Αποστολέας Θέμα: SEIKO RULES  (Αναγνώστηκε 483926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 25, 2016, 12:57:54 μμ »
Να βάλουμε τίτλο:
"ROLEX vs SEIKO: η τιτανομαχία"


 :up:




Τα άλλα που λες, τα καταλαβαίνω.
Προσωπικά, το mm με συγκινεί περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:00:45 μμ »
Να βάλουμε τίτλο:
"ROLEX vs SEIKO: η τιτανομαχία"

Καλό το ΜΜ, εμένα δεν με βόλεψε. Θα με βόλευε αν ήμουν επαγγελματίας δύτης ή/και καπετάνιος & μπορούσα να το φοράω σε καθημερινή βάση. Πολύ ψηλό για το ντύσιμο μου
Από την άλλη το SUB με το ζόρι βγαίνει από το χέρι μου...



Sent from my i-phone, using my fingers

Για να μαθαίνουν οι νεώτεροι και να θυμούνται οι παλιοί πριν κάποια χρόνια ακόμη και η απλή αναφορά "SEIKO vs ROLEX" θεωρούνταν ιεροσυλία!
Σήμερα το αντιμετωπίζουμε ως τιτανομαχία και φυσιολογική σύγκριση!
Οι καιροί αλλάζουν, και έτσι θα συνεχίσουν!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:08:47 μμ »
Ειμαι στην ευχάριστη θέση να κατέχω και τα δυο , και ωμέγα po.
Το ρολεξ ειναι ενα πολυ άνετο ρολόι, σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά που πληρώνεις , θα έλεγα ότι τα μισά απο αυτά ειναι για την αξία του ρολογιού και τα αλλα μισά για ολα τα αλλα που αντιπροσωπεύει ως brand.
Μέχρι το κεραμικό μοντέλο, η ρολεξ παρήγαγε τα ιδια ρολόγια επι 20  χρονια? διορθώστε με , πριν λοιπόν 10-20 χρονια ίσως η διαφορά με τις ανταγωνίστριες εταιρείες να ήταν μεγάλη και να δικαιολογούσε την τεράστια διαφορά τιμής , έκτοτε οι ανταγωνιστές εχουν κανει άλματα .
Το καλο ειναι ότι μπορούμε να απολαύσουμε ρολογαρες στην μισή τιμη και κάτω της ρολεξ, κι αυτό προσωπικά το πιστωνω στη ρολεξ .

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:09:43 μμ »
Να κάνει κάποιος που είχε ή έχει και τα δύο μία σύγκριση από τους δείκτες μέχρι τον μπρασελε... μην λέμε λόγια γενικά...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:11:11 μμ »
Να αλλάξει το όνομα και να γίνει "the war of ro-se" και να έχουμε μονομαχία
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:11:56 μμ »
Όποιος είχε υπερτιμημένο Rόλεξ και το πούλησε για να πάρει τίμιο Σέικο, να σηκώσει το χέρι του... :smoker:



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:22:25 μμ »
Να κάνει κάποιος που είχε ή έχει και τα δύο μία σύγκριση από τους δείκτες μέχρι τον μπρασελε... μην λέμε λόγια γενικά...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk



Για να σε βοηθήσω λίγο ακόμη με "λόγια γενικά" θα σου πω φίλε ότι οι φανατικοί ρολεξάκηδες δεν έχουν σχεδόν ποτέ αποκτήσει-φορέσει κάποιο σέικο ταυτόχρονα με το ρόλεξ τους ώστε να μπορούν να συγκρίνουν ενώ όσοι τολμούν και αποκτούν κάποιο "ακριβό" σεικο έχουν ταυτόσημες απόψεις και υποστηρίζουν κατά μεγάλη πλειοψηφία σέικο ...
Προσωπικά έχω και sub και ΜΜ και Luminor και Seamaster και σέβομαι το καθένα ξεχωριστά και για διαφορετικούς λόγους!
ΑΛΛΑ αν κάποιος άσχετος μου ζητήσει μια άποψη "Ποιο ρολόι να πάρω ρε συ;" η ΠΡΩΤΗ μου απάντηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το ΠΟΣΟ που θέλει να δαπανήσει θα είναι "Πάρε SEIKO να κοιμάσαι ήσυχος!" ... αν αυτό λέει κάτι ...
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1709
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:24:50 μμ »
Προσωπικη μου αποψη,εξαιρετικες εταιριες και οι 2 σε αλλη κατηγορια τιμης.Εχω να πω τα καλυτερα και για τα Rolex αλλα και για τα seiko που εχω.

