληνες.
Το λεω γιατι οταν προτεινω να ειναι η επομενη αγορα ρολογιου αντικαθηστωντας το φασιον ρολοι τους με καποιο Γιαπωνεζικο δεν παει το μυαλο τους αμεσως στην Σεικο.
Ενω στην Ωμεγα και στην Ρολεξ παει αμεσως.
Άρη φταίει το άτιμο Ελβετικό κατεστημένο και μάρκετινγκ
και δεν αφήνουν τους σχιστομάτηδες (που ενώ είναι τόσο πανέξυπνοι και μπροστά από όλους
δεν ξέρουν από μάρκετινγκ, δεν έχουν τα λεφτά, αλλά το κυριότερο δεν τους το επιτρέπει η κουλτούρα τους) με την κατάνα τους θα κατακτήσουν τον ωρολογιακό κόσμο.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #1059 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 01:18:24 μμ »
Ντενις συμφωνω με πολλα απο αυτα που εγραψες.
Εχω σε καποια ενστασεις αλλα δεν μπορω να αναπτυξω αυτη την στιγμη.
Το θεμα ειναι οτι Βασερον και Πατεκ κανονικα δεν χρειαζωνται καμια πιστοποιηση.
Τα ονοματα τους ειναι βαρια σε οτι εχει σχεση με την ποιοτητα. Και ετσι εχουν καθιερωθη.
Η Σεικο δυστηχως η ευτηχως (και με δικη της αποφαση στο παρελθον) φερει το ονομα του λαικου ρολογιου.
Αν και εχω φτασει στο σημειο να αναρωτιεμαι αν σημερα την ξερουν αρκετοι Ελληνες.
Το λεω γιατι οταν προτεινω να ειναι η επομενη αγορα ρολογιου αντικαθηστωντας το φασιον ρολοι τους με καποιο Γιαπωνεζικο δεν παει το μυαλο τους αμεσως στην Σεικο.
Ενω στην Ωμεγα και στην Ρολεξ παει αμεσως.

Πολύ σωστά Άρη ! Δύσκολα θα διαφωνήσει κανείς ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο για τους Ιάπωνες, (ακόμη και για  το τμήμα της GS) να διεισδύσουν και να καθιερωθούν στην παγκόσμια αγορά σαν haute horlogerie φίρμα. Οι λόγοι είναι  πολλοί. Πρώτ' απ΄όλα, κατά τη γνώμη μου, έχει να κάνει με τις ιδαιτερότητες της ιαπωνικής νοοτροπίας και κουλτούρας. Επί αιώνες ολόκληρους έχουν μάθει να λειτουργούν σαν τα σύνορα του κόσμου να τελειώνουν στα παράλια των νησιών τους. Είναι εσωστρεφείς και σε μεγάλο βαθμό αυτάρκεις (πχ, ενώ εμφανίζονται με τεράστιο εθνικό χρέος, το χρέος αυτό είναι συγκεντρωμένο σε Ιαπωνικά χέρια). Δυσκολεύονται να αντιληφθούν το δυτικό τρόπο σκέψης και ειδικώτερα τη δυτική αισθητική, έτσι άλλωστε εξηγείται το πως είναι δυνατόν να κατασκευάζουν κάθε φορά ένα μηχανολογικό αριστούργημα το οποίο όμως, σχεδόν πάντα,  σαν σχεδίαση (στα δικά μας τουλάχιστον μάτια) είναι από εντελώς αδιάφορο έως κακάσχημο - εκτός κι αν αντιγράφει ένα δυτικό πρότυπο. Επί δεκαετίες διαθέτουν μια ισχυρή εσωτερική αγορά, που προφανώς αρκεί μόνη της για να στηρίξει το κορυφαίο προϊόν τους (σειρά GS) και παράλληλα την τεράστια αγορά της Άπω Ανατολής για να διαθέσουν άμεσα τα φθηνότερα προϊόντα τους. Ίσως όλ' αυτά και κάμποσα άλλα να εξηγούν για ποιο λόγο επί τόσες δεκαετίες δεν προώθησαν κατάλληλα τα προϊόντα τους στη δύση, ιδίως στην Ευρώπη ή γιατί άφησαν ανεκμετάλλευτα ορισμένα πλεονεκτήματα που τους έδινε,  κυρίως παλιότερα, η σαφώς καλύτερη αναλογία τιμής/ποιότητας των ρολογιών τους, σε σχέση με πολλά ελβετικά. Γεγονός είναι πως η Seiko θέλει δύο καρπούζια κάτω απ' την ίδια μασχάλη -και φτηνό και κορυφαίο ρολόϊ μαζί- δηλαδή απευθύνεται σε δύο τελειώς διαφορετικές αγορές παράλληλα και δε νομίζω ότι πρόκειται να εγκαταλείψει ποτέ τη μαζική κατασκευή -χάριν αυτής επιβιώνει ανεξάρτητη, κακά τα ψέμματα, τη στιγμή που τόσες ελβετικές έχουν ήδη βάλει λουκέτο ή έχουν πωληθεί σε ομίλους. Η αντίφαση αυτή συνεπιφέρει, μοιραία, το στίγμα της φτήνιας, ακόμη κι όταν έχεις να παρουσιάσεις κάτι πολύ ξεχωριστό.

Εν προκειμένω προσπαθώ ν' απομονώσω όλα τα παραπάνω, δηλαδή μιλάω καθαρά ωρολογιακά, κρίνοντας το προϊον και μόνο, εάν είναι της προκοπής ή όχι, εάν είναι φθηνό ή όχι. Δεν μιλάω για το κύρος, το κύρος είναι άλλη ιστορία, έχει μεν να κάνει με την ποιότητα, αλλά όχι μόνο με την ποιότητα. Είναι ουσιαστικά εξω-ωρολογιακό κριτήριο, είναι κατά βάση κοινωνιολογικό.

@Fovos, σόρρυ δηλαδή, αλλά για κατάνες και σεπούκου χαρακίρια δεν πρόκειται να κάτσω να μιλήσω, σου είπα, δεν είμαι οπαδός.