Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 484173 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #680 στις: Απρίλιος 04, 2018, 12:15:59 μμ »
Καλησπέρα σας. Ελπίζω να μην είμαι άσκοπος σε αυτό το εξαιρετικό νήμα. Είχα αποφασίσει ήδη για την παρακάτω επιλογή μου, και μάλιστα, πριν λίγες ημέρες είχα κάνει μία σχετική ερώτηση που δεν έλαβε απάντηση, [επιλογή σχετικά με 2 διαφορετικούς μηχανισμούς, H-10 και από σειρά 4R (35 ή 57)]. Βέβαια, δεν αναζητούσα λύση σε πρόβλημα επιλογής μου, απλώς απόψεις που γνωρίζουν σαφώς καλύτερα από εμένα. Όπως κι αν έχει, τον περισσότερο καιρό ήμουν με το Hamilton intra-matic με τον μηχανισμό ETA 2892-A2. Τώρα με Seiko Presage (SSA363J1), και με τον νέο σχετικά μηχανισμό 57 από την ταπεινή σειρά 4R. Επίσης, από τα 10mm σε πάχος τού Hamilton είμαι τώρα στα όντως πολλά 14,4mm τού Seiko. Δεν μπορώ να είμαι κάπου χρήσιμος σε οποιαδήποτε σχετική συζήτηση γιατί γενικότερα γνωρίζω ελάχιστα στο θέμα ρολόι, απλά πιστεύω πως οι Ιάπωνες έχουν ιδιαίτερη κουλτούρα, όπου βάζουν τιμή στην τιμή τους, και στην ωρολογοποιία, πράγμα αρκετά σπάνιο πιστεύω.


Αν μπορείς ανέβα κατηγορία μηχανής σε 6R!
Αν πάλι όχι τότε θα πάρεις ρολογάρα στο -60% της τιμής που θα έδινες για ΕΤΑ!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #681 στις: Απρίλιος 04, 2018, 01:28:01 μμ »
@Charilaos, καλησπέρα. Ναι, κι εγώ θα ήθελα να έφτανα σε 6R, όμως δεν το αναζήτησα, ως μη γνώστης κυρίως. Το συγκεκριμένο Presage (SSA363J1) επέλεξα, κυρίως για δύο βασικούς λόγους, ο ένας είναι πως αγαπάω Seiko και ασφαλώς μου αρέσει και το συγκεκριμένο ρολόι (ακόμα και με τη ταπεινή σειρά 4R), και ο δεύτερος λόγος γιατί έχω συγκεκριμένους περιορισμούς, (π.χ. δεν έχω και δεν θέλω συλλογή ρολογιών, δεν μπορώ να ανέβω σε κόστη, όπως για παράδειγμα για ένα GS). Είμαι και παραμένω σε κατηγορία χρήσης οικονομικών και αξιόπιστων ρολογιών, όσο βέβαια μπορώ ν’ αντιληφθώ τις έννοιες αυτές. Το ίδιο σκεπτικό είχα κι όταν επέλεξα και το Hamilton intra-matic με την ETA 2892-2, δηλ. ένα ρολόι που μου άρεσε σε συνδυασμό με μία αξιόπιστη μηχανή. Σήμερα έχω και τα δύο και τα χρησιμοποιώ καθημερινά. Τα ακόμα πιο ανεβασμένα κόστη, τα αφήνω και μ’ αφήνουν. Ίσως στο μέλλον να γίνει η υπέρβαση, για ένα Omega, κι αυτό καθαρά για συναισθηματικούς λόγους. Είπα “συναισθηματικούς λόγους” και μπορώ να θυμηθώ πως το ίδιο συμβαίνει και με την Seiko, μία κουβέντα για παράδειγμα, που είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ, περί  “ρολόι του εργάτη”. Όντως, και μάλιστα εγώ το προσδιορίζω ως τίτλο τιμής. Ένα πακέτο άφιλτρα πλάι σε ένα σκληροτράχηλο Seiko αφημένα στο τραπέζι. Μία εικόνα που έβλεπα μπόμπιρας.

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #682 στις: Απρίλιος 04, 2018, 01:42:27 μμ »
Ίσως στο μέλλον να γίνει η υπέρβαση, για ένα Omega, κι αυτό καθαρά για συναισθηματικούς λόγους. Είπα “συναισθηματικούς λόγους” και μπορώ να θυμηθώ πως το ίδιο συμβαίνει και με την Seiko, μία κουβέντα για παράδειγμα, που είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ, περί  “ρολόι του εργάτη”. Όντως, και μάλιστα εγώ το προσδιορίζω ως τίτλο τιμής. Ένα πακέτο άφιλτρα πλάι σε ένα σκληροτράχηλο Seiko αφημένα στο τραπέζι. Μία εικόνα που έβλεπα μπόμπιρας.

Ωραίο post ρε φίλε! Φέρνει ωραίες εικόνες...
 :)
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #683 στις: Απρίλιος 04, 2018, 02:16:44 μμ »
Omega.s γιατί να είσαι άσκοπος σε αυτό το νήμα? απόψεις ανταλλάζουμε και όλοι χωράνε,το καλό με τη seiko είναι οτι οποιο ρολόι και να πάρεις τα πάντα σε αυτό είναι seiko...απο κει και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του εμένα μου αρέσει πολύ σαν εταιρεία γιατί προσπαθεί να δώσει στον αγοραστή ΤΟΠ ποιότητα σε οποιοδήποτε κόστος τιμής,το πολυ σημαντικό είναι οτι και τα ακριβά της μοντέλα αξίζουν πολύ, και δε διαφέρουν σε τίποτα απο αυτό που λέμε υψηλή ωρολογοποιία.Σου εύχομαι κάποια στιγμή να αποκτήσεις και το omega.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #684 στις: Απρίλιος 04, 2018, 02:53:03 μμ »
@Charilaos, καλησπέρα. Ναι, κι εγώ θα ήθελα να έφτανα σε 6R, όμως δεν το αναζήτησα, ως μη γνώστης κυρίως. Το συγκεκριμένο Presage (SSA363J1) επέλεξα, κυρίως για δύο βασικούς λόγους, ο ένας είναι πως αγαπάω Seiko και ασφαλώς μου αρέσει και το συγκεκριμένο ρολόι (ακόμα και με τη ταπεινή σειρά 4R), και ο δεύτερος λόγος γιατί έχω συγκεκριμένους περιορισμούς, (π.χ. δεν έχω και δεν θέλω συλλογή ρολογιών, δεν μπορώ να ανέβω σε κόστη, όπως για παράδειγμα για ένα GS). Είμαι και παραμένω σε κατηγορία χρήσης οικονομικών και αξιόπιστων ρολογιών, όσο βέβαια μπορώ ν’ αντιληφθώ τις έννοιες αυτές. Το ίδιο σκεπτικό είχα κι όταν επέλεξα και το Hamilton intra-matic με την ETA 2892-2, δηλ. ένα ρολόι που μου άρεσε σε συνδυασμό με μία αξιόπιστη μηχανή. Σήμερα έχω και τα δύο και τα χρησιμοποιώ καθημερινά. Τα ακόμα πιο ανεβασμένα κόστη, τα αφήνω και μ’ αφήνουν. Ίσως στο μέλλον να γίνει η υπέρβαση, για ένα Omega, κι αυτό καθαρά για συναισθηματικούς λόγους. Είπα “συναισθηματικούς λόγους” και μπορώ να θυμηθώ πως το ίδιο συμβαίνει και με την Seiko, μία κουβέντα για παράδειγμα, που είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ, περί  “ρολόι του εργάτη”. Όντως, και μάλιστα εγώ το προσδιορίζω ως τίτλο τιμής. Ένα πακέτο άφιλτρα πλάι σε ένα σκληροτράχηλο Seiko αφημένα στο τραπέζι. Μία εικόνα που έβλεπα μπόμπιρας.