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:26:50 μμ »
Όποιος είχε υπερτιμημένο Rόλεξ και το πούλησε για να πάρει τίμιο Σέικο, να σηκώσει το χέρι του... :smoker:



Φιλικά Γιώργος

Χα χα χα! Το καλό με τα SEIKO Γιώργη είναι ότι δε χρειάζεται να "θυσιαστεί" κάποιο ακριβό κομμάτι για να τα αποκτήσεις ... αντίθετα για rolex οι θυσίες για να αποκτηθούν είναι ... μνημειώδεις ... χα χα χα
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:28:38 μμ »

Όποιος είχε υπερτιμημένο Rόλεξ και το πούλησε για να πάρει τίμιο Σέικο, να σηκώσει το χέρι του... :smoker:



Φιλικά Γιώργος

Δεν νομίζω να βρεις κάποιον Γιώργο , γιατί απλα για να πάρεις τίμιο σεικο δεν χρειάζεται να πουλήσεις ρολεξ.
Η χρηματιστηριακή αξία της ρολεξ ειναι μεγάλη , αυτό όμως δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική  αξία , και δεν θεωρώ τα αλλα υποτιμημένα .

Αποσυνδεδεμένος Vagosts

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1170
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:29:32 μμ »
Χαρίλαε, απόλαυση οι μάκρο!
Δώσε!
+100000
Μπράβο ρε Χαριλαε και Δημήτρη! Απίστευτες φώτο και φανταστικά ρολόγια!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:30:05 μμ »
Εγώ που είχα το ΜΜ και τώρα έχω το SUB δικαιούμαι να εκφέρω γνώμη ή πρέπει να τα έχει κάποιος και τα δύο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ για να μιλήσει :lol:
Πέρα από ποιότητα, value for money κλπ, η βασικότατη διαφορά είναι ότι το ένα είναι 150% all around, από τη δεξίωση του πρέσβη μέχρι την παραλία, ενώ το άλλο είναι σαφώς πολύ πιο sport ρολόϊ.
Όποιος καταφέρει να χωρέσει το ΜΜ κάτω από πουκάμισο με μανικετόκουμπο, μπορεί να με διαψεύσει...

Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι κανένας δεν αμφισβητεί το ότι το SEIKO ειναι καταπληκτική κατασκευή (πλην του μπρασελέ του που θα έπρεπε να είναι ποιοτικότερο) και σίγουρα με καλύτερο vfm δείκτη.
Και από την άλλη επίσης ουδείς αμφισβητεί το ότι μέρος της τιμής του Rolex σχετίζεται με το branding του.

Όμως το θέμα για εμένα είναι το ότι συγκρίνουμε 2 ρολόγια που -πλέον- έχουν διαφορετικό προσανατολισμό. Η εποχή που το sub αποτελούσε επιλογή για tool watch, έχει περάσει ανεπιστρεπτί...


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:31:59 μμ »
Χα χα χα! Το καλό με τα SEIKO Γιώργη είναι ότι δε χρειάζεται να "θυσιαστεί" κάποιο ακριβό κομμάτι για να τα αποκτήσεις ... αντίθετα για rolex οι θυσίες για να αποκτηθούν είναι ... μνημειώδεις ... χα χα χα

Νομίζεις...υπάρχουν πανάκριβα Seikο.
Να δω κάποιον να δίνει daytona για να πάρει SBGC003  και τι στον κόσμο...



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:35:17 μμ »
Να υπήρχε τρόπος να έλειπε η κορόνα/Rolex από το καντράν του Sub και η λέξη Seiko από το ΜΜ, να σταματούσαμε 10-20 περαστικούς και να τους ζητούσαμε να τα πιάσουν στο χέρι τους. "Ρωτήσαμε 100 ανθρώπους..." που έλεγε ο μακαρίτης ο Μπονάτσος.
Τα συμπεράσματα που θα έβγαιναν μάλλον θα είχαν πολύ πλάκα.

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:37:32 μμ »
Δεν νομίζω να βρεις κάποιον Γιώργο , γιατί απλα για να πάρεις τίμιο σεικο δεν χρειάζεται να πουλήσεις ρολεξ.
Η χρηματιστηριακή αξία της ρολεξ ειναι μεγάλη , αυτό όμως δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική  αξία , και δεν θεωρώ τα αλλα υποτιμημένα .

