Αποστολέας Θέμα: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α  (Αναγνώστηκε 362108 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #680 στις: Οκτώβριος 31, 2018, 12:12:14 πμ »
+1000


Sent from my iPhone using Tapatalk


Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #681 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 12:45:00 μμ »
Η νηνεμία που ακολουθεί την πορεία



Και η φασίνα




Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #682 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 05:16:55 μμ »
Η νηνεμία που ακολουθεί την πορεία



Ε, αυτά που σου λέω, αλλά εσύ δεν ακους !

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #683 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 05:28:53 μμ »
Ε, αυτά που σου λέω, αλλά εσύ δεν ακους !

Εγώ, Δάσκαλε;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #684 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 10:07:19 μμ »



Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #685 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 10:14:32 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #686 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 11:26:26 μμ »
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #687 στις: Νοέμβριος 01, 2018, 11:29:50 μμ »


Όπως είχα πει και για ένα πολύ καλό φίλο, συμφορουμίτη και χαρισματικό φωτογράφο....φίλε Dennis...κανείς το ντενεκεδάκι να φαντάζει διαστημόπλοιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #688 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 01:40:04 πμ »
Η νηνεμία που ακολουθεί την πορεία



Και η φασίνα




Sent from my iPhone using Tapatalk
Πως εκανες ενα συνηθισμενο καθημερινο σημειο να φαινεται ετσι μονο εσυ ξερεις....



Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #689 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 06:53:04 πμ »
Πως εκανες ενα συνηθισμενο καθημερινο σημειο να φαινεται ετσι μονο εσυ ξερεις.... [

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Sent from my iPad using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #690 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 07:48:41 πμ »
Eυχαριστώ Γιάννη, να 'σαι καλά.

Όσο για το μοχθηρό Άρη, υφίσταμαι και πάλι τις προσβολές του. 'Οχι δα και γκαζοντενεκές το Πανέρι μου ! Καταγγέλλω ότι είμαι συστηματικά θύμα bullying στο συγκεκριμένο site. Το Πανέρι τενεκεδένιο, το ΜΜ γύφτικο, τι άλλο θ΄ακούσουμε πια ; Απ' ότι έχω καταλάβει, μόνο τα Superlative παραδέχονται εδώ.

Δωσ' τους Superlative και παρ' τους την ψυχή.  :smt073

Θα τα πούμε την Κυριακή, φίλοι ! Καλό Σ/Κ να 'χετε, με δυνατές σουπερλατιβικές εμπειρίες  :)

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #691 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 08:12:41 πμ »
Eυχαριστώ Γιάννη, να 'σαι καλά.

Όσο για το μοχθηρό Άρη, υφίσταμαι και πάλι τις προσβολές του. 'Οχι δα και γκαζοντενεκές το Πανέρι μου ! Καταγγέλλω ότι είμαι συστηματικά θύμα bullying στο συγκεκριμένο site. Το Πανέρι τενεκεδένιο, το ΜΜ γύφτικο, τι άλλο θ΄ακούσουμε πια ; Απ' ότι έχω καταλάβει, μόνο τα Superlative παραδέχονται εδώ.

Δωσ' τους Superlative και παρ' τους την ψυχή.  :smt073

Θα τα πούμε την Κυριακή, φίλοι ! Καλό Σ/Κ να 'χετε, με δυνατές σουπερλατιβικές εμπειρίες  :)

Αυτός με τα σεικο είναι άλλος Άρης!!! Απλή συνωνυμία ....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #692 στις: Νοέμβριος 02, 2018, 09:21:03 πμ »
Εγω δεν λεω τιποτα για τα Πανερια.
Μονο για τα Σεικο λεω ;D
Δεν με συμφερει να πω τιποτα για τα Πανερια μιας και υπαρχει ο Σπυρος με τις ταναλιες του ::)
Ικανο τον εχω να μην μου αφησει δοντι για δοντι ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #693 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 07:21:32 μμ »
To Γαλαξείδι ήταν απ’ αυτά τα μέρη που συνήθως σταματούσα «για ένα καφέ».  Αυτό το «για ένα καφέ» είναι γενικά εντελώς αηδία, το μόνο που αποκομίζεις, ουσιαστικά, είναι εάν φτάχνουν ή όχι καλό καφέ στο τάδε μέρος. Αυτή τη φορά πήγα για να το γνωρίσω λίγο καλύτερα, όσο βέβαια είναι δυνατόν να γνωρίσει κάποιος  ένα μέρος σε δυο ημέρες και δυό νύχτες. Τώρα ανυπομονώ να επιστρέψω.

Δύο λόγια για τον τόπο, με τη διευκρίνιση ότι  δεν έχω ξενοδοχείο στο Γαλαξείδι (ούτε αλλού έχω ξενοδοχείο), μήτε φίλους ξενοδόχους ή μη στο Γαλαξείδι, ούτε καταγωγή από κεί ούτε τίποτε. Μετά το disclaimer λέω πως όποιος δεν έχει πάει να μείνει έχει πιαστεί κορόϊδο και  καλό θα είναι να το κάνει σ’ αυτή τη ζωή. Προλαβαίνει. Πρόκειται για μια από τις ωραιότερες πόλεις της χώρας, δίχως αμφιβολία. Λένε ότι είναι «γραφικό». Δεν είναι καθόλου γραφικό. Γραφικός είναι ο Αλέφαντος και η Ελένη Λουκά. Ενδεχομένως και κάτι χωριoυδάκια των δέκα σπιτιών και και των τριών  κατοίκων. Το Γαλαξείδι είναι επιβλητικό. Είναι παλιό. Είναι παραδοσιακό. Είναι διατηρημένο, το κυριότερο. Αποπνέει την ατμόσφαιρα μιας άλλης εποχής, έχοντας κρατήσει μέρος από την αύρα της παλιάς του ακμής. 

Η επίσκεψη στο Ναυτικό μουσείο απαραίτητη. Οι θαλασσινοί θα συγκινηθούν, οι στεριανοί κάτι θα μάθουν που σίγουρα δεν το ‘ξεραν. Υπάρχει ένας πολιτισμός από πίσω. Υπάρχουν αποτυπώσεις παραστάσεων από μακρινά ταξίδια, υπάρχει ώχρα στα ντουβάρια, υπάρχουν κτίρια από άλλους αιώνες, μέχρι και πάπιες ελευθέρας βοσκής έχει –όχι για φάγωμα, εννοείται.
Αν έχετε αρθριτικά, τότε να μην πάτε, έχει υγρασία και το μέρος  θέλει πολύ περπάτημα, δεν είναι γι’ αραχτούς τύπους.  Εάν είναι για φωτογραφίες, ξυπνητήρι στις  05.00 (όχι Memovox, κανονικό ξυπνητήρι, να κουδουνάει). Μη με ρωτήσετε που να φάτε, δεν έχω ιδέα, οι γευστικοί μου κάλυκες πρέπει να έχουν βαρέσει μπιέλα εκ γενετής, όλα τα φαγητά ίδια μου φαίνονται -και χαρούπια να με ταϊσουν  μπορεί και να μην το καταλάβω, άρα δεν είμαι ο κατάλληλος για γαστριμαργικές συμβουλές και οδηγίες. 










To Superlative, πραγματική γροθιά στο κατεστημένο.
Δοκιμάστηκε σκληρά  σε βάθος ντουσιέρας και δεν πήρε μήτε σταγόνα υγρασίας. Σκύλος το Superlative.




Πάπιες αλανιάρες, η πανίδα της περιοχής.






Nαυτικά όργανα




"-Tι είν΄αυτό είπαμε ;"
"-Λούμινορ !"
"Α μάλιστα, κι εγώ το πέρασα για Πανέρι..¨"





Guns n' Roses (να δω τι άλλη άσχετη ανοησία θα σκεφτούμε για να γεμίζουμε το φόντο στις φωτογραφίες ρολογιών. Στο τέλος, όχι λουλούδια, μέχρι ζαρζαβατικά θα επιστρατεύσουμε...)
Seiko όχι, δεν έχει το μενού. Από αύριο πάλι./b]

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #694 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 07:31:27 μμ »
Σούπερ!!!

Ελπίζω να δοκίμασες ραβανί με ρύζι από τον "δικό μας" Konakis
Ελπίζω να πήγες στην εκκλησία του Αγίου Νικολάου και να θαύμασες το μοναδικό πραγματικά ξυλόγλυπτο τέμπλο

Ευχαριστούμε για τις φωτό...Πάντα τέτοια!!!
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #695 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 07:47:19 μμ »
Σούπερ!!!

Ελπίζω να δοκίμασες ραβανί με ρύζι από τον "δικό μας" Konakis
Ελπίζω να πήγες στην εκκλησία του Αγίου Νικολάου και να θαύμασες το μοναδικό πραγματικά ξυλόγλυπτο τέμπλο

Ευχαριστούμε για τις φωτό...Πάντα τέτοια!!!

Ε, κάτσε ντε, δεν πρόλαβα να τα κάνω κι όλα !  Να σου πω την αμαρτία μου, στην εκκλησία δεν πήγα (και τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να έχω να μπω σε εκκλησία από την Πέμπτη Δημοτικού. Ίσως και Έκτη, δεν είμαι σίγουρος).  Αλλά, πέραν πλάκας, το σημειώνω στα υπ’ όψιν για την επόμενη φορά και σ’ ευχαριστώ για την πληροφόρηση George.

Ούτε και το ραβανί δοκίμασα. Δεν μου το συνέστησε κανείς. Όπου κι αν κάθισα,  μου συνέστηναν κάτι τοπικά γεμιστά με κρεμμύδι,γνωστά και ως κελέμια. Μανία μεγάλη με τα κελέμια οι ντόπιοι. Μου λέει η κοπέλα «-γιατί δεν δοκιμάζετε κάτι πιο παραδοσιακό ;» Της λέω «όπως ας πούμε κελέμια ;»  Α, μπράβο μου λέει, ώστε τα ξέρετε !  Μωρέ τα ξέρω, λέω, αλλά δεν τα τρώω. «Γιατί όχι, δεν σας αρέσει το κρεμμύδι ;», επιμένει.

Όχι, δεν μ’ αρέσουν τα γεμιστά, της λέω. Ε, εκεί παρατήθηκε. Βρε επιμονή, να με βάλουν να φάω κελέμια. Λύσσα κακιά σου λέω.

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2018, 07:53:57 μμ από dennis66 »

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #696 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 07:51:29 μμ »
Ε, κάτσε ντε, δεν πρόλαβα να τα κάνω κι όλα !  Να σου πω την αμαρτία μου, στην εκκλησία δεν πήγα (και τώρα που το σκέφτομαι, πρέπει να έχω να μπω σε εκκλησία από την Πέμπτη Δημοτικού. Ίσως και Έκτη, δεν είμαι σίγουρος).  Αλλά, πέραν πλάκας, το σημειώνω στα υπ’ όψιν για την επόμενη φορά και σ’ ευχαριστώ για την πληροφόρηση George.

Ούτε και το ραβανί δοκίμασα. Δεν μου το συνέστησε καμείς. Όπου κι αν κάθισα,  μου συνέστηναν κάτι τοπικά γεμιστά με κρεμμύδι,γνωστά και ως κελέμια. Μανία μεγάλη με τα κελέμια οι ντότπιοι.. Μου λέει η κοπέλα «-γιατί δεν δοκιμάζετε κάτι πιο παραδοσιακό ;» Της λέω «όπως ας πούμε κελέμια ;»  Α, μπράβο μου λέει, ώστε τα ξέρετε !  Μωρέ τα ξέρω, λέω, αλλά δεν τα τρώω. «Γιατί όχι, δεν σας αρέσει το κρεμμύδι ;», επιμένει.

Όχι, δεν μ’ αρέσουν τα γεμιστά, της λέω. Ε, εκεί παρατήθηκε. Βρε επιμονή, να με βάλουν να φάω κελέμια. Λύσσα κακιά σου λέω.

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Στην εκκλησία αξίζει να πας. Το τέμπλο είναι μοναδικό. Ξυλόγλυπτο σε καρυδιά με απίστευτη λεπτομέρεια. Εργασία 10 ετών και άνω....Πραγματικό αριστούργημα.
Μετά θα πας μέχρι το ζαχαροπλαστείο "το Κονάκι" και θα φας ρεβανί με ρύζι. Ζήτα τον Γιώργο...θα πείτε πολλά για Φωτογραφία, Ρολόγια και φυσικά για το Γαλαξίδι ;)
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #697 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 07:57:24 μμ »
Από παλιά μου επίσκεψη....επιστροφή αργά το βράδυ σπίτι, λίγο πριν βαρυστομαχιάσω ;D

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος dennis66

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 932
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #698 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 08:04:19 μμ »
Jesus, ελπίζω να μην κατάπιες και το ρολόϊ. 
Σούπερ φαίνεται το ραβανί ! (-μα γιατί όποτε μπαίνω σ' αυτό το site μου ανοίγει η όρεξη ; ). Δυστυχώς, δεν μου άνοιξε κανείς τα μάτια εγκαίρως, αλλά επιφυλάσσομαι. Είμαι υπόχρεως.
Όσο για τοτέμπλο,δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσωτην επομένη φορά.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Φ ω τ ο γ ρ α φ ί α
« Απάντηση #699 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 08:05:44 μμ »
Πολύ όμορφο μέρος, όπως και οι φωτογραφίες βέβαια. Θεωρώ ότι στη χώρα μας, κάτι τέτοια μέρη είναι που την ομορφαίνουν. Θα το έχω στα υπόψιν σίγουρα :)