πρώτα απ'όλα όλοι είναι καλοδεχούμενοι και όλα τα ρολόγια επίσης!

ο καθένας έχει κάτι ενδιαφέρον να πει και να προσφέρει!

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #685 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:29:15 πμ »



<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/3l73xStSORA?autoplay=1&showinfo=0" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>
 

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #686 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:12:20 μμ »
με τις υγείες μας ....... :shocked: :shocked: :shocked:


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #687 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:15:51 μμ »
να και ενα ρολοι +50 χρονώς ...... :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash: :wallbash:

τι εφτιαχναν οι ανθρωποι με σφυρί και καλέμι .... ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #688 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:18:33 μμ »
τι εφτιαχναν οι ανθρωποι με σφυρί και καλέμι .... ;D ;D ;D
Ξεχασες και το φτυαρι και την αξινα.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #689 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:19:31 μμ »
ωχ Μ Πέμπτη τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε ...... :datz: :datz: :datz:


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #690 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:20:40 μμ »

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #691 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:21:31 μμ »

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #692 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:23:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #693 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:25:16 μμ »
Χαμενος στις φαντασιωσεις του.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #694 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:44:45 μμ »
Capt-dim δε σε ξέρω και ελπίζω να μη παρεξηγηθείς με αυτό που θα πω, αλλά πούλα το rolex ρε αγόρι μου, δεν βλέπεις τι πόλεμο δεχόμαστε απο τους Rolexakides? Πέρα απο την πλάκα καταπληκτικές φωτό 😁😊☺😁😁😊
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #695 στις: Απρίλιος 05, 2018, 08:47:29 μμ »
Δεν πουλα λογικος ανθρωπος Ρολεξ.
Ειναι η ποιο σιγουρη επενδυση.
Υγ. ακομα το φορουμ;

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #696 στις: Απρίλιος 05, 2018, 09:07:13 μμ »
Χαμενος στις φαντασιωσεις του.


αύριο θα πας να εξομολογηθείς .....  στην συνέχεια...το Μ. Σάββατο θα πας να κοινωνήσεις .... και μετά θα ξαναγράψεις εδω μέσα .... Βλάσφημε ….!!!! [-X [-X [-X [-X [-X

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #697 στις: Απρίλιος 05, 2018, 09:16:25 μμ »
Μιας κάι η επανάληψη είναι μητέρα της μάθησης:

SEIKO RULES



Τώρα τα περί "σίγουρης επένδυσης" είναι λόγια αντιπερισπασμού!
Δεν μιλάμε για αυτό που δεν μπορούμε (και δεν μας συμφέρει!!!!!) να μιλήσουμε και το ρίχνουμε απώξω-απώξω στα blue chips της αγοράς!!!!!!
Άσε που ούτε αυτό ισχύει μιας και πρόκειται για την γνωστή μέθοδο της μόχλευσης (δημιουργώ τεχνητή έλειψη ή ζήτηση στην αγορά για να ανεβάσω την αξία της εταιρίας μου παραπάνω από ότι είναι πραγματικά!!!).



Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #698 στις: Απρίλιος 06, 2018, 12:52:54 μμ »
Οταν διαβαζω τις δυο λεξεις SEIKO RULES μου ερχεται στο μυαλο κατι μπισκοτα που αγοραζαμε πιτσιρικια ::)
Τι μου θυμισατε :lol:
Υγ. κουβεντες του στυλ δημιουργώ τεχνητή έλειψη στην αγορά για να ανεβάσω την αξία της εταιρίας μου το λεω οσα δεν τα φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #699 στις: Απρίλιος 06, 2018, 03:10:20 μμ »
SEIKO RULES ...... !!!!!!!!



o θρυλικός Αλπινιστής ....!!!!!!!!