Γιάννη μιλάμε για εμπορικά προϊόντα. Στην τιμή παίζει ρόλο το status, το marketing κλπ κλπ κλπ .
Η κάθε εταιρεία πουλάει όσο πιο ακριβά μπορεί. Καμία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Σκοπός τους είναι το κέρδος.
Το οτι η Ρόλεξ έχει καταφέρει να πουλάει τόσο ακριβά, χωρίς να το αξίζουν τα προϊόντα της, ενισχύει αυτό που έγραψα στην αρχή...

 ROLEX RULES!!!




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:38:39 μμ »
Εγώ που είχα το ΜΜ και τώρα έχω το SUB δικαιούμαι να εκφέρω γνώμη ή πρέπει να τα έχει κάποιος και τα δύο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ για να μιλήσει :lol:
Πέρα από ποιότητα, value for money κλπ, η βασικότατη διαφορά είναι ότι το ένα είναι 150% all around, από τη δεξίωση του πρέσβη μέχρι την παραλία, ενώ το άλλο είναι σαφώς πολύ πιο sport ρολόϊ.
Όποιος καταφέρει να χωρέσει το ΜΜ κάτω από πουκάμισο με μανικετόκουμπο, μπορεί να με διαψεύσει...

Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι κανένας δεν αμφισβητεί το ότι το SEIKO ειναι καταπληκτική κατασκευή (πλην του μπρασελέ του που θα έπρεπε να είναι ποιοτικότερο) και σίγουρα με καλύτερο vfm δείκτη.
Και από την άλλη επίσης ουδείς αμφισβητεί το ότι μέρος της τιμής του Rolex σχετίζεται με το branding του.

Όμως το θέμα για εμένα είναι το ότι συγκρίνουμε 2 ρολόγια που -πλέον- έχουν διαφορετικό προσανατολισμό. Η εποχή που το sub αποτελούσε επιλογή για tool watch, έχει περάσει ανεπιστρεπτί...


Sent from my i-phone, using my fingers
Όλοι έχουμε γνώμη Άγγελε και δικαιούμαστε να έχουμε!
Απλά στις απόψεις των μεν και των δε αυτές ακολουθούν κάποιο pattern περιέργως(?)... χα χα χα
Επίσης απλά προσωπικά μιλώντας δε θα συνέκρινα και δε θα έβγαζα συμπεράσματα για δυο ανταγωνιστικά προϊόντα αν δε χρησιμοποιούσα και τα δύο ... αλλά πάλι it's just me ...
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:39:09 μμ »
Να υπήρχε τρόπος να έλειπε η κορόνα/Rolex από το καντράν του Sub και η λέξη Seiko από το ΜΜ, να σταματούσαμε 10-20 περαστικούς και να τους ζητούσαμε να τα πιάσουν στο χέρι τους. "Ρωτήσαμε 100 ανθρώπους..." που έλεγε ο μακαρίτης ο Μπονάτσος.
Τα συμπεράσματα που θα έβγαιναν μάλλον θα είχαν πολύ πλάκα.

Όμορφος κόσμος ηθικός, αγγελικά πλασμένος... :smoker:



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:40:23 μμ »
Τα προϊόντα της αξίζουν, αλλά όχι τόσο όσο τα πουλάει. Δεν είναι όμως η μόνη. Η φούσκα είναι γενικευμένο φαινόμενο. Η Ωμέγα τι κάνει; Που έβγαλε καινούργιο κουτί στo speedmaster ως έρεισμα για αυξήσει την τιμή του ήδη ακριβού ρολογιού 4-5 κατοστάρικα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2016, 02:03:16 μμ από nin »

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:43:45 μμ »
Τα προϊόντα της αξίζουν, αλλά όχι τόσο όσο τα πουλάει. Δεν είναι όμως η μόνη. Η φούσκα είναι γενικευμένο φαινόμενο.

Οπότε καταλήγουμε στο ....


LEMANIA RULES!!!




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: SEIKO RULES
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 25, 2016, 01:44:49 μμ »
Οπότε καταλήγουμε στο ....


LEMANIA RULES!!!




Φιλικά Γιώργος

Κουφάλα, εκεί ήθελες να οδηγήσεις το νήμα, παραδέξου το.  :lol: