Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 484241 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #860 στις: Μάιος 29, 2018, 12:29:55 μμ »
Πάντως στο moonwatch misalignment υπάρχει όταν ο δευτερολεπτοδείκτης του χρονογράφου ακουμπάει ακριβώς στο 12.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #861 στις: Μάιος 29, 2018, 01:56:56 μμ »
Πάντως στο moonwatch misalignment υπάρχει όταν ο δευτερολεπτοδείκτης του χρονογράφου ακουμπάει ακριβώς στο 12.
Είδες Βίκτωρα!!!!!!!!!
Τελικά ούτε στην ΩΜΕΓΑ βρίσκεις τελειότητα!!!!!!!!!
Μάλλον θα πρέπει να πουλήσουμε τα ρολόγια/σύμβολα που έχουμε (εγώ τα SEIKO και εσύ το BLACKPAIN) και να ενταχτούμε στο "στρατόπεδο" της ROLEX!!!!!!!!!
Μπορεί να έχει misalignments αλλά ποιος θα τολμήσει να στο υπενθυμίσει!!!!! Η ειδική "ομάδα υπερασπιστών ROLEX στο διαδύκτιο" θα αναλλάβει να τον αποδυναμώσει απαξιώνοντάς τον και ασκώντας ψυχολογικό (και όχι μόνο!!!) bullying!!!!!!!



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #862 στις: Μάιος 29, 2018, 02:16:42 μμ »
Εντάξει, σε ρολόγια 3.000 ευρώ και πάνω δεν είναι υπερβολικό να ζητάς οι δείκτες να είναι σωστά ευθυγραμμισμένοι.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #863 στις: Μάιος 29, 2018, 02:55:24 μμ »
Ενας χρήστης στο ίδιο ξένο forum εγραψε κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να αγοράσει κάτι...έχεις παράπονο απο ένα προιόν? στείλε ρε αδερφέ email στην ίδια την εταιρεία,δεν μπορούμε όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι απο το ίδιο προιόν ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις,όταν μία εταιρεία σαν τη seiko παράγει μαζικά ρολόγια σε ορισμένες σειρές στατιστικά κάποια ίσως θε θα βγουν σωστά ρυθμισμένα κλπ...,εδώ με τα κινητά και άλλα προιόντα δεν βλέπετε τι γίνεται? πιαστήκαμε όλοι να κατηγορήσουμε μία εταιρεία...δε σας αρέσει? πηγαίντε στους Ελβετούς να πληρώσετε κοπανιστό αέρα,δεν λέω οτι η seiko είναι τέλεια σε όλα αλλά στην κοστολόγηση των προιόντων της είναι σίγουρα πιο τίμια απο άλλες εταιρείες...ο καταναλωτής ορίζει τι αξίζει και τι όχι.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #864 στις: Μάιος 29, 2018, 03:07:23 μμ »
Με μεγαλη μου εκπληξη σε βολτα στη Γλασκωβη, εντοπισα μαγαζι που εχει Grand Seiko.

Μαλιστα τα κοιτουσα τοσο επιμονα και για αρκετη ωρα, που μια κυρια βγηκε απο το καταστημα να μου πει να περασω μεσα να τα δω απο κοντα και να τα δοκιμασω.

Μου ειπε πως για να κολλησα σε αυτα,
μαλλον ξερω απο ρολογια










Sent by someone else.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #865 στις: Μάιος 29, 2018, 03:28:55 μμ »
Ενας χρήστης στο ίδιο ξένο forum εγραψε κανείς δεν αναγκάζει κανέναν να αγοράσει κάτι...έχεις παράπονο απο ένα προιόν? στείλε ρε αδερφέ email στην ίδια την εταιρεία,δεν μπορούμε όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι απο το ίδιο προιόν ο καθένας μας έχει διαφορετικές απαιτήσεις,όταν μία εταιρεία σαν τη seiko παράγει μαζικά ρολόγια σε ορισμένες σειρές στατιστικά κάποια ίσως θε θα βγουν σωστά ρυθμισμένα κλπ...,εδώ με τα κινητά και άλλα προιόντα δεν βλέπετε τι γίνεται? πιαστήκαμε όλοι να κατηγορήσουμε μία εταιρεία...δε σας αρέσει? πηγαίντε στους Ελβετούς να πληρώσετε κοπανιστό αέρα,δεν λέω οτι η seiko είναι τέλεια σε όλα αλλά στην κοστολόγηση των προιόντων της είναι σίγουρα πιο τίμια απο άλλες εταιρείες...ο καταναλωτής ορίζει τι αξίζει και τι όχι.

Δε συμφωνώ με αυτήν τη λογική.
Δηλαδή, είναι αυτά που είναι (τίγκα στις αστοχίες) και σ' όποιον του αρέσει και μην τα αγοράζετε.
Τώρα που και η κουτσή μαρία βγάζει "ελβετικό" ρολόι, αν δεν υπήρχαν τα φόρουμ η seiko θα πήγαινε άπατη. Όχι 007 και χελώνες, ούτε 5άρια δε θα αγοράζαμε. Θα προτιμούσαμε τα αντίστοιχης ή λίγο μεγαλύτερης αξίας "ελβετικά".
Άρα οφείλει ένα μεγάλο μερίδιο αναγνώρισης και σε όσους γράφουν και παίρνουν ρολόγια της σε φόρα. Επομένως, της οφείλεται και η αντίστοιχη κριτική.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #866 στις: Μάιος 29, 2018, 04:47:00 μμ »
Με μεγαλη μου εκπληξη σε βολτα στη Γλασκωβη, εντοπισα μαγαζι που εχει Grand Seiko.

Μαλιστα τα κοιτουσα τοσο επιμονα και για αρκετη ωρα, που μια κυρια βγηκε απο το καταστημα να μου πει να περασω μεσα να τα δω απο κοντα και να τα δοκιμασω.

Μου ειπε πως για να κολλησα σε αυτα,
μαλλον ξερω απο ρολογια










Sent by someone else.


Μπραβο οι Σκωτζεζοι, Στρατο!!

Απο ποικιλια; Τιμες;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #867 στις: Μάιος 29, 2018, 04:54:17 μμ »
Γενικά έχουν περάσει πολλά ρολογια από τα χέρια μου.

Θεωρώ το πιο vfm και ένα  από τα ομορφότερα είναι το πιλοτακι '5' αρι

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #868 στις: Μάιος 29, 2018, 04:55:36 μμ »
Απο ποικιλια; Τιμες;
Sent from my iPhone using Tapatalk

εεεε...το 10000 είναι τιμή Σπύρο όπως και το 7000 δίπλα του ;)

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
SEIKO RULES
« Απάντηση #869 στις: Μάιος 29, 2018, 05:14:12 μμ »
εεεε...το 10000 είναι τιμή Σπύρο όπως και το 7000 δίπλα του

Γραφουν και την εκπτωση Παναγιωτη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #870 στις: Μάιος 29, 2018, 05:35:12 μμ »
Γραφουν και την εκπτωση Παναγιωτη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μόνο για μετρητά Σπάϊρους!!!!
Οι ηλεκτρονικές συναλλαγές είναι με τιμές "φιξ"!!!!!!!!!!!
Εσύ ομωςσαν γκλομπακλ μοδεράτορας μπορείς ίσως να πετύχεις κάτι καλύτερο!!!!
🤡


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #871 στις: Μάιος 29, 2018, 05:41:15 μμ »
Θεωρώ το πιο vfm και ένα  από τα ομορφότερα είναι το πιλοτακι '5' αρι

Ειναι επειδη δεν εχει στεφανη.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #872 στις: Μάιος 29, 2018, 07:29:06 μμ »
Δε συμφωνώ με αυτήν τη λογική.
Δηλαδή, είναι αυτά που είναι (τίγκα στις αστοχίες) και σ' όποιον του αρέσει και μην τα αγοράζετε.
Τώρα που και η κουτσή μαρία βγάζει "ελβετικό" ρολόι, αν δεν υπήρχαν τα φόρουμ η seiko θα πήγαινε άπατη. Όχι 007 και χελώνες, ούτε 5άρια δε θα αγοράζαμε. Θα προτιμούσαμε τα αντίστοιχης ή λίγο μεγαλύτερης αξίας "ελβετικά".
Άρα οφείλει ένα μεγάλο μερίδιο αναγνώρισης και σε όσους γράφουν και παίρνουν ρολόγια της σε φόρα. Επομένως, της οφείλεται και η αντίστοιχη κριτική.
Δηλαδή τα Ελβετικά δεν βγάζουν προβλήματα? Ειχα rolex 14060M original και ο μπρασελές μετα απο κάποια βάλε βγάλε χαλάρωνε είναι αυτός μπρασελές για ρολόι? Ως και η seiko σε 100€ ρολόι καλύτερο μπρασελέ έχει.Ειπα οπως είδες αγαπητέ φίλε πως η seiko δεν είναι τέλεια σε όλα αλλα για την τιμή τους τα θεωρώ πολύ τίμια ρολόγια,οταν μία εταιρεία επίσης παράγει μαζικά κάποια προιόντα κάποιο ποσοστό λογικό είναι να βγάλει προβλήματα...επίσης η seiko απο το 1881 πούλαγε και προ forum-internet εποχή δεν χρειάζεται fans forums κλπ.Και κάτι άλλο ως seikaκηδες δεν είμαστε τόσο αντιδραστικοί και δεν ασχολούμαστε στο νήμα των Rolex δεν μας νοιάζει η Rolex και η κάθε Rolex γουστάρουμε Seiko και μας αρέσουν,δεν έχει κάποια επιθετική διάθεση στο γραψιμό μου απλά συζητάμε και κάνουμε και χαβαλέ.Και για να είμαστε δίκαιοι δεν είμαι αντίθετος στο να κρίνετε οποιαδήποτε εταιρεία και να λέτε οτι θέλετε απλα προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα seiko μου.Δεχτείτε οτι υπάρχουν και κάποιοι ευχαριστημένοι μη τα μαυρίζετε όλα.Χαρά μου που σε γνώρισα απο κοντά andrey_ . :-)
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #873 στις: Μάιος 29, 2018, 07:41:10 μμ »
Ειναι επειδη δεν εχει στεφανη.

Στις στεφάνες καλά τα πάει
Μάλλον εννοείς chapter ring Βίκτωρα

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #874 στις: Μάιος 29, 2018, 08:16:28 μμ »
Παίδες πιστεύω συγκρίνετε (βάση τιμής πάντα) άνισα πράγματα.....πέραν των system 51 της Swatch και κάποιων φτηνών Tissot δεν νομίζω στην κατηγορία από 50 έως 350 ευρώ πέραν όλων των Γιαπωνέζων (με την seiko να έχει τη μεγαλύτερη γκάμα) να υπάρχει ΑΥΤΌΜΑΤΟ ρολόι από Ελβετική εταιρεία  με τέτοια χαρακτηριστικά κι ας έχει και τα οποία θεματακια του. Από πού να ξεκινήσω και που να τελειώσω; από τα σκυλιά 5αρια των 50 ευρώ ή τα 5 sport των 100 ευρώ και πάνω; Από τα skx των 160 ευρώ και τις χελώνες των 250; Ή μήπως από τα κάθε λογής απίστευτα Όριεντ (mforce bambino κλπ) πάλι στο ιδιο εύρος τιμής και να μην ξεχνάμε και τα πανέμορφα και επίσης σκυλιά  αυτόματα citizen (NY045 κλπ) στην ίδια κατηγορία τιμής..... απλά σε αυτή την κατηγορία τιμής οι Ιάπωνες ποτέ δεν είχαν αντίπαλο. Από εκεί και πάνω τα πράγματα αλλάζουν όπως βέβαια και η κατηγορία τιμής και αν πάμε στο άλλο άκρο αν και σπάνιο να τύχει στον καθένα καθώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα πάρτε στα χέρια σας ένα grand Seiko και βάλτε το δίπλα σε οποιαδήποτε Ελβετό ίδιας τιμής, χωρίς να σχολιάσω το σχέδιο καθώς είναι στα γούστα του καθενός αν δείτε φινίρισμα και ποιότητα θα καταλάβετε πολλά πράγματα.

Στο ρεζουμε λοιπόν στην low budget κατηγορία μηχανικών οι Ιάπωνες παίζουν μπάλα μόνοι τους, αν βγάλουν και οι Ελβετοί ανάλογα ρολόγια τότε θα υπάρξει σωστή σύγκριση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2018, 09:21:41 μμ από cupra73 »
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #875 στις: Μάιος 29, 2018, 08:32:07 μμ »
Παίδες πιστεύω συγκρίνετε (βάση τιμής πάντα) άνισα πράγματα).....πέραν των system 51 της Swatch και κάποιων φτηνών Tissot δεν νομίζω στην κατηγορία από 50 έως 350 ευρώ πέραν όλων των Γιαπωνέζων (με την seiko να έχει τη μεγαλύτερη γκάμα) να υπάρχει ΑΥΤΌΜΑΤΟ ρολόι από Ελβετική εταιρεία  με τέτοια χαρακτηριστικά κι ας έχει και τα οποία θεματακια του. Από πού να ξεκινήσω και που να τελειώσω; από τα σκυλιά 5αρια των 50 ευρώ ή τα 5 sport των 100 ευρώ και πάνω; Από τα skx των ;160 ευρώ και τις χελώνες των 250; Ή μήπως από τα κάθε λογής απίστευτα Όριεντ (mforce bambino κλπ) πάλι στο ιδιο εύρος τιμής και να μην ξεχνάμε και τα πανέμορφα και επίσης σκυλιά  αυτοματα citizen (NY045 κλπ) στην ίδια κατηγορία τιμής..... απλά σε αυτή την κατηγορία τιμής οι Ιάπωνες ποτέ δεν είχαν αντίπαλο. Από εκεί και πάνω τα πράγματα αλλάζουν όπως βέβαια και η κατηγορία τιμής και αν πάμε στο άλλο άκρο αν και σπάνιο να τύχει στον καθένα καθώς δεν υπάρχουν στην Ελλάδα πάρτε στα χέρια σας ένα grand Seiko και βάλτε το δίπλα σε οποιαδήποτε Ελβετό ίδιας τιμής, χωρίς να σχολιάσω το σχέδιο καθώς είναι στα γούστα του καθενός αν δείτε φινίρισμα και ποιότητα θα καταλάβετε πολλά πράγματα.

Στο ρεζουμε λοιπόν στην low budget κατηγορία μηχανικών οι Ιάπωνες παίζουν μπάλα μόνοι τους, αν βγάλουν και οι Ελβετοί ανάλογα ρολόγια τότε θα υπάρξει σωστή σύγκριση.

Ε ναι, καλά τα λες. Σε αυτό το range τιμών, οι Γιαπωνέζοι παίζουν μπάλα μόνοι τους ουσιαστικά. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
Και νομίζω κανένας δεν έχει αρνηθεί το ότι τα SEIKO κλπ. είναι και εξαιρετικά VFM ρολόγια.
Τώρα αν κάποιος θέλει να κάνει και συγκριτικά του τύπου "turtle vs submariner", OK περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #876 στις: Μάιος 29, 2018, 09:08:26 μμ »
Πάντως στο moonwatch misalignment υπάρχει όταν ο δευτερολεπτοδείκτης του χρονογράφου ακουμπάει ακριβώς στο 12.
Βικτωρα απο οτι καταλαβα χωρις να το εχω δει εχεις θεμα συγχρονισμου εξωτερικης σταθερης στεφανης με τον μεγαλο δεικτη του χρονογραφου.
Το προβλημα αν ειναι αυτο τακτοποιειται με αφαιρεση και ξανατοποθετηση της εξωτερικης στεφανης.
Αν τωρα το προβλημα σου ειναι οι δεικτες και αυτο τακτοποιειται με επανατοποθετηση των δεικτων.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #877 στις: Μάιος 29, 2018, 09:16:01 μμ »
Χαρά μου που σε γνώρισα απο κοντά andrey_ . :-)

Ναι ρε συ, κι εγώ εννοείται!
Με χαβαλεδίστικη διάθεση τα λέω. Έχω άλλωστε σέικο και έχουν περάσει κι απ' τα χέρια μου 2-3 5άρια. Μια χαρά είναι. Απλά το έχουν παρακάνει με την ευθυγράμμιση..


Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #878 στις: Μάιος 29, 2018, 10:10:27 μμ »

Μπραβο οι Σκωτζεζοι, Στρατο!!

Απο ποικιλια; Τιμες;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Σπυρο οτι ειχε η βιτρινα απο ποικιλια...
Οι τιμες αναγραφονται και δεν ξερω τι περιθωριο υπαρχει για κατι καλυτερο. Μετρητα δεν νομιζω παντως να δεχονται.





Sent by someone else.
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #879 στις: Μάιος 29, 2018, 10:44:44 μμ »

Σπυρο οτι ειχε η βιτρινα απο ποικιλια...
Οι τιμες αναγραφονται και δεν ξερω τι περιθωριο υπαρχει για κατι καλυτερο. Μετρητα δεν νομιζω παντως να δεχονται.





Sent by someone else.

Ευχαριστω Στρατο, καλα να περνατε!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI