Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 488708 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:46:27 μμ »
Γιάννη μιλάμε για εμπορικά προϊόντα. Στην τιμή παίζει ρόλο το status, το marketing κλπ κλπ κλπ .
Η κάθε εταιρεία πουλάει όσο πιο ακριβά μπορεί. Καμία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Σκοπός τους είναι το κέρδος.
Το οτι η Ρόλεξ έχει καταφέρει να πουλάει τόσο ακριβά, χωρίς να το αξίζουν τα προϊόντα της, ενισχύει αυτό που έγραψα στην αρχή...

 ROLEX RULES!!!




Φιλικά Γιώργος


Γιώργο έγραψες τη σωστή πρόταση, εχει καταφέρει να πουλάει ακριβά , πρόκειται όντως περί κατορθώματος .
Το έχτισε με τα χρονια , το πέρασε συνείδηση του κόσμου και μπράβο της.
Για τους περισσότερους είναι όνειρο ζωής αναμφίβολα .
Θεωρώ οτι και μονο που παρασύρει τους ανταγωνιστές να γίνονται καλύτεροι είναι προς συμφέρον δικό μας.
Η ρόλεξ ακόμα και σημερα με τις τόσες ανατιμήσεις μπορεί και διατηρεί τον μύθο της , είναι φαινόμενο .

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:47:16 μμ »
Γιάννη μιλάμε για εμπορικά προϊόντα. Στην τιμή παίζει ρόλο το status, το marketing κλπ κλπ κλπ .
Η κάθε εταιρεία πουλάει όσο πιο ακριβά μπορεί. Καμία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Σκοπός τους είναι το κέρδος.
Το οτι η Ρόλεξ έχει καταφέρει να πουλάει τόσο ακριβά, χωρίς να το αξίζουν τα προϊόντα της, ενισχύει αυτό που έγραψα στην αρχή...

 ROLEX RULES!!!




Φιλικά Γιώργος


Γιώργο έγραψες τη σωστή πρόταση, εχει καταφέρει να πουλάει ακριβά , πρόκειται όντως περί κατορθώματος .
Το έχτισε με τα χρονια , το πέρασε συνείδηση του κόσμου και μπράβο της.
Για τους περισσότερους είναι όνειρο ζωής αναμφίβολα .
Θεωρώ οτι και μονο που παρασύρει τους ανταγωνιστές να γίνονται καλύτεροι είναι προς συμφέρον δικό μας.
Η ρόλεξ ακόμα και σημερα με τις τόσες ανατιμήσεις μπορεί και διατηρεί τον μύθο της , είναι φαινόμενο .

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:49:19 μμ »
Γιάννη μιλάμε για εμπορικά προϊόντα. Στην τιμή παίζει ρόλο το status, το marketing κλπ κλπ κλπ .
Η κάθε εταιρεία πουλάει όσο πιο ακριβά μπορεί. Καμία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Σκοπός τους είναι το κέρδος.
Το οτι η Ρόλεξ έχει καταφέρει να πουλάει τόσο ακριβά, χωρίς να το αξίζουν τα προϊόντα της, ενισχύει αυτό που έγραψα στην αρχή...

 ROLEX RULES!!!




Φιλικά Γιώργος

Η εμπορική αξία είναι ενα πράγμα , η πραγματική αλλο. Δεν είναι πάντα ανάλογα ποσά.

Γιώργο έγραψες τη σωστή πρόταση, εχει καταφέρει να πουλάει ακριβά , πρόκειται όντως περί κατορθώματος .
Το έχτισε με τα χρονια , το πέρασε συνείδηση του κόσμου και μπράβο της.
Για τους περισσότερους είναι όνειρο ζωής αναμφίβολα .
Θεωρώ οτι και μονο που παρασύρει τους ανταγωνιστές να γίνονται καλύτεροι είναι προς συμφέρον δικό μας.
Η ρόλεξ ακόμα και σημερα με τις τόσες ανατιμήσεις μπορεί και διατηρεί τον μύθο της , είναι φαινόμενο .

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:50:23 μμ »
Γιάννη μιλάμε για εμπορικά προϊόντα. Στην τιμή παίζει ρόλο το status, το marketing κλπ κλπ κλπ .
Η κάθε εταιρεία πουλάει όσο πιο ακριβά μπορεί. Καμία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Σκοπός τους είναι το κέρδος.
Το οτι η Ρόλεξ έχει καταφέρει να πουλάει τόσο ακριβά, χωρίς να το αξίζουν τα προϊόντα της, ενισχύει αυτό που έγραψα στην αρχή...

 ROLEX RULES!!!




Φιλικά Γιώργος

Η εμπορική αξία είναι ενα πράγμα , η πραγματική αλλο. Δεν είναι πάντα ανάλογα ποσά.

Γιώργο έγραψες τη σωστή πρόταση, εχει καταφέρει να πουλάει ακριβά , πρόκειται όντως περί κατορθώματος .
Το έχτισε με τα χρονια , το πέρασε συνείδηση του κόσμου και μπράβο της.
Για τους περισσότερους είναι όνειρο ζωής αναμφίβολα .
Θεωρώ οτι και μονο που παρασύρει τους ανταγωνιστές να γίνονται καλύτεροι είναι προς συμφέρον δικό μας.
Η ρόλεξ ακόμα και σημερα με τις τόσες ανατιμήσεις μπορεί και διατηρεί τον μύθο της , είναι φαινόμενο .

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:50:56 μμ »
Η εμπορική αξία είναι ενα πράγμα , η πραγματική αλλο. Δεν είναι πάντα ανάλογα ποσά.

Γιώργο έγραψες τη σωστή πρόταση, εχει καταφέρει να πουλάει ακριβά , πρόκειται όντως περί κατορθώματος .
Το έχτισε με τα χρονια , το πέρασε συνείδηση του κόσμου και μπράβο της.
Για τους περισσότερους είναι όνειρο ζωής αναμφίβολα .
Θεωρώ οτι και μονο που παρασύρει τους ανταγωνιστές να γίνονται καλύτεροι είναι προς συμφέρον δικό μας.
Η ρόλεξ ακόμα και σημερα με τις τόσες ανατιμήσεις μπορεί και διατηρεί τον μύθο της , είναι φαινόμενο .

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:53:31 μμ »
Όποιος είχε υπερτιμημένο Rόλεξ και το πούλησε για να πάρει τίμιο Σέικο, να σηκώσει το χέρι του... :smoker:



Φιλικά Γιώργος



Γιώργο ... Έχεις κολλήσει μ αυτό ....!!!

... Ξέρω κάποιον που είχε ρόλεξ και αλλα καλούδια τα πούλησε και πήρε ORIS ... Σου κάνει ...!!!


Δεν λέει τίποτα αυτό ... Και δεν σημαίνει κατι ...!!!

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:55:39 μμ »
Κουφάλα, εκεί ήθελες να οδηγήσεις το νήμα, παραδέξου το.  :lol:

Μόνο του πήγε ρε φίλε....Η αλήθεια αναδύθηκε στην επιφάνεια ;D
Παρακαλώ οι mod να αλλάξουν τον τίτλο του θέματος...



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 25, 2016, 03:20:44 μμ »


Γιώργο ... Έχεις κολλήσει μ αυτό ....!!! 

Ως άλλος Διογένης, ψάχνω απεγνωσμένα....

... Ξέρω κάποιον που είχε ρόλεξ και αλλα καλούδια τα πούλησε και πήρε ORIS ... Σου κάνει ...!!!

Μια χαρά μου κάνει. Είχα αρχίσει να ανησυχώ οτι δεν θα υπήρχε κάποιος. Ας μην πήρε Σέικο, καλό είναι και το Όρις ;D


Δεν λέει τίποτα αυτό ... Και δεν σημαίνει κατι ...!!!

Κι όμως λέει...Είναι η Εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον Κανόνα

Κι όμως σημαίνει... Οτι είχα δίκιο που έγραψα οτι είναι Κανόνας και όχι Αξίωμα




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 25, 2016, 05:06:57 μμ »
Και τι θα πετύχουμε να στηρίξουμε τη μία εταιρεία η την άλλη? Θυμάμαι οταν έγινε αυτό το forum κάτι θέματα rolex vs panerai ανούσια εντελώς...ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια αγοράς παίδες,όλες οι εταιρείες έχουν αυτό το κάτι που σε κάνει να αγοράσεις τα προιόντα τους...ο πραγματικός ωρολογόφιλος σέβεται την κάθε μάρκα...άποψη μου.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 25, 2016, 05:13:28 μμ »
Και τι θα πετύχουμε να στηρίξουμε τη μία εταιρεία η την άλλη? Θυμάμαι οταν έγινε αυτό το forum κάτι θέματα rolex vs panerai ανούσια εντελώς...ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια αγοράς παίδες,όλες οι εταιρείες έχουν αυτό το κάτι που σε κάνει να αγοράσεις τα προιόντα τους...ο πραγματικός ωρολογόφιλος σέβεται την κάθε μάρκα...άποψη μου.
εννοειται! εδω ειμαστε αλλο φορουμ ομως... εδω απλα πειραζομαστε και μαθαινουμε μεσα απο τα πειραγματα μας  ;)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος shmaioforos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 25, 2016, 05:18:34 μμ »
Προσωπικά...μια χαρά αλλάζω το "σαμπ" με τον "τόνο" και το "σούμο"...ακόμη και μέσα στην ίδια μέρα... :) :) :)
Αλλά μόνο με το "σαμπ", ενώ φοράω ένα σωρό ρολόγια που αρέσουν, μου έπιασε τον καρπό γυναίκα σε παρέα και μου είπε..."Ρόλεξ...μμμ...μπράβο...!!!" ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2016, 05:30:13 μμ από shmaioforos »
Μην κοιτάζεις το ρολόι, κάνε ό,τι κάνει. Προχώρα...

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 25, 2016, 06:09:12 μμ »

Προσωπικά...μια χαρά αλλάζω το "σαμπ" με τον "τόνο" και το "σούμο"...ακόμη και μέσα στην ίδια μέρα... :) :) :)
Αλλά μόνο με το "σαμπ", ενώ φοράω ένα σωρό ρολόγια που αρέσουν, μου έπιασε τον καρπό γυναίκα σε παρέα και μου είπε..."Ρόλεξ...μμμ...μπράβο...!!!" ;) ;)

Εχουν την μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα , αυτό ειναι αλήθεια, αλλα δεν αποτελεί  κρητηριο η γνώμη γυναίκας για ρολογια.
Πρόσφατα φίλος φόρεσε το planet ocean κι έκανε μια γύρα στις γυναίκες υπαλλήλους του καταστήματος που διατηρεί , ε λοιπόν δεν άρεσε σε καμία .

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 25, 2016, 06:36:22 μμ »

Πρόσφατα φίλος φόρεσε το planet ocean κι έκανε μια γύρα στις γυναίκες υπαλλήλους του καταστήματος που διατηρεί , ε λοιπόν δεν άρεσε σε καμία .

Και που ειναι το περίεργο;  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 25, 2016, 06:39:13 μμ »
Νομίζω δεν μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ του ΜΜ και του Sub. Το Seiko είναι καθαρό καταδυτικό ρολόι ενώ το Rolex είναι του σαλονιού. Το ότι έχει καλή τεχνολογία και μπαίνει στο νερό δεν αναιρεί την ιδιότητά του. Εξάλλου η Rolex από τις παλιότερες δεκαετίες είχε κάνει τρελή έρευνα πάνω στην κατάδυση.
Σήμερα, το να φτιάξεις ένα καλό ρολόι που πάει με ασφάλεια στα 200 και 300 μέτρα όλοι μπορούν να το κάνουν.

Όχι μόνο η Rolex, άλλα σχεδόν όλη η ελβετική ωρολογοποιία έχει γίνει λίγο του σαλονιού. Σε αριθμούς κομματιών δεν φτάνουν με τίποτα τις πωλήσεις των Γιαπωνέζων. Τους ξεπερνούν όμως σε αξία γιατί είναι κυρίως σύμβολα status και κοσμήματα. Όπως ακριβώς και οι Ολλανδοί στην κοσμηματοποιία πολύτιμων λίθων είναι αξεπέραστοι κι έχουν τεράστια κέρδη.
Πάνω από το 90% των εξαγωγών ελβετικών ρολογιών (σε αξία) είναι χρυσά. (Gold watches accounted for more than ninety-four percent of total Swiss watch exports by value in 2012).  http://iwmagazine.com/2014/03/gold-standards-the-critical-role-of-gold-in-watchmaking/

Δεν λέω ότι δεν συνεχίζουν να επενδύουν ακόμα σε έρευνα & τεχνολογία. Το κάνουν και μάλιστα σημαντικά. Δεν είμαι σίγουρος όμως, ότι έχουμε τα άλματα που είχαμε στο παρελθόν. Τώρα βλέπουμε κυρίως καινούρια σχέδια, μεγέθη & υλικά. Σε μηχανές λίγα πράγματα. Κι έχω την αίσθηση, πως στο θέμα αυτό, οι Ελβετοί τρώνε τη σκόνη των Γιαπωνέζων και μάλιστα εδώ και αρκετά χρόνια.

Γι αυτό συνεχίζω να πιστεύω πως έχουμε φούσκα και το μόνο που δεν ξέρω είναι πόσο σύντομα θα σκάσει.
Μετά από κάθε σκάσιμο, όλοι τρέχουν να ξεφορτωθούν τα ακριβά, τα ασημικά και γενικώς ότι δεν είναι φαγώσιμο.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 25, 2016, 07:05:57 μμ »
Προσωπικά...μια χαρά αλλάζω το "σαμπ" με τον "τόνο" και το "σούμο"...ακόμη και μέσα στην ίδια μέρα... :) :) :)
Αλλά μόνο με το "σαμπ", ενώ φοράω ένα σωρό ρολόγια που αρέσουν, μου έπιασε τον καρπό γυναίκα σε παρέα και μου είπε..."Ρόλεξ...μμμ...μπράβο...!!!" ;) ;)
Μπράβο. Λόγια μεστα, λόγια σταρατα
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 25, 2016, 07:49:55 μμ »
(Ετησιο Κοστος)=(κοστος σταθερο)+[(συντελεστης κοστους)*(παραγωγη)]



σε γενικες γραμμες... και δεν ειναι ετσι ακριβως η καμπυλη αλλα στο περιπου...


