Αποστολέας Θέμα: Ρολοι για δωρο  (Αναγνώστηκε 2325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Ρολοι για δωρο
« στις: Ιανουάριος 18, 2016, 01:40:56 πμ »
Λοιπον το ρολοι προοριζεται για δωρο στον πατερα μου (60+) μιας και πλησιαζει και η γιορτη του. Εχω καταληξει σε αυτο εδω

Δεν θα κυμανθω ηψηλοτερα διοτι υπαρχει και η πιθανοτητα να το χασει μιας και εχει και μια δοση αφηρημαδας  ;D

Θα χαρω να μου πειτε αν εχετε αλλες προτασεις (εκτος απο quartz).

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 02:26:40 πμ »
ή αυτο?



 ???

Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 04:03:17 πμ »
Seiko SARB035. Ωραιο μπρασελέ ,ζαφείρι ,open back, και αξιόπιστη μηχανή . σε χρήματα βγαίνει ακριβώς τα ίδια μ αυτό που κοιτάς .

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 10:27:10 πμ »
Seiko SARB035. Ωραιο μπρασελέ ,ζαφείρι ,open back, και αξιόπιστη μηχανή . σε χρήματα βγαίνει ακριβώς τα ίδια μ αυτό που κοιτάς .

Μονο που δεν υπαρχει περιπτωση να το βρει στην Ελλαδα... ουτε στην Ευρωπη να μη σου πω

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 11:38:41 πμ »
Αυτά θα δυσκολευτεί να τα διαβάσει πάντως...ειδικά το ασημένιο dial

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 05:56:25 μμ »
Καλησπερα,εγω εχω το παρακατω Orient,αυτοματο,και το πηρα 84ευρω μαζι με τα μεταφορικα,απο το creationwatches.

Το εχω 7 μηνες,και μεχρι τωρα ειμαι ικανοποιημενος,απο την ακριβεια του για αυτοματο,το στυλ του,τη λειτουργια του,το Power reserve του κτλ.

Και ειναι και ευκολοδιαβαστο το καντραν με τα νουμερα.

Το μοντελο ειναι το ER27008W





Και τα Tissot που εβαλες ειναι ωραια.Δε γνωριζω ποσο καλυτερα ειναι απο το Orient,αλλα λογικα καπως καλυτερα θα ειναι σε ποιοτητα.Οπως ειπε και ο φιλος,το πρωτο ισως ειναι δυσκολο στην αναγνωση για τον πατερα σου.
Δε ξερω γιατι πρεπει οπωσδηποτε να πας σε αυτοματο.Εγω στη θεση σου θα κοιτουσα επισης το Tissot Carson Quartz.Ομορφο,κλασσικο,με ωραιο στυλ αριθμων και ευδιακριτους δεικτες,40mm καλη διαμετρος κτλ.Νομιζω ειναι οτι πρεπει,ειδικα αν τον πατερα σου το αυτοματο δεν τον βολεψει.

https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj3wu6A3LPKAhWLnBoKHZHQAHQQjhwIBQ&url=http%3A%2F%2Fuk.tissotshop.com%2Ftissot-carson-quartz-6.html&psig=AFQjCNFJnkegj2sxcgX7gYYKc01hLVmgkA&ust=1453218790766760



Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 08:47:58 μμ »
when you go automatic, you never go back  ;D ;D ;D
Στην αρχη για quartz σκευτομουν, αλλα επειδη δεν ειχε ποτε μηχανικο, αποφασισα να κοιταξω μονο για μηχανικα.
Αυριο, θα βγω για αρχη σε κανα 2 μαγαζια, να δω και απο κοντα καποια που εχω ηδη στο μυαλο μου και βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 09:12:52 μμ »
when you go automatic, you never go back  ;D ;D ;D
....


Αυτός είσαι! :up:

Λοιπόν, τα δικά σου περίπου διλήμματα είχα και εγώ πρόπερσι, θέλοντας να κάνω δώρο κάπου που είχα υποχρέωση (σε φίλο, μεγαλύτερης ηλικίας από τον πατέρα σου).

Πήρα το πρώτο (το tissot), το οποίο αποδείχθηκε καταπληκτικό για τα λεφτά του.
Για καιρό το χάζευα στο χέρι του φίλου, όταν τύχαινε να συναντηθούμε.

Βέβαια, για τα λέμε όλα, είχε άδοξο τέλος.
Κάποια στιγμή του άνοιξε, δεν το κατάλαβε και το ρολόι χάθηκε.
(και τελικά του χάρισα το σούμο μου και όλα οκ!).



Να και το σχετικό θέμα που είχα ανοίξει, αλλά δεν καταλαβαίνω που πήγαν οι φωτογραφίες μου.. :-\

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,17327.msg220940.html#msg220940


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 09:41:42 μμ »
when you go automatic, you never go back  ;D ;D ;D
Στην αρχη για quartz σκευτομουν, αλλα επειδη δεν ειχε ποτε μηχανικο, αποφασισα να κοιταξω μονο για μηχανικα.
Αυριο, θα βγω για αρχη σε κανα 2 μαγαζια, να δω και απο κοντα καποια που εχω ηδη στο μυαλο μου και βλεπουμε.


You never go back αλλα ο πατερας σου που δεν ειχε ποτε αυτοματο,μπορει να μην τον βολεψει πολυ.  :)
Μπορει και να του αρεσει,αλλα υπαρχει παντα η περιπτωση να του ειναι πιο ανετο ενα quartz ή ακομη και ενα κουρδιστο.
Δε ξερω γιατι αλλα εχω καποιους ενδοιασμους οταν σκεφτομαι για αυτοματο ρολοι και ατομα που δεν εχουν αυτο το ¨μερακι¨ με τα ρολογια.Αν ομως απο την αλλη το φοραει συνεχεια και το βγαζει μονο για το ντουζ και στον υπνο,τοτε δε θα εχει και θεμα βεβαια.
Μηπως να τον ρωτησεις πριν του παρεις το δωρο,να δεις και τη γνωμη του (δε ξερω αν θα ειναι εκπληξη το ρολοι). Καλο ψαξιμο οπως και να χει :)

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 10:12:48 μμ »
Μπα συνεχεια θα το φοραει. Η αληθεια ειναι οτι γερνω περισσοτερο στο δευτερο tissot μ'αρεσει οπως εχουν σχεδιασει το πισω μερος με τα σκαλισματα κλπ. Εχω κοιταξει και αλλες μαρκες αλλα στα χρηματα που κοιταω γυρω στα 500 ευρω δεν εχω βρει κατι αλλο (παντα για μηχανικο).

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 18, 2016, 10:52:44 μμ »
when you go automatic, you never go back  ;D ;D ;D
Στην αρχη για quartz σκευτομουν, αλλα επειδη δεν ειχε ποτε μηχανικο, αποφασισα να κοιταξω μονο για μηχανικα.
Αυριο, θα βγω για αρχη σε κανα 2 μαγαζια, να δω και απο κοντα καποια που εχω ηδη στο μυαλο μου και βλεπουμε.
πολυ σωστος! ενταξει παροτι ειμαι τισοτακιας θα ειμαι... αντικειμενικος... λεμε τωρα. το λε λοκλ για μενα ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτοματο αυτου του μπατζετ. ομορφο κλασικο μικρο στο χερι...

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: Ρολοι για δωρο
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 08:11:35 μμ »
Καλησπερα. Τελικα πηρα το δευτερο tissot. Ολα καλα εως εδω.
Παρατηρησα το εξης στο ρολοι. Ο ροτορας δεν γυριζει με ευκολια, κανει μισες περιστροφες σε σχεση με το δικο μου, που το κουνας λιγο και φερνει σβουρες. Εννοειται οτι ειναι δυο διαφορετικοι μηχανισμοι. Ειπα στον πατερα μου να το φοραει συνεχεια να δουμε εαν θα σταματησει.
Ξερει κανεις αν ειναι ετσι το φυσιολογικο του?


Υ.Γ Ακυρο το απο πανω. Το διασταυρωσα και τελικα ετσι λειτουργει ο ροτορας του. Sry για το ανουσιο post
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2016, 08:34:16 μμ από MLuffyD »