οι Ιαπωνες δεν εχουν το ονομα αρα παραγουν εκατονταδες για να βγαζουν οσα βγαζει η Ρολεξ, ενω οι ρολεξ δεν εχει την παραγωγη των Ιαπωνων αρα πρεπει να δυναμωσει το ονομα της για να εχει το ιδιο κερδος...

ο ενας χυνει ιδρωτα ο αλλος το παιζει εξυπνα σε γενικες γραμμες... εγω αυτο ξερω... οποτε αν ειναι φουσκα και αν σκασει οι Ιαπωνες δεν θα παθουν τιποτα... γιατι εχουν τεραστια παραγωγη... απλα πραγματα αρα αν ειναι φουσκα οι Ελβετοι δε θα την αφησουν ποτε να σκασει...
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 25, 2016, 07:57:25 μμ »
(Ετησιο Κοστος)=(κοστος σταθερο)+[(συντελεστης κοστους)*(παραγωγη)]



σε γενικες γραμμες... και δεν ειναι ετσι ακριβως η καμπυλη αλλα στο περιπου...


οι Ιαπωνες δεν εχουν το ονομα αρα παραγουν εκατονταδες για να βγαζουν οσα βγαζει η Ρολεξ, ενω οι ρολεξ δεν εχει την παραγωγη των Ιαπωνων αρα πρεπει να δυναμωσει το ονομα της για να εχει το ιδιο κερδος...

ο ενας χυνει ιδρωτα ο αλλος το παιζει εξυπνα σε γενικες γραμμες... εγω αυτο ξερω... οποτε αν ειναι φουσκα και αν σκασει οι Ιαπωνες δεν θα παθουν τιποτα... γιατι εχουν τεραστια παραγωγη... απλα πραγματα αρα αν ειναι φουσκα οι Ελβετοι δε θα την αφησουν ποτε να σκασει...


Φίλε Δημήτρη δεν είναι στο χέρι των Ελβετών ή όποιων τέλος πάντων για να μην σκάσει η φούσκα!
Η φούσκα έχει να κάνει με την συνολική οικονομική κατάσταση!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 25, 2016, 08:54:24 μμ »
Δεν πα' να είναι, ειδικά το κλασσικό μαύρο σαμπ, το καλύτερο ρολόι του κόσμου..
Και μόνο που αποτελεί την πρώτη (καθώς και την μόνη) επιλογή, καθενός που μπορεί να μην έχει την παραμικρή ιδέα από ρολόγια, από μένα, no thanks, NEVER!

Χάθηκαν τα ρολόγια στην εποχή μας;

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 25, 2016, 10:58:57 μμ »
Και που ειναι το περίεργο;  :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:


Α έτσι;

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 26, 2016, 08:32:00 πμ »
Δεν πα' να είναι, ειδικά το κλασσικό μαύρο σαμπ, το καλύτερο ρολόι του κόσμου..
Και μόνο που αποτελεί την πρώτη (καθώς και την μόνη) επιλογή, καθενός που μπορεί να μην έχει την παραμικρή ιδέα από ρολόγια, από μένα, no thanks, NEVER!

Χάθηκαν τα ρολόγια στην εποχή μας;

Αυτό ακριβώς έλεγα και για τα VW GOLF, μέχρι που η τύχη το ´φερε και έχω ένα (εταιρικό εξ´ ου και το "τύχη", δεν το επέλεξα) για τρία χρόνια & περίπου 85.000km
Έχοντας το & χρησιμοποιώντας το, κατάλαβα γιατί είναι & το πιο καλοπουλημένο αυτοκίνητο παγκοσμίως (αν δεν κάνω λάθος).
Το αυτό και με το sub. Το σνόμπαρα & μόνο από την ιδέα ότι το φοράει και η κουτσή & άσχετη Μαρία, μέχρι που το αγόρασα :smoker:
Marketing ξε-marketing, μερικά πράγματα τελικά δεν είναι τυχαία...
Και δεν εννοώ φυσικά ότι το golf είναι το καλύτερο αυτοκίνητο του κόσμου ή το sub το καλύτερο ρολόϊ του κόσμου...